Saloniki - przewodnik turystyczny

Saloniki

Centrum Salonik. Foto: Sander van Malssen, flickr.com


Saloniki - drugie (po Atenach) największe miasto Grecji. Położone na terenach historycznej Macedonii, leżące nad morzem i... nieposiadające plaży. Poza brakiem dostępu do wody jest to typowe, Greckie miejsce, posiadające wiekowe zabytki oraz uśmiechniętych mieszkańców.

Saloniki - informacje ogólne i notka historyczna

Saloniki są drugim po Atenach największym miastem Grecji. Mieszka w nich ponad 300 tysięcy osób. Miasto zostało założone w 315 roku p.n.e. przez macedońskiego króla i nazwane zostało na cześć jego żony, Tessaloniki. Od 146 p.n.e. miasto znalazło się władaniu Rzymskim. Bardzo szybko stało się jednym z najważniejszych miast Imperium. Następnie Saloniki należały do Imperium Bizantyjskiego, a w 1430 roku zostało podbite przez Turcję, stając się na najbliższe pięćset lat jednym z najważniejszych miast Turcji. Podczas wojen bałkańskich, które wybuchły na początku XX wieku przeciwko Turcji, Grecja odzyskała Saloniki, a Turcja została zmuszona do wycofania się z większości Bałkanów.

Jak dolecieć do Salonik

jak dolecieć do Salonik

Skąd dolecieć do Salonik?


Do Salonik dolecimy z Warszawy-Modlin i Krakowa (Ryanair) - cena za loty to od około 200 PLN. Osoby mieszkające na zachodzie Polski powinny zastanowić się nad lotem z Berlina liniami EasyJet - poza sezonem ceny zaczynają się od niecałych 300 PLN.

Transport z lotniska do centrum Salonik

lotnisko

Lotnisko w Salonikach - Macedonia International Airport.


Lotnisko obsługujące Saloniki to Macedonia International Airport (SKG). Osoby niezorientowane w sytuacji informuję, że Macedonia International Airport nie ma nic wspólnego z Macedonią, państwem sąsiadującym z Grecją. Nazwa odnosi się do starożytnej Macedonii, która istniała na tych terenach. Macedonia International Airport (SKG) znajduje się około 15km od centrum Salonik.

Do centrum miasta dojedziemy dzięki autobusom komunikacji miejskiej miasta (nr 78 i nocny, 78N). Autobusy kursują co 15-30 minut w ciągu dnia i co godzinę w nocy. Bilet w jedną stronę kosztuje 1 EUR. Jeżeli mamy w planach kurs do innego miejsca, niż do centrum, autobusem nr 79 dojedziemy z lotniska na pętle autobusową IKEA, z której możemy przesiąść się na inne kierunki.

Kurs taksówką z lotniska do centrum Salonik to około 15-20 EUR.

Noclegi w Salonikach

Ile kosztuje nocleg w Salonikach?


Saloniki posiadają rozbudowaną bazę noclegową. Koszt dwuosobowego pokoju zaczyna się od około 100 PLN. Łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu kosztuje natomiast od 30 PLN.

Aby zobaczyć, które noclegi w Salonikach odwiedziliśmy osobiście (lub zrobili to nasi czytelnicy) i które miejsca polecamy, a które nie, przeczytaj nasz artykuł: Noclegi Saloniki - polecane i odradzane.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli Booking. Na mapie masz zaznaczone przykładowe noclegi w Salonikach. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Salonikach!

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com

Saloniki - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Salonikach

Komunikacja miejska Salonik.


Komunikacja miejska w Salonikach to sieć autobusów kursująca po 75 liniach. Przewoźnikiem jest OASTH (Organization Of Urban Transportation Of Thessaloniki) - oasth.gr.

Ceny biletów autobusowych w Salonikach:
jednoprzejazdowy - 1 EUR
70 minutowy (dopuszczalna jedna zmiana autobusu) - 1,2 EUR
90 minutowy (dopuszczalne dwie zmiany autobusu) - 1,5 EUR
120 minutowy (dopuszczalne trzy zmiany autobusu) - 2 EUR

sieciówki:
miesięczna - 30 EUR
trzymiesięczna - 84 EUR
półroczna - 150 EUR
roczna - 270 EUR

Jeżeli mamy międzynarodową kartę studencką, każdy bilet jest dla nas tańszy o 50%.

Jedzenie w Salonikach

Niestety, jedzenie w Salonikach jest dosyć drogie. Liczmy się z tym, że za obiad w restauracji przyjdzie nam zapłacić około 10-15 EUR w centrum, chociaż, jeżeli dobrze poszukamy, powinniśmy się najeść za mniej niż 10 EUR. Ceny w pubach również bardzo wysokie. Piwo to koszt 4-5 EUR.

Oczywiście ceny za jedzenie będą dużo niższe, jeżeli skupimy się na jedzeniu ulicznym - na ulicach Salonik kupimy gyros za około 3 EUR.

Polecamy robienie zakupów w sklepach, ceny są wtedy dużo niższe.

Atrakcje Salonik

atrakcje w Salonikach

Atrakcje Salonik.


Najstarszymi zabytkami Salonik jest rotunda i położony obok łuk Galeriusza, powstałe 3 i 4 wieku. Będąc w Salonikach trzeba je zobaczyć. Kolejne, warte zobaczenia zabytki to znajdująca się w porcie Biała Wieża (wieża obronna z XII wieku), największy kościół w Grecji, Hagios Demetrios (5 wiek), pozostałości rzymskiego forum (niedaleko placu Arystotelesa), sporych rozmiarów pomnik Aleksandra Macedońskiego.

Warto zrobić sobie spacer po dwukilometrowej promenadzie w porcie. To jedno z żyjących miejsc w mieście, wypełnione pubami i restauracjami oraz ciekawymi miejscami, jak np. "the umbrellas" - położona niedaleko Białej Wieży instalacja z parasolami utworzona przed dwudziestoma laty).

Ciekawą atrakcją wydaje się "Cultural Route" (autobus nr 50) - to turystyczny, miejski autobus, który rusza spod Białej Wieży codziennie o pełnej godzinie (od 8:00 do 21:00 w miesiącach czerwiec - wrzesień i od 9:00 do 16:00 w miesiącach październik-maj). W ciągu trwającego 50 minut kursu, autobus podjeżdża pod najważniejsze miejsca w Salonikach, a z głośników przemawiają do nas nagrania z przewodnikiem (po grecku i po angielsku). Koszt biletu to 2 EUR.

Informacje praktyczne

Saloniki - praktyczne wskazówki

Saloniki - wskazówki praktyczne.


- Saloniki, mimo, że położone nad morzem, nie mają plaży. Trzeba na nią dojechać. Najlepiej jest dojechać do terminalu autobusowego IKEA i stamtąd pojechać autobusem nr 69 na końcowy przystanek (około 25 minut jazdy). W ten sposób dojedziemy do plaży Epanomi
- w Salonikach spotkamy dużą ilość czarnoskórych, którzy będą próbowali oszukać nas metodą "na bransoletkę" - szybko i bez pytania zaczynają zakładać "za darmo bo np. ładna itp." materiałową bransoletkę, a po chwili każą za nią zapłacić. Unikajmy natychmiastowo, mówmy, że znamy tą metodę i nie jesteśmy zainteresowani

Przydatne linki

przydatne strony o Salonikach

Przydatne strony o Salonikach.


- nasza relacja z Salonik

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023


Tagi: Saloniki   Grecja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ