Korea Południowa - przewodnik turystyczny

Jogyesa Temple w Seulu

Jogyesa Temple w Seulu. Miejsce gdzie nowoczesność miesza się z dawnymi czasami.


Jeszcze do niedawna większości osób Korea Południowa kojarzyła się z wojną koreańską i niesamowitym postępem technologicznym (koreańskie marki to m.in. Samsung, LG, Kia Motors czy Hyundai). Teraz natomiast pierwszym skojarzeniem związanym z Koreą Południową jest dla większości hit "Gangnam Style", koreańskiego showmana o pseudonimie PSY. Tymczasem Korea Południowa to nie tylko nowoczesność, ale i doskonała dbałość o kulturowe dziedzictwo, które powoduje, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - niezależnie od tego, czy miłuje tradycję czy nowoczesność.

 Miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście lub miejscu)
BusanDMZSeul

Korea Południowa - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 52 miliony
Stolica Seul
Strefa czasowa UTC/GMT +9
(12:00 w Polsce = 19:00 w Korei)
Waluta won południowokoreański (KRW)
100 KRW = 0,34 PLN
1 USD = 1134 KRW
1 EUR = 1345 KRW

(25.10.2020)
Język koreański
Główne miasta Seul, Busan, Incheon, Daegu, Daejeon, Gwangju, Ulsan, Suwon, Changwon, Seongnam, Goyang, Yongin, Bucheon, Ansan

Powstanie Korei datuje się na 2333 rok p.n.e. W 1905 roku Korea została podbita przez Japonię. Rozłam Korei na dwa państwa nastąpił po drugiej wojnie światowej, kiedy tereny północne kontrolował Związek Radziecki, a południowe - USA. Obydwa państwa nie potrafiły dojść do porozumienia w kwestii przyszłości obu terytoriów, co spowodowało powstanie w 1948 roku dwóch osobnych rządów, a co za tym idzie - dwóch osobnych organizmów państwowych. Co ciekawe, głównym winowajcą wojny koreańskiej i podziału państwa na dwie części jest USA, które nie mając żadnych planów związanych z Półwyspem Koreańskim postanowiło się na nim pojawić, żeby pokazać swoją moc i naprężyć mięśnie przed Stalinem. Napięta sytuacja polityczna doprowadziła w 1950 roku do wybuchu trzyletniej wojny koreańskiej, która doprowadziła do śmierci ponad miliona Koreańczyków. Do dzisiaj połączenie Korei wydaje się niemożliwe. Co ciekawe, nie chce tego zarówno Korea Północna, jak i Południowa.

Informacje praktyczne

- Korea Południowa jest dość małym krajem, posiadającym rewelacyjną i dość tanią sieć kolejową - to najlepszy środek podróżowania w tym kraju

- jeżeli chcemy zaoszczędzić na jedzeniu, stołujmy się w całodobowych sklepach typu GS 25, 7 Eleven, Buy The Way czy Family Mart, które posiadają w swojej ofercie smaczne i całkiem niedrogie, sycące przekąski; można również jeść na ulicznych stoiskach; jedząc w restauracji możemy bez dodatkowej opłaty prosić o dokładkę przystawek. Napiwki nie są wymagane

- nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, z wyjątkiem strefy demarkacyjnej przy granicy Korei Południowej z Koreą Północną (tzw. Wspólna Strefa Bezpieczeństwa, DMZ). DMZ jest zarazem jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w kraju. Wycieczkę po strefie możemy wykupić w biurach podróży w Seulu (więcej informacji w naszym artykule: wycieczka do DMZ)

- porównując z pozostałymi krajami Azji, Korea należy do dość drogich krajów (tańszych jednak od azjatyckich gigantów, tj. Japonii czy Singapuru)

- zalecane szczepienia w Korei Południowej: przeciw WZW A+B oraz BTP (błonica, tężec, polio); nie ma szczepień obowiązkowych

Wiza do Korei Południowej

Wiza do Korei Południowej

Wiza do Korei Południowej nie jest wymagana.


Polacy nie są zobowiązani do posiadania wizy, jeżeli ich pobyt w Korei Południowej nie będzie trwał dłużej niż 90 dni.

Język i znajomość języka angielskiego

W Korei mówi się po koreańsku. W zależności od kraju mogą występować różne dialekty. Dopiero w 2000 roku rząd Korei ustandaryzował sposób romanizacji koreańskich słów, przez co wciąż zdarza się, że nazwy miejscowości lub przystanków mogą być zapisane w alfabecie łacińskim na kilka różniących się od siebie sposobów, co może być czasem mylące.

Mieszkańcy Korei Południowej nie mówią po angielsku. Mimo jego nauki w szkołach, z powodu braku praktyki nie są w stanie utrwalić języka przez co, bojąc się pomyłki, mogą udawać, że nie rozumieją nawet słowa. Znaleźć turyście osobę mówiąca po angielsku w Korei jest bardzo trudne.

Gotówka i bankomaty

Walutą Korei Południowej jest won. 1 won dzieli się na 100 dzonów. Większość bankomatów w Korei Południowej nie akceptuje kart wydanych poza krajem. Zagraniczne karty przyjmują bankomaty Citibank. Na terenie Korei są bankomaty oznaczone jako "Global ATM", przyjmujące zagraniczne karty. Ze znalezieniem ich jest jednak spory problem.

Gotówkę można wymieniać w kantorach (jest ich bardzo mało) lub praktycznie w każdym banku. Do wymiany gotówki będzie nam potrzebny paszport.

Bezpieczeństwo

Na co należy uważać będąc w Korei Południowej

Korea Południowa jest bezpiecznym krajem.


Korea Południowa jest jednym z najbezpieczniejszych krajów azjatyckich. Do kradzieży czy rozbojów dochodzi tam sporadycznie.

Gniazdka elektryczne w Korei Południowej

W Korei Południowej występują gniazdka typu C i F, co oznaczna, że podróżując do Korei Południowej nie musimy kupować przejściówek.

Jak dolecieć do Korei Południowej

Jak dojechać do Korei Południowej

Loty do Korei Południowej są zazwyczaj drogie.


Niestety, ale loty do Korei Południowej są zazwyczaj drogie, a cenę poniżej 2000zł za lot należy uznać za bardzo dobrą.

Loty do Korei Południowej z Europy oferuje narodowy przewoźnik - Korean Air (koreanair.com, loty z wielu głównych europejskich stolic), a także linie Asiana (flyasiana.com, loty z Londynu, Frankfurtu, Paryża i Stambułu do Seulu - Incheon). Prócz tego, do Korei Południowej możemy dotrzeć z największych stolic europejskich liniami KLM, Lufthansa, Air France, British Airways, Finnair, Aeroflot oraz Turkish Airlines. Najwygodniejszy środek transportu do Seulu to podróż naszymi, polskimi liniami LOT, które niedawno rozpoczęło przeloty na trasie Warszawa - Seul. Standardowa cena za loty to 2599 PLN.

Sposobem na obniżenie ceny dotarcia do Korei Południowej jest lot przez Chiny, do których często zdarzają się promocje. Z Pekinu dolecimy do Seulu liniami China Southern Airlines za około 600zł (w dwie strony). Inną możliwością jest "trafienie" promocji lotniczej do Bangkoku i loty do Korei liniami Air Asia za około 800 PLN.

Korea Południowa posiada 7 lotnisk międzynarodowych, z czego tylko jedno obsługuje loty z Europy -  jest to Incheon International Airport (oddalone o około 50 km od Seulu). Pozostałe lotniska międzynarodowe obsługują loty z krajów Azjatyckich, a zlokalizowane są w: Seulu - Gimpo Airport,
Busan (Gimhae Airport), Cheongju, Daegu, Muan i Jeju (obsługujące połączenia lokalne oraz z Japonii, Chin i Tajwanu).

Transport wewnątrz Korei Południowej

Transport publiczny w Korei Południowej

Koreę Południową najlepiej przemierzać pociągiem.


Najwygodniej podróżować po Korei Południowej pociągiem. Sieć kolejowa jest rozbudowana (i całkiem przystępna finansowo), a superszybka kolej KTX (do 350 km/h) zawiezie nas z jednego końca kraju na drugi w niecałe 3 godziny. Równie popularne, trochę tańsze, aczkolwiek bardziej czasochłonne, jest podróżowanie autokarem. Zupełnie nie opłaca się natomiast podróżowanie po Korei Południowej samolotem. Loty są drogie, a mały rozmiar państwa skłania podróżujących ku transportowi lądowemu.

Loty wewnątrz Korei Południowej

Loty wewnątrz Korei Południowej

Nie opłaca się latać między miastami Korei Południowej.


Korea Południowa jest małym krajem, przez co podróżowanie wewnątrz kraju samolotem, jeżeli nie nagli nas czas, wydaje się jedynie drogą fanaberią. Loty wewnątrz Południowej Korei mają sens jedynie w przypadku chęci dostania się na wyspę Jeju, na którą dotarcie w inny sposób jest czasochłonne. Lokalne, południowokoreańskie linie lotnicze idą właśnie w tym kierunku - większość tras to połączenia łączące wyspę Jeju z największymi miastami Korei Południowej.

W Korei Południowej znajdziemy kilka lokalnych linii lotniczych. Wśród nich warto wymienić Air Busan (airbusan.com, loty między miastami Busan, Gimpo (Seul) i Jeju), Eastar Jet (eastarjet.com, loty łączące Jeju, Kunsan, Chongju i Busan), czy Jeju Air (en.jejuair.net, loty na trasach łączących Jeju z Gimpo, Seulem, Busan, Cheongju i Daegu). Ceny za loty są zazwyczaj wyższe niż za bilety kolejowe, jednak wciąż można o nich powiedzieć, że w większości przypadków są "przystępne".

Loty wewnątrz Korei Południowej - przykładowe ceny:

LOTY WEWNĄTRZ KOREI POŁUDNIOWEJ - przykładowe loty i ceny (3-miesięczne wyprzedzenie, cena w PLN wg kursu z dnia 18.12.2016: 1000 KRW = 3,5 PLN)

Trasa lotu

Nazwa linii lotniczych

Długość lotu

Cena za lot w jedną stronę

Cena za lot + powrót

Busan - Jeju

Air Busan

50 min

97 PLN

186 PLN

Jeju - Chongju

Eastar Jet

60 min

207 PLN

341 PLN

Gimpo - Busan

Air Busan

55 min

222 PLN

334 PLN

Daegu - Jeju Jeju Air 65 min 95 PLN 198 PLN

Jak widać, ceny nie są wysokie, ale wyższe od podróżowania koleją.

Autobusy i drogi w Korei Południowej

Drogi w Korei Południowej

Drogi w Korei Południowej są w bardzo dobrym stanie.


Autobusy to najtańszy środek transportu w Korei Południowej. Sieć połączeń jest gęsta, a ceny całkiem przystępne. Najtaniej jest korzystać z usług Kobus - Express Bus Lines Assocation (kobus.co.cr). Biletów nie można kupić online - trzeba to zrobić na miejscu w specjalnych terminalach, których lista i adresy dostępne są na stronie przewoźnika.

Podróżowanie busem po Korei Południowej - przykładowe ceny (Kobus)

Trasa

Ilość kilometrów

Długość jazdy

Cena za bilet (najniższa klasa, cena w PLN wg kursu z dnia 18.12.2016: 1000 KRW = 3,5 PLN)

Seul - Busan

384km

4:20h

69 PLN

Iksan - Incheon

224km

2:55h

42 PLN

Osan - Chulsan

65 km

1h

15 PLN

Państwo jest świetnie skomunikowane, a drogi są w bardzo dobrym stanie, oznakowane przeważnie w dwóch językach (koreańskim i angielskim). Ruch drogowy dużo bardziej cywilizowany od innych krajów azjatyckich, jednak, w porównaniu ze standardami europejskimi, wciąż odbiegający od normy. Zdarza się, że Koreańczycy nie stosują się do powszechnie panujących zasad na drodze, nie zatrzymują się na czerwonym świetle i ignorują przejścia dla pieszych. Dodatkowym minusem są ogromne korki, tworzące się w większych miastach, które powodują, że nawet krótka podróż potrafi stać się bardzo czasochłonna.

Międzynarodowe prawo jazdy jest honorowane, a na podstawie wzajemnych umów między Polską a Republiką Korei, każdy obywatel RP posiadający międzynarodowe prawo jazdy może poruszać się samochodem na terytorium Korei przez rok.

Kolej w Korei Południowej

Kolej w Korei Południowej

Kolej w Korei Południowej to dobry sposób na podróżowanie.


Kolej w Korei Południowej obsługuje przewoźnik Korail (Korean Railways). Sieć kolejowa jest rozbudowana i pozwala dotrzeć praktycznie w każdy zakątek kraju. Podróż pociągiem jest szybka i komfortowa, a koszt przejazdów jest nieznacznie wyższy od podróżowania busem.

W Korei Południowej pociągi dzielą się na 3 kategorie:

Korea Train Express (oznaczone w skrócie jako KTX) - są to nowoczesne pociągi osiągające prędkość do 350km/h. Kursują na trasie Seul - Busan oraz Seul - Mokpo, co oznacza, że przejeżdżają praktycznie cały kraj (z północy na południe).

The Saemaeul Train - pociągi pierwszej klasy - posiadające wygodne fotele rozkładane do pozycji pionowej (ze specjalnym oparciem na nogi), indywidualne źródło światła dla każdego podróżującego oraz eleganckie wykończenie wagonów.

The Mugunghwa Train - pociągi drugiej klasy - standardowe pociągi z miejscami siedzącymi.

Pociągi wyposażone są w "Cafe Bar" - specjalny wagon przeznaczony dla podróżnych, w którym znajdziemy bar z przekąskami, wifi, automaty do gier, pomieszczenia karaoke oraz fotele masujące.

Bilety kolejowe można kupić online na angielskojęzycznej stronie przewoźnika: www.letskorail.com

Kolej Korei Południowej - przykładowe ceny:

 

 

 

Cena biletu (w PLN wg kursu z dnia 18.12.2016: 1000 KRW = 3,5 PLN)

Trasa pociągu

Ilość km

Długość jazdy

Korea Train Express
(KTX)

The Saemaeul Train (pierwsza klasa)

The Mugunghwa Train (druga klasa)

Seul - Busan

450

2:40h (superszybka kolej KTX)
5:30h (pozostałe)

 

160 PLN (53 300 KRW)


122 PLN
(40 700 KRW)

 

82 PLN
(27 300 KRW)

Osong - Dongdaegu

279

1:05h
(superszybka kolej KTX)
2:30 (pozostałe)

 

66 PLN
(22 100 KRW)

 

-

37 PLN
(12 400 KRW)

 

Iksan - Suncheon

150

1:10h
(superszybka kolej KTX)
1:40h (pozostałe)

42 PLN
(14 000 KRW)

43 PLN
(14 300 KRW)

27 PLN
(9000 KRW)

Jeżeli mamy w planach dużo podróżowania, warto zastanowić się nad świetną propozycją Korail, skierowaną wyłącznie do turystów - kartą kolejową Korean Rail Pass (KR Pass). Jest to karta umożliwiająca nieograniczony przejazd koleją w wykupionym przez nas okresie (1, 3, 5, 7 lub 10 dni).
Aktualne ceny za kartę:

 

Cena za kartę (w PLN wg kursu z dnia 18.12.2016: 1000 KRW = 3,5 PLN)

Ważność karty

karta standardowa

karta grupowa "Saver" (2-5 osób)

karta "Youth" (dla osób w wieku 13-25 lat z ważną międzynarodową legitymacją studencką ISIC

1 dzień

200 PLN
(66 900 KRW)

181 PLN
(60 300 KRW)

161 PLN
(53 600 KRW)

3 dni

279 PLN
(93 100 KRW)

251 PLN
(83 700 KRW)


74 500

5 dni

419 PLN
(139 700 KRW)

377 PLN
(125 700 KRW)

335 PLN
(111 800 KRW)

7 dni 505 PLN
(168 400 KRW)
455 PLN
(151 600 KRW)
404 PLN
(134 700 KRW)
10 dni 583 PLN
(194 400 KRW)
531 PLN
(174 900 KRW)
467 PLN
(155 500 KRW)

Dzieci w wieku do czterech lat podróżują za darmo, natomiast dzieci w wieku 4-12 lat otrzymują 50% zniżki względem ceny standardowej. Kartę można zamówić na stronie kolei: www.letskorail.com. Po wypełnieniu formularza rezerwacyjnego, otrzymamy na adres e-mail voucher, który wymienimy na dworcach w Korei na bilet.

Kuchnia koreańska

kuchnia koreańska

Dowiedz się więcej o kuchni koreańskiej. Na zdjęciu koreański fast food.


Kuchnia koreańska jest kolejną, cenioną na świecie kuchnią azjatycką. Należy do kuchni ostrych, głównie ze względu na powszechne użycie papryczek chili. Podobnie jak inne kuchnie tego regionu, opiera się głównie na ryżu oraz makaronach, nie stroniąc przy tym od warzyw, owoców, mięs oraz owoców morza, które są tutaj niezwykle popularne. Jednymi z najpopularniejszych składników kuchni koreańskiej są: soja, bez której ciężko wyobrazić sobie przeciętny posiłek, olej sezamowy, sos sojowy, czosnek, imbir oraz gochujang (pasta ze sfermentowanych papryczek chili).

Symbolem kuchni koreańskiej jest bez wątpienia kimchi, narodowy przysmak składający się z kiszonych warzyw, głównie kapusty, rzepy oraz ogórka, uzupełnionych czosnkiem, cebulą i papryczkami chili (są również dziesiątki innych wariacji). Kimchi spotkamy na każdym kroku, w najróżniejszych wariantach – jako przystawka bądź główny składnik dania, podawanego z ryżem, makaronami, a nawet jako składnik zupy. Kolejnym popularnym dodatkiem jest doenjang – pasta ze sfermentowanej soi, którą również znajdziemy w niejednej potrawie.

Najpopularniejsze dania kuchni koreańskiej to m.in. bibimbap (ryż z mięsem i warzywami, podawany z pastą z papryczek chilli i jajkiem wbijanym na szczyt potrawy), kimbap (pisząc w skrócie, jest to koreańska wariacja na temat sushi) i naengmyeon (zimne noodle).

Korea posiada fantastyczny street food. Wśród najpopularniejszych dań są m.in. twigim (przekąski z głębokiego oleju np. ziemniaki w panierce lub małe pierożki), tteokbokki (ciastka ryżowe w pikantnym sosie), pajeon (jajeczny placek z warzywami i dodatkami), eomuk kkochi (ciasto rybne na patyku), parówki w cieście moczone w cukrze, czy kawałki kurczaka w grubej panierce. Koszt większości z powyższych, ulicznych przekąsek to zazwyczaj 1000 KRW.

Korea to również wielowiekowa tradycja wytwarzania wyrobów alkoholowych. Warto spróbować yaku oraz cheongju, tradycyjnych, koreańskich win ryżowych, takju – słodkiego, mlecznego likieru na bazie ryżu, czy insam-ju – bardzo popularnego, mocnego (40%) wina na bazie żeń-szenia.

Korea Południowa - ciekawostki

ciekawostki o Korei Południowej

Udokumentowana historia Korei sięga aż 4 tysiące lat wstecz.


- Nie można wjechać do Korei Północnej poprzez Koreę Południową i odwrotnie
- taekwondo to narodowa, koreańska sztuka walki
- szacuje się, że w Korei Południowej około 1/5 Koreanek miała operację plastyczną

Korea Południowa - przydatne linki

Przydatne strony dotyczące Korei Południowej

Dowiedz się więcej o Południowej Korei.


www.english.visitkorea.or.kr - oficjalna strona Korei Południowej
www.letskorail.com - strona przewoźnika kolejowego Korail, gdzie można kupić bilety online

wycieczka do DMZ - nasz artykuł

Korea Południowa - noclegi - polecane i odradzane - opisujemy noclegi, w których spaliśmy lub spali nasi czytelnicy

Wywiad z Emilem Truszkowskim z Pozdro z KRDL - moja długa rozmowa na temat obu Korei z autorem popularnego bloga

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020


o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ