Petersburg - przewodnik turystyczny

Petersburg

Petersburg to klimatyczne miasto. Foto: Koichi IIJIMA, flickr.com


Petersburg do 1918 roku był stolicą Federacji Rosyjskiej. Wcześniej miasto nazywało się Sankt Petersburgiem (które przekształciło się później na Piotrogród (na cześć Świętego Piotra) i Leningrad. To ogromne, liczące prawie 5,5 miliona mieszkańców miasto, będące drugim (po Moskwie) najważniejszym miastem Rosji.

Petersburg - informacje ogólne i notka historyczna

Przez wiele wieków jednym z głównych celów rosyjskich było pojawienie się na Bałtyku. Gdy na początku XVIII wieku podczas wojny ze Szwecją udało się Rosji zdobyć tereny nad Morzem Bałtyckim, od razu przystąpili do ich zagospodarowywania. W ten sposób w 1703 roku założono miasto Sankt-Petersburg. Miasto zostało wybudowane od podstaw, w jego tworzeniu mieli udział najwięksi architekci tamtych czasów, co powoduje, że do dzisiaj Petersburg to jeden z najpiękniejszych zespołów urbanistycznych na świecie. Miasto stało się dla Rosji tak ważne, że w latach 1712–1918 było stolicą Imperium Rosyjskiego.

Jak dotrzeć do Petersburga

Jak tanio dolecieć do Petersburga?

Jak tanio dotrzeć do Petersburga?


Do Petersburga cenę 400 PLN za loty oferuje czasem LOT w promocji "Szalone Środy". Jest to najwygodniejsza możliwość dotarcia do Petersburga. Ponadto za około 340 PLN możemy pojechać do Petersburga autokarem Lux Express (www.luxexpress.eu), a za około 500 PLN możemy jechać autokarem Ecolines. Czas przejazdu z Warszawy to około 24 godziny.

Petersburg - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do centrum Petersburga.


Petersburg obsługiwany jest przez lotnisko Pulkovo Airport (LED, oficjalna strona internetowa www.pulkovoairport.ru). Lotnisko położone jest około 20 km od miasta. Z lotniska do centrum Petersburga dojedziemy autobusami 39, 39 ex i minibusem K39. Przejazd kosztuje 40 RUB (około 2,5 PLN) i trwa 20-35 minut. Pojazdy kursują z lotniska do stacji metra Moskovskaya w godzinach od 5:25 do 1:30.

Petersburg - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Londynie

Petersburg to rozległe miasto.


Po Petersburgu możemy poruszać się metrem. Metro w Petersburgu jest jednym z największych systemów w Europie (113 kilometrów). Warto poświęcić trochę czasu na stacje metra, które same w sobie są dziełami sztuki. Koszt przejazdu to 45 RUB (niecałe 3 PLN) za przejazd, niezależnie od trasy przejazdu. Istnieją bilety 10-cio przejazdowe za 355 RUB (około 22 PLN). Metro kursuje w godzinach 05:45-24:00.

Petersburg - karta miejska

Saint Petersburg Card to oficjalna karta miejska Petersburga.


Oficjalną kartą miejską Petersburga jest Saint Petersburg Card (www.petersburgcard.com). Karta dostępna jest w 4 wariantach:
2 dniowa (3500 RUB, około 220 PLN)
3 dniowa (4700 RUB, około 296 PLN)
5 dniowa (5800 RUB, około 365 PLN)
7 dniowa (6500 RUB, około 410 PLN)

Karta jest dość droga - czy warto wydać na nią pieniądze? Dzięki karcie będziemy mogli poruszać się bez opłat komunikacją miejską, wejść bez dodatkowych opłat do większości atrakcji w Petersburgu oraz skorzystać ze bazy zniżek m.in. do restauracji, sklepów itp. Ponadto, do każdej karty otrzymamy drukowany przewodnik po Petersburgu. Jeżeli posiadając kartę odwiedzimy wszystkie atrakcje, zaoszczędzimy około 30%, które normalnie wydalibyśmy na bilety wstępu.

Noclegi w Petersburgu

noclegi w Petersburgu

Gdzie tanio spać w Petersburgu?


Petersburg posiada rozbudowaną i tanią bazę noclegową. Za noc w pokoju dwuosobowym zapłacimy od około 50 PLN, natomiast nocleg w pokoju wieloosobowym to koszt od około 15 PLN.

Aby dowiedzieć się, jakie miejsca noclegowe w Petersburgu sprawdziliśmy osobiście i które z nich polecamy, sprawdź artykuł Noclegi w Petersburgu - miejsca polecane i odradzane.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

Korzystając z powyższej wyszukiwarki i wykupując przez nią nocleg, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Petersburga

Historia Petersburga nie jest długa - budowa miasta ruszyła w 1703 roku, kiedy Rosja, po wygranej wojnie ze Szwecją, zdobyła dostęp do Bałtyku. Miasto zostało zbudowane od podstaw, przy udziale najlepszych architektów Europy. Dzięki temu całe miasto posiada niezwykłą ilość ważnych budynków i atrakcji, które rokrocznie sprowadzają do Petersburga miliony turystów.

Aby dowiedzieć się więcej na temat atrakcji w Petersburgu sprawdź artykuł: Petersburg - darmowe atrakcje.

Warto udać się poza miasto, aby zobaczyć Carskie Sioło (miejscowość Pushkin, 25 kilometrów od Petersburga, pociągi do tego miejsca odjeżdżają z dworca Vitebskiy Station, niecałe 80 RUB, około 5 PLN), ogromny, barokowy kompleks, w którym znajdowała się Bursztynowa Komnata.

Petersburg - wskazówki praktyczne

Petersburg - wskazówki praktyczne.


- w Petersburgu możemy spotkać się ze zjawiskiem białych nocy. Standardowo występują one między końcem maja a początkiem lipca

Petersburg - przydatne linki

Przydatne strony o Petersburgu.


www.visit-petersburg.ru - oficjalna strona miasta (ENG)

Nasze artykuły na temat Petersburga:
Wiza do Rosji - poradnik
Noclegi w Petersburgu - polecane i odradzane

Petersburg - darmowe atrakcje
Petersburg - pomysł na wyjazd

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021


comments powered by Disqus
Tagi: Petersburg   Rosja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ