Rosja - przewodnik turystyczny

Rosja - przewodnik po państwie, opis państwa i miast

Rosja to kraj, w którym mieszka najwięcej milionerów. Foto:  Kitty Terwolbeck, flickr.com 


Rosja - największe państwo na świecie. I politycznie najbardziej kontrowersyjne. Wielka i różnorodna, w jej skład wchodzi 21 republik i 9 krajów, każdy wart odwiedzenia. Zachwycić w niej może naprawdę wiele - ogromne miasta, wspaniałe, surowe krajobrazy, monumentalny Bajkał, czy kolej transsyberyjska, najdłuższa kolejowa trasa świata.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Kolej w RosjiMoskwaPetersburg

INFORMACJE OGÓLNE

   

ROSJA (Federacja Rosyjska)

Populacja

144,3 mln

Stolica

Moskwa

Strefa czasowa

UTC/GMT + 3 godz. do +12 godz.

Waluta

Rubel (RUB)
10 RUB = 0,6 PLN
1 PLN = 17 RUB

1 EUR = 72 RUB
1 USD = 62 RUB
(26.05.2018)

Język

rosyjski (oraz dodatkowe języki na terenie 20 z 21 republik rosyjskich)

Główne miasta

Moskwa, Petersburg, Nowosybirsk, Jekatierinburg, Nizhny Novgorod, Samara, Omsk, Kazań, Chelyabinsk, Rostów nad Donem, Ufa, Wołgograd, Perm, Krasnojarsk

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje dotyczące Rosjii

W Rosji palenie w miejscach publicznych jest zabronione.


- będąc w Rosji powinniśmy stale posiadać przy sobie paszport
- w Rosji obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i palenia tytoniu w miejscach publicznych. Nie jest to zazwyczaj w żaden sposób przestrzegane
- w kraju występuje spore zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady, włamania, pobicia). Należy unikać przypadkowych znajomości i osób chcących się z nami zakolegować, oferując picie alkoholu. Wskazane jest również unikanie samotnego spacerowania w nocy
- w Rosji musimy się zameldować. Mamy na to 3 dni. Zazwyczaj meldunkiem zajmuje się miejsce, w którym śpimy. Jeżeli korzystamy z couchsurfingu, albo śpimy "na dziko", możemy zameldować się na poczcie

WIZA DO ROSJI

Wiza do Rosji

Wiza do Rosji.


Obywatele RP chcący udać się do Rosji objęci są obowiązkiem wizowym. Rodzaje wiz, sposób ich uzyskania i opłaty dostępne są na stronie internetowej ambasady rosyjskiej: www.warsaw.kdmid.ru.

Sam sposób uzyskania wizy do Rosji jest dość skomplikowany, dlatego napisałem na ten temat osobny artykuł: wiza do Rosji - poradnik.

JAK DOTRZEĆ DO ROSJI

Rosja - jak dojechać

Jak dotrzeć do Rosji?


Najprostszym i najszybszym sposobem (z tych "tańszych sposobów") na dotarcie do Rosji jest lot Warszawa - Moskwa (z przesiadką w Rydze) liniami AirBaltic (www.airbaltic.com). Najniższa normalna cena za loty tam+powrót to 138 EUR, czyli wcale nie tak tanio. Loty do Sankt Petersburga oferuje często polski LOT w promocji "SZALONE ŚRODY" za 399 PLN. Równie ciekawym rozwiązaniem może być przejazd do Sankt Petersburga autokarem (przez Litwę, Łotwę i Estonię) za cenę od 400 PLN.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport wewnątrz Rosji

Odległości między miastami w Rosji są olbrzymie.


Rosja posiada rozbudowany system transportu. Do dyspozycji mamy wiele linii lotniczych, firm przewozowych i ogromną kolej. Oczywiście możemy również skorzystać z samochodu, jednak, czy ma to sens w kraju, w którym odległość z zachodu na wschodnią granicę to ponad 10 000 km?

                    Loty

loty w Rosji

Rosyjskie linie lotnicze to Aeroflot.


Szukając lotów wewnątrz Rosji mamy do wyboru wiele firm, z czego największą jest oczywiście Aeroflot. Jest to jedna z najstarszych linii lotniczych na świecie. Obecnie sieć przeżywa ekspansje, sporo innych, rosyjskich linii lotniczych upada, na czym Aeroflot zdaje się korzystać - czy to przejmując połączenia lotnicze, czy kupując samoloty od upadających spółek. Zasięg linii lotniczych cały czas rośnie. Druga największa rosyjska linia, Transaero, właśnie upadła - 26 października przestała latać. Oficjalnie upadła z powodu bardzo dużego, stale rosnącego zadłużenia spowodowanego bardzo niskim kursem rubla. Pracowników upadłej firmy, część połączeń i samolotów przejął Aeroflot.

Po upadku Transaero, drugim największym przewoźnikiem stało się S7 Airlines (www.s7.ru) - nazywające się jeszcze do niedawna "Sibir Airlines".

W obliczu zmian na rosyjskim rynku usług lotniczych i upadku kilku przewoźników, pod koniec 2014 roku Aerofłot uruchomił własne tanie linie lotnicze - Pobeda Airlines (www.pobeda.aero). Na chwilę obecną linie nie mają jeszcze rozbudowanej siatki połączeń, warto jednak pamiętać o tych liniach przy poszukiwaniu lotów wewnątrz Rosji.

Kolejnymi dużymi liniami są UTar (www.utair.ru) i Yakutia Airlines (www.yakutia.aero), obydwa zazwyczaj droższe od powyższej konkurencji. Oczywiście wymienione linie to tylko wierzchołek góry lodowej, w Rosji funkcjonuje jeszcze sporo innych linii. Uważam jednak, że powyższe linie oferują najlepsze ceny.

LOTY W ROSJI - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (cena w PLN, przelot w jedną stronę, sprawdzane na 3 miesiące przed odlotem)
Trasa: Aeroflot S7 Pobeda UTair
Moskwa - Sankt Petersburg 37 EUR 1000 RUB
(55 PLN)
- -
Moskwa - Nowosybirsk 106 EUR 5750 RUB
(316 PLN)
- -
Moskwa - Omsk 77 EUR 2500 RUB
(137 PLN)
- -
Moskwa - Irkuck 169 EUR 6250 RUB
(344 PLN)
- -
Moskwa - Kazań 42 EUR 1300 RUB
(71,5 PLN)
- 2975 RUB
(164 PLN)
Moskwa - Ufa 52 EUR 1300 RUB
(71,5 PLN)
2499 RUB
(135 PLN)
-
Moskwa - Władywostok 129 EUR 10 750 RUB
(591 PLN)
- 12 175 RUB
(670 PLN)
Moskwa - Samara 42 EUR 1050 RUB
(58 PLN)
1999 RUB
(110 PLN)
-
Moskwa - Wołgograd 37 EUR 1050 RUB
(58 PLN)
2999 RUB
(165 PLN)
-
Moskwa - Perm 48 EUR 1750 RUB
(96 PLN)
2499 RUB
(135 PLN)
-

Pamiętajmy, że powyższa tabela nie jest wyrocznią, ceny mogą być zupełnie inne, wszystko zależy od czasu wyszukiwania, ilości sprzedanych biletów i... szczęścia. Potraktujcie tabelę jako poglądową, punkt odniesienia.

                    Drogi

Drogi w Rosji

Nie wszystkie drogi w Rosji są równe jak ta ze zdjęcia.


Podróżowanie samochodem po Rosji nie będzie wielkim wyzwaniem, jeżeli mamy zamiar poruszać się po zachodniej części kraju. Dużo ciężej jest na wschodzie. Drogi są w gorszym stanie, a odległości między miastami potrafią być ogromne.

Polskie prawo jazdy jest uznawane. Teoretycznie. Zdarza się, że policjanci nieznający alfabetu łacińskiego nie będą chcieli uznać naszego dokumentu. Zaleca się wobec tego posiadanie przy sobie oficjalnego tłumaczenia prawa jazdy na język rosyjski. Tankujmy tylko na zaufanych stacjach benzynowych, nie kupujmy oferowanych nam okazyjnie paliw niewiadomego pochodzenia - mogą uszkodzić silnik samochodu.

Ograniczenia prędkości:
- W miastach 60 km/h
- Poza terenem zabudowanym 90 - 110 km/h
- Na autostradach 110 km/h

Policja często zatrzymuje pojazdy poruszające się na obcych rejestracjach. Zdarza się, że nawet jeżeli nie dopuścimy się naruszenia przepisów funkcjonariusz będzie starał się wyłudzić od nas łapówkę. Warto pamiętać, że inni kierowcy i piesi również nie zawsze przestrzegają prawa i często nie dostosowują się do przepisów drogowych.

W chwili pisania tego artykułu, cena benzyny w Rosji (E95) wynosiła 36 RUB (około 1,98 PLN), natomiast diesel kosztował 35 RUB (ok. 1,92 PLN).

                    Kolej w Rosji

kolej w Rosji

Jeżeli kolej w Rosji to najlepiej transsyberyjska.


Kolej to zdecydowanie najlepszy środek transportu w Rosji. Pociągi są zazwyczaj czyste, punktualne i bezpieczne. Dodatkowo podróż rosyjską koleją należy zaliczyć jako atrakcje samą w sobie, zwłaszcza podróżując na długi dystans.

Narodowym przewoźnikiem jest w Rosji państwowa spółka, Rossiyskiye Zheleznye Dorogi (RZD). Oficjalna strona internetowa: www.rzd.ru. Oficjalna strona internetowa z czytelnym rozkładem jazdy i możliwością kupna biletów: www.pass.rzd.ru. Obydwie strony dostępne w angielskiej wersji językowej.

Kolej w Rosji to rozbudowany temat, ciężko opisać go w kilku zdaniach. Z tego powodu przygotowałem osobny, duży tekst na ten temat: kolej w Rosji.

                    Autokary / autobusy / marszrutki

busem po Rosji

W Rosji w dalszym ciągu spotkamy marszrutki.


W Rosji autobusy są tańsze od pociągu. Są wolniejsze od kolei i mniej komfortowe. Nie liczmy na długodystansową trasę, mało które autobusy poruszają się trasach dłuższych niż jazda 10h w jedną stronę. chcąc dojechać z zachodu na wschód, będziemy zmuszeni rozbić trasę na wiele przejazdów.

Stacje autobusowe znajdują się praktycznie w każdym mieście. Dworzec autobusowy to po rosyjsku "Avtovokzal". Tam powinniśmy pytać o autobusy, trasy przejazdu i bilety.

Oczywiście, jak praktycznie na całym wschodzie, w Rosji możemy poruszać się marszrutkami, prywatnymi busami i minibusami. Marszrutki poruszają się poza miastami oraz w miastach, robiąc za numerowaną komunikację miejską.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Rosji

W Rosji mamy aż 9 stref czasowych!


- do 1918 roku stolicą Rosji był Piotrogród, czyli dzisiejszy Sankt Petersburg
- Moskwy nie udało się zdobyć Hitlerowi, poległ na niej również Napoleon. Polacy zdobyli Moskwę w 1610 roku. Pozostawaliśmy na niej do dnia 7 listopada 1612 roku, kiedy Rosjanom udało się nas wypędzić. Dzień ten upamiętnia święto ustalone w Rosji na 4 listopada - Dzień Jedności Narodowej

- z powodu rozmiarów kraju, w Rosji obowiązuje aż 9 stref czasowych

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Rosji

Dowiedz się więcej.


www.visitrussia.com - strona dla turystów wybierających się do Rosji

www.aeroflot.com - storna rosyjskich linii lotniczych Aeroflot

www.seat61.com/Trans-Siberian.htm#.ULfvaIX0UoY - przydatna strona o kolei transsyberyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Rosja  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ