Ateny - Przewodnik turystyczny

Greckie Ateny

Ateny posiadają masę przepięknych, wiekowych zabytków. Foto: Guillén Pérez, flickr.com


Ateny to stolica i największe miasto w Grecji (664 tysiące mieszkańców, aglomeracja liczy natomiast ponad 3 miliony mieszkańców). Osadnictwo na tych terenach występowało już w czasach neolitu (około 5000 lat p.n.e.). To miasto wypełnione historią i wspaniałymi, antycznymi budowlami.

Ateny - informacje ogólne i notka historyczna

Ateny są stolicą Grecji oraz największym jej miastem. Cała aglomeracja Aten liczy około 4 milionów mieszkańców, co placuje ją wśród dziesięciu największych aglomeracji Europy. Człowiek osiedlał się na tych ziemiach już w czasach neolitu. Początki Aten datuje się na II tysiąclecie przed naszą erą, kiedy w okresie mykeńskim na wzgórzu Akropolis wybudowano twierdzę. Przez setki lat Ateny były państwem-miastem, jednym z najpotężniejszych w regionie. Dzisiaj są jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast na świecie.

Jak dolecieć do Aten

Jak najtaniej dolecieć do Aten?


Ateny są jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych, dzięki czemu nie ma problemu z tanim dotarciem do nich. Do Aten można dolecieć tanimi liniami z Warszawy, Poznania, Krakowa i Katowic (Ryanair). Można trafić na bilety już za 200 PLN.

Transport z lotniska do centrum Aten

Jak dojechać do centrum z lotniska w Atenach?


Ateny obsługiwane są przez lotnisko Athens Eleftherios Venizelos International Airport (ATH, www.aia.gr/traveler), które położone jest 40 kilometrów od centrum Aten. Lotnisko jest nowoczesne (otworzone w 2001 roku), posiada dwa terminale oraz naprawdę dużo sposobów na dotarcie z lotniska do centrum Aten.

Najtańszym sposobem na dojazd z lotniska do centrum Aten są busy - bus nr X93, którym dojedziemy do Kifissos Coach Station, X95 do Syntagma Square (gdzie możemy się przesiąść w linie metra 2 i 3), X96 do Piraeusu (linia 1 metra) i X97 do Dafni metro station (linia 2). Koszt przejazdu to 6 EUR. Autobusy poruszają się przez całą dobę. Bilety można kupić w kiosku na lotnisku lub u kierowcy (bez dodatkowych opłat).

Do centrum można również pojechać metrem (linia 3). Koszt to 10 EUR za kurs w jedną stronę (jeżeli wracasz na to lotnisko w przeciągu najbliższego tygodnia, możesz kupić bilet w dwie strony za 14 EUR). Metro jeździ od 6:00 do 23:30, mniej więcej co 30 minut. Z tego samego dworca startuje również kolej podmiejska, która kosztuje tyle samo, ale jest wolniejsza i zatrzymuje się przed centrum.

Noclegi w Atenach

Noclegi w Atenach.


Baza noclegowa w Atenach należy do rozbudowanych. W sezonie ważnym jest, żeby noclegi zarezerwować jak najszybciej. Cena za noc w dwuosobowym pokoju zaczyna się od około 90 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 40 PLN.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com. Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Ateny - komunikacja miejska

Ateny - komunikacja miejska.


Po Atenach możemy poruszać się metrem, koleją miejską, busami, tramwajami i trolejbusami. Na każdy środek transportu (z wyłączeniem kursu na lotnisko) obowiązują te same bilety. Podstawowy bilet kosztuje 1,4 EUR, można poruszać się na nim 90 minut (z nieograniczoną ilością przesiadek). Inne rodzaje biletów to: 24-godzinny (4,5 EUR), 5-dniowy (9 EUR) oraz turystyczny 3-dniowy (22 EUR) z wliczonym przejazdem metrem z i na lotnisko.

Metro w Atenach

System metra w Atenach posiada 3 linie. Jest to dość świeży system, mimo, że pierwsza linia została uruchomiona w 1869 roku. Nowy system metra uruchomiono w 2001 roku, linię 1 wyremontowano, a linia 2 i 3 została uruchomiona premierowo. W chwili obecnej budowana jest kolejna, czwarta linia. Wiele stacji metra posiada wystawione do oglądania eksponaty. Są to rzeczy, które znaleziono podczas kopania tuneli pod metro. 

Mapa metra oraz więcej informacji: http://www.stasy.gr/index.php?id=33&L=1

Atrakcje Aten

Atrakcje w Atenach.


Ateny słyną w świecie z Akropolu ateńskiego. To widoczne z daleka wapienne wzgórze, które zabudowano już przeszło 3 tysiące lat temu. Na Akropolu znajdziemy szereg antycznych budowli, m.in. Partenon, Świątynia Ateny Nike, Erechtejon, Teatr Dionizosa. Niedaleko Partenonu znajduje się Muzeum Akropolu. Na południowo-zachodnim stoku Akropolu znajduje się Odeon Heroda Attyka. Kolejną świątynią u stóp Akropolu jest doskonale zachowany Hefajstejon

Kolejnym znanym starożytnym kompleksem jest Agora ateńska, czyli główny rynek. Na niej znajduje się Stoa Attalosa w której umiejscowione jest Muzeum Agory. Około 150 metrów obok Agory ateńskiej znajduje się Forum rzymskie - rynek wytyczony w czasach rzymskiego panowania. Na forum znajduje się Wieża Wiatrów.

Najpopularniejszym muzeum Grecji jest Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach. Muzealna kolekcja jest jedną z największych i najważniejszych na świecie.

Warto odwiedzić Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach, która była największą świątynią w starożytnej Grecji. Mimo, że do czasów współczecnych zachowało się jedynie kilkanaście kolumn, ich ogrom robi wrażenie.

Panathinaiko - rekonstrukcja stadionu wybudowanego w tym miejscu w 300 r.p.n.e.

W Atenach znajdziemy również stare kościoły bizantyńskie, z których największe wrażenie robi Kapnikarea.

Jeżeli chcemy pospacerować do interesujących punktów widokowych, to powinniśmy wybrać się na wzgórze Filopapposa lub fort Likawitos skąd rozpościerają się fantastyczne widoki na Ateny.

Wskazówki praktyczne

Wskazówki praktyczne dotyczące Aten.


- najlepszym terminem na odwiedzenie Aten jest wiosna. Latem potrafi być naprawdę gorąco

Przydatne linki

Dowiedz się więcej o Atenach.


- www.thisisathens.org - oficjalna, turystyczna strona Aten (ENG)

- www.visitgreece.gr/en/main_cities/athens - zakładka o Atenach na oficjalnej stronie turystycznej Grecji (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023


Tagi: Ateny   Grecja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ