Moskwa - przewodnik turystyczny

Moskwa

Moskwa - opis miasta. Foto:  Kitty Terwolbeck, flickr.com


Moskwa to ogromna, licząca prawie 15 mln mieszkańców aglomeracja. Jest pełna kontrastów. Możemy tutaj spotkać bajeczne, złote, cebulaste kopuły cerkwi, socrealistyczne siostrzane gmachy warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, czy wieżowce ze szkła i betonu. Stolica największego państwa na świecie przyciąga licznych turystów swoim specyficznym urokiem, kulturą i tajemnicami. To tutaj zamieszkuje najwięcej miliarderów na świecie, którzy na zamkniętych spotkaniach raczą się szampanem i kawiorem.

Moskwa - informacje ogólne i notka historyczna

Tereny Moskwy były zaludnione już około IV wieku p.n.e. Pierwsza pisana wzmianka pochodzi z pisma z 1147 roku, które nakazuje wybudowanie baszt, dając tym samym początek budowie Kremla. W 1263 Moskwa stała się sercem nowopowstałego Księstwa Moskiewskiego, które z czasem stało się najważniejszym księstwem w okolicy. Gdy w 1453 roku upadł Konstantynopol, Moskwa podjęła działania mające na celu przejęcie roli Bizancjum i stania się nową stolicą prawosławnego świata. Miasto stało się najważniejszym ośrodkiem tej części kontynentu oraz najważniejszym miastem prawosławnego świata.

W 1610 roku Moskwa została zdobyta przez Polskę i Litwę, które próbowały osadzić na tronie swojego człowieka. Ostatecznie z planów i początkowych sukcesów nic nie pozostało - Rosjanie odzyskali Moskwę 7 listopada 1612 roku. Moskwa ponownie podążała ścieżką intensywnego rozwoju. Kierunek ten nie zmienił się nawet w 1712 roku, kiedy chcąc przybliżyć się do Europy i Morza Bałtyckiego, przeniesiono stolicę do Petersburga.

Dzisiaj Moskwa jest stolicą (od 1918 roku) i największym oraz najważniejszym miastem Rosji. W Moskwie mieszka niecałe 13 milionów mieszkańców, a cała aglomeracja liczy 17 milionów obywateli.

Jak dolecieć do Moskwy

Jak dolecieć do Moskwy

Jak tanio dotrzeć do Moskwy?


Do Moskwy możemy polecieć liniami Air Baltic z przesiadką w Rydze za około 137,99 EUR (do lotniska Szeremietiewo). Jest to standardowa cena, na stronie przewoźnika (airbaltic.com) czasem zdarzają się promocje i jest taniej. Po wylocie z Warszawy nogę na ziemi rosyjskiej postawimy po niecałych 6 godzinach. Ponadto loty do Moskwy oferuje czasem LOT w promocji "Szalone Środy" za 399 PLN (na lotnisko Szeremietiewo i Domodiedowo).

Moskwa - dojazd do centrum z lotniska

Transport z lotniska do centrum Moskwy

Jak dojechać z lotniska do centrum Moskwy?


W Moskwie i okolicach znajdują się 4 międzynarodowe porty lotnicze: Szeremietiewo (Sheremetyevo International Airport, SVO), Domodiedowo (Domodedovo Airport, DME), Wnukowo (Vnukovo International Airport, VKO) oraz świeżo otwarte Żukowskij (Zhukovsky International Airport, ZIA). Z każdego lotniska dojedziemy bez problemu do centrum Moskwy. Jest to temat na tyle rozbudowany, że poświęciłem mu osobny artykuł: dojazd z lotniska do centrum Moskwy.

Moskwa - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Moskwie

Moskwa posiada rozbudowaną sieć metra. Co jeszcze posiada komunikacja miejska w Moskwie?


Moskwa posiada niezwykle rozbudowany system komunikacji miejskiej, które opiera się na metrze, autobusach, tramwajach i trolejbusach. Całości dopełnia kolej podmiejska i marszrutki.

Metro w Moskwie

Kursuje w godzinach od 5:30 nad ranem do 1:00 w nocy. Moskiewskie metro składa sie z 12 linii, posiada około 200 stacji i prawie 350 kilometrów długości. To jedno z najbardziej eksploatowanych systemów na świecie. Metro w Moskwie to środek lokomocji dla ponad 7 milionów osób dziennie. Warto poświęcić trochę czasu i pozwiedzać stacje metra, które same w sobie są dziełami sztuki i wyglądają bardziej jak carskie pałace. Aż 44 stacje metra w Moskwie mają status zabytków. Najładniejsze znajdziemy w 5 linii. Mimo, że na większości stacji są napisy i nazwy stacji w języku angielskim, a w pojazdach na każdym stopie wymawiana jest nazwa przystanku po rosyjsku i angielsku, dużym ułatwieniem będzie dla Ciebie posiadanie wydrukowanej mapy systemu. Oficjalną mapę w dobrej jakości znajdziemy tutaj: http://news.metro.ru/18/mm20180322.jpg

Zacznijmy od najpewniejszego środka moskiewskiej komunikacji czyli metra. Do dyspozycji mamy 11 linii o łącznej długości prawie 300 km. Schemat linii znajdziemy na: http://www.metroway.ru/index.php?lang=eng. Należy pamiętać, że metro jeździ w godzinach 6.00-1.00.

Metro w Moskwie - cena biletów (stan na 2018 rok):
1 przejazd - 55 RUB
2 przejazdy - 110 RUB
20 przejazdów - 747 RUB
40 przejazdów - 1494 RUB
60 przejazdów - 1765 RUB

Moskwa - karta "Troika"
Jeżeli w trakcie naszego pobytu nie wykonamy 20 przejazdów metrem, kupmy w biletomatach dostępnych na stacjach kartę "Troika". To karta prepaidowa, którą zasila się gotówką i używa jak biletu. 1 przejazd z kartą kosztuje 36 RUB.

Autobusy, trolejbusy i tramwaje w Moskwie

Większość z powyższych środków transportu kursuje w godzinach identycznych, co metro (z wyłączeniem tras nocnych). Powyższe, naziemne środki transportu poruszają się prawie na 8000km tras, dzięki czemu możemy mieć pewność, że dotrzemy praktycznie w każde miejsce w Moskwie.

Ceny biletów zostały przedstawione w poniższej tabeli:

Naziemna komunikacja jest obsługiwana przez tramwaje, trolejbusy i autobusy. Dzięki prawie 8000 km tras możemy dotrzeć praktycznie w każdy zakątek tej ogromnej metropolii. Samych linii autobusowych jest 680. A całości dopełniają marszrutki, pojazdy poruszające się po mieście, które można złapać podniesionym kciukiem. Faktem jest jednak, że większość turystów będzie korzystać wyłącznie z metra, które jest dla nas wystarczające.

Więcej na: www.mosmetro.ru i www.mosgortrans.ru/en/for-passengers/prices-and-tickets/

Noclegi w Moskwie

noclegi w Moskwie

Gdzie tanio spać w Moskwie?


Moskwa ma bardzo rozbudowaną ofertę noclegową. Cena za noc w najtańszym dwuosobowym pokoju wynosi około 50 PLN, a za najtańsze łóżko w wieloosobowym dormie zapłacimy od około 10 PLN. Możemy jeszcze zastanowić się nad wyszukaniem kwatery prywatnej na portalau Airbnb. Możemy znaleźć tam nocleg w dwuosobowym pokoju już za 43 PLN.

Do wyszukania najtańszych noclegów polecam wyszukiwarkę, z której sam korzystam - HotelsCombined. Przeszukuje ona najpopularniejsze portale rezerwacyjne i pokazuje nam zbiorcze wyniki z wszystkich tych stron.

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com - za każdą rezerwację otrzymuję małą prowizję. Dzięki :)

Polecane noclegi w Moskwie

Godnym polecenia jest Bear Hostels on Mayakovskaya przy Sadovaya-Kudrinskaya 32. Blisko znajdziemy stację metra Majakowskaja. Oferuje on nocleg w Sali 14-osobowej za 49 PLN, a w 8-osobowym pokoju za 80 PLN.

Możemy wspomnieć też o Taganka Hostel przy Marksistskaia 34/2 i Vorontsovskaya 35B-2. W pobliżu znajdziemy takie stacje metra jak: Prolietarskaja, Marksistskaja i Taganskaja. Za nocleg w pokoju 8-osobowym zapłacimy 51 zł, a w czwórce 90 zł.

Atrakcje Moskwy

Sprawdź darmowe atrakcje Moskwy. Co warto zobaczyć w Moskwie?


Moskwa, podobnie jak i cała Rosja to miasto kontrastów. Widać biedę, ale są również miejsca w których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Przyjezdnych się nie oszczędza. Problemem dla turystów zagranicznych są dużo droższe bilety, niż te dla Rosjan. Łatwiej przy kupowaniu mają ci, którzy znają język rosyjski. Dla pozostałych wyjściem jest wcześniejsze sprawdzenie cen biletów i dać kasjerowi odliczoną kwotę. Dzięki milczeniu można dużo zaoszczędzić.

W większości miejsc za wejście trzeba zapłacić, jednak istnieją tzw. „must see” w których nie wydamy ani grosza. Przede wszystkim Mauzoleum Lenina. Dwie dekady po upadku Związku Radzieckiego wciąż można oglądać dumnie spoczywające zwłoki twórcy jednego z największych reżimów totalitarnych w dziejach ludzkości. Co ciekawe, przywódca jest świetnie zakonserwowany. Muzeum otwarte jest od 10 rano do 13 od wtorku do czwartku oraz w weekend. Samo wejście jest darmowe ale wnoszenie aparatów, kamer czy toreb obarczone jest dodatkową opłatą.

Winzavod to postindustrialna ulica zamieniona na centrum sztuki. Znajdziecie tutaj multum galerii i wystaw. Obok centrum kulturalnego znajdują się tu kawiarnie, kluby nocne i restauracje przyciągające młodych i zamożnych Rosjan. Wprawdzie mało kto przyjeżdża do Moskwy aby szukać bliskiego kontaktu z naturą, ale będą w stolicy Rosji warto wybrać się do Doliny Yauza. Leżąca nad Yauzą (odnoga rzeki Moskwy). Położna zaledwie 8 kilometrów od Placu Czerwonego idylla jest bardzo dobrze utrzymana. 350 – letni kościół oraz sieć ścieżek tworzy magiczny klimat tego miejsca. Zawodowi podróżnicy twierdzą, że jedyną pamiątką z wyjazdu powinny być zdjęcia, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – któż nie lubi kupić sobie jakiejś małej rzecz będąc za granicą. Jeżeli szukacie takiego miejsca w Moskwie nie możecie przeoczyć rynku Izmaiłowskiego. Jest to pchli targ na którym można znaleźć dosłownie wszystko. Tanim i ciekawym miejsce, które warto zobaczyć będąc w Moskwie jest Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, czyli kompleks wystawowy w północno-wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy. Znajdują się tam pomniki, fontanny czy wystawy z różnych czasów Moskwy.

Jedzenie w Moskwie

Co charakterystycznego zjemy w Rosji? Specjałem jest przede wszystkim kawior - czarny i czerwony, przeróżne potrawy z ryb morskich i słodkowodnych czy dania z dziczyzny i drobiu. Bogaty jest również wybór pierogów, innych niż te które znamy w Polsce. Kolejną specjalnością są bliny, czyli placki podobne do racuchów. Bardzo popularne są ciężkie zupy, jak barszcze, solanki, rosolniki. A na deser kisiel owocowy, jabłka nadziewane orzechami i ryżem lub prianiki czyli pierniczki.

W Moskwie znajdziemy tysiące miejsc, w których będziemy mogli najeść się do syta. Od fast-foodowych kramów w okolicy stacji metra, po tradycyjne restauracje czy popularne bufety, stolovaya. Małe restauracje posiadają przeważnie ofertę podobną do naszych "dań dnia" - w okolicach 12:00 - 15:00 za 200-250 RUB (15-20 PLN) zjemy zupę, drugie danie oraz otrzymamy napój. Przewodniki zwracają uwagę, aby sprawdzać w menu cenę napojów, które potrafią być naprawdę drogie, oraz, jeżeli jest to możliwe, wagę dania.

Dobrą i tanią siecią jest Kartoshka (www.kartoshka.com), która oferuje duże ziemniaki z najróżniejszym, przepysznym nadzieniem. Sieć niezwykle popularna w Rosji, w samej Moskwie ma kilkadziesiąt punktów. Zestaw ziemniaka i napój możemy kupić już za 240 RUB. Jako że jedną z najpopularniejszych potraw w Rosji jest blina, powinniśmy udać się chociaż raz do sieci Teremok (www.teremok.ru), która posiada w centrum Moskwy około 30 punktów. Kolejną popularną siecią jest oferująca kuchnię ukraińską Taras Bulba (www.tarasbulba.ru), które w centrum Moskwy posiada prawie 20 lokali. Kuchnia rosyjska i ukraińska jest podobna do siebie, co powoduje, że sieć jest w Moskwie bardzo popularna.

Moskwa - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Moskwy

Warto mieć swoje ruble bowiem rosyjskie kantory naciągają podróżnych!


- Starsi powinni przypomnieć sobie język rosyjski, a młodsi nauczyć się podstawowych zwrotów. Przyda się zwłaszcza znajomość cyrylicy, nawet minimalna
- W Rosji obowiązuje obowiązek meldunkowy. Każdy turysta będący dłużej niż 3 dni w Moskwie musi o to zadbać. Lepiej tego nie lekceważyć, ponieważ często zdarzają się kontrole dokumentów na ulicach i można mieć przez to problemy
- Warto kupić odpowiednio dużo rubli (przynajmniej 1000 – 2000 RUB) w Polsce. Kantory w Moskwie potrafią mocno oszukać nieświadomych turystów, uważajmy!

- w restauracjach sprawdź koniecznie cenę napojów, które mogą być naprawdę drogie

Moskwa - przydatne linki

Przydatne strony internetowe o Moskwie

Przydatne strony dotyczące Moskwy.


www.visitrussia.com - oficjalna, turystyczna strona Rosji, posiada dużą zakładkę o Moskwie

www.msk.rusavtobus.ru - planner podróży po Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021


Tagi: Moskwa   Rosja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ