Tanie Zwiedzanie - Relacja z Wilna

Litwa - przewodnik po kraju

Litwa to piękny kraj na który każdy Polak spojrzy z sentymentem. Foto: mister_orange, flickr.com


Wilno nie znajdowało się nigdy na liście moich priorytetowych miast do odwiedzenia. Słyszałem jednak o tym miejscu wiele dobrego i wiedziałem, że jeżeli nadarzy się okazja to osobiście sprawdzę to, co do tej pory dane mi było tylko słyszeć. Ta nadarzyła się w minione wakacje, kiedy to zaplanowałem tani sylwestrowy wyjazd do Republik Nadbałtyckich oraz Rosji. Nasza przygoda zaczęła się w Wilnie.

Dojazd do Wilna

Za podróż z Poznania do Wilna zapłaciłem zaledwie 12zł! To wszystko dzięki doskonałym cenom Simple Express, które oferują 5 pierwszych biletów na każdą trasę za 3 euro. Relację z podróży SE przeczytasz . Podkreślę jeszcze raz, że cała trasa minęła bezproblemowo i na czas znaleźliśmy się na dworcu autobusowym w Wilnie, z którego już tylko kilkaset metrów dzieliło nas od hostelu.

Hostel w Wilnie

Zdecydowaliśmy się na Centre Stay Hostel w samym centrum Wilna tuż przy Ostrej Bramie. Jak najbardziej mogę zarekomendować to miejsce. Oferował on skromne pokoje z łazienką na korytarzu, jednak dla kogoś kto jest nastawiony na zwiedzanie i nie marnowanie czasu w hostelu jest to miejsce jak najbardziej wystarczające. Personel był bardzo miły, rozmawiał zazwyczaj w języku polskim, a także rosyjskim, angielskim i oczywiście litewskim. Ponadto do naszej dyspozycji było darmowe WiFi oraz kuchnia. To wszystko za jedyne 10 euro od osoby za noc.

Wilno - atrakcje turystyczne

Większość atrakcji turystycznych Wilna skupionych jest w ścisłym centrum. My mieliśmy zaledwie 24 godziny na zobaczenie tego co najważniejsze. Nie będę wypisywał kolejnych miejsc wartych odwiedzenia, bo nie to jest dla nas najważniejsze. Zaznaczę tylko, że codziennie o 10.00 odprawiana jest msza na Ostrej Bramie (znajduje się tam słynny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej). A dalej możemy już udać się na pieszy spacer po pięknej starówce. Centrum Wilna nie jest duże, więc spokojnie możemy je zwiedzić w jeden dzień. Ponadto zwraca uwagę bardzo dobry system informacji turystycznej, wskazujący w jakim kierunku powinniśmy pójść, aby dotrzeć do interesującego nas miejsca.

Przeczytaj również: Litwa - przewodnik turystyczny

Warto wejść na Górę Giedymina (na końcu ulicy Zamkowej), z której roztacza sie piękny widok na wileńskie stare miasto.

Wilno - jedzenie

Wilno nie należy do drogich miast jeżeli mówimy o stołowaniu się na mieście. My dwukrotnie odwiedziliśmy serwującą litewskie dania restaurację Forto Dwaras. Próbowaliśmy miejscowych dań przy akompaniamencie litewskiej muzyki. Bardzo przyjemna obsługa oraz przystępne ceny jak na restaurację w samym centrum miasta. Obfite danie plus napój to koszt około 15-20 litów (18-25zł). Wszystko czego spróbowaliśmy było naprawdę pyszne. Oczywiście można zjeść taniej, ale to miejsce polecali nam nie tylko miejscowi, ale także nasi znajomi, którzy mieli okazję być już w Wilnie.

Ceny w supermarketach bardzo podobne do polskich. My robiliśmy zakupy w Rimi, które jest jednym z najpopularniejszych marketów na Litwie. Warto na pamiątkę kupić litweskie kiełbasy, sery, czekoladę lub alkohol - miód pitny SUKTINIS (od 30-50 Lt), ŽALGIRIS (70 %) - 120 lt, wódka ziołowa 999 (3 rodzajów – brązowa, zielona i o smaku pomarańczy) (od 10-30 Lt), likier KRUPNIKAS (20 Lt), żurawinówka DAINAVA i BOBELINĖ (od 20-40 Lt), piwo ŠVYTURYS, KALNAPILIS, UTENOS. Miody sprzedawane są przeważnie w pięknych karafkach oraz beczułeczkach.

Wilno - życie nocne

Wilno nocą jest równie ciekawe co za dnia. Oczywiście życie przenosi się wtedy z przepełnionych uliczek do zatłoczonych pubów, barów i dyskotek, ale z pewnością nie można się tam nudzić. My najpierw trafiliśmy do baru Gringo, który był bardzo fajnym miejscem, z niesamowitym klimatem i dobrym piwem. Ludzi było tak dużo, że musieliśmy czekać na zwolnienie się stolika. Za duże piwo płaciliśmy 6 litów (ok. 7,2zł).

Przeczytaj również: Wilno - przewodnik turystyczny

Po pobycie w Gringo udaliśmy się potańczyć do dyskoteki Buddha. Uwagę zwracał roznegliżowane tancerki na specjalnych podestach. Bawiliśmy się jednak bardzo dobrze, przekonując się, że pogłoski o wzajemnym napięciu pomiędzy Polakami i Litwinami wśród młodych ludzi dawno już odeszły w zapomnienie.

Wilno - ogólne wrażenia

Od tego wyjazdu Wilno będzie mi się kojarzyło bardzo pozytywnie. Mając jakieś wyobrażenie tego miasta na pewno się nie rozczarowałem. Największym plusem Wilna jest bez wątpienia fakt, że jest to miasto niedrogie, do którego można niedrogo dojechać i niedrogo w nim spać. Jednym słowem idealne na tani weekendowy wyjazd. Samo miasto ma ponadto bardzo przyjazny klimat i jest bezpieczne

Jestem jednak przekonany, że jeszcze przyjemniej zwiedza się je wiosną lub latem, co sam zamierzam sprawdzić i to samo polecam Wam.

Wilno - kalkulacja kosztów

Przy obecnych cenach wyjazd do Wilna możemy zorganizować za naprawdę małe pieniądze. 3 euro za transport w jedną stronę, 10 euro za nocleg oraz 3 euro za powrót. Przy odrobinie szczęścia możemy więc wyjechać na weekend do Wilna za 26 euro (ok. 100zł). Naprawdę warto!

Pomogliśmy Ci w tanim podróżowaniu? Jeżeli tak, to prosimy o wsparcie! (czytaj więcej)


Tagi: Wilno   Litwa  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ