Roma Pass - recenzja karty miejskiej w Rzymie + poradnik

TanieZwiedzanie.com > Włochy > Rzym > Roma Pass - poradnik
Karta miejska w Rzymie Roma Pass

Roma Pass to karta miejska w Rzymie. Zobacz nasz poradnik o karcie miejskiej Roma Pass


Jeżeli będąc w Rzymie masz zamiar odwiedzić sporo płatnych zabytków, muzeów czy stanowisk archeologicznych, powinieneś zastanowić się nad kupnem karty miejskiej Roma Pass. Karta daje nam szereg możliwości, możemy dzięki niej poruszać się bezpłatnie komunikacją miejską po Rzymie oraz wejść za darmo do jednego lub dwóch głównych, płatnych atrakcji Rzymu, a do reszty muzeów dostać rabat na każdy bilet. Z kartą wejdziemy również do kilku atrakcji bez stania w kolejce. Brzmi pięknie? Tak, jednak Roma Pass ma również wady, wśród których największą jest jej cena.


Wiele osób zastanawia się przed wyjazdem do Rzymu, czy warto kupić kartę miejską Roma Pass. Już 8 lat temu napisałem w przewodniku po Rzymie, że to zależy. Każdy przed wyjazdem do Rzymu powinien poczytać o jego płatnych atrakcjach, zdecydować się, które z nich chce odwiedzić i sprawdzić ceny wstępu, a następnie wszystko policzyć i na tej podstawie określić, czy taniej będzie mu zwiedzać z kartą czy bez niej. Cały czas dostajemy sporo zapytań o Roma Pass i jej opłacalność, dlatego postanowiliśmy przygotować na ten temat poradnik. Karta miejska w Rzymie jest bowiem droga i bez uprzedniego przygotowania może się okazać, że niepotrzebnie wydaliśmy na nią pieniądze. Po lekturze tego tekstu będziecie w stanie ocenić, czy Roma Pass jest Wam potrzebne.

Czym jest Roma Pass?

Roma Pass jest oficjalną kartą miejską Rzymu. Standardowo karty miejskie oferują przez określony czas bezpłatne wejście do wszystkich muzeów w danym mieście oraz możliwość poruszania się za darmo komunikacją miejską. W Rzymie jest jednak inaczej, ze względu na jego wielkość oraz niesamowicie dużą ilość muzeów i atrakcji, karta upoważnia nas do wejścia bez opłat jedynie do jednego (karta na 48h) lub do dwóch (karta 72h) głównych muzeów lub kompleksów archeologicznych Rzymu, do kolejnych oferując natomiast obniżki za bilety wstępu.

Karta Roma Pass - cena

Karta ważna 48 godzin 32 EUR
Karta ważna 72 godziny 52 EUR

Karta zaczyna być ważna wraz z chwilą jej pierwszego użycia - w muzeum lub komunikacji miejskiej. Od tej chwili zaczyna lecieć jej czas. Nie ma zniżek dla dzieci, jednak należy pamiętać, że dzieci do 10 lat mogą poruszać się komunikacją miejską bez opłat oraz wejść do większości muzeów za darmo.

Dokładna lista atrakcji i udogodnień dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej: www.romapass.it.

Do czego upoważnia Roma Pass

- do wstępu do jednego (karta 48h) lub dwóch muzeów (72h) z listy
- do kupna biletu w obniżonej cenie za każde następne odwiedzone muzeum (pełna lista ze zniżkami)
- do bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską w Rzymie przez cały czas ważności karty
- do bezpłatnego korzystania z systemu P.Stop w Rzymie (nowa usługa w turystycznych punktach Rzymu, piękne, szklane budki z toaletą, informacją turystyczną i darmowym wifi, cena wstępu dla osoby bez Roma Pass: 1 EUR), pełna lista miejsc
- do ominięcia kolejek na zatłoczonych atrakcjach: Koloseum, Muzea Kapitolińskie i Zamek św. Anioła

Do czego nie upoważnia Roma Pass

- do wstępu do Muzeów Watykańskich
- do transportu komunikacją miejską z lotniska (z wyłączeniem lotniska Ciampino, o czym więcej poniżej)

Komunikacja miejska z Roma Pass

Roma Pass upoważnia do bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską przez cały okres ważności karty. Karta zaczyna być ważna wraz z chwilą jej pierwszego użycia w muzeum lub komunikacji miejskiej. Roma Pass służy nam jako bilet, "kasujemy" ją poprzez przyłożenie do czytnika w pojazdach lub na stacjach metra. Z kartą możemy jeździć liniami publicznymi, czyli tramwajami, busami, metrem (linie A, B, B1, C) oraz koleją podmiejską na trasach poruszających się po gminie Rzym: Roma-Lido, Roma Flaminio Piazza del Popolo-Viterbo (do Sacrofano), Roma-Giardinetti. Karta Roma Pass nie upoważnia nas do poruszania się pociągami Trenitalia oraz autobusami firm Atral, Cotra i autobusami prywatnych przewoźników. Oznacza to, że posiadając Roma Pass nie pojedziemy bezpłatnie z lotniska do centrum Rzymu. Jedynym wyjątkiem jest lotnisko Ciampino, z którego do centrum dojedziemy publicznym autobusem ATAC. Linią 720 dojedziemy do stacji metra B - Laurentina Station, a linią 520 dojedziemy do stacji A metra - Subaugusta i Cinecitta.

Roma Pass - gdzie można kupić?

Kartę można kupić online na oficjalnej stronie Roma Pass. Podczas zakupu wybieramy punkt informacji turystycznej (lista poniżej), w którym odbierzemy kartę. Nie ma możliwości wysyłki karty kurierem ani otrzymania kodu na telefon zamiast karty. Kartę możemy odebrać najwcześniej 24 godziny po dokonaniu jej zakupu przez internet. Na odebranie karty mamy 6 miesięcy. Kupując karty możemy kupić je dla innych osób - dane osób, które znajdą się na karcie nie muszą być identyczne z danymi właściciela karty płatniczej, którą dokonasz zakupu.

Kartę można również zakupić osobiście będac na miejscu w Rzymie. Kupimy ją w każdym muzeum, które bierze udział w Roma Pass, oraz:

W punktach informacji turystycznej pod adresami:
- Zamek Świętego Anioła, Piazza Pia (przy ogrodach zamku), godziny otwarcia 8:30 - 18:00 do 28 marca, 9:30 - 19:00 do 25 października
- Lotnisko Ciampino, hala międzynarodowych przylotów, 8:30 - 18:00
- Lotnisko Fiumicino, hala międzynarodowych przylotów - Terminal T3, 8:30 - 18:00
- Przy Koloseum - Fori Imperiali, Via dei Fori Imperiali, 9:30 – 19:00
- Minghetti, Via Marco Minghetti, punkt przy pałacu Palazzo Sciarra Colonna Carbognano (na rogu Via del Corso), 9:30 - 19:00
- Termini, Stazione Termini - Via Giovanni Giolitti, platforma 24, 8:00 - 18:45

Biura sprzedaży biletów ATAC (metro) (godziny otwarcia: poniedziałek - sobota 7:00 - 20:00, niedziela i święta 8:00 - 20:00):
- Metro A: stacje Anagnina, Battistini, Lepanto, Ottaviano, Spagna;
- Metro B: stacje Laurentina, Eur Fermi, Ponte Mammolo, Termini;
- Metro B1: stacja Conca d’Oro.
- Ferrovia Roma-Viterbo: stacja Piazzale Flaminio;
- Roma - Lido: stacja Porta San Paolo.
Płatność w tych punktach kartą oraz gotówką

Roma Pass - dodatkowe usługi

- do karty otrzymamy mapę centrum Rzymu oraz informator turystyczny
- za 5 EUR można doliczyć do karty aplikację (na system iOS i Android) Vox Vatican Guide. Aplikacja to oficjalny przewodnik audio po Bazylice Świętego Piotra. Język polski jest dostępny.

Roma Pass + zwiedzanie Watykanu z kartą OMNIA Card

Dla osób chcących odwiedzić Watykan i jego atrakcje została przygotowana Karta OMNIA Card (www.omniavaticanrome.org). Możemy kupić ją za 113 EUR. W cenie karty otrzymujemy kartę Roma Pass 72h oraz możliwość odwiedzenia Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej bez kolejki + kilka dodatkowych, wątpliwej jakości usług, jak podróż otwartym autobusem. Nikt z nas nie wyrabiał karty OMNIA, posiłkowaliśmy się opiniami z internetu - te są dla karty miażdżące - w zasadzie najbardziej interesującym dodatkiem do karty jest możliwość wejścia bez kolejki. Wielu klientów skarży się na problem z wejściem bez kolejki i pisze, że w ich przypadku okazało się to fikcją. Kupujesz na własne ryzyko.

Roma Pass - o czym warto pamiętać?

Planując zakup karty pamiętaj, że niektóre muzea w Rzymie są zamknięte w poniedziałki. Miej to na uwadze przy planowaniu wyjazdu i zakupie karty. Dodatkowo większość muzeów jest nieczynna 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

Roma Pass - czy to się opłaca? Przykłady

Jak już wiesz, posiadając kartę 48h (za 32 EUR) możesz wejść za darmo do jednego muzeum, a posiadając kartę 72h (za 52 EUR) możesz wejść do dwóch muzeów. Aby karta się opłacała, warto iść na niej do najdroższych muzeów w Rzymie:
- Galeria Borghese (wł. Museo e Galleria Borghese) - normalna cena 18 EUR + 2 EUR za rezerwację (ważna informacja z sierpnia 2020 - Galeria Borghese wróciła do Roma Pass, można odwiedzić galerię posiadając kartę)
- Koloseum (które połączone jest ze zwiedzaniem Forum Romanum oraz Palatynu) - normalna cena za bilet to 18 EUR + 2 EUR za obowiązkową rezerwację
- Muzeum w Zamku Świętego Anioła (wł. Museo Nazionale di Castel Sant'Angelo) - normalna cena 14 EUR
- Muzeum Kapitolińskie (wł. Musei Capitolini) - normalna cena 11,50 EUR

Wszystkie powyższe muzea uznawane są za czołówkę miejsc, które warto odwiedzić w Rzymie, dlatego skoro myślisz o zakupie karty to zakładam, że będziesz myśleć o odwiedzeniu wszystkich czterech. Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym typom Roma Pass i zróbmy małe wyliczenie:

Przykład dla Roma Pass 48h

Za darmo wchodzisz do Galerii Borghese. Oszczędzasz w ten sposób 20 EUR + oszczędzasz pieniądze na transporcie miejskim do galerii + powrót do hotelu (podstawowy bilet na komunikację miejską w Rzymie kosztuje 1,50 EUR, czyli 2 x 1,50  EUR za bilet = 3 EUR). Razem daje to 23 EUR oszczędności.

Przykład dla Roma Pass 72h

Za darmo wchodzisz do Galerii Borghese. Identycznie jak w powyższym przykładzie, łącznie oszczędzasz 23 EUR. Następnie za darmo wchodzisz do Koloseum. Oszczędzasz w ten sposób 18 EUR + oszczędzasz pieniądze na transporcie miejskim do Koloseum i powrót do hotelu (2 x 1,50  EUR za bilet = 3 EUR). Razem za dwa muzea i dojazd daje Ci to łącznie kwotę 44 EUR oszczędności.

Co dalej?

Chcesz jeszcze odwiedzić pozostałe, wymienione powyżej muzea. Posiadając kartę i pokazując ją w kasach biletowych otrzymasz kolejno: 4,50 EUR zniżki na bilet do Coloseum, 7 EUR zniżki na Zamek Świętego Anioła i 2 EUR zniżki na Muzeum Kapitolińskie. W ten sposób posiadając Roma Pass 48h zaoszczędzisz dodatkowo 13,50 EUR na biletach wstępu na powyższe atrakcje, a mając Roma Pass 72h oszczędzisz 9 EUR. Dodaj do tego oszczędność za bilety na atrakcję + powrót do hotelu (każde muzeum liczymy jako 2 bilety, czyli 3 EUR), co oznacza, że posiadacz Roma Pass 48h zaoszczędził 22,50 EUR, a posiadacz karty 72h zaoszczędził 15 EUR.

Podsumowując:

- posiadacz Roma Pass 48h wydał na kartę 32 EUR, a odwiedzając powyższe 4 muzea (dojeżdżając do każdego i wracając z niego metrem) zaoszczędził 45,50 EUR. Dodatkowo posiadając kartę Roma Pass był traktowany priorytetowo i do trzech z tych muzeów wszedł poza kolejką. Czy się opłacało? Tak, gdyby odwiedził wszystkie 4 muzea bez karty, zapłaciłby dużo więcej i dodatkowo stał w kolejkach
- posiadacz Roma Pass 72h wydał na kartę 52 EUR, a odwiedzając powyższe 4 muzea (dojeżdżając i wracając z każdego metrem) zaoszczędził 59 EUR. Posiadając kartę do trzech muzeów wszedł poza kolejką. Czy kupno Roma Pass opłacało się? Tak, nie zaoszczędził wiele pieniędzy, ale zaoszczędził.

Roma Pass - wnioski

- aby zakup Roma Pass Ci się zwrócił i żebyś zaoszczędził na karcie więcej, niż na nią wydałeś, musisz odwiedzić co najmniej kilka muzeów. Musisz również poruszać się komunikacją miejską. Jeżeli przez czas trwania twojej karty masz zamiar intensywnie zwiedzać od rana do wieczora, uda Ci się odwiedzić jeszcze kilka innych muzeów
- zniżki na muzea, jakie dostają posiadacze karty, są naprawdę duże. Najniższa zniżka wynosi 1 EUR, największa 8 EUR. Standardowo jest to jednak okolica 2 EUR. Wybierając się do wielu muzeów, kwota oszczędności rośnie

Powtórzę jeszcze raz - musisz sam policzyć, czy zakup karty Ci się opłaci. Spójrz na powyższe przykłady i sam zobacz - wystarczy, że osoba z powyższego przykładu z kartą na 72 godziny będzie mieć nocleg w centrum - wtedy do każdego z tych czterech muzeów będzie miała krótką drogę spacerem i zamiast jechać do muzeów metrem, wybierze się do nich pieszo. Oznacza to, że nie zaoszczędzi wtedy na metrze, czyli zamiast 59 EUR oszczędzi tylko 47 EUR i na zakupie karty będzie stratny. Zastanów się, które muzea i stanowiska archeologiczne chcesz odwiedzić i sprawdź, jaką dostaniesz na nie zniżkę (wszystkie zniżki opisane są na tej stronie). Będziesz wiedzieć, ile pieniędzy w ten sposób zaoszczędzisz. Następnie zdecyduj, w której dzielnicy będziesz spać, zobacz, do ilu atrakcji będziesz musiał dojechać komunikacją miejską. Wtedy będziesz wiedzieć, ile wydasz normalnie na bilety do metra czy na autobus. W ten sposób już bez problemu będziesz mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zakup karty będzie zbędnym wydatkiem czy dużą oszczędnością.


Tagi: Rzym   Włochy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ