Wycieczka do DMZ - Strefy Zdemilitaryzowanej w Korei

DMA - JSA w Korei

JSA (Joint Security Area) w DMZ. Foto: Mateusz Jakubowski


Jedną z najciekawszych atrakcji podczas wizyty w Seulu, jak i całej Korei, będzie podróż do DMZ - Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej. Jest to powstała w 1953 roku strefa oddzielająca Koreę Południową z Koreą Północną. Strefa ma 4km szerokości (po obu stronach linii demarkacyjnej) i 238 km długości. Jest de facto granicą między państwami. Mimo, że w nazwie jest "zdemilitaryzowana", jest to w rzeczywistości najbardziej umocniona i uzbrojona granica na świecie.

Podróż do DMZ można zrealizować z biurem podróży, udając się na zorganizowaną wycieczkę. Mimo, że samodzielnie możemy dojechać np. do obserwatorium Odusan, bez biura podróży nie pojedziemy do najciekawszych miejsc, jak chociażby JSA.

Wycieczka do DMZ – miejsca do odwiedzenia

Wycieczka do DMZ nie wygląda tak, że wykupujemy wycieczkę i zobaczymy wszystko. Agencje turystyczne oferują różne trasy i to od nas zależy, co zobaczymy. Warto więc poznać miejsca, które chcemy odwiedzić, aby wiedzieć, z jakiej oferty biura podróży mamy zamiar skorzystać.

Panmunjeom (Panmundżom) - Joint Security Area (JSA) – Strefa Wspólnego Bezpieczeństwa

To prawdopodobnie właśnie to miejsce chcesz zobaczyć. Strefa położona na terenie wioski Panmunjeom, podzielona linią demarkacyjną na dwie równe części. To tutaj dochodzi do spotkań władz Korei Południowej z Koreą Północną.

DMA - JSA w Korei

JSA (Joint Security Area) w DMZ. Foto: Mateusz Jakubowski

Camp Bonifas
Były obóz ONZ położony 400 metrów od DMZ. W chwili obecnej znajdziemy tam sklep, gdzie będziemy mogli kupić pamiątki z Korei Północnej.

Zakupy w DMZ

Zakupy w DMZ. Foto: Mateusz Jakubowski

Odusan Observatory (The Odusan Unification Observatory)
Obserwatorium widokowe położone w mieście Paju, nieopodal granicy z Koreą Północną. Obserwatorium jest zarazem kilkupiętrowym ośrodkiem w którym znajdziemy instalacje dotyczące wojny koreańskiej. Do obserwatorium można dojechać na własną rękę autokarem lub pociągiem z Seulu (godzina jazdy). Wstęp 3000 WON, nieczynne w poniedziałki, oficjalna strona internetowa: www.jmd.co.kr. W obserwatorium znajduje się sklep, gdzie będziemy mogli kupić pamiątki z Korei Północnej.

3rd Infiltration Tunnel
Położony obok Dora Observatory tunel, który został wydrążony przez wojska północnokoreańskie. To jeden z czterech odkrytych obecnie tunelów znajdujących się w DMZ. Tunele miały służyć do niespodziewanego ataku na Koreę Południową.

Wykopany tunel w DMZ

3rd Infiltration Tunnel w DMZ. Foto: Mateusz Jakubowski

Dorasan Station
Stacja kolejowa, która ma łączyć Koreę Południową z Koreą Północną. Wybudowana w 2002 roku, miała wielkie otwarcie, po którym nastąpiło kolejne tąpnięcie relacji między Koreami, w wyniku czego, do dzisiaj czeka na lepsze czasy. Na stacji znajdziemy sklep, gdzie będziemy mogli kupić pamiątki z Korei Północnej. Kilkadziesiąt metrów od stacji znajduje się duży „Dorasan Peace Park”.

Dorasan Station w DMZ

3rd Infiltration Tunnel w DMZ. Foto: Mateusz Jakubowski

Dora Observatory
Znajdujący się nieopodal Dorasan Station punkt widokowy położony na szczycie góry Dora (Dorasan). Widać z niego:
- Kijŏng tong (tzw. "Peace Village" – Wioskę Pokoju), prawdopodobnie fałszywe, propagandowe miasteczko położone po stronie Korei Północnej. Na terenie miasteczka znajduje się ogromna , zawieszona na 160 metrowym maszcie, północnokoreańska flaga.
- Daeseong-dong – położona na bliższym planie, Południowokoreańska wioska w której znajduje się ogromny masz z flagą Korei Południowej
- strefę przemysłowa północnokoreańskiego miasta Kaesong
Punkt widokowy, poza wyżej wymienionymi miejscami znany jest z wojny propagandowej – z ogromnych głośników z obu koreańskich stron dobiegają dźwięki – z Korei Północnej są to propagandowe pieśni, a z Korei Południowej muzyka k-pop.

Widok na Koreę Północną

Wioska Pokoju w Korei Północnej - widok z Dora Observatory. Foto: Mateusz Jakubowski

Imjingak
Park położony nieopodal the Bridge of Freedom – mostu wolności znanego z tego, że po wojnie koreańskiej wracali tędy jeńcy wojenni. Most w tym miejscu został zniszczony w trakcie wojny, co spowodowało, że kilkanaście metrów od jego ruin wybudowano naprędce most dla pieszych.
W Imjingak znajdziemy kilkanaście rzeźb związanych z wojną koreańską, trochę eksponatów i tablic informacyjnych. Na terenie kompleksu znajduje się duży budynek w którym znajdziemy sklepy i restauracje, a na jego dachu obserwatorium widokowe.

Bridge of Freedom w Imjingak w DMZ

Bridge of Freedom w Imjingak w DMZ. Foto: Mateusz Jakubowski

Wycieczka na DMZ – zasady
Wycieczka na DMZ naznaczona jest kilkoma nakazami. Wycieczkę (zawierającą wizytę w JSA) trzeba wykupić zazwyczaj na 3 dni przed datą wyjazdu. Koniecznie trzeba mieć ze sobą paszport. I odpowiednio się ubrać.  Zakazany ubiór: koszulki bez rękawów, bezrękawniki, mocno przetarte dżinsy lub jeansy z dziurami, skórzane spodnie, skórzane spódnice, spodenki, krótkie spódniczki, wyzywające ubranie, sandały, japonki, odzież militarna.

Cena wycieczki na DMZ w Korei
Jaka jest cena? Wszystko zależy od trasy, jaką wybierzemy. Agencje turystyczne oferują kilka tras, uogólniając, są to trasy poranne (8:00 – 14:30) lub całodniowe (8:00 – 17:00). Poranne trasy w cenie posiadają zazwyczaj (pomijając transport i lunch), wizytę w Imjingak, Dora Observatory, Dorasan Station i 3rd Infiltration Tunnel. Całodniowa trasa powiększona jest o Camp Bonifas i JSA. Cena jest różna, w zależności od biura, z którym zdecydujemy się wybrać na wycieczkę. Można przyjąć, że poranna trasa będzie kosztować około 50000 – 70000 KRW (od ok. 180 PLN), a trasa całodniowa 90000 - 130000 KRW (od ok. 320 PLN).

Dla przykładu zamieszczam poniżej trasy i ceny za wycieczkę z biurem Panmunjom Travel Center (PTC, www.panmunjomtour.com), posiadającym wysokie oceny w internecie (i cenę wyższą od konkurencji):

Panmunjom / DMZ Combined Tour – 130000 KRW (ok. 465 PLN).
Trasa: Imjingak, 3rd Infiltration Tunnel, Dora Observatory, Dorasan station, lunch, Camp Bonifas, JSA (7:30 – 16:30). Na wycieczkę jedzie uciekinier z Korei Północnej, można zadawać pytania.

Panmunjom(JSA) tour with a North Korean defector – 85000 KRW (ok. 304 PLN).
Trasa: Unification Observatory, Imjingkak, lunch, Camp Bonifas, JSA (9:00 – 16:30). Na wycieczkę jedzie uciekinier z Korei Północnej, któremu można zadawać pytania.

The 3rd Infiltration Tunnel tour in Western Front Line + 65000 KRW (ok. 233 PLN).
Trasa: Imjingkak, 3rd Infiltration Tunnel, Dorasan Observatory, Dorasan Train Station, lunch (7:30 – 14:00 lub 10:30 – 17:30)

Inne agencje turystyczne oferujące wycieczkę na Strefę Zdemilitaryzowaną w Korei: www.dmztours.com, www.panmunjeomtour.com, http://www.seoulcitytour.net, http://www.jsatour.com, http://www.tourdmz.com, http://www.go2korea.co.kr

Zobacz także: Korea Południowa - przewodnik , Korea Północna - przewodnik , Seul - przewodnik


comments powered by Disqus
Tagi: DMZ   Korea  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ