Los Angeles - przewodnik turystyczny

Panorama Los Angeles

Panorama Los Angeles. Foto: Kevin Stanchfield, flickr.com


Los Angeles jest drugim (po Nowym Jorku) największym miastem USA (ponad 4 miliony mieszkańców). Jedno z najbogatszych miast świata. Położone na Zachodnim Wybrzeżu jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast Ameryki.

Los Angeles - notka historyczna

Los Angeles było w przeszłości zamieszkane przez Indian Tongva i Chumash. Pierwsza europejska osada została założone przez Hiszpanów w 1781 roku. Wioska została nazwana La Reyna de los Angeles, na cześć Matki Bożej Królowej Aniołów z Porcjunkuli. W 1821 wioska, podobnie jak większość Kaliforni, trafiła do niepodległego Meksyku. Miasto cały czas było bardzo małe i niewiele znaczące, mimo że Meksyk uczynił z niego stolicę regionu Kalifornia. W 1847 Kalifornia została zdobyta przez USA.

Rozwój miasta nastąpił w 1892 roku, kiedy odkryto na jego terenie złoża ropy. Do Los Angeles zaczął się zjeżdżać biznes oraz setki tysięcy mieszkańców. W 1923 roku Kalifornia była już największym producentem ropy naftowej w USA, a Los Angeles zamieszkiwało ponad milion mieszkańców. W mieście rozwijały się inne branże przemysłu. Los Angeles zostało stolicą kinematografii. Do czasu wybuchu II wojny światowej w Los Angeles funkcjonowało kilkadziesiąt wytwórni filmowej, które były odpowiedzialne za 80% światowej produkcji filmowej.

Dzisiaj Los Angeles jest drugim (po Nowym Jorku) największym miastem USA. Miasto liczy 4 miliony mieszkańców. To również jedno z najbogatszych i najważniejszych na świecie miejsc pod względem przemysłu.

Jak dotrzeć do Los Angeles

Jak tanio dotrzeć do Los Angeles?


Do Los Angeles pojawiają się cyklicznie świetne promocje, gdzie z Europy (czasem nawet z Warszawy) możemy dolecieć do Miasta Aniołów za mniej niż 1400 PLN. W ciągu roku od napisania tego artykułu, taka promocja pojawiła się 4-krotnie (w tym raz za fantastyczną cenę niecałych 800 PLN), zalecam przeglądać strony z promocjami, aby "upolować" tanie bilety.

Los Angeles - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do centrum Los Angeles.


Los Angeles obsługiwane jest łącznie przez 5 lotnisk. Główne, najważniejsze z nich to Los Angeles International Airport (LAX) - ogromne lotnisko z 9-cioma terminalami. Część terminali była remontowana ponad 30 lat temu, przez co duża część lotniska jest w złym stanie - LAX przez branżowe media uważane jest za jedno z najgorszych lotnisk w Stanach Zjednoczonych. Między terminalami kursuje darmowy autobus, przejście z jednego terminala na drugi zajmuje około 10 minut.

Z lotniska do miasta kursuje dużo różnych sieci, m.in. FlyAway (www.lawa.org/flyaway) za cenę od 9 USD. Do ustalenia, w jaki pojazd powinniśmy wsiąść, pomoże nam planer podróży www.metro.net.

Los Angeles - komunikacja miejska

Los Angeles jest bardzo rozległe.


Komunikacja miejska Los Angeles opiera się na metrze i autobusach.

Metro w Los Angeles

Metro posiada 6 linii i 70 stacji. 2 linie są tradycyjnym, podziemnym systemem, natomiast 4 pozostałe są liniami naziemnymi, przypominającymi bardziej kolej podmiejską. Przejazd kosztuje 1,75 USD (z możliwością przesiadki w ciągu 2h). Bilet dzienny (do 3 w nocy dnia następnego) kosztuje 7 USD, a bilety tygodniowe (od niedzieli do soboty) kosztują 30 USD.

Identyczne bilety na poruszanie się busami. Istnieje kilka sieci autobusowych, najważniejsze trasy to Metro Orange Line i Metro Silver Line, czyli 2 linie szybkiej sieci autobusowej.

Oficjalne mapy linii metra oraz linii autobusowych: https://www.metro.net/riding/maps/

Los Angeles - karta miejska

Karty miejskie

Karta miejska w Los Angeles to Go Los Angeles Card i City Card Southern California


W Los Angeles funkcjonują dwie karty miejskie - Go Los Angeles Card i City Card Southern California. Która bardziej się opłaca? To zależy - od tego, co chcesz zobaczyć. Karty są drogie, ale odwiedzając atrakcje, które są nie nich zawarte, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 50% łącznej ceny, którą normalnie wydalibyśmy na bilety na konkretne atrakcje. Na samym początku warto przejrzeć atrakcje okolicy i podjąć decyzję, co chcesz zobaczyć.

Go Los Angeles Card posiada kartę w wariantach:

  • 1 dzień (85 USD)
  • 2 dni (129 USD)
  • 3 dni (205 USD)
  • 5 dni (269 USD)
  • 7 dni (315 USD)

Na każdą kartę przysługuje zniżka 20% dla dzieci poniżej 12 roku życia. Przy biletach na 3,5 i 7 dni otrzymujemy również bilet do Universal Studios Hollywood Museum, który normalnie kosztuje 116 USD. Dodatkowo w cenie karty zawarty jest wstęp do praktycznie wszystkich atrakcji Los Angeles i okolicy (Warner Bros. Studio Tour (normalnie 62,50 USD), Madame Tussauds Hollywood (normalnie 30,95 USD), Oceanarium Aquarium of the Pacyfic, wesołe miasteczko Six Flags Magic Mountain (normalnie 82,99 USD), park rozrywki Knott's Berry Farm (normalnie 75,00 USD i inne). Jeżeli chcemy zaliczyć jak najwięcej sztandarowych atrakcji okolicy, pomyślmy nad kartą ważną 7 dni - samo zwiedzenie jednej z większości wymienionych powyżej atrakcji może zająć cały dzień. Jeżeli mamy ustaloną listę miejsc, które chcemy zobaczyć, możemy skorzystać z opcji "Build Your Own", która dostępna jest w menu na górze strony. Możemy tam załadować kartę wejściówkami wyłącznie na interesujące nas miejsca, otrzymując zniżkę już przy wyborze dwóch atrakcji (10%)

City Card Southern California kosztuje 353 USD i zawiera w sobie wstęp do Disneyland Park & Disney California Adventure (3-dniowa wejściówka), SeaWorld San Diego i LEGOLAND California oraz ewentualnie dodatkowo (za +50 USD) San Diego Zoo lub Safari Park. Normalnie wstęp na te wszystkie atrakcje kosztowałby 558 USD - oszczędność jest więc naprawdę duża. Pod warunkiem, że chcemy odwiedzić te miejsca.

Noclegi w Los Angeles

noclegi w Londynie

Noclegi w Los Angeles.


Za nocleg w Los Angeles zapłacimy około 200 PLN (dwuosobowy pokój) lub 130 PLN (łóżko w pokoju wieloosobowym).

Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie w Los Angeles spaliśmy i które miejsca polecamy, a które odradzamy, sprawdź artykuł Los Angeles noclegi - polecane i odradzane.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Polecam rozejrzeć się za kwaterami prywatnymi. Na Airbnb można znaleźć noclegi niedaleko centrum za niecałe 40 PLN za dwuosobowy pokój!

Atrakcje Los Angeles

co warto zobaczyć w Londynie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Los Angeles posiada kilka znanych na całym świecie miejsc, które musimy przejść - najważniejszym z nich jest Hollywood Boulevard, ulica, na której znajduje się Aleja Sław. Drugim, znanym budynkiem jest Staples Center, arena, na której mecze rozgrywa Los Angeles Lakers. Oczywiście nie można zapomnieć o zrobieniu sobie zdjęcia na tle wielkiego znaku "HOLLYWOOD" i wykąpaniu się na słynnej, znanej z dziesiątek filmów, plaży w dzielnicy Venice.

Los Angeles posiada wiele znanych, interesujących budynków:  Walt Disney Concert Hall (futurystyczna hala koncertowa), Dolby Theatre (miejsce ceremonii Oscarowej), Los Angeles Memorial Coliseum (jeden z największych na świecie stadionów), Grauman’s Chinese Theatre.

W mieście znajduje się słynne i znane na cały świat Los Angeles County Museum of Art, posiadające ogromną kolekcję dzieł sztuki z całego świata.

Zabytkiem techniki jest Angels Flight, licząca niecałe 100 metrów kolej linowo-terenowa.

Los Angeles posiada dużą liczbę parków rozrywki. W każdym z nich można spędzić cały dzień. Aby się nie powtarzać, zajrzyj powyżej do zakładki "KARTA MIEJSKA".

Los Angeles - wskazówki praktyczne

Los Angeles - wskazówki praktyczne.


- Los Angeles uchodzi za stolicę sławnych ludzi, jednak szanse na to, że kogoś spotkasz, ze względu na wielkość miasta, jest minimalna
- w Los Angeles znajduje się "słynne" Skid Row, dzielnica w Downtown przepełniona bezdomnymi, do której nie warto się nawet zbliżać, mimo, że znajdują się tam tanie pokoje noclegowe

Los Angeles - przydatne linki

Los Angeles - przydatne strony.


www.discoverlosangeles.com - oficjalna strona Los Angeles (ENG)

Nasze artykuły na temat Los Angeles:
Los Angeles - relacja z podróży

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023


Tagi: Los Angeles   USA  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ