USA - przewodnik turystyczny

Stany Zjednoczone, Nowy Jork

Stany to pozycja obowiązkowa dla każdego podróżnika. Foto: Aurelien Guichard, flickr.com


Ameryka to bez dwóch zdań jedno z najciekawszych państw na świecie. Znajdziemy tu wszystko: piękne plaże, wysokie góry, jeziora, parki narodowe, wielkie metropolie oraz wiele więcej. W Stanach każdy znajdzie coś dla siebie! Kto z nas nie chciałby przespacerować się Golden Bridge w San Francisco, wykąpać w Oceanie na Venice Beach w Los Angeles, wylegiwać się na plaży w Miami czy na Hawajach lub w końcu obejść nowojorski Manhattan wzdłuż i wszerz, a na koniec odpocząć w Central Parku? Poznajcie lepiej USA i przekonajcie się dlaczego warto tam jechać.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Przewodnik po Los AngelesPrzewodnik po Nowym JorkuPrzewodnik po Waszyngtonie

USA - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 328 milionów
Stolica Waszyngton
Strefa czasowa UTC/GMT -4 do -10 - lato
UTC/GMT -5 do -11 - zima
Waluta Dolar (USD)
1 USD = 3,81 PLN

(05.10.2020)
Język angielski amerykański, hiszpański
Główne miasta Nowy Jork, Los Angeles, Chicago, Houston, Filadelfia, Phoenix, San Antonio, San Diego, Dallas, San Jose, San Francisco, Miami, Waszyngton, Boston

Stany Zjednoczone są czwartym największym krajem na świecie pod względem wielkości (po Rosji, Kanadzie i Chinach) i trzecim pod względem ludności (po Chinach i Indiach). To wciąż największa gospodarka na świecie, mimo że oficjalne statystyki mówią, że w 2020 roku wyprzedzą je Chiny.

Informacje praktyczne

- należy pamiętać, że Amerykanie są przewrażliwieni na punkcie kontroli na lotniskach. Zachowujmy się jak najbardziej naturalnie, nie powinno się żartować

- będąc w USA powinniśmy uważać na wypowiadane przez nas słowa, zwłaszcza takie, które mogą być obraźliwe dla przedstawicieli innych ras

- podczas kontroli policyjnej nie należy wysiadać z auta, trzeba otworzyć okno, trzymać ręce na kierownicy i poczekać na instrukcje funkcjonariusza

- Ameryka to raj zakupowy, jeżeli szukacie miejsca na tanie i modne zakupy to miejsce jest dla Was

- pamiętajmy, że przekraczając granicę z drogimi dobrami musimy uiścić opłatę celną. Aby tego uniknąć zawczasu usuńmy wszelkie pudełka, a rachunki dobrze schowajmy

- na terenie Stanów mamy aż 6 stref czasowych. Pamiętajmy o tym w czasie podróży

- wszystkim osobom, które nas obsługują należy zostawić minimum 10 % napiwku (barmanom, taksówkarzom, kelnerom itd.) Potrafią oni upomnieć się o należne im pieniądze, a nawet ignorować Twoje kolejne prośby (np. barman)

- jeżeli zamierzamy zwiedzać amerykańskie parki narodowe, warto rozważyć kupno specjalnego karnetu, dzięki któremu bez ograniczeń będziemy mogli do nich wjeżdżać

- świetnym sposobem na poznanie Ameryki są różnego rodzaju programy studenckie tj. Work&Travel lub Camp America

Wiza do USA

wiza do USA

Wiza do USA.


Od listopada 2019 roku Stany Zjednoczone zakwalifikowały Polskę do programu Visa Waiver Program. Osoby, które wybierają się do USA na mniej niż 90 dni nie muszą posiadać wizy - wystarczy, że zarejestrują się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, w skrócie ESTA). Wniosek składamy na stronie https://esta.cbp.dhs.gov/, musimy to zrobić napóźniej 72h przed wylotem. Opłata za złożenie i rozpatrzenie wniosku wynosi 14 USD.

Jeżeli chcemy lecieć do Stanów na dłużej, musimy uzyskać wizę. Zrobimy to w taki sam sposób jak dotychczas. Aby dowiedzieć się więcej o wizie do USA, najlepiej udać się na Serwis Informacji Wizowej dla Polski - oficjalną stronę dotyczącą wiz do USA dla Polaków - www.ustraveldocs.com/pl_pl

Transport wewnątrz USA

Stany Zjednoczone to olbrzymi kraj. Najlepszym i najszybszym środkiem transportu są oczywiście samoloty - sieć połączeń jest niesamowicie rozbudowana, a ceny na najpopularniejszych trasach nie są wcale takie wysokie. W przypadku chęci pokonania niewielkich odległości, warto pomyśleć o autokarach lub pociągach. Należy pamiętać, że zdarza się, że poza głównymi obszarami USA i najważniejszymi miastami, transport publiczny potrafi być dość ubogi. Aby uświadomić sobie wielkość kraju, warto poznać odległość między wschodnim a zachodnim wybrzeżem - to około 4500km (odległość z Nowego Jorku do Los Angeles) - sam lot między tymi miastami trwa około 6 godzin.

Wiele osób podróżujących do USA na dłużej, zastanawia się nad kupnem samochodu na miejscu. Ceny potrafią być bardzo niskie, tak samo jak ceny paliwa. Powoduje to, że kupno samochodu może być bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Loty wewnątrz USA

loty wewnątrz USA

Nowy Jork i Los Angeles dzieli aż 4469 kilometrów!


Nie ma drugiego kraju na świecie, który miałby tak rozbudowaną siatkę połączeń lotniczych pomiędzy miastami. Wynika to oczywiście z poziomu rozwinięcia Stanów, ale także z olbrzymich odległości pomiędzy miastami. Nowy Jork od Los Angeles dzielą aż 4469 kilometry! Z tego też powodu przy podróżowaniu na duże odległości w USA w pierwszej kolejności powinniśmy brać pod uwagę  samolot. A jest w czym wybierać!

Siatka połączeń oraz linie lotnicze

Wszystkie większe miasta Stanów Zjednoczonych są ze sobą znakomicie skomunikowane lotniczo. Duża liczba linii lotniczych gwarantuje różne możliwości wyboru lotów oraz dużą konkurencje cenową.

Linie, na które z pewnością warto zwrócić uwagę to:

Delta Airlines - www.delta.com
Spirit Air – www.spirit.com
Virgin America – www.virginamerica.com
Southwest – www.southwest.com
United Airlines – www.united.com
Air Train – www.airtrain.com
US Airways – www.usairways.com
American Airlines – www.aa.com

Oto jak kształtują się przykładowe ceny połączeń:

Nowy Jork – Los Angeles w jedną stronę, najlepsze ceny

Z tygodniowym wyprzedzeniem – 190 $ (Delta)
Z miesięcznym wyprzedzeniem – 230 $ (Virgin America)
Z 3-miesięcznym wyprzedzeniem – 150 $ (Air Train)

Z San Francisco do Waszyngtonu w jedną stronę, najlepsze ceny

Z tygodniowym wyprzedzeniem – 160 $ (United)
Z miesięcznym wyprzedzeniem – 240 $ (US Airways)
Z 3-miesięcznym wyprzedzeniem – 137 $ (Air Train)

Z Chicago do Miami w jedną stronę, najlepsze ceny

Z tygodniowym wyprzedzeniem – 157 $ (American Airlines)
Z miesięcznym wyprzedzeniem –167 $ (American Airlines)
Z 3-miesięcznym wyprzedzeniem – 132 $ (US Airways)

Jak widzimy średnia cena za jedno połączenie pomiędzy amerykańskimi metropoliami położonymi w znacznej od siebie odległości kształtuje się na poziomie 150-200$ za lot w jedną stronę.

Oferty najlepiej wyszukiwać przez amerykańskie wyszukiwarki www.orbitz.com i www.expedia.com.  

Drogi w USA i przepisy drogowe

Mówi się, że amerykańskie miasta były zbudowane specjalnie dla kierowców, a zwiedzanie Stanów innym środkiem transportu niż samochód ma podobno niewiele wspólnego z prawdziwym zwiedzaniem. Zostawmy jednak te rozważania na boku. Prawdą jest, że system dróg jest tam naprawdę dobrze rozbudowany, a w niektórych miastach jak np. w LA, Atlancie czy Miami bez samochodu jest się dosłownie jak bez ręki.  Główne drogi pomiędzy dużymi miastami można podzielić na międzystanowe i stanowe. Pierwsze to autostrady bardzo dobrej jakości, natomiast te drugie to zazwyczaj kilkupasmowe drogi szybkiego ruchu, które wciąż są w dobrym stanie. Ograniczenia prędkości wahają się pomiędzy 65 – 85 mph, jednak zazwyczaj górna granica kończy się na 75 mph. Amerykańskimi drogami nie można jeździć ani za szybko ani za wolno. Pierwsza sytuacja prowadzi w prostej linii do ukarania przez drogówkę, natomiast zbyt wolna jazda może okazać się bardzo niebezpieczna. Optymalnie można przekraczać dozwoloną prędkość od 5 do 10 mph. Jeżeli już jednak zostaniemy zatrzymani przez policję, obojętnie czy z powodu przekroczenia prędkości czy przejechania na czerwonym świetle, należy pamiętać o tym aby rozmawiać z funkcjonariuszem z szacunkiem (zwracając się do niego per "officer") i (o ile rzeczywiście przekroczyliśmy przepisy) okazać skruchę – jeżeli nasze przewinienie nie było rażące, a w dodatku trafimy na miłego policjanta/policjantkę to może nas ominąć wątpliwa przyjemność otrzymania mandatu.

Przed wyprawą po USA autem warto zapoznać się z przepisami panującymi w poszczególnych stanach, które będziemy odwiedzać. Ogólnie przyjęło się, że „siedzenie na ogonie” innym pojazdom, przekraczanie ciągłych linii, przejeżdżanie na czerwonym świetle czy łamanie ograniczeń prędkości wszędzie traktowane jest bardzo surowo. Poza tym jeżdżąc po miastach pamiętajmy o pasie HOV przeznaczonym dla środków transportu przewożących większą ilość ludzi na raz. Jeżeli będziemy korzystać z niej w godzinach porannych i popołudniowych w pojedynkę, nieuchronnie spotka nas kara. Podróżując drogami międzystanowymi pamiętajcie o tym, że nocowanie na „dziko” przy drodze również obarczone jest karą pieniężną!

Podróżowanie po Stanach autem często nieodłącznie związane jest z jego wynajęciem. Dolna granica cenowa wynajęcia auta waha się od 20 $ do 100 $ za dobę. Dzieląc to na parę osób wychodzi naprawdę tanio. Wynajęcie auta w Ameryce wymaga przetłumaczenia dokumentów uprawniających nas do poruszania się pojazdami określonej masy, a czasami samochody wynajmowane są tylko osobom powyżej 25. Roku życia. Najpopularniejsze wypożyczalnie to: Sixt, Alamo, Avis, Budget, Dollar, Enterprise – Rent – A – Car, Hertz, National, Thrifty. Przed wynajęciem auta pamiętajcie o tym żeby dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia!

Na koniec warto poświęcić kilka słów paliwie. Benzynę w Stanach mierzy się w galonach i jest to źródło napędu przytłaczającej ilości aut. Diesle są tam tak samo często spotykane jak 7 litrowe, wolnossące jednostki napędowe w Europie. Przeciętne paliwo ma 87 lokalnych oktanów, co odpowiada wartości 92 w Europie. Ceny w różnych stanach potrafią się drastycznie różnić, jednak przeciętnie można spotkać 1,01 $ za litr benzyny.

Kolej w USA

Największym amerykańskim przewoźnikiem kolejowym jest Amtrak (www.amtrak.com). Oferuje rozbudowaną sieć kolejową w całym kraju. Aby zobaczyć dużą, dobrej jakości mapę tras, kliknij na poniższą mapę:

kolej w USA - mapa

Podróżowanie koleją w USA jest niestety drogie. Często droższe niż lot samolotem. Doliczyć trzeba do tego dużo dłuższy czas podróży oraz możliwe opóźnienia, które są bardzo częste - opóźnienia do 3 godzin (przy pociągach dalekobieżnych) są praktycznie codziennością. W związku z tym Amtrak ma szczególne podejście do opóźnień. Jeżeli z powodu opóźnienia nie zdążymy na drugie, wykupione przez nas połączenie, a następny pociąg odjeżdża następnego dnia, otrzymamy bon na (zazwyczaj) 100 USD.

Bilety są drogie, jeżeli jednak zaplanujemy podróż wcześniej i zabukujemy bilety z odpowiednim wyprzedzeniem (np. 3 miesiące przed dniem odjazdu) możemy liczyć na niższe ceny - ceny biletów na kolej w USA zależą od czasu ich wykupienia. Są jednak terminy (Boże Narodzenie, Nowy Rok itp.) kiedy nie uda nam się kupić tanich biletów, niezależnie od terminu rezerwowania.

KOLEJ W USA - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (sprawdzane na 3 miesiące przed odjazdem)
Trasa: Długość jazdy: Cena:
Nowy Jork - Filadelfia 1,5h 41 USD
Nowy Jork - Chicago 28h 83 USD
Nowy Jork - San Francisco 74h 232 USD
Nowy Jork - Miami 28h 147 USD
Nowy Jork - Waszyngton 3:40h 49 USD
Nowy Jork - Boston 4h 49 USD
Nowy Jork - Montreal 11h 69 USD
Los Angeles - San Francisco 10h 59 USD
Los Angeles - Seattle 34h 94 USD
Los Angeles - San Diego 3h 37 USD

Pamiętajmy, w 99% przypadków im szybciej zakupimy bilet, tym niższa będzie jego cena. Weźmy dla przykładu bilety na trasie Nowy Jork - San Francisco - Z tygodniowym wyprzedzeniem kupimy go za cenę od 340 USD, natomiast z dwumiesięcznym wyprzedzeniem już od 232 USD.

Autokary i Autobusy w USA

Amerykanie nie przepadają za podróżowaniem autobusem. Jest to zazwyczaj środek transportu przeznaczony dla osób, które trzy razy obejrzą każdego dolara zanim zdecydują się go wydać. Bez dwóch zdań jest to jednak przygoda, którą warto przeżyć. Trasa z Nowego Jorku do San Francisco zajmuje 70h! Przez ten czas z pewnością poznamy wiele ciekawych współtowarzyszy podróży. Jednak dla ludzi, którzy cenią sobie czas i wygodę w podobnej, a często i w niższej cenie znaleźć możemy samolot!

Warto wspomnieć o dwóch głównych graczach na rynku amerykańskim:

Greyhound - czyli największa firma autokarowa w Stanach, a prawdopodobnie i na całym świecie. Przewoźnik informuje na swojej stronie, że codziennie ponad 13000 tysięcy ich autokarów wyrusza w drogę i dociera do ok 2500 destynacji w Stanach, Kanadzie i Meksyku. Rocznie ponad 25mln Amerykanów korzysta z usług Greyhound.

Rezerwacja biletów odbywa się tu na takich samych zasadach jak w liniach lotniczych, czyli im wcześniejsza rezerwacja tym niższa cena biletu. Jak radzą ludzie, którzy korzystali z usług tej firmy warto pojawić się na miejscu odjazdu 2-3h wcześniej, bo wykupiony bilet wcale nie oznacza miejsca w autokarze. Może się okazać, że będzie on już zapełniony, a nam pozostanie czekać na następny.

Przykładowe ceny Greyhound:

Nowy Jork - San Francisco
Z tygodniowym wyprzedzeniem – 219 $

Z miesięcznym wyprzedzeniem –216 $
Z 3-miesięcznym wyprzedzeniem – 159 $

Las Vegas - Los Angeles
Z tygodniowym wyprzedzeniem – 25 $

Z miesięcznym wyprzedzeniem – 32 $
Z 3-miesięcznym wyprzedzeniem – 32 $

Boston - Miami
Z tygodniowym wyprzedzeniem – 179 $

Z miesięcznym wyprzedzeniem –186 $
Z 3-miesięcznym wyprzedzeniem – 129 $

Jak widać ceny są często podobne do połączeń lotniczych. Podróżowanie Greyhoundem opłaca się zazwyczaj wyłącznie na małe odległości np. (Las Vegas – Los Angeles).

Megabus - to ta sama firma, która działa w Wielkiej Brytanii. Megabus to wspaniała forma podróżowania za grosze w Ameryce! Niestety obecnie Megabus obsługuje wyłącznie Wschodnią część  Stanów, ale w dalszym ciągu jest to najbardziej opłacalny sposób zwiedzania tego regionu. Dodatkowo Megabusem dojechać możemy do Kanady. Bilety rezerwowane z odpowiednim wyprzedzeniem zaczynają się już od 1$.

USA - ciekawostki

ciekawostki o USA

W każdym stanie USA obowiązuje inne prawo.


- każdy Stan ma oddzielne przepisy. Niektóre z nich są zupełnie absurdalne, np. w Sacco w Missouri kobiety nie mogą nosić kapeluszy, które mogłyby przerazić dzieci, osoby wrażliwe i zwierzęta, a w Alabamie w niedzielę nie można grać w domino!
- w Waszyngtonie w sklepach znajdziemy wyłącznie piwa w sześciopakach. Ma to zapobiec spożywaniu alkoholu na ulicach
- publiczne spożywanie alkoholu możliwe jest w Nevadzie, ku uciesze wszystkich odwiedzających Las Vegas
- jeżeli wydaje Wam się, że na każdym rogu w Stanach zobaczycie McDonalds, Starbucks, Subway, a co druga osoba paraduje z butelką Coli w ręku to … macie rację
- na klawiaturze telefonów znajdują się także litery, stąd wiele numerów podawanych jest w formie łatwego do zapamiętania słowa. (np. ogólnokrajowa pomoc drogowa to: 1-800-AAA-HELP)
- w Kalifornii dla ponad 30% społeczeństwa język hiszpański jest językiem ojczystym, podobnie jest w Miami
- Wal-Mart to największa amerykańska sieć hipermarketów, wypierająca tradycyjnych drobnych sklepikarzy, rzemieślników i kupców handlujących tanim towarem sprowadzanym głównie z Chin

USA - przydatne linki

USA - przydatne strony

Przydatne strony dotyczące Ameryki.


www.megabus.com – tanie przewozy autokarowe we Wschodniej części USA

www.greyhound.com – autokary w USA

www.polonia.net – platforma multimedialna dla Polaków w USA

www.amtrak.com – koleje w USA

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020


Tagi: USA   Stany Zjednoczone   Ameryka  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ