Atrakcje Santorini - co warto zobaczyć na Santorini?

Santorini

Santorini to jedno z najbardziej znanych miejsc w Grecji. Foto: Pedro Szekely, flickr.com


Santorini jest wyspą, którą zwiedza się z gracją - jest malutka, można ją szybko przejechać z góry na dół, a mając dobrą kondycję można w większości zwiedzić ją pieszo. A jest co zwiedzać! Życie toczyło się tutaj już kilka tysięcy lat temu, pozostawiając po sobie niesamowite ruiny i artefakty, które spoczywają w muzeach i otwartych dla turystów stanowiskach. To jednak przede wszystkim niesamowite widoki - kto z nas nie kojarzy tych białych domków z niebieskimi okiennicami i kopulastych dachów malowniczo położonych kościółków? Zapraszam do  przewodnika po najlepszych atrakcjach Santorini!

Najlepsze atrakcje Santorini

Stare Akrotiri

W mieście Akrotiri znajduje się niezwykła pamiątka dawnych czasów - zachowane w świetnym stanie ruiny dawnego miasta Akrotiri, które zostało opuszczone przez mieszkańców w XVI wieku p.n.e. Dlaczego mieszkańcy porzucili silne, duże miasto? Wszystkiemu był winien wybuch wulkanu, który zniszczył całe Santorini i podzielił je na 5 wysp. Wybuch wulkanu zatopił całe miasto w lawie, chowając je przed ludzkim okiem na przeszło trzy i pół tysiąca lat! Prace wykopaliskowe ruszyły w 1967 roku, odkrywając przed nami malownicze freski, tysiące wyciągniętych z ziemi zabytków, piętrowe budynki z kanalizacją. Prace doprowadziły również do ciekawych wniosków - brak szczątków ludzkich oraz złota w mieście oznacza, że mieszkańcy mieli wystarczającą ilość czasu, aby uciec z wyspy. Dokąd? Do dzisiaj nie udało się tego ustalić.

Przeczytaj również: Santorini - przewodnik turystyczny

Dokładny adres, ceny biletów (standardowo 12 EUR za osobę, emeryci 6 EUR, osoby do 18 roku życia i studenci bezpłatnie) oraz inne przydatne informacje dostępne są pod adresem http://odysseus.culture.gr/h/3/eh355.jsp?obj_id=2410. Warto kupić czterodniowy bilet na największe atrakcje Santorini - za 14 EUR uzyskamy na cztery dni dostęp na stanowisko Akrotiri i Thera oraz wstęp do muzeów - archeologicznego, prehistorycznego i kościelnego w Pyrgos

Antyczna Thera

Kolejne ruiny miasta, tym razem zlokalizowane na szczycie góry Mesa Vouno. Można podjechać samochodem, albo iść spacerem pod górę - w pełnym słońcu, zastanówcie się, czy dacie radę. Na szczycie możemy przejść się po ruinach oraz podziwiać piękną panoramę Santorini.

Plaże Santorini

Santorini posiada wiele plaż, z pięknym piaskiem i błękitną, zachęcającą do kompieli wodą. Ze względu na wulkaniczny charakter wyspy, plaże różnią się między sobą i są bardzo oryginalne. Na wyspie znajdziemy plażę z czerwonym piaskiem (przy Akrotiri, plaża nazywa się Kokkini Paralia), czarnym (m.in. Paralia Vlichada) oraz tradycyjnym, białym (np. Lefki Ammos).

Fira, Oia

Dwa największe miasta na Santorini. Oba piękne i urzekające. Grzechem byłoby nie zobaczyć w żadnym z nich zachodzącego słońca oraz nie przejść się wąskimi uliczkami. Przeglądając zdjęcia w broszurach najwięcej zdjęć Santorini jest z Oia, które jest najlepsze na obejrzenie oszałamiającego zachodu słońca. Lubiący większą dyskrecję i mniejsze tłumy mogą jeszcze obejrzeć zachód słońca w sąsiadującym z Fira miasteczku Imerovigli.

Fira - muzeum Prehistorii i muzeum Archeologiczne

W opoce brązu Santorini było siedliskiem rozwiniętej cywilizacji kultury minojskiej. Znajdowało się tu kilka rozwiniętych miast, z piętrowymi budynkami i kanalizacją. Wszyscy mieszkańcy opuścili jednak wyspę w XVI wieku .p.n.e. z powodu wybuchu wulkanu, który zniszczył Santorini i podzielił je na pięć wysp. Oba muzea pokazują nam niesamowitą historię wyspy i jej mieszkańców. Nie tylko poznamy ze szczegółami ich życie, ale i obejrzymy setki artefaktów wydobytych z ziemi. Absolutne must see na Santorini. Po przejściu muzeów można jeszcze zjechać kolejką do starego portu (Old Port)

Imerovigli

Miasteczko sąsiadujące z Fira, dojdziemy do niego krótkim spacerkiem. Bardziej wyciszone i z mniejszą ilościa turystów. Piękne widoki, dwa zabytkowe kościółki (Ai-Stratis i  Saint Nikolaos) oraz coś, co przyciąga turystów najbardziej - skała Skaros. Kiedyś było tutaj miasteczko i zamek (którego budowa zakończyła się w 1207 roku), jednak w wyniku trzęsienia ziemi większość zabudowań runęła w dół, pozostawiając po sobie jedynie skałę.

Wycieczka na Wulkan Nea Kameni oraz sąsiednie wyspy

Będąc na Santorini warto poświęcić jeden dzień na odwiedzenie pozostałych wysp archipelagu Santorini. Mamy w czym wybierać - na wyspie Nea Kameni jest aktywny wulkan i park narodowy (wstęp 2,5 EUR), na Palea Kameni są gorące źródła, w których można się kąpać, a na Thirasii (druga z zamieszkanych wysp) praktycznie nie ma turystów. Wszystkie wyspy odwiedzimy bez problemu dzięki firmom, które organizują całodniowe (lub krótsze) wycieczki objazdowe po wyspach Santorini. Wycieczkę możemy kupić przez internet (np. na stronie getyourguide.pl) lub na miejscu. Wycieczki wyruszają z Oia (z portu Ammoudi) i Fira (ze starego portu (Old Port). W zależności od wybranej wycieczki trwa ona od trzech do 8 godzin. Wycieczka po wszystkich wyspach trwa przeważnie 8 godzin i kosztuje od około 200 PLN.

Degustacja lokalnego wina na Santorini

Kolejna rzecz, którą musisz zrobić na wyspie. Santorini znane jest z produkcji pysznych win z lokalnego szczepu winorośli, Assyrtiko. Wino robi się tu od tysięcy lat. Nie będziesz mieć problemu z zakupem lokalnego wina niezależnie od Twojej lokalizacji. Stolicą przemysłu winnego na Santorini jest Megalochori, miasteczko, które posiada małą starówkę, na której można degustować poszczególnych win. Oprócz Assyrtiko drugim popularnym winem jest słodkie Visanto, leżakujące długi czas w beczkach.

Wycieczka kajakiem i inne sporty wodne

Santorini jest mekką dla osób lubiących sporty wodne - w większości miasteczek znajdziesz biura, w których wynajmiesz sprzęt do surfingu. My osobiście polecamy coś spokojniejszego - wynajęcie kajaka i wypłynięcie w morze - zobaczymy wtedy Santorini z pięknej, wodnej perspektywy. Koszt wynajęcia dwuosobowego kajaka to około 12-15 EUR za godzinę.


Tagi: Santorini   Grecja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ