Lotnisko Rzym Fiumicino - dojazd do centrum

Rzym Fiumicino (FCO)

Port lotniczy Rzym-Fiumicino (Leonardo Da Vinci International Airport, FCO) jest głównym i największym lotniskiem we Włoszech. Lotnisko zostało oficjalnie otwarte w 1961 roku. Sama budowa lotniska przyniosła wiele rewelacji i spektakularnych odkryć, z czego najgłośniej było o odkrytym na placu budowy jednym z wielkich statków-pałaców, których budowy zażyczył sobie niezrównoważony psychicznie cesarz Kaligula. Można łatwo do niego dojechać autostradą A91 Rzym-Fiumicino biegnącą przez Grande Raccordo Anulare. Na lotnisko Fiumicino składają się 4 terminale pasażerskie: Terminal 1, 2, 3 i 5 (obsługujący loty do Izraela i USA, obecnie remontowany i wyłączony z użytkowania).

Rzym-Fiumicino - najważniejsze dane:
Pełna nazwa po włosku: Aeroporto "Leonardo da Vinci" di Roma-Fiumicino

Pełna nazwa po angielsku: Rome Leonardo da Vinci Fiumicino Airport
Kod IATA: FCO
Adres: Via dell' Aeroporto di Fiumicino, 00054 Fiumicino RM
Strona internetowa: www.adr.it/fiumicino

Loty z Polski do Rzym-Fiumicino

Mimo że większość lotów tanich linii lotniczych kierowana jest na drugie lotnisko Rzymu, Ciampino, Fiumicino przyjmuje kilka lotów tanich linii lotniczych, również z Polski. W chwili pisania tych słów (luty 2021) do Fiumicino latał z Polski Wizzair (Kraków, Warszawa-Chopin). Nie ma problemów ze znalezieniem lotów za mniej niż 100 PLN w jedną stronę. Warto nadmienić, że osoby mieszkające blisko granicy z Niemcami mogą pomyśleć o locie z Berlin-Brandenburg (cena od 30 EUR za lot w jedną stronę).

Przeczytaj również: Rzym - przewodnik turystyczny

Jak dojechać z lotniska Rzym-Fiumicino do centrum Rzymu?

(stan na luty 2021)

Lotnisko Fiumicino położone jest około 32 kilometry od centrum Rzymu. Sposobów na dotarcie z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu jest wiele. Jeżeli chodzi o transport publiczny, to do Rzymu możemy dojechać wieloma autokarami oraz koleją. Wszystkie najważniejsze sposoby na dotarcie do centrum znajdziecie poniżej.

Autobus Cotral

Autobusy Cotral w Rzymie to najtańszy sposób na dojazd z Fiumicino do centrum Rzymu. Bilet w jedną stronę kosztuje 5 EUR. Bilety można kupić na oficjalnej stronie internetowej (www.cotralspa.it), jednak jest to mocno problematyczne - strona jest przestarzała i prawie w całości wyłącznie w języku włoskim, chociaż powoli to się zmienia i coraz większa zawartość strony dostępna jest również w języku angielskim. Do tego sama wyszukiwarka biletów i system rezerwacyjny potrafi się zawieszać. Nam nie udało się kupić biletu przez oficjalną stronę. Na szczęście bilety na autobus Cotral można kupić na lotnisku - w kioskach i sklepach spożywczych (za 5 EUR). Bilet można kupić również u kierowcy w autobusie - za cenę 7 EUR. Tym co odróżnia Cotral od innych przewoźników jest bardzo mała ilość przejazdów w ciągu doby. Autobusy odjeżdżają spod lotniska, przystanek (oznakowany) znajduje się przy terminalu 3.

Trasa i czas przejazdu: Lotnisko Rzym-Fiumicino - Rzym-Termini - Rzym-Tiburtina (około 1 godzina)
Godziny kursowania:
poniedziałek - piątek: 2:15, 5:00, 10:55, 15:30, 19:05
sobota: 2:15, 5:00, 15:30, 19:05
niedziela i święta: 1:15, 2:15, 3:30, 5:00

Jeżeli chcemy mieć bilety w kieszeni jeszcze przed opuszczeniem Polski, to przewoźnik Terravision (www.terravision.eu) umożliwia zakup biletów online za cenę 5,8 EUR, a przewoźnik TAM (www.tambus.it) za 6 EUR. Większość przejazdów trwa około godziny i kończy się na dworcu Termini.

Autobus Terravision

Terravision to duża włoska firma, która zajmuje się obsługą przejazdów z lotnisk do centrum miast w całej Europie. Autobusami Terravision dojedziemy do centrum m.in. z lotnisk w Rzymie, Londynie, Mediolanie, Amsterdamie, Barcelonie, Malcie, Lizbonie, Porto, Sztokholmie, Wiedniu czy Pradze. Bilety można kupić na oficjalnej stronie internetowej (www.terravision.eu). Niestety w ostatnim czasie nastąpiły podwyżki cen biletów. Za bilet w jedną stronę zapłacimy 10 EUR. Dzieci do lat 5 podróżują z opiekunem za darmo. Autobus odjeżdża z terminala 3, przystanek autobusowy numer 14.

Patrząc na to, że Terravision jeździ z prawie 40 europejskich lotnisk, warto pomyśleć nad programem lojalnościowym firmy. Rejestrując się w serwisie Terravision i dokonując rezerwacji przez posiadane konto, za każdy bilet otrzymamy 1 punkt. Już posiadanie 2 punktów upoważnia do zniżki 5%, 5 punktów = 10% zniżki, 8=15% zniżki, a 10 punktów można zamienić na darmowy bilet powrotny na niektórych lotniskach.

Z Rzym Termini na lotnisko loty rozpoczynają się około 4:40, ostatni kurs około 22:00. Pojazdy odjeżdżają przeważnie ze stanowiska 38.

Trasa i czas przejazdu: Lotnisko Rzym-Fiumicino - Rzym-Termini (około 55 minut)
Godziny kursowania: pierwszy kurs 5:35, ostatni 23:00, autobusy kursują co około 20 minut

Uwaga! Od czasu pandemii w 2020 roku linia uniemożliwiła podróżowanie innym autobusem, niż mamy na bilecie. Oznacza to, że mając wykupiony bilet na konkretną godzinę nie możemy pojechać wcześniejszym lub późniejszym autokarem

Autobus SIT

Autobusy SIT (Societa Italiana Transporti) kursują z lotniska na dworzec Rzym-Termini, zatrzymując się również w Watykanie. Odjazdy z terminala 3. Niestety, w wyniku pandemii koronawirusa przewoźnik zawiesił działalność, nie wiadomo kiedy oraz czy w ogóle, powróci do kursowania.

Autobus T.A.M.

Kolejną możliwością na dotarcie z lotniska Fiumicino do Rzymu była sieć autobusów T.A.M., jednak ze względu na pandemię sieć zawiesiła działalność.

Pociąg

Do Rzymu dojedziemy koleją na dwa sposoby: bezpośrednim połączeniem z lotniska do dworca kolejowego Termini oraz koleją podmiejską, która łączy się z metro.

Leonardo Express

Podróż Leonardo Express pomiędzy Stacją Główną Roma Termini a lotniskiem Fiumicino trwa około 30 minut. Jest to bezpośredni pociąg, który nie zatrzymuje się na innych stacjach. Kursy odbywają się w godzinach 05:52 - 23.30 co około 15-30 minut. Koszt przejazdu to 14 EUR. Ulgi obowiązują jedynie dzieci do 12 roku życia. Bilet można zakupić w kasach obu dworców.

Kolej regionalna

Kolej regionalna (Regionali), Sabina-Fiumicino (FL1, do niedawna oznaczana jako FR1) jeździ od godziny 06:00 do 23:00, co 15 minut w dni powszednie oraz co 30 minut w święta. Jest to pociąg osobowy zatrzymujący się w Tiburtina, Tuscolana, Ostiense, Trastevere. Na Ostiense możemy przesiąść się do metra. Koszt to 8 EUR. Czas przejazdu do ostatniej stacji, w dzielnicy Tiburina, trwa około 30 minut. Zniżki takie sama jak w pociągu Leonardo Express. Rozkładu jazdy należy szukać na oficjalnej stronie przewoźnika: https://www.trenitalia.com/en.html.

Taksówki

Z lotniska Fiumicino możemy do centrum pojechać taksówką. Oficjalne taksówki są białe oraz mają z góry ustalony cennik. Warto przed każdą podróżą upewnić się, jaki jest koszt przejazdu. Przykładowe ceny:

  • Lotnisko Fiumicino - centrum (Mur Aureliana) - 48 EUR
  • Castello della Magliana - Parco dei Medici: - 30 EUR
  • Nuova Fiera di Roma - 25 EUR
  • Ciampino aeroporto - 50 EUR
  • Stazione Tiburtina - 55 EUR
  • Stazione Ostiense - 45 EUR
  • Civitavecchia Porto - 120 EUR

Wszystkie podane informacje są aktualne na luty 2021. Mimo że staramy się być na bieżąco, warto, żebyś przed wyjazdem sprawdził, czy nie nastąpiły żadne zmiany w rozkładach i cennikach.

Przeczytaj również: Rzym - przewodnik turystyczny


Tagi: Rzym   Włochy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ