Kolej w Rosji - poradnik

Kolej w Rosji

Kolej w Rosji. Foto: flickr.com


Kolej w Rosji to zdecydowanie najlepszy sposób na transport po tym kraju. Pociągi są zazwyczaj czyste, punktualne i bezpieczne. Dodatkowo podróż rosyjską koleją należy zaliczyć jako atrakcje samą w sobie, zwłaszcza podróżując na długi dystans.

Kolej w Rosji - informacje ogólne i rąbek historii

Pierwszy pociąg parowy w Rosji wyruszył w 1837 roku na liczącej 27 kilometrów trasie Petersburg – Carskie Sioło – Pawłowsk. Dla porównania, na terenach polskich pierwszą linią była linia Wrocław - Oława, która wystartowałą 22 maja 1842 roku. Dzisiaj kolej rosyjska należy do największych na świecie. Jest niesamowicie rozbudowana i dociera do większości miast i miasteczek. Stan taboru intensywnie się poprawia, Rosja przeznacza na to znaczne środki, chcąc zadbać o pasażerów, których ma rocznie w ilości prawie 1,5 miliarda osób.

Narodowym przewoźnikiem jest w Rosji państwowa spółka, Rossiyskiye Zheleznye Dorogi (RZD). Oficjalna strona internetowa: www.rzd.ru. Oficjalna strona internetowa z czytelnym rozkładem jazdy i możliwością kupna biletów: www.pass.rzd.ru. Obydwie strony dostępne w angielskiej wersji językowej.

Kolej w Rosji - klasy pociągów

3 klasa (plackarta, platzkart, reserved seat) - najtańszy i najpopularniejszy wagon. Jest to otwarty wagon z łóżkami (łącznie 54 łóżka na wagon).

2 klasa (Compartment, kupe) - Czteroosobowy przedział, z dwoma łóżkami po każdej stronie przedziału (łóżko dolne i górne). W jednym wagonie jest 9 takich przedziałów.

1 klasa (Soft, Lux, spalny vagon) - dwuosobowe przedziały, których na jeden wagon znajduje się 8. W każdym takim wagonie znajduje się 1 prysznic. Wyposażenie przedziałów w zależności od pociągu, zazwyczaj każdy przedział jest klimatyzowany i posiada telewizor.

Ponadto są jeszcze dwie klasy, które występują tylko na niektórych trasach: "sitting" - miejsce siedzące, przedział dostępny w niektórych pociągach kursujących na krótkich dystansach. Druga klasa to "delux" - luksusowe przedziały dla dwóch osób (+ opcjonalnie dziecka), wyposażone w łazienkę i toaletę.

W każdym wagonie (w każdej klasie) znajduje się czajnik w którym można przygotować sobie wrzątek. Nie będziemy mieli problemu ze zrobieniem sobie kawy, herbaty, czy zupki. Ponadto do każdego wagonu przypisane są dwie prowadnice - kobiety odpowiedzialne za sprawdzanie biletów, dbanie o porządek, sprzątanie toalet i ogólną pomoc podróżnym. Prowadnice są dostępne przez 24 godziny, pracują naprzemiennie. W większości pociągów znajduje się wagon restauracyjny, jednak ceny jedzenia są wysokie, dlatego najlepiej wziąć jedzenie ze sobą. Ale kupować je u babuszek, które praktycznie na każdej stacji będą oferowały świeżo przygotowane, rosyjskie specjały.

Kolej w Rosji - kupowanie biletów

Bilety można kupować online na oficjalnej stronie przewoźnika, www.pass.rzd.ru, dostępna jest angielska wersja językowa. Bilety możemy kupować zazwyczaj do 45 dni przed odjazdem (w niektórych przypadkach 60 dni). Niektórych biletów (zwłaszcza części biletów na trasy międzynarodowe) nie możemy kupić online - wtedy znajdziemy na stronie specjalną informację o tym. Płacimy kartą (karta musi posiadać uruchomioną metodę autoryzacji 3-D Secure. Po dokonaniu płatności otrzymujemy na podany przez nas adres e-mail "e-ticket control coupon". Musimy go wydrukować i na miejscu, na dworcu kolejowym, wymienić na właściwy bilet (w okienkach lub, na niektórych stacjach, w automatach). Wsiadając do pociągu, musimy mieć przy sobie obydwa wydruki. Na niektóre przejazdy można dokonywać rejestracji biletu online, dzięki czemu bilet otrzymujemy na e-maila. Bilet drukujemy i możemy z nim wsiąść do pociągu.

KOLEJ W ROSJI - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (sprawdzane na powyżej 30 dni przed odjazdem)
Trasa: Długość jazdy: Reserved seat Compartment Soft
Moskwa - Sankt Petersburg 8-10h 1095 RUB
(60 PLN)
1541 RUB
(85 PLN)
 
Moskwa - Nowosybirsk 49-56h 3641 RUB 5961 RUB 16404 RUB
Moskwa - Omsk 37-47h 3047 RUB
(168 PLN)
3819 RUB
(210 PLN)
11819 RUB
(650 PLN)
Moskwa - Irkuck 74-87h 5024 RUB
(276 PLN)
8809 RUB
(484 PLN)
 
Moskwa - Kazań 12h 1218 RUB
(67 PLN)
2510 RUB
(138 PLN)
3837 RUB
(211 PLN)
Moskwa - Ufa 24-30h 1850 RUB 3026 RUB 10364 RUB
Moskwa - Taszkient (Uzbekistan) 64h 10114 RUB
(556 PLN)
13093 RUB
(720 PLN)
19373 RUB
(1065 PLN)
Moskwa - Astana (Kazachstan) 54h 8219 RUB
(452 PLN)
11274 RUB
(620 PLN)
 

Na trasie Moskwa - Sankt Petersburg kursuje kolej szybkich prędkości "Sapsan" ("САПСАН"). Pociąg porusza się z prędkością 250km/h. Długość przejazdu z Moskwy do Sankt Petersburga to 3:40h. Cena zaczyna się od około 2000 RUB (110PLN).

Ciężko wyobrazić sobie rosyjską kolej bez alkoholu. Picie wódki i innych trunków, zwłaszcza w trzeciej klasie, jest normalne. Od 2015 roku wprowadzono jednak zakaz spożywania alkoholu w przedziałach. To, czy zakaz będzie egzekwowany, zależy od prowadnic - część egzekwuje zakaz i pilnuje podróżnych, a druga część przymyka na to oko. I sama często popija.

Kolej w Rosji - porady

- pociągi dalekobieżne poruszają się według czasu moskiewskiego
- weź wygodne ciuchy, w które przebierzesz się w przypadku dłuższej podróży. To norma, większość Rosjan na długich trasach przebiera się w wygodne ciuchy
- przygotuj się na duże kolejki do toalety, zwłaszcza w trzeciej i drugiej klasie. Pamiętaj, że 3 klasa nie ma prysznica. Czasem można się dogadać z prowadnicami (za gotówkę) i wykąpać się w wyższej klasie. Przeważnie jednak nie ma dostępu do prysznica, wobec czego warto wziąć w podróż wilgotne chusteczki.

- weź ze sobą własny papier toaletowy, jedzenie (aczkolwiek jedzenie można kupować na dworcach od babuszek) oraz (koniecznie) wodę do picia.

Kolej Transsyberyjska

Jedna z legendarnych, światowych tras, będąca na liście "do zrealizowania" u większości podróżników. Kolej Transsyberyjska. To najdłuższa trasa na świecie, wybudowana w latach 1891–1916, licząca 9288km torów. Tradycyjnie kolej Transsyberyjska łączy Moskwę z Władywostokiem, jednak dzisiaj, jest kilka jej rozgałęzień: kolej transsyberyjska (klasyczna, z Moskwy do Władywostoku), kolej transmandżurska (z Moskwy do Pekinu), kolej transmongolska (z Moskwy do Pekinu przez Ułan Bator) i kolej Bajkalsko-Amurska (BAM, odnoga kolei transysyberyjskiej, odchodzi od linii przed Bajkałem i ciągnie się na północy jeziora, idąc dalej na wschód, aż do Oceanu Spokojnego i miejscowości Sowiecka Gawań).

Bilety najlepiej kupować jak najszybciej (sprzedaż uruchamiana jest na 45 dni przed odjazdem pociągu). Jeżeli kupimy bilety z minimum 30-to dniowym wyprzedzeniem, otrzymamy zniżkę 10%. Ceny biletów ustalane są tak samo, jak w większości linii lotniczych. Cena waha się w zależności od czasu pozostałego do podróży i ilości sprzedanych miejsc.

KOLEJ TRANSSYBERYJSKA (Moskwa - Władywostok) - rodzaje przejazdów i ceny
Trasa: Długość jazdy: Reserved seat Compartment Soft
Pociąg nr 002 The Rossiya ("Россия") - pośpieszny, tzw. "firmowy" 144h 10621 RUB
(584 PLN)
27353 RUB
(1504 PLN)
41555 RUB
(2285 PLN)
Pociąg nr 100 167h 7125 RUB
(392 PLN)
12760
(702 PLN)
 
Kolej Transsyberyjska klasa 1

Kolej Transsyberyjska klasa 1


Kolej Transsyberyjska klasa 2

Kolej Transsyberyjska klasa 2


Kolej Transsyberyjska klasa 1

Kolej Transsyberyjska klasa 3


Rosyjski rubel jest w tej chwili na rekordowo niskim poziomie. To jeden z kolejnych argumentów przemawiających za koleją transsyberyjską. Za niecałe 400zł możemy dojechać na sam koniec Azji.

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021


Tagi: Rosja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ