Darmowe atrakcje Petersburg

Petersburg

Petersburg to klimatyczne miasto. Foto: Koichi IIJIMA, flickr.com


Dawna stolica imperium rosyjskiego urzeka przepychem i monumentalizmem. Stanowi konspekt wszystkiego co kojarzy nam się z prawdziwą „Rosją” – od bajecznie kolorowych cerkwi, po bogato zdobione pałace, od białych nocy w czerwcu po białe, zimowe pejzaże w grudniu i styczniu.  Rozległe miasto  znajduje  się na ponad 40 wyspach i bywa nazywane Wenecja Północy. A jak na Wenecję przystało obfituje w wiele zabytków. Nic zatem  dziwnego, że stanowi smakowity kąsek  dla każdego fana zwiedzania. Zdaniem ekspertów UNESCO  jest to „ósme najbardziej atrakcyjne turystycznie miasto świata”.

Newski Prospekt

Newski prospekt to ścisłe centrum Petersburga i jedna z najbardziej reprezentatywnych części miasta. To główna ulica Petersburga, którą zaplanował sam Piotr Wielki. Na ulicy o długości ok. 4,5 kilometra znajduje się wiele kawiarenek, barów, sklepików (głównie tych luksusowych) oraz pubów i klubów. Wszystko zlokalizowane w zabytkowych kamienicach z XVIII i XIX wieku. Na tej ulicy znajduje się również wiele zabytków (Katedra Kazan, Ermitraż, Gostinnyj Dwor i pomnik Katarzyny I). Innymi ciekawymi obiektami znajdującymi się na tej ulicy są:

  • Nr 17 – Pałac Stroganovów
  • Nr 28 – Dom Książki – budynek z charakterystyczna szklana wieżą
  • Nr 33 – Duma
  • Nr 56 – Delikatesy Jelisiejewów – dawniej luksusowe, dziś kuszą kolorowymi witrażami i dekoracjami

Ermitraż

(ros. Эрмитаж) – jedna z największych atrakcji całej Rosji. Budynek Pałacu Zimowego został zbudowany przez Bartolomeo Rastrellego w latach pięćdziesiątych osiemnastego wieku. Wzorowany był on na francuskim Wersalu. Dziś muzeum znajduje się w pięciu budynkach, posiada ponad 1000 sal i 117 klatek schodowych. Według anegdoty jeśli chcielibyśmy poświecić chociaż jedną minutę na każdy obiekt znajdujący się w muzeum, to musielibyśmy spędzić w nim 15 lat! Znajdziemy tu dosłownie wszystko od sztuki scytyjskiej (starożytnej), przez zbiory malarstwa po grafiki i rzeźby. Łącznie ponad 3 miliony egzemplarzy, w tym dwa dzieła geniusza Renesansu Leonarda da Vinci -  Madonna Benois i Madonna Litta.  Za wstęp do Ermitrażu nie płacą studenci, wystarczy pokazać jakąkolwiek legitymację studencką ;)

Przeczytaj także: Pomysł na wyjazd - Petersburg

Krążownik Aurora

W czasach leningradzkich atrakcja na miarę pałaców, cerkwi czy nawet samego Ermitrazu.  Symbol rewolucji październikowej  i początku Związku radzieckiego. 25-go października (wg kalendarza juliańskiego) o godzinie 21.45 oddano wystrzał z działa dziobowego, który był sygnałem do szturmu na Pałac Zimowy. Wystrzał ten nie został oddany w kierunku Pałacu zimowego, bowiem wówczas znajdował się tam szpital wojenny. Obecnie Aurora zakotwiczona jest przy Nadbrzeżu Piotrogrodzkim na Wielkiej Newie. W  Muzeum ukazana jest historia i uzbrojenie statku. Obiekt  otwarty jest od 10.30 do 16.00 codziennie, poza poniedziałkiem i piątkiem.

Forteca Piotra i Pawła (twierdza Petersburska)

Kolebka miasta, która powstała w czasie Wojny Północnej ze Szwecją.  Po odzyskaniu terenów, Car Piotr Wielki postanowił  wybudować fortecę. Wybór padł na wyspę Enisaari (ros. Zajaczii Ostrov). Twierdza petersburska została założona 16 maja 1703. Dzień 16 maja uważany jest za dzień narodzin miasta. Mieści się tam również katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła, galerie muzea. Wstęp do fortecy jest bezpłatny, a do katedry i muzeów (bilet łączony) ok. 80-240 rubli. (8-24zł).

Wyspy tworzące miasto łączy prawie 400 mostów, z których 14 to mosty zwodzone. Otwierane są one co noc, aby umożliwić statkom dopływ do i z jeziora Ładoga (największe w Europie - 17 700 km²). Nocą podziwiać można piękne widoki wzniesionych mostów, zazwyczaj jest to pomiędzy 0.30 a 6.00 rano.

Przeczytaj także: Petersburg - przewodnik turystyczny

Plac Pałacowy

Plac Pałacowy to główne centrum miasta i miejsce wielu wydarzeń politycznych (m. In. Krawawa Niedziela). Na środku znajduje się Kolumna Aleksandra I  zbudowana w latach trzydziestych XIX wieku. Statuę wieńczy posąg anioła depczącego węza – symbolizuje on zmagania cara Aleksandra I z francuskim najeźdźcą. Budowa pomnika trwała zaledwie dwie godziny, a filar nie posiada żadnych mocowań do fundamentu – utrzymuje go jego własna masa.

Ogród Letni

Ogród Letni to najstarszy park Petersburga (z 704 roku), na terenie którego znajduje się Palac letni Piotra Wielkiego. Pierwszym projektantem ogrodu był Iwan Matwiejew, a następnie Alexandre Le Blond i Michaił Zemcow. Park ma styl francuskiego ogrodu barokowego, w którym dominuje symetria i regularne rozmieszczenie wszelkich alejek, stawów, krzewów itd. Znajdują się  tu rzeźby przedstawiające znane postacie historyczne – Juliusza Cezara, Aleksandra macedońskiego, króla Jana III Sobieskiego oraz  liczne fontanny. To romantyczne miejsce, idealne na spacer we dwoje.  Motyw Ogrodu letniego pojawia się w wielu dziełach twórców kultury rosyjskiej m.in. u Aleksandra Puszkina i Anny Achmatowej. 

Poza darmowymi atrakcjami nie można zapomnieć o land markach – Cerkwi na Krwi, Pałacu Peterhof, pałacu Konstantynowskim czy Carskim Siole z bursztynowa Komnatą.

Przeczytaj także: Wiza do Rosji - poradnik

Gdy zwidzimy już wszystkie najważniejsze atrakcje i pozostanie nam troje czasu to możemy udać się do Muzeum Wódki (Konnogwardejski bulvar , 4).

Na niedrogi obiad, a za taki można uznać ten którego cena waha się pomiędzy 20 a 40 rubli możemy skoczyć do Jołki – Pałki (stół sałatkowy i dania z karty),  Teremok (naleśniki) czy do Emelia. Nazwa tej ostatniej nawiązuje do bajki o „durniu” który cały dzień leżał na piecu nic nie robił.

Najlepiej do Petersburga wybrać się pod koniec kwietnia lub we wrześniu. Ceny za hotele lub mieszkania są dużo niższe niż latem, a ponadto można zwiedzać muzea, bez kolejki. Można także zakombinować i poprosić Rosjan o kupno biletu (obywatele federacji maja inne ceny).

Autor: Kamila Dudzińska

 


Tagi: Petersburg   Rosja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ