Lotnisko Rzym Ciampino - dojazd do centrum

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021

Rzym Ciampino International Airport (CIA)

Lotnisko Ciampino International Airport (CIA) położone jest około 20 kilometrów od centrum Rzymu. To lotnisko, na którym ląduje większość tanich linii lotniczych. Ciampino zostało otwarte w 1916 roku jako główne lotnisko Włoch. Jest jednym z najdłużej funkcjonujących lotnisk na świecie. Dopiero w 1961 roku Ciampino zeszło na dalszy plan, po otwarciu lotniska Fiumicino, które stało się głównym lotniskiem Rzymu. Od tego czasu Ciampino zajmowało się głównie przyjmowaniem lotów prywatnych. Wszystko zmieniło się w 2007, kiedy na Ciampino zaczęto kierować tanie linie lotnicze.

Rzym-Ciampino - najważniejsze dane:
Pełna nazwa po włosku: Aeroporto di Roma-Ciampino lub Aeroporto Internazionale "Giovan Battista Pastine"

Pełna nazwa po angielsku: Rome Ciampino Airport
Kod IATA: CIA
Adres: Via Appia Nuova, 1651, 00040 Ciampino RM
Strona internetowa: www.adr.it/ciampino

Uwaga! Rzym-Ciampino nie jest lotniskiem czynnym całą dobę. Terminal przylotów jest zamknięty w godzinach 00:00-06:00, a terminal wylotów w godzinach 23:00-4:00. Na czas zamknięcia wszyscy są z lotniska wypraszani. Oznacza to, że nie jest możliwe nocowanie na Ciampino.

Loty z Polski do Rzym-Ciampino (stan na luty 2021)

Na lotnisku Rzym-Ciampino zatrzymuje się większość lotów Wizzair i Ryanair z Polski. W chwili pisania tych słów (luty 2021), z Polski do Rzymu-Ciampino latał:

  • Wizzair (Warszawa-Chopin, Kraków, Katowice)
  • Ryanair (Kraków, Poznań, Wrocław, Warszawa-Modlin)

Z Polski do Rzymu tanie linie lotnicze latają jeszcze na lotnisko Fiumicino. Tutaj znajdziesz ich rozpiskę - loty na lotnisko Fiumicino.

Jak dojechać z lotniska Rzym-Ciampino do centrum Rzymu?

Ciampino położone jest około 20 kilometrów od centrum Rzymu. Czas przejazdu, niezależnie od wybranego sposobu, oscyluje wokół 30 minut. Z lotniska Ciampino do centrum Rzymu możemy dojechać na kilka sposobów. Wszystkie przedstawiamy poniżej, zaczynając od najtańszych możliwości.

Autobus 520

Z Ciampino do centrum Rzymu kursuje autobus 520 lokalnej sieci komunikacji miejskiej ATAC. Bilet kosztuje 1,5 EUR i można kupić go w biletomacie na lotnisku lub w punkcie informacji turystycznej. Autobus kursuje codziennie co 30 minut w godzinach 5:30 - 23:30. Autobus zatrzymuje się na przystankach Cinecitta i Subaugusta, gdzie znajdują się stacje metra linii A. Posiadając bilet możemy wsiąść do metra bez dodatkowych opłat - bilet jest ważny 100 minut.

Autobus Terravision

Terravision to włoska firma, która w całej Europie zajmuje się obsługą przejazdów z lotnisk do centrum miast. Autobusami Terravision dojedziemy do centrum m.in. z lotnisk w Rzymie, Londynie, Mediolanie, Amsterdamie, Barcelonie, Malcie, Lizbonie, Porto, Sztokholmie, Wiedniu czy Pradze. Bilety można kupić na oficjalnej stronie internetowej (www.terravision.eu). Niestety w ostatnim czasie nastąpiły podwyżki cen biletów. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 10 EUR. Dzieci do lat 5 podróżują z opiekunem za darmo.

Przeczytaj również: Rzym - przewodnik turystyczny

Patrząc na to, że Terravision jeździ z prawie 40 europejskich lotnisk, warto pomyśleć nad programem lojalnościowym firmy. Rejestrując się w serwisie Terravision i dokonując rezerwacji przez posiadane konto, za każdy bilet otrzymamy 1 punkt. Już posiadanie 2 punktów upoważnia do zniżki 5%, 5 punktów = 10% zniżki, 8=15% zniżki, a 10 punktów można zamienić na darmowy bilet powrotny na niektórych lotniskach.

Przejazdy z centrum, z dworca Rzym-Termini na lotnisko rozpoczynają się około 6:30, ostatni kurs 19:30. Pojazdy odjeżdżają przeważnie ze stanowiska 38.

Trasa i czas przejazdu: Lotnisko Rzym-Ciampino - Rzym-Termini (około 40 minut)
Godziny kursowania: pierwszy kurs 8:35, ostatni 23:00, autobusy kursują co około 20 minut

Uwaga! Od czasu pandemii w 2020 roku linia uniemożliwiła podróżowanie innym autobusem, niż mamy na bilecie. Oznacza to, że mając wykupiony bilet na konkretną godzinę nie możemy pojechać wcześniejszym lub późniejszym autokarem

Autobus SIT

Autobusy SIT (Societa Italiana Transporti) kursują z lotniska na dworzec Rzym-Termini. A w zasadzie, to kursowały... W wyniku pandemii koronawirusa przewoźnik zawiesił działalność, nie wiadomo kiedy oraz czy w ogóle, powróci do kursowania.

Pociąg - Ciampino Airlink

Z Ciampino jest możliwość dotarcia do centrum Rzymu pociągiem. Jest to jednak czasochłonne, ponieważ najpierw musimy pojechać pociągiem do miasta Ciampino, a tam musimy wsiąść w odpowiedni pociąg. Z całą pewnością tym, co może naz zachęcić do takiego rozwiązania jest jego cena. Jeżeli chcemy pojechać pociągiem do centrum Rzymu, powinniśmy zakupić bilet Ciampino Airlink - jest to łączony bilet na autokar firmy Atral do Ciampino i pociąg do stacji Rzym-Termini. Bilet kosztuje 2,7 EUR i możemy kupić go na oficjalnej stronie (https://www.atral-lazio.com/#ciampino). Autokar jedzie bezspośrednio na dworzec (czas przejazdu około 10 minut), a pociąg zawiezie nas do Rzymu-Termini w ciągu 15 minut.

Taksówki

Z lotniska Ciampino do centrum Rzymu możemy pojechać taksówką. Oficjalne taksówki z miejską licencją są koloru białego oraz mają z góry ustalony cennik. Warto przed każdą podróżą upewnić się, jaki jest koszt przejazdu. Przykładowe ceny taksówki z lotnika Ciampino do Rzymu:

  • Lotnisko Ciampino - centrum (Mur Aureliana) - 30 EUR
  • Stazione Tiburtina - 35 EUR
  • Stazione Ostiense - 30 EUR
  • Lotnisko Ciampino - lotnisko Fiumicino - 50 EUR

Wszystkie podane informacje są aktualne na luty 2021. Mimo że staramy się być na bieżąco, warto, żebyś przed wyjazdem sprawdził, czy nie nastąpiły żadne zmiany w rozkładach i cennikach.

Przeczytaj również: Rzym - przewodnik turystyczny


Tagi: Rzym   Włochy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ