Wiza do Rosji - poradnik na 2021 rok

Moskwa

Panorama Moskwy. Foto:  Kitty Terwolbeck, flickr.com


Wiza do Rosji to temat, który niepokoi praktycznie każdą osobę myślącą o wyjeździe do tego Rosji. Jeszcze do niedawna otrzymanie wizy do Rosji było bardzo skomplikowane. Na szczęście Rosja coraz bardziej otwiera się na turystów. Już teraz otrzymanie wizy jest dużo łatwiejsze. A na wiosnę 2021 roku otrzymanie wizy do Rosji będzie prawie bezproblemowe - Rosja udostępni elektroniczny system wiz na cały kraj. Póki jednak nastąpi premiera systemu, dowiedz się, jak zdobyć wizę do Rosji w 2021 roku!

e-wiza do Rosji 2021

W chwili obecnej (2021 rok), wiza do Rosji dostępna jest w kilku wariantach. Co najważniejsze, do wielu miejsc w Rosji wjedziemy z nową, darmową wizą. Można wyrobić ją na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (https://evisa.kdmid.ru), ważna jest 30 dni i jej posiadaniem możemy spędzić łącznie 8 dni w Rosji (192 godziny). Co ważne, do otrzymania darmowej e-wizy nie jest wymagane potwierdzenie noclegu, ani zaproszenie, co jeszcze przed kilkoma laty było zmorą turystów. Wniosek o wizę składamy nie wcześniej niż 20 i nie później niż 4 dni przed planowanym wyjazdem.. Darmowa wiza do Rosji jest ważna w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym, Obwodzie kaliningradzkim i obwodzie leningradzkim. Z e-wizy możemy skorzystać, jeżeli na teren Rosji dostaniemy się konkretnych przejść granicznych:

Kaliningrad: lotnisko Kaliningrad (Khrabrovo) (KGD), przejście promowe w mieście Kaliningrad, Baltiysk lub Svetly, przejście kolejowe Braniewo – Mamonowo lub przejście kolejowe od Litewskiej strony - Poniemuń - Sowieck, przejście drogowe  w Bagrationovsk, Gusev, Mamonovo (Grzechotki), Mamonovo (Gronowo), Morskoje, Pogranichny, Sowieck, Chernyshevskoye

Obwód leningradzki: Lotnisko Saint Petersburg Pulkovo, przejście promowe Vysotsk, Big port Saint Petersburg (Marine Station), Passenger port Saint Petersburg, przejścia drogowe w Ivangorod, Torfjanovka, Brusnitchnoe, Svetogorsk, piesza granica w Ivangorod.

Obwody z Dalekowschodniego Okręgu Federalnego:

Kraj Nadmorski (Primorsky Krai): lotnisko Vladivostok (Knevichy Airport), przejście wodne Vladivostok, Zarubino i Posiet, przejście kolejowe Pogranichny, Khasan, Makhalino, przejście drogowe Poltavka i Turiy Rog

Obwód sachaliński: lotnisko Yuzhno-Sakhalinsk (Khomutovo Airport), przejście wodne Korsakov

Kraj Kamczacki: lotnisko Petropavlovsk-Kamchatsky (Yelizovo Airport), przejście wodne Petropavlovsk-Kamchatsky

Obwód amurski: lotnisko Blagoveschensk

Kraj Chabarowski: lotnisko Khabarovsk (Novy Airport)

Czukocki Okręg Autonomiczny: lotnisko Anadyr (Ugolny Airport)

Buriacja: lotnisko Ulan-Ude (Muhino)

Kraj Zabajkalski: lotnisko Chita (Kadala)

Aktualizacja

Od 2021 roku e-wiza umożliwia poruszanie się po całej Rosji przez okres 16 dni. 16 dni oznacza 16 dni, nie ma mowy o dobach ani godzinach - dzień wjazdu liczony jest jako pierwszy dzień, nawet jeżeli wjedziemy późnym wieczorem. 16 dzień to natomiast ostatni dzień na legalny wyjazd, pamiętajmy o tym, jeżeli nie chcemy mieć problemów na granicy. Wiza kosztuje 40 USD, wniosek składamy na https://evisa.kdmid.ru. Na wydanie wizy poczekamy do 4 dni roboczych. Wiza jest ważna 60 dni od daty wydania. Nie są potrzebne żadne zaproszenia ani rezerwacje noclegów (jak było do tej pory). Niestety, z powodu sytuacji z koronawirusem wydawanie wiz jest w chwili obecnej zawieszone. Kiedy to minie? Nie wiadomo.

Stacjonarne wyrobienie wizy do Rosji - jak to zrobić?

Co zrobić, jeżeli chcesz lecieć np. do Moskwy, albo w inny region, do którego darmowa wiza nie obowiązuje? Wtedy musisz zdobyć tradycyjną wizę. Zrobisz to w rosyjskim Konsulacie, który znajduje się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Ze względu na koronawirusa nie można "jechać w ciemno" i liczyć na przyjęcie w Warszawie - na spotkanie trzeba się umówić przez oficjalną stronę internetową konsulatu: http://warsaw.kdmid.ru/pl.aspx. Wniosek o wydanie wizy wypełniamy na stronie internetowej visa.kdmid.ru. To jedynie miejsce, w którym możesz wypełnić wniosek o wizę do Rosji. Wypełniony wniosek drukujesz i dostarczasz do konsulatu. Prawie pewnym jest, że szukasz wizy turystycznej. Taka wiza wystawiana jest maksymalnie na okres 30 dni i kosztuje 150 PLN (wydana w trybie normalnym - od 4 do 10 dni roboczych) lub 300 PLN (wydawana w trybie ekspresowym - do 3 dni).

Czego potrzebujesz, aby złożyć wniosek o wizę do Rosji?

Aby złożyć w konsulacie wniosek wizowy potrzebujesz:

- paszportu (ważnego minimum 180 dni od planowanego daty zakończenia ważności wizy);

- zdjęcia paszportowego;

- wypełnionego na podanej powyżej stronie internetowej wniosku (wydrukowanego);

- ubezpieczenia podróżnego na minimum 30 000 EUR ważnego na terenie Federacji Rosyjskiej na okres pobytu w Rosji - takie ubezpieczenie kupicie online za (w zależności od czasu podróży) kilkadziesiąt złotych;

- vouchera (czytaj niżej)

- potwierdzenie rezerwacji noclegów na cały czas pobytu w Rosji (czytaj niżej)

Voucher do Rosji oraz rezerwacja noclegu

Voucher do Rosji - Voucher jest rodzajem zaproszenia do Rosji. W rzeczywistości jest to bezsensowny wymóg, który ma jedynie za zadanie wyciągnąć od Ciebie pieniądze. Jest kilka sposobów na zdobycie vouchera do Rosji, standardowy i najpopularniejszy sposób polega na kupieniu vouchera od firmy, która ma licencję i może je sprzedawać. Od kilku lat licencje posiadają nie tylko rosyjskie, ale również i polskie firmy. Poszukaj ich w google, po wpisaniu w wyszukiwarkę wyskoczy Ci masa firm, która się tym zajmuje. Ceny są bardzo różne, jeszcze do niedawna nie było problemów z kupnem vouchera za 60 PLN, teraz standardową, najniższą kwotą wydaje się być cena 80 PLN. Jak inaczej otrzymać voucher do Rosji? Jeżeli masz jakieś miejsce noclegowe, w którym będziesz spać, napisz do niego, jest szansa, że otrzymasz od nich voucher. Kolejny sposób wymaga, abyś znał kogoś, kto mieszka w Rosji i może napisać, że zaprasza Cię do swojego kraju. W takim przypadku wystarczy, że Twój rosyjski przyjaciel napisze na kartce pismo, podając swoje i Twoje dane osobowe, w którym poinformuje, że zaprasza Cię do Rosji. W piśmie powinien być rozpisany plan pobytu i jego cel (turystyka). Warto, żeby znajomy napisał jeszcze, że podczas całego Twojego pobytu będziesz u niego spać - wtedy masz z głowy kolejny punkt, czyli:

Potwierdzenie rezerwacji noclegów - jeszcze kilka lat temu było to szczegółowo sprawdzane i wymagane było posiadanie w pełni opłaconego noclegu. Dzisiaj raczej na to nie patrzą, ale dla świętego spokoju można poszukać na bookingu i innych wyszukiwarkach miejsc noclegowych, w których można za darmo odwołać rezerwację.

Zobacz także: Rosja - przewodnik turystyczny

Wypełnianie wniosku wizowego do Rosji i złożenie go w konsulacie - poradnik

Na szczęście wypełnienie wniosku wizowego do Rosji nie jest skomplikowane. Wniosek online wypełniamy na specjalnej stronie internetowej rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - visa.kdmid.ru. Do wypełnienia wniosku potrzebujemy mieć wszystkie niezbędne dokumenty, które opisaliśmy powyżej. Wniosek wypełniamy w języku polskim. Wpisujemy wszystkie wymagane informacje po czym akceptujemy, wysyłając go tym samym do systemu. Wygenerowany wniosek musimy ponadto wydrukować, podpisać, nakleić odpowiednie zdjęcie i złożyć w Konsulacie.

Następnym krokiem jest złożenie wniosku o wizę do Rosji w konsulacie. Jak już pisałem, ze względu na COVID-19 do konsulatu w Warszawie trzeba uprzednio umówić się online (na stronie http://warsaw.kdmid.ru/pl.aspx). Wnioski możemy składać osobiście w jednym z czterech konsulatów. Do każdego z nich musimy się najpierw umówić (dzwoniąc do konsulatu). Funkcjonuje regionalizacja w zależności od Twojego miejsca zamieszkania:

Warszawa – Mazowieckie, Podlaskie, Łódzkie, Lubelskie

Kraków – Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie, Świętokrzyskie

Poznań – Wielkopolskie, Lubuskie, Opolskie, Dolnośląskie

Gdańsk – Pomorskie, Kujawsko-Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Zachodniopomorskie

Dokumenty może złożyć za Ciebie twój znajomy lub członek rodziny. Musi jednak mieć na piśmie Twoje pełnomocnictwo do złożenia dokumentów i reprezentowania Cię w urzędzie.

W konsulacie składasz wniosek wraz ze wszystkimi dokumentami. Składamy wszelkie papiery oraz paszport. Warto poprosić pracownika, aby dokładnie sprawdził czy wszystko jest w porządku. Opłaty za wizę dokonujemy podczas składania wniosku - warto mieć gotówkę ponieważ płatność kartą nie zawsze jest dostępna. Na koniec otrzymujemy karteczkę z informacją o dacie odbioru wizy. W Konsulacie w Gdańsku poinformowano mnie, że POWINNIŚMY odebrać wizę osobiście. W wyznaczonej dacie pojawiamy się ponownie w konsulacie. Wizę otrzymamy w specjalnie wyznaczonym do tego okienku.

Zobacz także: Moskwa - przewodnik turystyczny

Cena za wizę do Rosji

Jestem praktycznie przekonany, że szukasz wizy turystycznej, w związku z czym skupię się na takiej wizie do Rosji. Turystyczna wiza do Rosji wystawiana jest maksymalnie na okres 30 dni i kosztuje 150 PLN (wydana w trybie normalnym - od 4 do 10 dni roboczych) lub 300 PLN (wydawana w trybie ekspresowym - do 3 dni).

Wiza do Rosji - co później?

Wjazd do Rosji - jadąc do Rosji przekraczaliśmy granicę estońsko – rosyjską. Każdy zobligowany jest do wyjścia wraz z wszystkimi swoimi bagażami z autokaru i udania się do punktu kontroli granicznej, gdzie celnicy sprawdzają nasz paszport i wizę. Były maszyny do prześwietlania bagażów, ale ani w jedną ani w drugą stronę nikt ich nie obsługiwał. W obie strony wszystko przebiegło bezproblemowo

Zobacz także: Petersburg - przewodnik turystyczny

Pobyt w Rosji – podobno należy zawsze nosić przy sobie paszport, w razie jakiejkolwiek kontroli policyjnej. Ja jednak paszport zostawiałem w hostelu, ponieważ nie lubię na wyjazdach nosić przy sobie dokumentów. Kontroli nie było, więc nie było i problemów

Wyjazd z Rosji – i znów to samo co podczas podróży w drugą stronę. Wyjście z autokaru, kontrola celna, pieczątka na wizie, potem jeszcze jedna kontrola paszportów na granicy estońskiej i z powrotem byliśmy wewnątrz Unii Europejskiej

Mam nadzieję, że moje rady przydadzą się Wam podczas organizowania wyjazdu do Rosji. W razie pytań pisz w komentarzach.


Tagi: Rosja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ