Nowy Jork - przewodnik turystyczny

Nowy Jork

Nowy Jork - miasto, które nigdy nie śpi! Foto: Aurelien Guichard, flickr.com


Nowy Jork - przez wielu uważany za światową stolicę. Miasto marzenie dla turystów. Time Square, Statua Wolności, Empire Building, Central Park i wiele, wiele więcej. A do tego szał zakupów, Broadway i niesamowita atmosfera miasta, które nigdy nie śpi. Zapraszamy Was do przeczytania naszego wirtualnego poradnika Taniego Zwiedzania Nowego Jorku.

Nowy Jork - notka historyczna

Na tereny Nowego Jorku europejczycy dotarli w 1524 roku. Zasiedlanie terenów rozpoczęło się jednak dopiero w 1609 roku, kiedy Holenderska Kompania Wschodnioindyjska rozpoczęła poszukiwania nowej drogi do Indii. W 1614 roku na terenie dzisiejszego Manhattanu Holendrzy założyli faktorię i nazwali ją Nowy Amsterdam. Po podpisaniu traktatu pokojowego w Bredzie, który w 1667 kończył wojnę angielsko-holenderską, Holandia oddała Anglii Nowy Amsterdam w zamian za Surinam. Anglicy zmienili nazwę miasta na Nowy Jork. Miasto intensywnie rozbudowywało się i powiększało swoje granice. Najbardziej ucierpieli na tym Indianie  (Dalewarowie), których mordowano i zmuszono do opuszczenia ziemi.

W 1775 roku Nowy Jork był jednym z centrów wojny o niepodległość USA. Tutaj Anglicy wygrali pierwszą wielką bitwę - bitwę na Long Island. Po wygranej bitwie Nowy Jork stał się militarną i polityczną bazą Wielkiej Brytanii. Gdy w 1783 wojna kończyła się, Nowy Jork był ostatnim miejscem, z którego Brytyjczycy opuszczali Amerykę. Kilkanaście miesięcy później Nowy Jork został stolicą Stanów Zjednoczonych. W 1790 roku stolica została jednak przeniesiona do Waszyngtonu.

Dzisiaj Nowy Jork jest największym miastem USA oraz jednym z najważniejszych miast na świecie. Mieszka w nim około 8,5 miliona mieszkańców, natomiast cały obszar metropolitalny zamieszkują około 23 miliony mieszkańców.

Jak dolecieć do Nowego Jorku

Jak tanio dolecieć do Nowego Jorku?


Co oczywiste, do Nowego Jorku najlepiej dolecieć samolotem. To najszybsza i raczej jedyna racjonalna forma przedostania się za ocean. Nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem biletów w dobrej cenie, jeżeli zatroszczymy się o to odpowiednio wcześnie. Jeżeli planujemy wyjazd do Stanów, warto śledzić promocje lotnicze - loty do Nowego Jorku bardzo często pojawiają się w promocji, dzięki czemu z Europy możemy się tam dostać już za niewiele ponad 1000 PLN.

Natomiast, jeżeli chodzi o loty poza promocją, to przeważnie najtańszą opcją transportu do Nowego Jorku jest polski LOT. Wielu naszych rodaków w USA przyczyniło się do tego, że połączenia Warszawa - Nowy Jork - Warszawa są częste i w rozsądnej cenie. Przeważnie loty w dwie strony możemy znaleźć za ok. 2000 PLN, natomiast w promocji "Szalone Środy" możemy je trafić za nieco ponad 1500 PLN.

Oprócz połączeń z Polski korzystne ceny znaleźć możemy z Berlina (AirBerlin), Dublina (Aerlingus) oraz z Oslo (Norwegian). Przeważnie loty powyższymi liniami będą nas kosztować około 2000 PLN.

Dojazd do centrum z lotniska

Nowy Jork posiada trzy główne lotniska: JFK, La Guardię oraz Newark.

John F. Kennedy International Airport (JFK)

Jak najtaniej dostać się do centrum miasta z lotniska w Nowym Jorku?


John F. Kennedy International Airport (JFK) to jedno z największych lotnisk na świecie. Posiada aż 8 terminali, które potrafią być oddalone od siebie o sporą odległość. Sposobów na dotarcie do miasta jest multum, poniżesz znajdują się najtańsze i najpopularniejsze:

Autobus + metro

Najtańsza, ale przy tym stosunkowo długa podróż. Najpierw bierzemy autobus (przystanek przy Terminalu nr 5 - znaki wskażą drogę). Dojeżdżają one do nieturystycznych dzielnic takich jak: Queens oraz Brooklyn, jednak stamtąd możemy już korzystać z usług metra i dostać się wszędzie gdzie chcemy. Koszt biletu to 2,75 USD, ale najlepiej zaopatrzyć się na lotnisku w MetroCard, która upoważnia nas do darmowego transportu z przystanku autobusowego do metra.

Pociąg + metro

Najlepszym wyborem będzie skorzystanie z AirTrain oraz później z metra. Z oraz na lotnisko JFK 24/7 kursują pociągi AirTrain, które łączą siatkę metra z lotniskiem. Jest to bez wątpienia jedno z szybszych i najwygodniejszych sposobów, w jakie możemy dostać się do centrum. Cała podróż nie powinna zająć więcej niż godzinę czasu, i kosztować nas będzie 7,75 USD (5 USD za AirTrain oraz 2,75 USD za metro).

Wszystkie dostępne warianty transportu z lotniska do centrum Nowego Jorku znajdziemy na oficjalnej stronie lotniska JFK: www.jfkairport.com.

LaGuardia (LGA)

lotnisko LaGuardia

Transport z LaGuardia do centrum miasta - sprawdź najtańsze warianty transportu.


Najmniejszym z nowojorskich lotnisk jest położona w Queens LaGuardia, która obsługuje w większości loty krajowe. Do centrum Nowego Jorku z lotniska LaGuardia najłatwiej jest dostać się komunikacją autobusową.

Najlepszym sposobem dostania się do centrum jest skorzystanie z komunikacji autobusowej, która łączy lotnisko z metrem (linia M60, Q47, Q48, Q70 i Q72). Koszt pojedynczego biletu to 2,75 USD.

Jest jeszcze wiele sposobów na dotarcie do miasta. Są jednak dużo droższe od powyższej możliwości. Szczegółowe informacje na temat pozostałych środków transportu dostępne są na oficjalnej stronie lotniska, www.laguardiaairport.com.

Newark (EWR)

Lotnisko Newark położone jest w stanie New Jersey, pod Nowym Jorkiem. To najbardziej oddalone z lotnisk w Nowym Jorku.

Autobus + pociąg

Najtańsza opcja dojazdu do NYC. Najpierw autobusem #62 (przystanki przed każdym Terminalem) jedziemy na Penn Station w Newark (dworzec autobusowo-kolejowy). Koszt biletu to 1,5 USD, a podróż trwa ok. 25 minut. Następnie bierzemy PATH subway train (2 USD) na Manhattan - World Trade Centre Station lub Journal Square. Dzięki temu w niecałą godzinę za 3,5 USD dojedziemy do Nowego Jorku.

Pociąg + pociąg

AirTrain Newark na Newark Airport Train Station skąd bierzemy bezpośredni autobus na nowojorskie Penn Station. Cała podróż będzie nas jednak kosztować ok. 18 USD (5,5 + 12,5). Drogo w porównaniu z możliwością powyżej.

Pozostałe możliwości transportu do Nowego Jorku dostępne na oficjalnej stronie lotniska: www.newarkairport.com.

Nowy Jork - komunikacja miejska

Nowy Jork jest znakomicie skomunikowany.


Jedna z najbardziej rozwiniętych sieci komunikacji miejskiej na świecie. Opisanie go dokładnie to materiał na książkę, więc skupię się na tym co najważniejsze.

Metro i autobusy

Składa się z kilkunastu linii, tworzących swoistą podziemną pajęczynę połączeń. Oczywiście centralne stacje znajdują się na Manhattanie. Niesamowita jest atmosfera w nowojorskim metrze, gdzie spotkać możemy masę osobistości i osobliwości.

Ponadto poruszać możemy się autobusami, ale pomimo tego, że w Nowym Jorku spędziłem prawie 2 tygodnie nigdy z nich nie skorzystałem. Zasady są jednak takie same jak w przypadku metra.

Co warto podkreślić Nowy Jork spokojnie można zwiedzać pieszo! Oczywiście zwłaszcza Manhattan. Od Central Parku możemy dojść aż do parku przy Statule Wolności, po drodze zachaczając o Brooklyn Bridge, China Town, Wall Street, Little Italy, Ground Zero, 5th Avenue oraz Time Square. Jeżeli więc nie chcemy wydawać dużych pieniędzy na komunikację miejską, warto wybrać hostel/hotel w dobrej lokalizacji.

Nowy Jork - bilety na komunikację miejską

Aby poruszać się komunikacją miejską po Nowym Jorku potrzebować będziemy charakterystycznej żółto-niebieskiej karty MetroCard. Za pojedynczy przejazd zapłacimy 2,75 USD. Możemy także kupić kartę i doładować ją określoną ilością pieniędzy. Wtedy każdy przejazd kosztuje nas 2,5 USD. Za samą kartę pobierana jest 1 USD opłata.
Radzę uważać na wkładanie do automatów dużych sum, ponieważ często "połykają" one pieniądze, które bardzo ciężko jest potem odzyskać. Najlepiej mieć odliczone drobne.

TAXI

Marzeniem wielu jest przejażdżka charakterystyczną Yellow Cab - nowojorską taksówką. Nie są one wbrew pozorom aż tak drogie. Startowa opłata to 3 USD + 0,4 USD za każdą 1/5 mili. Warto przejechać się np. po Time Square wieczorem, aby poczuć niesamowity i magiczny klimat miasta.

Noclegi w Nowym Jorku

noclegi Nowy Jork

Gdzie tanio spać w Nowym Jorku?


Nowy Jork posiada niesamowicie rozbudowaną bazę noclegową, która jest bardzo droga. Statystycznie średnia cena za nocleg jest w Nowym Jorku najwyższa na świecie. Im bliżej centrum, tym cena jest wyższa. Lepiej spać na obrzeżach, warto jednak wtedy spojrzeć na ceny transportu i przeliczyć, czy oszczędności na noclegu nie wydamy przypadkiem na dojazd do atrakcji.

Cena za nocleg w dwuosobowym pokoju zaczyna się od 200 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 145 PLN.

Dużo tańsze są kwatery prywatne - w Nowym Jorku można rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na portalu Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi już od 40 PLN za osobę. Warto jednak wiedzieć, że w Nowym Jorku prywatne kwatery są oficjalnie nielegalne. A najniższe ceny to w większości noclegi w fatalnych lokalizacjach i skandalicznych warunkach - wystarczy poczytać komentarze i oceny w powyższych serwisach.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Nowym Jorku!

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad serwisem.

Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie w Nowym Jorku spaliśmy i które miejsca polecamy, a które odradzamy, przeczytaj artykuł noclegi Nowy Jork - polecane i odradzane.

Atrakcje Nowego Jorku

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Na poznanie Nowego Jorku zawsze jest za mało czasu. Zakładając jednak, że spędzimy tam kilka dni jest kilka miejsc, które odwiedzić możemy za darmo. Z najważniejszych wymienić należą:

  • Time Square - rocznie odwiedzane przez ok. 35 milionów turystów
  • Central Park - oaza w centrum miasta
  • 5th Avenue - ulica sklepów większości znanych marek świata
  • City Hall - parlament amerykański od 1812 roku. wymaga wcześniejszej rezerwacji
  • Wall Street - biznesowe centrum świata
  • Ground Zero - przestrzeń po Word Trade Centre
  • Brooklyn Birdge - warto zobaczyć i za dnia i w nocy
  • Little Italy
  • China Town
  • Long Island - zaliczyć tu możemy kąpiel w oceanie

Co interesujące za darmo możemy także podpłynąć na wyspę przy Statule Wolności. Staten Island Ferry odpływa z Whitehall i Water Street co pół godziny. Przepływając będziesz bardzo blisko pomnika i będziesz mógł zrobić dobre zdjęcia.

Ciężko jest wymieniać wszystkie rzeczy, które możemy robić za darmo w Nowym Jorku. W tym mieście po prostu warto być i się nim cieszyć, spacerować, eksplorować, podziwiać, zachwycać się. Zaręczam, że jest czym. Pełną listę darmowych atrakcji NYC, wraz z wykazem w jakie dni możemy dane muzea i galerie odwiedzić bezpłatnie znajdziecie tutaj >>

W Nowym Jorku znajduje się także kilka atrakcji za których zobaczenie należy zapłacić. Czy warto? To już pozostawiamy Wam. 

Empire Building - bilety normalne w cenie 25 USD (86 piętro) oraz 42 USD (102 USD). Więcej informacji na http://www.esbnyc.com/buy_tickets.asp

Top of the Rock Observation - bilet normalny w cenie 27 USD. Lepiej skorzystać z tej opcji niż z Empire ponieważ ze szczytu Rock Observation widać budynek Empire. Więcej info https://secure.topoftherocknyc.com/ODTInternet/Web/BuyTicketOnline/captureticket.aspx

Rockefeller Center Tour - bilet normalny w cenie 17 USD. Więcej informacji https://secure.topoftherocknyc.com/ODTInternet/Web/BuyTicketOnline/captureticket.aspx?AttractionId=2

Statue of Liberty oraz Ellis Island - około 20 USD za prom plus 17 USD za zwiedzanie Statuy. http://www.statuecruises.com/

Museum of Modern Art - wstęp 25 USD. http://www.moma.org/visit/plan/#hours

Metropolitan Museum of Art - wstęp 25 USD. http://www.metmuseum.org/visit/hours-and-admission

NBC Studio Tour - wstęp normalny 24 USD, dzieci i seniorzy 21 USD. http://www.nbcstudiotour.com/

Muzyczny Nowy Jork

Warto wybrać się na musical na BroadWay.


Będąc w Nowym Jorku warto zainteresować się tym czy w danym okresie nie odbywa się tu jakiś ciekawy mecz/festiwal/koncert. Jest to stały punkt większości światowych tras koncertowych i co kilka dni w NY możemy trafić na występ na żywo jednej z największych gwiazd światowej muzyki.

W okresie letnim program Good Morning America organizuje darmowe koncerty w Central Parku. Nie było by to może tak interesujące gdyby nie to, że gwiazdami tam są m.in Rihanna, Black Eyed Peas, Maroon 5 itd.

Możemy się z nimi zapoznać na stronie http://eventful.com/newyorkcity/events/categories/music.

Inną ciekawą formą spędzenia czasu w Nowym Jorku są tamtejsze teatry muzyczne. NYC to światowa stolica Musicali! Udział w takim widowisku to doświadczenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci!

Do wyboru mamy całą gamę różnych musicali, które wystawiane są na niesamowicie wysokim poziomie. O tym jak poważnie traktuje się tam tego rodzaju sztukę niech świadczy fakt, że jeden teatr wystawia w jednym czasie zaledwie jedno przedstawienie. Wynika to z ogromnych nakładów finansowych, które te teatry zmuszone są zainwestować w scenografię, kostiumy, pensje aktorów itd.

Bilety zarezerwować możemy na stronie http://www.broadway.com/. Jako wskazówkę możemy dodać, że warto zastanowić się nad kupnem biletów w 3 pierwszych rzędach, które z racji lekko ograniczonego widoku (absolutnie nie przeszkadzającemu w odbiorze sztuki) mają cenę często nawet o 50%. Bilety na show na Broadwayu można dostać już od 30 USD.

Nowy Jork - jedzenie

Dowiedz się więcej o amerykańskiej kuchnii.


W Nowym Jorku możemy spróbować kuchni całego świata. Do wyboru mamy nie tylko restauracje, ale i szereg fast foodów, barów i ulicznych budek. Za niecałe 10 USD możemy najeść się do syta w barach ze szwedzkim stołem. Pamiętajmy, że do rachunku zostanie zazwyczaj doliczony podatek za zjedzony w restauracji posiłek (około 8%).

Prócz hamburgerów i hot-dogów kuchnia Nowego Jorku słynie z potraw, które przyprowadzili ze sobą imigranci: bajgli, sandwichy, falafli i gyro oraz chińszczyzny.

Zakupy w Nowym Jorku

zakupy w Nowym Jorku

Jeśli Stany to i zakupy.


Oczywiście żaden wyjazd do Stanów nie może się odbyć bez mniejszych lub większych zakupów. Przytoczę historię mojej znajomej, która tak jak ja kilka lat temu spędziła wakacje na amerykańskim Campie. Różnica między nami była taka, że ja zarobione pieniądze wydałem na zwiedzanie Stanów, a ona wróciła do Nowego Jorku, kupiła drugą wielką walizkę i wypchała ją całą nowymi ciuchami, butami itd. Po 3 dniach wróciła do Polski! Szczęśliwa :)

Opłaca się kupować wiele rzeczy: buty, ciuchy, zegarki, elektronika. To tu dostaniemy najtańszy na świecie sprzęt Apple, Dell, Timex itd. Marki ciuchów, które u nas uważane są za ekskluzywne w USA są zupełnie normalne. Koszulki kupione za 10 USD w miejscowych sklepach są niesamowicie trwałe. Ja jadąc do Stanów zabrałem ze sobą trzy pary butów, wróciłem również z trzema, ale zupełnie nowymi. Dostać je tam możemy spokojnie za ok 30-50 USD.

Jeżeli zakupy to oczywiście Manhattan. Polecam outlet XXI Centrury przy Ground Zero. Sklepów jest tu jednak cała masa. Jeżeli nastawiamy się na większe zakupy możemy rozważyć wycieczkę do Woodbury. Jest to ogromny outlet (miasteczko) położone jakąś godzinę drogi od Nowego Jorku. Wszelkie informacje o tym jak tam trafić znajdziecie na ich stronie internetowej.

Nowy Jork - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące podróżowania po Nowym Jorku

Nowy Jork jest magiczny!


- Nowy Jork można zwiedzać pieszo. Pamiętajmy o tym przed kupieniem biletów komunikacji miejskiej
- Manhattan jest bardzo drogi. Jeżeli chcemy coś zjeść lub wypić warto oddalić się od centrum.
- należy bardzo uważać na kieszonkowców grasujących w mieście
- przed pójściem do muzeum, teatru sprawdź ceny w Internecie - często rezerwując bilet można zaoszczędzić 10% lub więcej. Kupując bilety łączone na jedną lub więcej atrakcje turystyczne zapłacimy taniej i wejdziemy do muzeum bez kolejki

Nowy Jork - przydatne linki

Przydatne strony dotyczące Nowego Jorku

Nowy Jork - dowiedz się więcej


www.nyc.gov/html/index.html - oficjalna strona miasta dla turystów

www.mta.info/metrocard/ - strona systemu transporu miejskiego

Nasze artykuły na temat Nowego Jorku:
Nowy Jork - relacja z podróży

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021


comments powered by Disqus
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ