Darmowe atrakcje Rzym - lista darmowych atrakcji w Rzymie

Zabytki w Rzymie

Rzym - darmowe atrakcje.


Któż nie zauroczył się w Rzymie po obejrzeniu takich arcydzieł jak “Rzymskie wakacje” Williama Wylera, „Słodkie życie” Frederico Felliniego czy „Trzy monety w fontannie” Jeana Negulesco? W stolicy Włoch powstał niejeden znakomity obraz i wciąż jest inspiracją dla genialnych twórców – jak choćby Woody’ego Allena, który nakręcił tu jeden ze swoich ostatnich filmów – „Zakochani w Rzymie”. Nic dziwnego - Wieczne Miasto to jedna z perełek Europy, do której koniecznie trzeba pojechać i przekonać się o jej nieopisanym pięknie na własne oczy. Ostatnio nietrudno znaleźć tanie loty z Polski do Włoch, a do tego – największe atrakcje stolicy można odwiedzić, nie wydając ani grosza! Poniżej prezentujemy listę 10 darmowych atrakcji w Rzymie.

Panteon

Zbudowany ponad 1800 lat temu, wspaniały Panteon to przypomnienie świetności Imperium Rzymskiego. Jednak nie od razu Panteon zbudowano - z początku (jeszcze kilkadziesiąt lat przed naszą erą) była to niewielka świątynia, wniesiona ku czci wszystkich rzymskich bogów. Swój obecny, majestatyczny wygląd, przybrała kilkaset lat później – kiedy to została odbudowana najpierw po wyniszczającym pożarze, a następnie po uderzeniu pioruna.

Przeczytaj także: Rzym - przewodnik turystyczny

Na początku VII wieku została zaadaptowana na kościół chrześcijański Santa Maria ad Martyres – Świętej Marii od Męczenników. Budowla robi natychmiastowe wrażenie na zwiedzającym, szczególnie jej kopuła, będąca jedną z największych na świecie. Niemniej imponujące jest wnętrze, gdzie można znaleźć nie tylko kapliczki i posągi, ale i grobowce królów i wielkich rzymskich osobistości. Niesamowita akustyka oraz zachwycająca gra świateł i cieni dodaje tajemniczego uroku temu niezwykłemu miejscu.

Forum Romanum

Przez wieki centrum życia Rzymian – to tutaj miały miejsce najważniejsze uroczystości i wydarzenia publiczne: przemówienia, wybory, walki gladiatorów, procesy karne, procesje triumfalne; załatwiano tu także wszelkie sprawy handlowe.  Forum Romanum szybko stało się przepełnioną piękna architekturą i niesamowitymi posągami wizytówką Cesarstwa Rzymskiego.

Il Vittoriano

Duży pomnik, zbudowany z białego kamienia na Piazza Venezia, został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku na cześć Wiktora Emanuela II, pierwszego króla zjednoczonej Italii. W budynku mieści się Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie płonie wieczny płomień. Masywny pomnik zwieńczony jest posągiem Wiktora Emanuela na koniu, przedstawionym w towarzystwie skrzydlatych wyobrażeń zwycięstwa. Wewnątrz budynku znajduje się muzeum, gdzie możemy dowiedzieć się wielu szczegółów z historii włoskiego zjednoczenia. Duże białe kolumny wokół budynku są przez miejscowych nazywane „sztucznymi zębami”, a cała budowla „tortem weselnym”.

Usta prawdy (Bocca della Verità)

Usta prawdy – groteskowa rzeźba twarzy o dzikich oczach na portyku kościoła Santa Maria in Cosmedin ma makabryczną reputację, rozsławioną przez Gregory’ego Pecka i Audrey Hepburn w filmie „Rzymskie wakacje”. Średniowieczna legenda głosi, że niegdyś rzeźba pełniła funkcję wykrywacza kłamstw - podejrzany wkładał dłoń w usta, które miały zamykać się, odgryzając kończynę, gdy osoba mówiła nieprawdę. Uczeni przekonują jednak, że medalion mógł być przykrywą zbiornika na wodę, częścią fontanny lub też służyć jako pokrywa wejścia do starożytnego wodociągu.

Schody Hiszpańskie

Drugie pod względem długości i szerokości schody w Europie, znajdujące się w przy Piazza di Spagna, wiodą do uroczego kościoła Trinità dei Monti. Liczące 135 stopni, zbudowane i sfinansowane w XVIII wieku przez Francuzów, nazwę swą wzięły od znajdującej się niedaleko ambasady hiszpańskiej. Miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez turystów, szczególnie podczas specjalnych okazji, tj: Boże Narodzenie, kiedy to ustawiana jest szopka; wiosną podczas festiwalu kwiatów czy też podczas corocznych pokazów mody.

Bazylika Świętego Piotra

Podczas wizyty we włoskiej stolicy, nie można zapomnieć o wycieczce do Stolicy Apostolskiej - głównej siedziby ziemskich władz chrześcijańskich, w której sercu znajduje się Bazylika Świętego Piotra. Wedle wierzeń, świątynia stoi w miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego przez katolików za pierwszego papieża. W bazylice i jej podziemiach znajdują się groby kilku innych zwierzchników Kościoła katolickiego, w tym również błogosławionego Jana Pawła II. Wnętrze zapiera dech w piersiach nie tylko z powodu przepięknych ornamentów – jest to również drugi na świecie największy kościół.

Przeczytaj także: Rzym - przewodnik turystyczny

Sky Tours Rome oferuje godzinną darmową wycieczkę po bazylice – od poniedziałku do piątku o godzinie 9.00. Numer kontaktowy: 39 34 72 84 08 28.

Za dodatkową opłatą kilku euro można wspiąć się na kopułę bazyliki, zaprojektowaną przez Michała Anioła. 

Spacery po placach i skwerach

Nie bez powodu Rzym jest znany ze swoich skwerów. Podczas spaceru każdy znajdzie coś dla siebie, my natomiast szczególnie zachęcamy do zobaczenia następujących placów: Piazza Navona, gdzie znajduje się słynna barokowa Fontana dei Quattro Fiumi; wspaniała Piazza della Republica, której uroku dodaje rzeźba nimfy wodnej; czy zachwycającej Piazza Della Rotunda o marmurowym podłożu.

Łuk Konstantyna i spacer dookoła Koloseum

W cieniu Koloseum stoi jeden z nielicznych ocalałych łuków triumfalnych Rzymu – Łuk Konstantyna. Zbudowany w roku 315 n.e. dla upamiętnienia zwycięstwa cesarza Konstantyna nad Maksencjuszem. Po owym triumfie w Cesarstwie Rzymskim dozwolone zostały praktyki chrześcijańskie.

Bazylika Świętego Klemensa

Bazylika Świętego Klemensa to trzy kościoły w jednym. Na najniższym poziomie znajduje się mitreum (świątynia, wzniesiona na cześć perskiego boga Mitry; takowe budowane były w Rzymie w II – V w.), najlepiej zachowane spośród dwunastu, znajdujących się w mieście. Powyżej wybudowane zostało miejsce kultu chrześcijańskiego, którego powstanie datowane jest na IV w. n.e. W najwyższej części budynku znajduje się XII – wieczne sanktuarium, pełne niesamowitych mozaik.

Fontanna di Trevi

Zaprojektowana przez Niccolo Salvi, Fontana di Trevi jest największą i najbardziej wymyślną fontanną w Rzymie. Łączy w sobie kunszt architektoniczny i rzeźbiarski oraz piękno natury. Budowa, po 30 latach pracy, ukończona została w roku 1762 i cały czas pozostaje najsłynniejszą i najchętniej odwiedzaną fontanną włoskiej stolicy. Nie zapomnijcie wrzucić monety do di Trevi! Koniecznie prawą ręką nad lewym ramieniem – według legendy osoby, które to zrobią, na pewno powrócą do Wiecznego Miasta! Szacuje się, że do fontanny wrzucane jest około 3.000 euro rocznie – pieniądze przekazywane są dla ubogich (niestety część z nich jest również kradziona).

Oprócz przedstawionych powyżej 10 najciekawszych darmowych atrakcji Rzymu, warto również wybrać się do kilku innych miejsc. Polecamy zobaczyć jedyną w mieście piramidę, grobowiec rzymskiego ekwity – Cestiusza. Zbudowana w 12 r. p.n.e. po podbiciu Egiptu kilkanaście lat wcześniej. Stolica Włoch pełna jest niesamowicie ciekawych muzeów – do słynnych Muzeów Watykańskich można wejść za darmo w każdą ostatnią niedzielę miesiąca od 8.30 do 14.00. Warto również odwiedzić Muzeum Wyzwolenia Rzymu, muzea archeologiczne, jak np. Muzeum Kultury Rzymskiej oraz muzea sztuki współczesnej, pośród których prym wiedzie MAXXI. Przy okazji wizyty w Italii, nie zapomnijcie spróbować znakomitych włoskich lodów oraz prawdziwej pizzy!

Autor: Emilia Kwiatkowska


Tagi: Rzym   darmowe atrakcje  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ