Waszyngton - przewodnik turystyczny

Waszyngton

Mauzoleum Abrahama Lincolna w Waszyngtonie. Foto: Krzysztof Belczyński, flickr.com


Stolica USA posiada wiele budynków, które znane są na całym świecie, a nam, kojarzą się z filmami, teledyskami i grami komputerowymi. To może powodować, że zauroczymy się miastem, mimo, że nie jest to najpiękniejsze i najciekawsze miasto Stanów Zjednoczonych.

JAK NAJTANIEJ DOTRZEĆ DO WASZYNGTONU

Jak tanio dotrzeć do Waszyngtonu?


Do Waszyngtonu pojawiają się cyklicznie świetne promocje, gdzie z Europy możemy dolecieć do stolicy USA za mniej niż 1500 PLN. W ciągu roku od dnia, w którym pisałem ten artykuł (13.07.2017r.), taka promocja pojawiła się 3-krotnie, zalecam przeglądać strony z promocjami, aby "upolować" tanie bilety.

TRANSPORT LOTNISKO - CENTRUM WASZYNGTONU

Dojazd z lotniska do centrum Waszyngtonu.


Waszyngton obsługiwany jest przez 3 lotniska.

Ronald Reagan Washington National Airport (DCA)

Lotnisko położone niedaleko miasta. Do centrum Waszyngtonu dojedziemy metrem (żółta i niebieska linia), kurs do East End trwa około 15 minut i kosztuje 3 USD. W godzinach, w których nie kursuje metro, na lotnisko dojeżdża autobus Metrobus 13Y.

Washington Dulles International Airport (IAD)

Lotnisko położone jest 40 kilometrów za miastem. Do centrum Waszyngtonu dojedziemy autobusami linii "Silver Line Express" (www.flydulles.com/iad/silver-line-express-bus-metrorail-station) za cenę 5 USD za kurs w jedną stronę. W 15 minut dojedziemy do srebrnej linii metra, której przedłużenie do lotniska jest obecnie w budowie. Autobusy kursują co 15-20 minut, w tygodniu od 6:00 do 22:40, a w weekend między 7:45 a 22:45. Inną możliwością jest przejazd autobusem Metrobus 5A (rozkład jazdy i trasa przejazdu) za 7,5 USD.

Baltimore-Washington International Thurgood Marshall Airport (BWI)

Położone niecałe 50 km od centrum miasta. Do centrum Waszyngtonu dojedziemy autobusem Metrobus B30 w około 40 minut za 7,5 USD (rozkład jazdy i trasa przejazdu). W nocy, kiedy busy nie jeżdżą, możemy pojechać taksówką lub koleją podmiejską (funkcjonuje bezpłatny bus na stację kolejową). Cena za przejazd koleją zaczyna się od 7 EUR.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W WASZYNGTONIE

Waszyngton jest dość dużym miastem, które... będziesz zwiedzać pieszo!


Mimo, że Waszyngton posiada rozbudowaną komunikację miejską, ilość atrakcji (które są niedaleko siebie) powoduje, że w dużej części miasto będziemy zwiedzać pieszo. Pamiętajmy o wygodnych butach.

Metro w Waszyngtonie
Waszyngton posiada metro, które jest drugim największym (po Nowym Jorku) metrem w USA. Metro posiada 5 linii. Mimo wielkości całego systemu, metro w Waszyngtonie zostało zbudowane inaczej niż w innych miastach. Głównym założeniem metra w stolicy USA było skomunikowanie przedmieść z centrum miasta, co powoduje, że metro w mieście rzadko kiedy przecina się, a stacja przesiadkowa, gdzie można przesiąść się do linii metra, znajduje się w centrum. Władze zastanawiają się, jak rozbudować system metra w Waszyngtonie, aby te było bardziej przyjazne dla osób chcących poruszać się po centrum miasta.

Metro porusza się przeważnie między 5:30-23:30 (w weekendy do 1 w nocy, a w niedzielę od 7:00 do 23:00). Cena biletów na metro w Waszyngtonie jest zależna od długości pokonanej trasy i czasu, kiedy się przejechaliśmy. Są dwa przedziały czasowe - godziny szczytu (peak) i poza godzinami szczytu (off-peak). Godziny szczytu to czas między 5:00-9:30 i 15:00-17:00 między poniedziałkiem, a piątkiem. Cena przejazdu to między 2,25-6 USD (godziny szczytu) lub 2,25-3,75 USD (poza godzinami szczytu). Osoby mające zamiar dużo podróżować metrem, mogą zakupić karty czasowe (pełen cennik). Większość internautów jednak odradza taki zakup - karty są drogie i mało komu udało się w ten sposób zaoszczędzić.

Oficjalne mapy sieci metra oraz autobusów znajdują się na stronie przewoźnika: www.wmata.com/schedules/maps

NOCLEGI W WASZYNGTONIE

Gdzie tanio spać w Waszyngtonie?


Waszyngton posiada rozbudowaną i drogą bazę noclegową. Za nocleg w pokoju dwuosobowym zapłacimy od około 350 PLN, a noc w wieloosobowym łóżku to koszt od około 80 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Waszyngtonie!

Korzystając z powyższej wyszukiwarki i wykupując przez nią nocleg, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

WASZYNGTON - WARTE ODWIEDZENIA

co warto zobaczyć w Londynie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Jedną z największych atrakcji Waszyngtonu jest The National Mall. Jest to rozległy, ogólnodostępny zielony teren wypełniony muzeami, pomnikami i znanymi budynkami. Długość National Mall to niecałe 5 km (liczone od mauzoleum Abrahama Lincolna do budynku Kapitolu USA). W The National Mall znajdziemy m.in.:
- pomnik Waszyngtona - słynny, znany na całym świecie biały obelisk;
- memoriały: monumentalny Lincoln Memorial, Thomas Jefferson Memorial, WWII Memorial, DC War Memorial, Declarance of Independence Memorial, FDR Memorial, Korean War Memorial, Vietnam Veterans Memorial
- muzea, m.in. American History Museum, American Indian Museum, Natural History Museum, National Gallery of Art, Air & Space Museum
Na północ od pomnika Waszyngtona odchodzi park The Eclipse, który kończy się po 300 metrach Białym Domem.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Waszyngton - wskazówki praktyczne.


- większość muzeów w Waszyngtonie jest darmowa! A także klimatyzowana, co może się okazać zbawieniem w gorące dni

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Waszyngtonie.


washington.org - oficjalna, turystyczna strona miasta (ENG)

Nasze artykuły na temat Waszyngtonu:
Relacja z podróży - Waszyngton

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Waszyngton   USA  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ