Rosja - przewodnik turystyczny

Rosja - przewodnik po państwie, opis państwa i miast

Rosja to kraj, w którym mieszka najwięcej milionerów. Foto:  Kitty Terwolbeck, flickr.com 


Rosja - największe państwo na świecie. I politycznie najbardziej kontrowersyjne. Wielka i różnorodna, w jej skład wchodzi 21 republik i 9 krajów, każdy wart odwiedzenia. Zachwycić w niej może naprawdę wiele - ogromne miasta, wspaniałe, surowe krajobrazy, monumentalny Bajkał, czy kolej transsyberyjska, najdłuższa kolejowa trasa świata.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Kolej w RosjiMoskwaPetersburg

Rosja - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 144,5 miliona
Stolica Moskwa
Strefa czasowa UTC/GMT + 3 godz. do +12 godz.
Waluta Rubel (RUB)
10 RUB = 0,5 PLN
1 PLN = 20 RUB

1 EUR = 81 RUB
1 USD = 70 RUB
(17.09.2020)
Język rosyjski (oraz dodatkowe języki na terenie 20 z 21 republik rosyjskich)
Główne miasta Moskwa, Petersburg, Nowosybirsk, Jekatierinburg, Nizhny Novgorod, Samara, Omsk, Kazań, Chelyabinsk, Rostów nad Donem, Ufa, Wołgograd, Perm, Krasnojarsk

Na początku średniowiecza tereny Dniepru zaczęły zapełniać plemiona słowiańskie, które z czasem zaludniały dalsze tereny dzisiejszej Rosji i Ukrainy. Pierwszym, który zaczął jednoczyć plemiona był Ruryk, którego przybycie w 862 roku do Nowogrodu Wielkiego uważa się za symboliczny początek historii Rosji. Ruryk zjednoczył znaczną część księstw, tworząc pierwszy aparat państwowy na tych terenach. W XI wieku państwo podzieliło się na wiele rywalizujących ze sobą księstw. W 1224 tereny Rusi miały już 64 księstwa i prawie 100 wojen domowych za sobą. Na skłóconą Ruś uderzyli Mongołowie i Litwini, zagarniając większość terenów.

Po upadku imperium mongolskiego tron moskiewski objął w 1462 roku Iwan III Srogi, który zaczął jednoczyć ze sobą księstwa. Upadek Konstantynopola w 1453 roku spowodował wzrost znaczenia Moskwy. Krół ożenił się z bratanicą ostatniego cesarza Bizancjum, przyjął za herb bizantyjskiego dwugłowego orła oraz wprowadził na dwór zwyczaje bizantyjskie. Jego królestwo zaczęło być przedstawiane jako spadkobierczyni Imperium Bizancjum, a Iwan III w 1478 roku po raz pierwszy nazwał się carem całej Rusi. Rozpoczął się okres walk o odzyskanie terenów dawnej Rusi. Po wojnach z Litwą, a następnie Rzeczpospolitą Obojga Narodów oficjalne uznanie Cesarstwa Rosyjskiego przez Polskę nastąpiło dopiero w 1764 roku. W następnych stuleciach zasięg Rosji powiększał się, a kraj stał się największym na świecie. Słaba gospodarka i powszechna bieda doprowadziła do wybuchów rewolucji, które próbowały zalać cały świat, sprowadzając na dziesiątki krajów komunizm.

Rosja - informacje praktyczne

- będąc w Rosji powinniśmy stale posiadać przy sobie paszport

- w Rosji obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i palenia tytoniu w miejscach publicznych. Nie jest to zazwyczaj w żaden sposób przestrzegane, a pijących można spotkać nawet w centrum Moskwy; daleki od prawdy jest jednak stereotyp każdego Rosjanina jako fana alkoholu

Wiza do Rosji

Wiza do Rosji

Wiza do Rosji.


Obywatele RP chcący udać się do Rosji objęci są obowiązkiem wizowym. W ciągu ostatnich lat warunki wizowe Rosji zostały znacznie uproszczone, a do niektórych miejsc możemy podróżować bez wizy. Kraj jest w kryzysie gospodarczym, dlatego Rosjanie postanowili otworzyć się na turystów, chcąc uczynić z turystyki jedną z gałęzi gospodarki. W przyszłych latach czekają nas dalsze ułatwienia w przepisach, Rosja wprowadzi wizy elektroniczne na cały kraj. W chwili obecnej jednak sposób uzyskania wizy do Rosji jest dość skomplikowany, dlatego napisałem na ten temat osobny artykuł: wiza do Rosji - poradnik.

Warunki wjazdu do Rosji

Do Rosji wjedziemy na podstawie posiadanej wizy oraz paszportu, ważnego minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Rosji. Na granicy rosyjskiej nie musimy okazywać biletu powrotnego, ani gotówki. Na granicy otrzymuje się dokument - karty migracyjnej, która umożliwi nam zameldowanie się w hotelu lub innych miejscach. Zgubienie karty należy zgłosić w przeciągu trzech dni na policji, aby otrzymać duplikat (będzie nam potrzebna przy wyjeździe z Rosji).

Meldunek w Rosji

W Rosji musimy się zameldować. Na meldunek mamy 3 dni od czasu zameldowania się w miejscu noclegowym. Zazwyczaj meldunkiem zajmuje się miejsce, w którym śpimy, obowiązek zameldowania nas spoczywa na hotelu, hostelu i innych miejscach noclegowych, włącznie z Airbnb. Zdarza się, że wynajmujący lokum przez Airbnb nie zdają sobie z tego sprawy i odmawiają zameldowania nas. Co więcej, taka sytuacja może nas również spotkać w bardziej ekonomicznych hostelach. Jest to bardzo rzadkie, ale jednak. Jeżeli spotkamy się z takim przypadkiem lub korzystamy z couchsurfingu, albo śpimy "na dziko", możemy zameldować się na poczcie (za cenę 200 RUB - około 20 PLN).  Nie musimy meldować się, jeżeli będziemy w Rosji mniej niż 7 dni roboczych.

Znajomość języka angielskiego

Mimo że według oficjalnych danych EF EPI, w Rosji po angielsku mówi 52% społeczeństwa, języka angielskiego, poza Moskwą i Petersburgiem prawie nie uświadczymy. Ciężko przyjezdnemu turyście znaleźć osoby mówiące po angielsku. Dotyczy to również dworców, lotnisk i części hoteli/hosteli. Sytuacji nie ułatwa cyrylica, którą zapisane są wszelkie informacje w Rosji. Przed wyjazdem do Rosji warto skupić się na nauce alfabetu, znając alfabet można zrozumieć większość podstawowych informacji, takich jak znaki na tablicach itp.

Bezpieczeństwo w Rosji

W kraju występuje spore zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady, włamania, pobicia). Należy unikać przypadkowych znajomości i osób chcących się z nami zakolegować, oferując picie alkoholu. Wskazane jest również unikanie samotnego spacerowania w nocy. Drugim zagrożeniem, może być milicja, zdarzają się przypadki, kiedy mundurowi próbują wymusić na turystach drobne łapówki. Zagrożenie stanowią również niektórzy kierowcy. Nie zdziw się, jeżeli trafisz w Rosji na kierowcę, który będzie uważać, że pierwszeństwo na pasach należy do niego. Tym, co jest mitem, jest rzekoma agresja Rosjan do Polaków. Pokazywanie Rosjan w takim świetle jest ogromną manipulacją. Zdecydowana większość Rosjan ma do Polaków bardzo przyjazne podejście.

Należy pamiętać o napiętej sytuacji panującej w niektórych regionach. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do republik Karaczajo-Czerkiesji, Kabardo-Bałkarii i Osetii Północnej oraz powiatami, które bezpośrednio sąsiadują z obwodami donieckim i ługańskim Ukrainy. MSZ odradza również podróży na Krym.

Jak dotrzeć do Rosji

Rosja - jak dojechać

Jak dotrzeć do Rosji?


Najprostszym i najszybszym sposobem (z tych "tańszych sposobów") na dotarcie do Rosji jest lot Warszawa - Moskwa (z przesiadką w Rydze) liniami AirBaltic (www.airbaltic.com). Najniższa normalna cena za loty tam+powrót to 138 EUR, czyli wcale nie tak tanio. Loty do Sankt Petersburga oferuje często polski LOT w promocji "SZALONE ŚRODY" za 399 PLN. Równie ciekawym rozwiązaniem może być przejazd do Sankt Petersburga autokarem (przez Litwę, Łotwę i Estonię) za cenę od 400 PLN.

Transport wewnątrz kraju

Rosja posiada rozbudowany system transportu. Do dyspozycji mamy wiele linii lotniczych, firm przewozowych i ogromną kolej. Oczywiście możemy również skorzystać z samochodu, jednak, czy ma to sens w kraju, w którym odległość z zachodu na wschodnią granicę to ponad 10 000 km?

Loty wewnątrz Rosji

loty w Rosji

Rosyjskie linie lotnicze to Aeroflot.


Szukając lotów wewnątrz Rosji mamy do wyboru wiele firm, z czego największą jest oczywiście Aeroflot. Jest to jedna z najstarszych linii lotniczych na świecie. Obecnie sieć przeżywa ekspansje, sporo innych, rosyjskich linii lotniczych upada, na czym Aeroflot zdaje się korzystać - czy to przejmując połączenia lotnicze, czy kupując samoloty od upadających spółek. Zasięg linii lotniczych cały czas rośnie. Druga największa rosyjska linia, Transaero, właśnie upadła - 26 października przestała latać. Oficjalnie upadła z powodu bardzo dużego, stale rosnącego zadłużenia spowodowanego bardzo niskim kursem rubla. Pracowników upadłej firmy, część połączeń i samolotów przejął Aeroflot.

Po upadku Transaero, drugim największym przewoźnikiem stało się S7 Airlines (www.s7.ru) - nazywające się jeszcze do niedawna "Sibir Airlines".

W obliczu zmian na rosyjskim rynku usług lotniczych i upadku kilku przewoźników, pod koniec 2014 roku Aerofłot uruchomił własne tanie linie lotnicze - Pobeda Airlines (www.pobeda.aero). Na chwilę obecną linie nie mają jeszcze rozbudowanej siatki połączeń, warto jednak pamiętać o tych liniach przy poszukiwaniu lotów wewnątrz Rosji.

Kolejnymi dużymi liniami są UTar (www.utair.ru) i Yakutia Airlines (www.yakutia.aero), obydwa zazwyczaj droższe od powyższej konkurencji. Oczywiście wymienione linie to tylko wierzchołek góry lodowej, w Rosji funkcjonuje jeszcze sporo innych linii. Uważam jednak, że powyższe linie oferują najlepsze ceny.

LOTY W ROSJI - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY (cena w PLN, przelot w jedną stronę, sprawdzane na 3 miesiące przed odlotem)
Trasa: Aeroflot S7 Pobeda UTair
Moskwa - Sankt Petersburg 37 EUR 1000 RUB
(55 PLN)
- -
Moskwa - Nowosybirsk 106 EUR 5750 RUB
(316 PLN)
- -
Moskwa - Omsk 77 EUR 2500 RUB
(137 PLN)
- -
Moskwa - Irkuck 169 EUR 6250 RUB
(344 PLN)
- -
Moskwa - Kazań 42 EUR 1300 RUB
(71,5 PLN)
- 2975 RUB
(164 PLN)
Moskwa - Ufa 52 EUR 1300 RUB
(71,5 PLN)
2499 RUB
(135 PLN)
-
Moskwa - Władywostok 129 EUR 10 750 RUB
(591 PLN)
- 12 175 RUB
(670 PLN)
Moskwa - Samara 42 EUR 1050 RUB
(58 PLN)
1999 RUB
(110 PLN)
-
Moskwa - Wołgograd 37 EUR 1050 RUB
(58 PLN)
2999 RUB
(165 PLN)
-
Moskwa - Perm 48 EUR 1750 RUB
(96 PLN)
2499 RUB
(135 PLN)
-

Pamiętajmy, że powyższa tabela nie jest wyrocznią, ceny mogą być zupełnie inne, wszystko zależy od czasu wyszukiwania, ilości sprzedanych biletów i... szczęścia. Potraktujcie tabelę jako poglądową, punkt odniesienia.

Rosyjskie drogi i przepisy drogowe

Podróżowanie samochodem po Rosji nie będzie wielkim wyzwaniem, jeżeli mamy zamiar poruszać się po zachodniej części kraju. Dużo ciężej jest na wschodzie. Drogi są w gorszym stanie, a odległości między miastami potrafią być ogromne.

Polskie prawo jazdy jest uznawane. Teoretycznie. Zdarza się, że policjanci nieznający alfabetu łacińskiego nie będą chcieli uznać naszego dokumentu. Zaleca się wobec tego posiadanie przy sobie oficjalnego tłumaczenia prawa jazdy na język rosyjski. Tankujmy tylko na zaufanych stacjach benzynowych, nie kupujmy oferowanych nam okazyjnie paliw niewiadomego pochodzenia - mogą uszkodzić silnik samochodu.

W Rosji nie ma płatnych dróg ani winiet. Tymi objęte są wyłącznie samochody ciężarowe.

Do obowiązkowego wyposażenia należy: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i komplet zapasowych żarówek

Pasy bezpieczeństwa muszą mieć zapięte wszyscy pasażerowie

W Rosji nie jest ważne samo posiadanie polskiego OC. Aby wjechać do Rosji własnym autem musimy wyrobić Zieloną Kartę, czyli międzynarodową kartę potwierdzającą, że nasz samochód jest ubezpieczony. Kartę można wyrobić w ubezpieczalni w której mamy wykupione ubezpieczenie na samochód. W zależności od ubezpieczalni, cena Zielonej Karty wyniesie maksymalnie 50 PLN. Niektóre z wypożyczalni wydają ją za darmo.

Ograniczenia prędkości

- W miastach 60 km/h
- Poza terenem zabudowanym 90 - 110 km/h
- Na autostradach 110 km/h

Inne ograniczenia prędkości występują w Kaliningradzie: 40 km/h w terenie zabudowanym i 70 km/h poza terenem zabudowanym

Policja często zatrzymuje pojazdy poruszające się na obcych rejestracjach. Zdarza się, że nawet jeżeli nie dopuścimy się naruszenia przepisów funkcjonariusz będzie starał się wyłudzić od nas łapówkę. Warto pamiętać, że inni kierowcy i piesi również nie zawsze przestrzegają prawa i często nie dostosowują się do przepisów drogowych.

Jeżeli wjechałeś na teren Rosji własnym samochodem na polskich blachach, auto może przebywać na terytorium Rosji przez rok. Jest to skrupulatnie sprawdzane. Jeżeli przekroczysz ten czas i będziesz chciał wyjechać tym autem z kraju, otrzymasz mandat, zazwyczaj bardzo wysoki.

Cena paliw i stacje benzynowe w Rosji

Chcąc zatankować samochód w Rosji wybierz się na markową stację - w Rosji znajdziesz wiele podrzędnych stacyjek ze słabej jakości paliwem. W chwili pisania tego artykułu, cena benzyny w Rosji (E95) wynosiła 40 RUB (około 2 PLN), natomiast diesel kosztował 38 RUB (ok. 1,80 PLN).

Kolej w Rosji

Kolej to zdecydowanie najlepszy środek transportu w Rosji. Pociągi są zazwyczaj czyste, punktualne i bezpieczne. Dodatkowo podróż rosyjską koleją należy zaliczyć jako atrakcje samą w sobie, zwłaszcza podróżując na długi dystans.

Narodowym przewoźnikiem jest w Rosji państwowa spółka, Rossiyskiye Zheleznye Dorogi (RZD). Oficjalna strona internetowa: www.rzd.ru. Oficjalna strona internetowa z czytelnym rozkładem jazdy i możliwością kupna biletów: www.pass.rzd.ru. Obydwie strony dostępne w angielskiej wersji językowej.

Kolej w Rosji to rozbudowany temat, ciężko opisać go w kilku zdaniach. Z tego powodu przygotowałem osobny, duży tekst na ten temat: kolej w Rosji.

Autokary, autobusy i marszrutki w Rosji

W Rosji autobusy są tańsze od pociągu. Są wolniejsze od kolei i mniej komfortowe. Nie liczmy na długodystansową trasę, mało które autobusy poruszają się trasach dłuższych niż jazda 10h w jedną stronę. chcąc dojechać z zachodu na wschód, będziemy zmuszeni rozbić trasę na wiele przejazdów.

Stacje autobusowe znajdują się praktycznie w każdym mieście. Dworzec autobusowy to po rosyjsku "Avtovokzal". Tam powinniśmy pytać o autobusy, trasy przejazdu i bilety.

Oczywiście, jak praktycznie na całym wschodzie, w Rosji możemy poruszać się marszrutkami, prywatnymi busami i minibusami. Marszrutki poruszają się poza miastami oraz w miastach, robiąc za numerowaną komunikację miejską.

Rosja - ciekawostki

ciekawostki o Rosji

W Rosji mamy aż 9 stref czasowych!


- do 1918 roku stolicą Rosji był Piotrogród, czyli dzisiejszy Sankt Petersburg
- Moskwy nie udało się zdobyć Hitlerowi, poległ na niej również Napoleon. Polacy zdobyli Moskwę w 1610 roku. Pozostawaliśmy na niej do dnia 7 listopada 1612 roku, kiedy Rosjanom udało się nas wypędzić. Dzień ten upamiętnia święto ustalone w Rosji na 4 listopada - Dzień Jedności Narodowej

- z powodu rozmiarów kraju, w Rosji obowiązuje aż 9 stref czasowych

Rosja - przydatne linki

przydatne strony o Rosji

Dowiedz się więcej.


www.visitrussia.com - strona dla turystów wybierających się do Rosji

www.aeroflot.com - storna rosyjskich linii lotniczych Aeroflot

www.seat61.com/Trans-Siberian.htm#.ULfvaIX0UoY - przydatna strona o kolei transsyberyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021


Tagi: Rosja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ