Rzym - przewodnik turystyczny
Rzym - przewodnik turystyczny. Na zdjęciu fontanna di Trevi.
Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. W tym przewodniku również nas poniosą ku stolicy Włoch, do centrum religijnego, w którym starożytność przeplata się z współczesnością. Do miasta, w którym znajduje się największa na świecie ilość zabytków. Do „Wiecznego Miasta” od wieków kuszącego turystów pozostałościami po Imperium Rzymskim. Tylko tu można udać się na spacer drogami, którymi niegdyś chadzali najwięksi rzymscy patrycjusze, filozofowie, wojskowi, apostołowie oraz papieże.
RZYM - SPIS TREŚCI
Przeczytaj także: Darmowe atrakcje Rzymu
Rzym - informacje ogólne i notka historyczna
Tereny Rzymu zostały zamieszkane w VIII wieku p.n.e. Pierwszymi osadnikami byli Latynowie - italski lud pasterzy. To właśnie ich język wyewolułował i stał się łaciną. Według rzymskiego historyka, Liwiusza, Rzym został założony 21 kwietnia 753 r.p.n.e.
Dzisiejszy Rzym utrzymuje swoje ogólnoświatowe znaczenie. Zdaje się, że dawni Cesarze byliby zadowoleni. Dzisiaj Rzym jest stolicą Włoch i ich największym miastem. Mieszka w niej niecałe 3 miliony mieszkańców, a sam obszar metropolitalny zamieszkuje prawie 4,5 miliona obywateli. Rzym to jedno z najważniejszych miast Europy, jest jednym z największych centrów turystycznych oraz transportowych kontynentu.
Jak dotrzeć do Rzymu
Odległość z Rzymu do granic Polski wynosi około 1500 kilometrów, co oznacza, że wiele osób wybiera inne rozwiązania niż najpopularniejsze - lot samolotem. Do Rzymu można również pojechać własnym samochodem, autokarem lub pociągiem. Poniżej opiszemy każdą z możliwości.
Loty do Rzymu
Do Rzymu najlepiej dostać się samolotem.
Najłatwiej i najkorzystniej dostać się do Rzymu samolotem. Wielka popularność miasta powoduje, że do stolicy Włoch dolecimy praktycznie każdego dnia z kilku największych miast w Polsce. W chwili pisania tego artykułu (10 lipca 2018) tanie loty do Rzymu były dostępne z miast:
Kraków (Ryanair, lotnisko Ciampino)
Warszawa-Modlin (Ryanair, lotnisko Ciampino, Wizzair, lotnisko Fiumicino)
Wrocław (Ryanair, lotnisko Ciampino)
Katowic (Wizzair, lotnisko Ciampino)
Mieszkańcy zachodniej Polski powinni pomyśleć nad lotami z Berlina. Warto również spojrzeć na promocję "Szalona Środa" LOT, gdzie zdarzają się promocje, za około 250 PLN z Warszawy do Rzymu z bagażem rejestrowanym.
Samochodem do Rzymu
Samochód wybierają z reguły turyści, którzy zamierzają zwiedzić więcej Włoskich miast, bądź wybrali się w eurotrip. Do Rzymu trzeba pokonać około 1500 kilometrów z Polski.
Trasy:
- Droga przez Słowację i Austrię (Cieszyn, kierunek Eadcy, Bratysława, obwodnica na Volfsthal- ku Austrii, trasą E58 do Wiednia – do autostrady południowej A2, Graz, Klagenfurt i Villach, granica Włoch)
- Czechy i Austria (Frydek-Mistek droga E462, Ołomuniec, Brno, drogą E461 do przejścia granicznego w Mikulovie, drogą B7 do Wiednia- autostrada A2, Graz, Klagenfurt i Villach, granica Włoch)
- We Włoszech (droga A23, autostrada Alpe-Adria, Udine, autostrada A4 Wenecja – Triest, Padwa-autostrada A13 w kierunku Bolonii, przed Bolonią - autostrada A1, Rzym).
Pociągiem do Rzymu
Z Polski do Rzymu nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego, co powoduje konieczność przesiadki we Wiedniu. Podróż trwa około 18 godzin. Bilet do stolicy Włoch kosztuje około 400 PLN w jedną stronę.
Autokarem do Rzymu
Międzynarodowi przewoźnicy oferują przejazdy autokarowe do Rzymu i innych miast we Włoszech. Podróż autobusem wyposażonym w WC, klimatyzację, pochylane fotele, barek oraz wiele innych udogodnień nie wpływa jednak na dyskomfort spowodowany długą podróżą ok. 24-28 godzin. Cena przejazdu to koszt około 250-300 PLN w jedna stronę.
Rzym - dojazd do centrum z lotniska
Rzym posiada dwa duże lotniska - Fiumicino (FCO) i Ciampino (CIA). Jako że Rzym jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych, oba lotniska są duże i posiadają wiele sposobów na dojazd z nich do miasta. Z tego powodu przygotowaliśmy dwa duże artykuły:
Rzym - komunikacja miejska
Metro w Rzymie funkcjonuje bez zarzutów. Na zdjęciu zatłoczone metro w Rzymie w sezonie wakacyjnym.
Komunikacja miejska w Rzymie składa się z metra, autobusów, tramwajów oraz kolei podmiejskiej. Wszystkim zarządza miejska spółka, ATAC (www.atac.roma.it), na której stronie znajdziemy wszystkie informacje oraz planner podróży. Dla większości turystów wystarczające będzie poruszanie się metrem. Jako że temat komunikacji miejskiej w Rzymie jest rozbudowany, opisaliśmy go w osobnym tekście: Rzym - komunikacja miejska.
Rzym - karta miejska
Rzym - Karta miejska może być dobrą inwestycją.
Jeżeli będąc w Rzymie mamy zamiar odwiedzić sporo płatnych zabytków, muzeów i innych atrakcji, powinniśmy zastanowić się nad kupnem karty miejskiej Roma Pass, która daje nam możliwość bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską po Rzymie oraz upoważnia nas do darmowego wstępu do jednego lub dwóch (do wyboru) z głównych, płatnych atrakcji Rzymu, a do reszty oferuje atrakcyjne rabaty. Co ciekawe, do kilku atrakcji wejdziemy z kartą poza kolejką.
Karta dostępna jest w dwóch wariantach: 48h (32 EUR) lub 72h (52 EUR). Roma Pass jest tematem dość rozbudowanym, przygotowaliśmy na jej temat osobny, duży poradnik: Roma Pass - recenzja i poradnik.
Noclegi w Rzymie
Gdzie tanio spać w Rzymie?
Rzym posiada bogatą bazę noclegową, ale niestety również dość drogą. Najtańszy nocleg w dwuosobowym pokoju to w Rzymie wydatek od około 130 PLN, natomiast najtańszy nocleg w pokoju wieloosobowym to od około 70 PLN za łóżko.
Aby wynająć nocleg polecam wyszukiwarkę Booking.
Booking.com !-->Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną, dostaję za to malutką prowizję :) Dzięki!
Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie w Rzymie spałem i które odwiedzone przez siebie miejsca noclegowe polecam, a które odradzam, sprawdź artykuł: Rzym noclegi - polecane i odradzane.
Campingi w Rzymie
Bardzo popularnym wyborem jeżeli chodzi o noclegi nie tylko w Rzymie, ale i całych Włoszech są campingi. Możemy tu wynająć domek, bungalow lub namiot. Często są to bardzo nowoczesne ośrodki z basenami, Wi-fi oraz innymi udogodnieniami. Najniższa cena za jedną osobę to około 50 PLN. Myśląc o kempingu w Rzymie należy wspomnieć o Camping Village Roma - kempingu położonym bardzo blisko historycznego centrum Rzymu. Obiekt oferuje zakwaterowanie w wolno stojących domkach oraz odkryty basen. Ośrodek Village Roma oddaje do dyspozycji gości domki i klimatyzowane bungalowy. Na terenie obiektu znajduje się dobrze zaopatrzony supermarket, pralnia oraz kantor wymiany walut. Jak widać wszystko czego możemy potrzebować.
Atrakcje Rzymu
Sprawdź darmowe atrakcje Rzymu.
Rzym jest miastem, które można zwiedzać pieszo. Najważniejsze atrakcje turystyczne miasta są stosunkowo blisko siebie. Choć na mapie nie wydaje się to tak blisko w rzeczywistości całe centrum można spokojnie obejść jednego dnia.
Rzymem można się zachwycić nie wydając na bilety wstępu ani grosza. Jeżeli nie lubimy zwiedzać sami możemy skorzystać z darmowej wycieczki z przewodnikiem. Startują one każdego dnia o 17.30 z Piazza di Spagna i trwają około 2 godzin. Więcej informacji na: www.newromefreetour.com.
Główne atrakcje takie jak: Koloseum, Fontanna di Trevo, Plac św. Piotra, Schody Hiszpańskie, Panteon, Campo de' Fiori, Forum Romanum, Piazzza Navona i wiele wiele więcej są dostępne nieodpłatnie. Jako, że nie jesteśmy typowym poradnikiem nie będziemy wymieniać najważniejszych zabytków w Rzymie, a jedynie sposoby na to jak zwiedzać je taniej lub za darmo.
W muzeach i galeriach państwowych otrzymamy bilety gratis dla dzieci i młodzieży w wieku do lat 18 oraz dla osób po 65 roku życia (obywatele UE oraz krajów, które zawarły umowy specjalne z Republiką Włoską), osób niepełnosprawnych z UE oraz jednego opiekuna (zaświadczenie, że należy do organizacji zajmującej się osobami niepełnosprawnymi).
Watykan
Będąc w Rzymie trzeba odwiedzić Watykan.
Będąc w Rzymie koniecznie trzeba zobaczyć Watykan. Do tej enklawy dojedziemy metrem A (stacja Ottaviano San Pietro). Wejście na plac świętego Piotra jest bezpłatne i, mimo częstych tłumów, nie ma z tym żadnego problemu. Należy się liczyć z wielką kolejką przy wejściu do Muzeum Watykańskiego i Kaplicy Sykstyńskiej. Wejście do obydwu jest płatne, z wyłączeniem każdej pierwszej niedzieli miesiąca w godzinach 9:30 - 12:00, kiedy obiekty są dla turystów za darmo (spodziewajmy się wtedy gigantycznych kolejek).
Rzym - jedzenie
W Rzymie nie trzeba się martwić znalezieniem przyjemnego miejsca do jedzenia. Ugasić głód i zaspokoić pragnienie popularnym i zarazem prostym jedzeniem można w wielu miejscach. Od trattorii rodzinnych, poprzez pizzerie, do restauracji. Kuchnia oparta na świeżych warzywach, makaronie, ziołach, oliwie z oliwek, owocach morza, serze, skorupiakach oraz pizzy przyciąga wielu koneserów smaku. Co można zjeść w Rzymie:
- Makaron Cacio e pepe: makaron, oliwa z oliwek, sera pecorino i sos pieprz czarny
- Pasta e ceci: zupa z makaronem i ciecierzycą , doprawiona rozmarynem
- Makaron all'arrabbiata: makaron w sosie pomidorowym, cebula i czerwone papryki chili
- Pomodori con riso: Pomidory nadziewane ryżem, zapiekane i podawane z pieczonymi ziemniakami
- Fiori di zucca: Kwiaty cukinii, smażone w głębokim tłuszczu i wypełnione mozzarellą i anchois.
- Filetti di baccala: pieczony filet solonego dorsza.
- Suppli: smażone krokiety z ryżu z sosem bolońskim, wypełniony serem mozzarella.
- Pasta alla Carbonara: słynne spaghetti serwowane w sosie, którego głównymi składnikami są jaja, "guanciale" (boczek), czarny pieprz i ser pecorino.
- Gnocchi alla Romana: kluski z kaszy mannej, masła, sera i gałki muszkatołowej.
- Coda alla Vaccinara: ogonowa duszone do miękkości na maśle, w pikantnym sosie pomidorowym
- Trippa alla Romana: Flaki w kremowym sosie pomidorowym, podawane posypane serem pecorino
- Pajata: jelita jagnięcie w sosie pomidorowym, wykorzystywane także jako posypka do makaronu ("rigatoni con pajata")
- Porchetta: prosię pieczone w ziołach, przyprawione czosnkiem oraz pieprzem czarnym
- Abbacchio alla scottadito: pieczone kotleciki jagnięce serwowane gorące (dla dzieci)
Polecane lokale
Sprawdź jakie lokale w Rzymie polecamy.
Rzym nie należy do tanich miast jeżeli chodzi o jedzenie na mieście. Średni koszt obiadu z napojem we włoskiej knajpie to 10 euro. Miasto pełne jest jednak miejsc, w których możemy przekąsić coś na szybko. Ciepłe kanapki, bagietki, pizza w kawałkach nie uszczuplą za bardzo naszego budżetu. W mieście znajdziemy też supermarkety np. Carrefour gdzie niewielkim kosztem możemy kupić coś do zjedzenia.
Miejscami obfitymi w restauracje i puby są Trastevere, Ostiense (Via Libetta, Capo de’Fiori) oraz San Lorenzo. Jeśli masz ochotę spróbować dobrej oraz taniej pizzy, pasty czy Porchetta w Rzymie polecamy udać się do Sfizio Pizza przy Via GiovanniGiolitti 77 na rogu z Via Gioberti. Cena waha się od 5 do 15 euro. W Restauracji Archetto (Adres: Via dell'archetto, 26) średni wydatek na osobę wynosi ok. 12-13 euro. Położona nieopodal Placu Weneckiego i Via del Corso kusi turystów 100 różnymi typami spaghetti, przygotowanych według typowych recept rzymskich oraz z regionu Lacjum. Restauracja Rugantino (Adres: 6/a/b/c, v. Vigne S. Matteo) oferuje menu turystyczne w cenie 9 euro (danie główne, drugie danie, wodę i chleb).
W Rzymie są także miejsca, w których można napić się lampkę wina przy dobrej muzyce. Zaliczaja się między innymi do nich takie restauracje jak: El Sofa, El Moud, El Artú Café, Wine Time. El Sofa jest barem, w którym można delektować się wyrafinowanymi winami i koktajlami przy muzyce chill out. Odbywają się tutaj wystawy artystyczne i spektakle. Do winna można skosztować Carpaccio z mięsa i ryby, kozi ser z pieprzem. El Moud (Via Capo d’Africa, 6) położona jest niedaleko Koloseum. Idealne miejsce, by skosztować kuchni restauracji, z daniami włoskimi i orientalnymi oraz wypić lampkę wina przy muzyce w stylu lounge i chill out. El Artú Café można tu napić się piwa, koktajli i wina w antycznym domu parafialnym kościoła Santa María w Trastevere, w pobliżu Placu Sant’Egidio. Wine Time to miejsce dla miłośników dobrej kuchni i dobrego wina. W cieplejsze dni ze stolików wystawionych na dworze można podziwiać panoramę Castel Sant’Ángelo (Zamku Świętego Anioła).
Rzym - wskazówki praktyczne
Rzym najlepiej odwiedzić wiosną lub jesienią.
- należy bardzo uważać na złodziei i naciągaczy, szczególnie w ruchliwych dzielnicach miasta
- poczta otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-19.30
- sklepy i firmy usługowe są czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-13.00 i 16.00-19.00, część sklepów jest zamknięta w sobotnie popołudnia i w poniedziałki rano
- we Włoszech trwa walka z piratami drogowymi, poprzez wzmożoną kontrolę prędkości i trzeźwości kierowców. Kontrole policji nasilają się szczególnie w sezonie letnim
- TELEFONY ALARMOWE: Carabinieri - 112, Polizia - 113, Vigili del Fuoco (Straż Pożarna) - 115, Emergenza Sanitaria (Pogotowie Ratunkowe) - 118, Questura (Komenda Główna Policji) - 06-46861, Vigili Urbani (Policja Drogowa) - 06-67691, Soccorso Stradale (Pomoc Drogowa) - 116, Croce Rossa (Czerwony Krzyż) - 06-5510
- w sklepach i restauracjach obowiązują stałe ceny. W tańszych hotelach lub poza sezonem należy się targować. Warto również negocjować ceny usług, szczególnie przy straganach, przy wypożyczeniu sprzętu lub przewodnika (zwłaszcza poza sezonem)
Rzym - przydatne linki
Dowiedz się więcej o Rzymie.
www.romeinformation.it - oficjalna, turystyczna strona Rzymu (ENG)
www.rome.info - informacje dla turystów wybierających się do Rzymu (ENG)
www.rzym.it - rozbudowana polska strona o Rzymie i Watykanie
Nasze artykuły na temat Rzymu:
Rzym - relacja z podróży
Rzym - pomysł na wyjazd
Rzym - darmowe atrakcje
Rzym noclegi - polecane i odradzane
Roma Pass - recenzja i poradnik
Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023