Komunikacja miejska w Rzymie

Na sieć komunikacji miejskiej w Rzymie składa się metro, autobusy, trolejbusy, tramwaje oraz kolej podmiejska. Praktycznie całą siecią komunikacji miejskiej w rzymie zarządza miejska spółka, ATAC (www.atac.roma.it). Transport publiczny w Rzymie jest rozwinięty i bardzo efektywny, aczkolwiek w sezonie letnim zdarza się, że jest mocno zatłoczony. Poznaj z nami komunikację miejską w Rzymie!

Komunikacja miejska w Rzymie może w znaczny sposób obniżyć koszty naszej podróży do Rzymu. Noclegi w centrum Rzymu są drogie, zwłaszcza podczas sezonu wakacyjnego. Noclegi poza centrum potrafią być dużo tańsze, a komunikacja miejska w Rzymie, która jest w miarę tania, umożliwi nam szybkie dotarcie do naszego celu. W Rzymie mamy wiele środków komunikacji publicznej, dlatego najlepiej będzie omówić każdy z osobna.

Metro w Rzymie

Metro w Rzymie (wł. Metropolitana di Roma) otworzone zostało w 1955 roku i jest najstarszym metrem w kraju. W chwili obecnej metro składa się z trzech linii - lini A (pomarańczowa) i B (niebieska), które krzyżują się na głównym dworcu kolejowym Rzymu (Roma-Termini) oraz linia C (zielona), która rozpoczyna się w ścisłym centrum (San Giovanni) i prowadzi daleko poza centrum miasta. Linia C dla turysty jest praktycznie bezużyteczna - przyda się jedynie wtedy, jeżeli wykupiliśmy na jej trasie nocleg. Linia B rozdziela się na wschodzie na dwie nitki, co można zobaczyć na mapie metra pod tym adresem.

Stacje linii A i B znajdują się przy sporej części głównych atrakcji Rzymu, m.in. w Watykanie (stacja Ottaviano), przy placu Piazza Popolo (stacja Flaminio) czy Placu Republiki (Repubblica) w przypadku linii A oraz m.in. przy Koloseum i Forum Romanum (Colosseo) czy Piramidzie Cestiusza (wł. Piramide di Caio Cestio (stacja Piramide)) dla linii B.

Metro w Rzymie kursuje w godzinach 05:30-23:30 (od niedzieli do czwartku) oraz w piątek i sobotę od 05:30 do 1:30 (linia A i B) i 05:30-23:30 (linia C). Weekendowemu turyście powinien wystarczyć transport metrem.

Jeżeli przesiadamy się między liniami A i B na stacji Roma-Termini, nie musimy kasować drugiego biletu - przesiadkę możemy wykonać na posiadanym przez nas bilecie.

Autobusy w Rzymie

Dobrze zorganizowana sieć autobusowa obsługiwana przez ATAC jest  tania i punktualna. W sezonie wakacyjnym autobusy potrafią być zapełnione turystami, przez co komfort podróży nie jest wysoki. Autobusy dzienne jeżdżą w godzinach od 6.00 do 24.00. Po 24.00 do godziny 5.00 kursują autobusy nocne obsługujące większą część miasta, a poszczególne busy obsługują trasy metra: N1 jedzie trasą linii metra A, N2 linii B, a N28 linii C. Należy pamiętać, że biletów nie kupimy u kierowcy - wsiadając do autobusu powinniśmy mieć już ze sobą bilet, którego użyjemy.

Dla turysty autobus przydatny będzie w zasadzie tylko w dwóch przypadkach - jeżeli zamiast spacerów będzie chciał szybciej zwiedzić ścisłe centrum starożytnego miasta, w którym nie zdecydowano się na tworzenie metra oraz w przypadku, jeżeli będzie chciał się wybrać na Zatybrze (Trastevere), położoną na prawym, zachodnim brzegu Tybru dzielnicę, która jest jedną z najstarszych w Rzymie.

Kolej podmiejska

Rzym posiada naziemną kolej podmiejską (wł. Ferrovie Urbane), która zintegrowana jest z całym systemem komunikacji publicznej w Rzymie. Koleją możemy podróżować korzystając z tych samych biletów, co na autobusy i metro. Kolej podmiejska w Rzymie składa się z trzech tras:

  • Rome – Lido
  • Rome – Viterbo
  • Rome – Giardinetti

Dla turysty najważniejsza będzie linia Rzym - Lido, która zatrzymuje się na stacji Ostia Antica, obok archeologicznego kompleksu przy starożytnym mieście Ostia, które uznawane jest za jedno z najlepszych wykopalisk we Włoszech. Jeżeli mamy zamiar się tam wybrać, połączmy to z odwiedzeniem Piramidy Cestiusza. To właśnie przy niej znajduje się przystanek kolei, z którego pojedziemy do Ostii lub do Lido (wł. Lido di Ostia), w której znajdziemy jedyne plaże w Rzymie, które położone są nad Morzem Tyrreńskim.

Tramwaje w Rzymie

Z Ciampino do centrum Rzymu kursuje autobus 520 lokalnej sieci komunikacji miejskiej ATAC. Bilet kosztuje 1,5 EUR i można kupić go w biletomacie na lotnisku lub w punkcie informacji turystycznej. Autobus kursuje codziennie co 30 minut w godzinach 5:30 - 23:30. Autobus zatrzymuje się na przystankach Cinecitta i Subaugusta, gdzie znajdują się stacje metra linii A. Posiadając bilet możemy wsiąść do metra bez dodatkowych opłat - bilet jest ważny 100 minut.

Komunikacja miejska w Rzymie - bilety i cennik

Komunikacja miejska w Rzymie jest ze sobą zintegrowana, co oznacza, że podróżować możemy każdym środkiem transportu, pod warunkiem, że nie wyjedziemy poza miasto. Tutaj znajduje się mapa Rzymu z zaznaczonymi granicami, która pozwoli nam upewnić się, że nie wyjedziemy za miasto, a nasz bilet zachowa ważność. Z góry odpowiadam na pytanie - lotniska znajdują się poza granicami Rzymu, nie dojedziemy do nich na normalnych biletach.

Gdzie kupić bilety

W Rzymie na każdy środek transportu publicznego obowiązują te same bilety. Bilety możemy kupić w kilku miejscach:

  • w kioskach (wł. tabaccheria)
  • w automatach na stacjach metra i niektórych przystankach autobusowych lub tramwajowych
  • w biletomatach, które znajdują się w dużej części autobusów i tramwajów

Biletów nie kupimy u kierowcy pojazdu.

Przeczytaj również: Rzym - przewodnik turystyczny

Cennik i najpopularniejsze bilety na komunikację miejską w Rzymie:

Bilety jednorazowe

Zintegrowane bilety jednorazowe, czyli BIT (Biglietto Integrato a Tempo), to pojedynczy bilet, który kosztuje 1,50 EUR, jest ważny przez 100 minut, podczas których można dokonywać przesiadek między busami i tramwajami lub dokonać jednego przejazdu metrem (linia A i B łączy się na stacji Termini). Pamiętaj, że korzystając z tego biletu nie możesz rozpocząć i zakończyć przejazdu na tej samej stacji.

Od dwóch lat jednorazowe bilety BIT na stacjach metra można kupić poprzez naszą kartę płatniczą. Na bramkach wejściowych zamontowane są terminale zbliżeniowe - przyłożenie karty spowoduje zapłatę 1,5 EUR i naliczenie biletu na naszą kartę. W takim przypadku, w razie kontroli należy okazać kartę, którą dokonaliśmy płatności. W ciągu jednego dnia możemy w ten sposób zakupić maksymalnie 6 biletów.

Bilety czasowe

Podobnie jak w setkach innych miast, w Rzymie dostępne są bilety czasowe. Ich opłacalność zależy dla turysty od tego, jak często ma zamiar podróżować komunikacją miejską. Pojedyncze bilety są na tyle tanie, że zakup biletu czasowego na 24 godziny (7 EUR) zwróci się dopiero wtedy, jeżeli wykonamy 5 przejazdów komunikacją miejską w ciągu dnia.

Rodzaje biletów czasowych:

  • Roma 24H - ważny 24h od czasu pierwszego użycia, koszt 7 EUR
  • Roma 48H - ważny 48h od czasu pierwszego użycia, koszt 12,50 EUR
  • Roma 72H - ważny 72h od czasu pierwszego użycia, koszt 18 EUR
  • Bilet tygodniowy CIS - 24 EUR - ważny 7 dni od czasu pierwszego skasowania

Jak już napisałem, opłacalność takich biletów ciężko turyście osiągnąć - chyba, że ma zamiar podróżować dużo i poza centrum Rzymu. Wtedy warto jednak pomyśleć o karcie miejskiej Roma Pass, która oprócz darmowych przejazdów daje nam darmowy wstęp do muzea/muzeów oraz sporo zniżek. Dowiedz się więcej w naszym tekście: recenzja karty Roma Pass.

Wszystkie podane informacje są aktualne na luty 2021. Mimo że staramy się być na bieżąco, warto, żebyś przed wyjazdem sprawdził, czy nie nastąpiły żadne zmiany w rozkładach i cennikach.

Przeczytaj również: Rzym - przewodnik turystyczny


Tagi: Rzym   Włochy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ