Seul - przewodnik turystyczny

Seul

Seul. Foto: Mateusz Jakubowski


Seul, stolica Korei Południowej. Jest w czołówce największych miast na świecie. Mimo to jest jedną z wielkich aglomeracji która nie przytłacza i po której dość łatwo się poruszać. Podzielona na 25 dystryktów, z których każdy kojarzy się bardziej z osobnym miasteczkiem niż dzielnicą.

Seul - informacje ogólne i notka historyczna

Seul jest największym miastem Korei Południowej. Położony jest na północy kraju, niedaleko granicy z Koreą Północną. Razem z obszarami metropolitalnymi Seul posiada ponad 50 milionów mieszkańców i jest jednym z największych metropolii na świecie. Pierwsze zapiski dotyczące Seulu pojawiają się w 18 roku p.n.e. - informują o wybudowaniu w tym miejscu fortyfikacji obronnych. Na przestrzeni wieków miasto rozwijało się i zyskiwało na znaczeniu. W 1394 roku stało się stolicą Korei. Podczas wojny koreańskiej (1950-1953) miasto zostało zniszczone, jednak krótko po wojnie nastąpiła jego odbudowa. Przy pomocy państw zachodu oraz dzięki przemyślanym decyzjom rządu, Seul bardzo szybko stał się centrum nowoczesnych technologii. Tak jest do dzisiaj. Seul jest jedną z najbogatszych metropolii na świecie.

Jak dolecieć do Seulu

Jak tanio dotrzeć do Seulu?


Do Seulu nie dostaniemy się tanio. Najlepszy środek na loty do Seulu to podróż naszymi, polskimi liniami LOT, które niedawno rozpoczęło przeloty na trasie Warszawa - Seul. Standardowa cena za loty to 2599 PLN, chociaż w chwili obecnej bez problemu można znaleźć ceny 1800-2000 PLN.

Taniej dolecimy do Korei Południowej korzystając z promocji lotniczych do Bangkoku i Pekinu. Czasem pojawiają się loty w promocyjnych cenach wynoszących lekko ponad 1000 PLN. Z Pekinu dolecimy do Seulu liniami China Southern Airlines za około 600zł (w dwie strony), a z Bangkoku liniami Air Asia lub Cebu Pacific za 700-800 PLN (lot w dwie strony).

Lotniska w Seulu i dojazd do centrum

Seul obsługiwany jest przez dwa lotniska. Najważniejszy, Międzynarodowy Port Lotniczy w Seulu (Incheon International Airport) jest tak naprawdę położony nie w samej stolicy, lecz w nieodległym mieście Incheon (zlokalizowanym około 53km od centrum Seulu). Drugim lotniskiem jest Gimpo Airport (GMP), które obsługuje większość lotów krajowych oraz część lotów z Chin, Japonii i Tajwanu.

Incheon International Airport (ICN)

Lotnisko w Seulu

Lotnisko Seul Incheon International Airport. Foto: Mateusz Jakubowski


Międzynarodowy Port Lotniczy w Seulu (Incheon International Airport) jest tak naprawdę położony nie w samej stolicy, lecz w nieodległym mieście Incheon (zlokalizowanym około 53km od centrum Seulu). Jest to główne lotnisko Korei Południowej.

Dojazd z lotniska do Seulu:

Kolej A'REX - kolej, a w zasadzie metro łączące lotnisko Incheon z Seulem (ze stacją końcową w Seoul Station). Kolej posiada stację również i na lotnisku Gimpo Airport. Trasę można przejechać pociągami bezpośrednimi (Express Train, stop dopiero w Seulu, czas przejazdu 43 minuty, cena biletu 8500 KRW - około 28 PLN), lub ze stopami na przystankach (All stop Train, 58 minut, 4250 KRW - około 14 PLN). Pociągi kursują od 5:23 do 23:57. Oficjalna strona internetowa: www.arex.or.kr. Jeżeli chcemy jechać koleją bezpośrednią, wymieńmy trochę pieniędzy w kantorze Woori Bank. Dowód wymiany (paragon) upoważnia do 30% zniżki na bilet (6900 KRW zamiast 8000 KRW).

Gimpo Airport (GMP)

Lotnisko Gimpo Airport jest małym lotniskiem, które w większości obsługuje loty wewnątrz Korei oraz kilka lotów międzynarodowych - do Tokio, Szanghaju i Pekinu. Z lotniska dojedziemy do Seulu koleją A'REX lub metrem (linia 5 i 9). Możliwy jest również transport lokalnym autobusem (605) do Seoul Station za 1500 KRW.

Seul - komunikacja miejska

Seul komunikacja miejska

Seul jest bardzo dobrze skomunikowany. Foto: Mateusz Jakubowski


Seul to ogromna i rozwinięta metropolia, co oznacza, że równie rozbudowany będzie system komunikacji miejskiej. System jest czytelny, a turyście wystarczy zazwyczaj podróżowanie metrem.

Metro w Seulu.
Kliknij aby powiększyć.

Metro w Seulu

Seul posiada zintegrowaną sieć kolejową nazwaną "Seoul Metropolitan Subway" - składają się na nią linie klasycznego metra (9 numerowanych linii), kolei podmiejskiej, linii AREX łączącej lotnisko Icheon i Gimpo z miastem, a nawet dwie linie metra nieodległego miasta Icheon, które przejeżdżają przez Seul.

W pojazdach znajdziemy napisy m.in. w języku angielskim, a same stacje są oznakowane prawidłowo, znajdziemy na nich informację w którą stronę i do jakich przystanków poruszają się pojazdy, również w języku angielskim.

Autobusy w Seulu

Seul posiada również bardzo rozbudowaną sieć autobusów. Poruszają się one w 4 kolorach - żółtym (krótkie trasy, zazwyczaj turystyczne kierunki) zielonym (jeżdżą między dzielnicami), niebieskim (miejskie) i czerwonym (międzymiastowe). Jeżeli jedziemy do Seulu na kilka dni, praktycznie wystarczy nam poruszanie się samym metrem.

Bilety i karta T-Money Card

Bilety kupimy na każdej stacji w automatach. Przejazd metrem kosztuje 1250 KRW, a autobusem 1150 KRW. Zakup biletów jest prosty, a każda maszyna posiada wbudowany język angielski. Aby ułatwić sobie podróżowanie, polecam kupić kartę T-Money Card. Kosztuje 5000 KRW, kartę napełniamy gotówką (w automacie, w którym ją kupiliśmy) i przykładamy do czytników przy wejściu i wyjściu ze stacji. Posiadanie karty upoważnia nas do zniżki 100 KRW na każdym bilecie oraz na bezpłatnej przesiadce w przeciągu 30 minut. Ponadto, wraz z kartą otrzymamy książeczkę z kuponami zniżkowymi, z czego najciekawsza jest zniżka 10% na wjazd na N Seoul Tower.

Noclegi w Seulu

noclegi

Gdzie tanio spać w Seulu?


Seul jest ogromnym miastem, w których ilość noclegów jest powalająca. Nie będzie większych problemów ze znalezieniem noclegu w dowolnym okresie. Cena za jedną noc z około miesięcznym wyprzedzeniem oscyluje wokół 40 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym i 90 PLN za dwuosobowy pokój.

Booking.com

Do wyszukania noclegu polecam wyszukiwarkę Booking, która jest bardzo prosta i intuicyjna. Dokonując rezerwacji przez powyższą wyszukiwarkę wspomożesz moją pracę nad TanieZwiedzanie - dostanę za to małą prowizję. Dzięki! :)

Seul jest popularnym miastem. Zalecane jest rezerwowanie noclegów z wyprzedzeniem. Jeżeli chcesz zobaczyć w których miejscach w Seulu spaliśmy i które miejsca polecamy, a które odradzamy, przeczytaj nasz artykuł Seul - noclegi - polecane i odradzane.

Jedzenie w Seulu

Dowiedz się więcej o kuchni w Seulu. Foto: Mateusz Jakubowski


Rankingi cenowe ukazują Seul jako jedną z najdroższych stolic na świecie, umiejscawiając ją w okolicach m.in. drogiego Sztokholmu. Nie jest to jednak prawda. Te rankingi nie mają większego sensu, ponieważ opierają się na zakupie produktów takich jak: jaja, szynka, obiad, czy wino w restauracji. W Seulu (jak i w całej Korei) można się najeść bardzo tanio i bardzo smacznie - Seul posiada znakomity street food. Wśród najpopularniejszych dań są m.in. twigim (przekąski z głębokiego oleju np. ziemniaki w panierce lub małe pierożki), tteokbokki (ciastka ryżowe w pikantnym sosie), pajeon (jajeczny placek z warzywami i dodatkami), eomuk kkochi (ciasto rybne na patyku), parówki w cieście moczone w cukrze, czy kawałki kurczaka w grubej panierce. Koszt większości z powyższych, ulicznych przekąsek to zazwyczaj 1000 KRW.

Filtrowana woda pitna (zimna i gorąca) dostępna jest praktycznie w każdym miejscu noclegowym - to standard w Korei.

Atrakcje Seulu

Sprawdź atrakcje w Seulu. Na zdjęciu wnętrze Jogyesa Temple w Seulu.


Korea i Seul to m.in. pałace, przypominające o wielkiej i wspaniałej historii kraju. Najpopularniejsze wśród nich to Gyeongbok-gung, Changdeok-gung, Seonjeongjeon, Deoksu-gung, Changgyeong-gung i Gyeonghui-gung. Nie chcę wyjść na ignoranta, ale jeżeli brakuje nam czasu na zwiedzanie, a chcemy zobaczyć jak najwięcej, wybierzmy się do dwóch, trzech pałaców i skupmy na reszcie, pałace są do siebie podobne. W Seulu znajdziemy również kilka ślicznych świątyń. Najważniejsze z nich to Jongmyo Shrine, Jogye Temple i Bongeun Temple.

W Seulu jest kilka parków, które warto odwiedzić: Namsan Park (park w centrum miasta w którym znajduje się góra Nam (262m wysokości) - na szczycie góry znajduje się wieża N Seoul Tower), National Cemetery for the April 19th Revolution (cmentarz posiadający muzeum), Tapgol Park (mały park w centrum Seulu z ponad 500-set letnią pagodą), Olympic Park (stworzony na Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w Seulu w 1988 roku).

Stolica Korei to również nowoczesność. Uwagę zwraca Dongdaemun Design Plaza (DDP, www.ddp.or.kr) - futurystyczny, ogromny budynek, będący jednym z nowoczesnych symboli Seulu. Na uwagę zasługuje wielki ogród LEDowych kwiatów.

Zdecydowanie jedną z najciekawszych atrakcji podczas wizyty w Seulu będzie podróż do DMZ - Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej. Jest to powstała w 1953 roku strefa oddzielająca Koreę Południową z Koreą Północną. Strefa ma 4km szerokości (po obu stronach linii demarkacyjnej) i 238 km długości. Strefa jest w rzeczywistości granicą między obydwoma państwami. Mimo, że w nazwie jest "zdemilitaryzowana", jest to w rzeczywistości najbardziej umocniona i uzbrojona granica na świecie. To właśnie tutaj znajduje się największe na świecie pole minowe. Podróż do DMZ można zrealizować z biurem podróży, udając się na zorganizowaną wycieczkę. Więcej informacji w artykule Wycieczka na DMZ.

Zakupy w Seulu

bazar w Seulu

Namdameun market w Seulu. Foto: Mateusz Jakubowski


Seul posiada wiele interesujących marketów, w których możemy zrobić zakupy. Co warto kupić? Korea znana jest na całym świecie z żeń-szenia i dobrej elektroniki. Najpopularniejsze bazary w Seulu:

Namdaemun Market - nazwa wzięła się od położonej obok Namdaemum, jednej z zabytkowych bram Seulu. Istnieje już od kilkuset lat, czynny całą dobę (chociaż w rzeczywistości w nocy zamyka się wiele straganów), zamknięty w każdą niedzielę. Do kupienia dosłownie wszystko. market posiada wiele knajpek i stoisk z jedzeniem. Do marketu dojedziemy linią metra nr 4 (Hoehyeon Station, wyjście ze stacji nr 5).

Dongdaemun - zakupowa dzielnica posiadająca m.in. kilka dużych budynków handlowych. Dojedziemy na nią metrem nr 2 i 4 (Dongdaemun Historic Culture Park Station).

Seul - wskazówki praktyczne

T-money card to świetny zakup w Seulu.


- jeżeli wstęp na daną atrakcję nie jest bezpłatny, to cena biletów na większość atrakcji w Seulu, tj. pałaców, świątyń, muzeów wynosi 1000-3000 KRW (ok. 3,5 - 10,50 PLN)
- w chwili pisania tego artykułu, sztywna stawka za przejazd taksówką wynosiła 3000 KRW za pierwsze dwa kilometry i 1500 KRW za każdy następny. Nocna taryfa wyższa o około 20%. Jeżeli nie jesteś sam w podróży i macie zamiar przejechać 1-2 przystanki metrem, taniej będzie wziąć taksówkę

Przydatne linki

Dowiedz się więcej o Seulu.


www.visitseoul.net - oficjalna, turystyczna strona Seulu (ENG)

Wycieczka do DMZ - nasz artykuł

Ceny w Korei - nasz artykuł, który napisaliśmy po naszym wyjeździe do Korei Południowej

Seul - noclegi - polecane i odradzane - opisujemy noclegi, w których spaliśmy lub spali nasi czytelnicy

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023r.


Tagi: Seul   Korea Południowa  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ