Santorini - przewodnik - jak dolecieć do Santorini, gdzie spać w Santorini, co warto zobaczyć

Santorini

Santorini to jedno z najbardziej znanych miejsc w Grecji. Foto: Pedro Szekely, flickr.com


Santorini (Santoryn) to jedno z najpopularniejszych miejsc w Grecji. To wyspa, która wraz z otaczającymi ją, mniejszymi wyspami tworzy archipelag o takiej samej nazwie. W przeszłości była to jedna wyspa, jednak wybuch wulkanu około 1600 roku p.n.e. zatopił wyspę i pozostawił jedynie jej krawędzie, które tworzą dzisiaj pięć wysp.

Archipelag i wyspa Santorini

Santorini jest małym miejscem - powierzchnia wszystkich wysp wynosi łącznie 90 km², co dla porównania jest równe 1/6 powierzchni Warszawy. Aby przejechać wyspę samochodem z góry na dół, potrzeba zaledwie około 50 minut. Z powodu wspólnego, wulkanicznego pochodzenia pięciu wysp wszystkie je nazwano archipelagiem Santorini. W rzeczywistości jednak tym, co interesuje turystów najbardziej jest największa wyspa, Santorini, której oryginalna, dawna nazwa to Thira. To właśnie na niej znajduje się większość atrakcji całego półwyspu.

Mapa Santorini

Mapa Santorini - na mapie podpisane są wyspy oraz zaznaczone lotnisko.


Cały archipelag żyje z turystyki. Turystów spotkasz tu o każdej porze roku. Czasem wydaje się, że ciężej niż turystów jest tutaj spotkać lokalnych mieszkańców, których jest mniej niż 20 tysięcy osób. Prócz gałęzi przemysłu turystycznego, Santorini słynie z win uprawianych z lokalnych, cenionych na świecie winorośli - assyrtiko.

Miasta na Santorini

Santorini posiada sporo miast i miasteczek, z czego najpopularniejsza jest Fira (inne nazwy: Thera i Thira) oraz Oia, w których znajduje się większość zabytków Santorini. Oba miasteczka to również najbardziej znane na świecie miasta z wyspy - wszystko przez piękne panoramy z białymi domkami na pierwszym planie, które na pewno kojarzysz ze zdjęć.

Fira (Thera / Thira) - najpopularniejsza lokalizacja na Santorini, stolica wyspy. Jako że dojeżdżają tutaj autobusy z lotniska i startują stąd autobusy do innych miejscowości, jest to najwygodniejsza baza wypadowa, jeżeli nie będziemy wynajmować w Santorini samochodu i mamy zamiar podróżować autobusami. W mieście znajduje się kilka punktów wartych odwiedzenia, takich jak wypełnione zabytkami Muzeum Archeologiczne Thiry i muzeum prehistorii.

Firostefani - miasteczko sąsiadujące z Fira, z jednego miasta do drugiego można przejść się spacerem w 10 minut. Mniej tłoczne, z równie pięknymi widokami.

Imerovigli - kolejne miasteczko sąsiadujące z Fira, do którego dojdziemy krótkim spacerkiem. Identycznie piękne widoki, dwa zabytkowe kościółki (Ai-Stratis i  Saint Nikolaos)

Oia (Ia) - piękne miasteczko położone na północnym końcu wyspy. Oia uważana jest za najpiękniejsze miasto na Santorini. Największa atrakcja? Spektakularny wschód i zachód słońca oglądany z balkonu lub restauracyjnego tarasu. Turyści są tutaj zawsze. Wiąże się to m.in. z wyższymi cenami, niż na reszcie wyspy.

Pyrgos - miasteczko położone niedaleko lotniska, trochę dalej od wody. Jest to najwyżej położona osada na Santorini. Posiada kilka zabytków, w tym piękny zamek oraz kościół z X wieku. Kiedyś była to stolica Santorini.

Perissa - turystyczne miasteczko, z plażą (z ciemnym piaskiem), knajpkami i hotelami. Obok Perissy jest zabytkowe, dawne Greckie miasteczko (antyczna Thera), które mieści się na szczycie góry Mesa Vouno, można do niego dojść trzykilometrową, wyczerpującą ścieżką, podczas której przyjdzie nam zdobyć 600 metrowy szczyt.

Kamari - miejscowość położona około 3km od lotniska, można do niej dojść pieszo. Imprezowa, rozrywkowa, z kilkoma pubami i plażą z czarnym piaskiem.

Megalochori - stolica win Santorini. Miasteczko posiada małe centrum wypełnione restauracjami i pubami, w których można skosztować lokalnych trunków.

Akrotiri - położone na południu Santorini, mimo, że nie ma bogatego zaplecza turystycznego w postaci hoteli i restauracji, ma coś, co ściąga tu turystów z całej wyspy - potężne stanowisko archeologiczne z ruinami dawnego Akrotiri. Miasto istniało na tych terenach już kilka tysięcy lat temu. Zostało zniszczone około XVI wieku p.n.e. w wyniku wybuchu wulkanu, który zniszczył wyspę. Na wzgórzu w mieście znajdują się ruiny weneckiego zamku. A nieopodal miasta leży uznawana za najpiękniejszą plażę na wyspie - Kokkini Paralia. Otoczona jest czerwonymi skałami i posiada czerwony piasek.

Mesaria - miasteczko w środku wyspy, niedaleko lotniska. Znajdziemy w nim bazar, w którym codziennie w godzinach porannych rybacy sprzedają świeże ryby. Budżetowi turyści znajdą tutaj sklep Lidl.

Monolithos - małe miasteczko, do którego można dojść z lotniska. W przewodnikach polecane jest dla rodzin z dziećmi z powodu zasłoniętej plaży, dzięki czemu wodne fale są bardzo małe.

Vlichada - małe miasteczko położone na południu Santorini. Posiada plażę (z czarnym piaskiem), trochę miejsc noclegowych i kilka restauracji, do tego trochę atrakcji - stary młyn, kościółek, stanowisko archeologiczne, starożytny cmentarz oraz... muzeum pomidora umiejscowione w dawnej fabryce sosu pomidorowego.

Vothonas - znajdziemy w niej kościół świętej Anny oraz oryginalną zabudowę.

Jak dotrzeć do Santorini

Obecnie nie ma lotów do Santorini z Polski, dlatego chcąc dostać się do Santorini, trzeba kombinować. Osoby mieszkające w południowej Polsce mogą pomyśleć nad lotem do Santorini z Wiednia (Ryanair). Cena rozpoczyna się od 30 EUR za lot w jedną stronę. Innym rozwiązaniem jest lot do Aten i stamtąd lot do Santorini. Loty zaczynają się od 9,99 EUR za lot w jedną stronę i nie ma większych problemów ze znalezieniem lotów w takiej cenie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat lotu do Santorini z Grecji, sprawdź artykuł Grecja - przewodnik turystyczny.

Transport z lotniska do centrum Santorini

Santorini posiada jedno lotnisko - Santorini Airport (JTR), które sąsiaduje z miasteczkiem Kamari. Z lotniska kursuje bus do Fira (Thira), skąd można wziąć autobusy do innych miejscowości. Cena za przejazd wynosi 2 EUR, autobus jeździ przeważnie w godzinach 5:30 - 23:00. Pełen rozkład jazdy na stronie lotniska: www.santorini-airport.com.

Na Santorini standardem jest odbiór z lotniska wliczony w cenę noclegu. Większość miejsc noclegowych prowadzą rodziny, których członkowie osobiście przyjeżdżają po swojego gościa na lotnisko. Patrząc na nocleg w Santorini postaraj się znaleźć nocleg z wliczonym odbiorem z lotniska.

Jeżeli musisz skorzystać z taksówki, to dojazd do dowolnego miejsca na Santorini powinien kosztować 10-15 EUR. Nim ruszysz umów się na konkretną cenę.

Komunikacja miejska na Santorini

Po wyspie porusza się transport publiczny, obsługiwany przez firmę KTEL. Autobusy dojeżdżają do większości miast, kursują, w zależności od trasy, co 30 lub 60 minut. Cena za przejazd, w zależności od odległości, wynosi 1,60 - 2,20 EUR. Nie ma biletów dobowych, ani żadnych innych pakietów. Orientacyjnie, autobusy kursują mniej więcej między godziną 6:00 a 23:00. Zdarza się, że jakiś bus, mimo że jest w rozkładzie, nie pojawi o wskazanej godzinie na  trasie i trzeba czekać na przyjazd kolejnego pojazdu. Dokładny rozkład jazdy oraz cennik dostępny jest na stronie przewoźnika: www.ktel-santorini.gr.

Innym sposobem na podróżowanie po Santorini jest wynajem samochodu (standardowo od około 22 EUR za dobę) lub skutera (od około 15 EUR za dobę). Mimo możliwości wynajęcia roweru, Santorini nie jest przygotowane do obsługi rowerzystów - nie ma ścieżek rowerowych, a sama wyspa, o czym warto pamiętać, jest bardzo górzysta!

Inną możliwością, dla lubiących spacerowanie, jest zwiedzanie pieszo. Wyspa oferuje wiele pięknych ścieżek, dla przykładu, dwa główne miasta, Fira i Oia są ze sobą połączone ścieżką, którą przejdziemy w mniej niż 3 godziny.

Noclegi na Santorini

Santorini ma bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Nie jest to jednak najtańsza baza, cena za nocleg jest wysoka i zależy od kilku czynników - obłożenia, pory roku i lokalizacji. Nie opłaca się lecieć na Santorini samodzielnie - ilość pokoi jednoosobowych jest bardzo mała, przez co podróżujący samotnie będą w większości skazani na wynajęcie dwuosobowego pokoju. Dla przykładu, cena za nocleg w pokoju dwuosobowym wynosi:

Kamari – 95 PLN
Perissa – 110 PLN
Fira – 110 PLN
Mesaria – 139 PLN
Oia - 190 PLN

Traktuj te ceny wyłącznie jako poglądowe, Santorini cieszy się ogromną popularnością, przez co szukając własnego noclegu możesz znaleźć zupełnie inne ceny. Jeżeli chcesz znaleźć nocleg na Santorini to polecam Ci poniższą wyszukiwarkę, z której sam korzystam.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną - za każdą rezerwację otrzymuję mała prowizję. Dzięki!

Będąc na Santorini grzechem byłoby nie wziąć chociaż jednego noclegu w słynnych, kamiennych domkach. Do tego celu polecam użyć kwater prywatnych. Znajdziesz tam sporo domków na wynajem. Przykładowe ceny noclegów za dwuosobowy nocleg:

Fira – 116 PLN
Perissa – 150 PLN
Vlichada – 155 PLN

Atrakcje Santorini

Santorini posiada sporo miejsc, które warto odwiedzić. I nie są to jedynie boskie plaże - Santorini ma sporo wiekowych zabytków, starożytnych ruin i muzeów, które eksponują bogactwa wydobyte z ziemi. Podróżowanie po atrakcjach Santorini, ze względu na małą wielkość wyspy, jest bardzo przyjemne. Nawet jeżeli nie zdecydujemy się na wynajęcie samochodu, do wszystkich atrakcji dojedziemy komunikacją miejską. Lista atrakcji Santorini dostępna jest w osobnym artykule: Co warto zobaczyć na Santorini.

Jedzenie na Santorini

Co jeść na Santorini?


W kuchni Santorini zakochają się wszyscy miłośnicy kuchni śródziemnomorskiej. Na wyspie zjemy fantastyczne owoce morza i napijemy się pysznego, lokalnego wina, zwłaszcza assyrtiko i Visanto. Bardzo popularny na Santorini jest bakłażan oraz pomidor. W wielu miejscach będziemy mijać knajpki z gyrosem i koftami - mięsnymi lub warzywnymi kulkami. Santorini to również dobre miejsce na zjedzenie prawdziwej choriatiki, czyli... sałatki greckiej.

Trzeba liczyć się z tym, że restauracje posiadające tarasy widokowe z widokiem na kalderę są droższe od pozostałych. Najtańsze jedzenie znajdziemy w miejscach oddalonych od morza, np. w bocznych uliczkach.

Santorini - praktyczne wskazówki

- Restauracje z widokiem na archipelag są droższe od pozostałych. Tańsze jedzenie dostępne jest w restauracjach bez dostępu do morskich widoków
- bankomaty dostępne w większości miast i miasteczek Santorini
- Santorini to duuuużo schodów! :)

Santorini - przydatne linki

Grecja - przewodnik turystyczny

Santorini - lista atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 22.006.2023


Tagi: Grecja   Santorini  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ