Litwa - zwiedzanie, atrakcje, noclegi - przewodnik turystyczny

Litwa - przewodnik po kraju

Litwa to piękny kraj na który każdy Polak spojrzy z sentymentem. Foto: mister_orange, flickr.com


Czy istnieje inne państwo, które poprzez wspólną historię powinno być nam tak bliskie? Chyba nie! A jednak z jakiś powodów tak nie jest. Tak bliscy, a tak dalecy  - chciałoby się powiedzieć. Dowiedzmy się dlaczego warto odwiedzić Litwę, o czym pamiętać, na co uważać, czym się rozkoszować i czego spróbować. Być może dzięki temu pokochacie ten kraj jak swoją drugą ojczyznę i pewnego dnia zakrzykniecie: „Litwo ojczyzno moja!” 

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
KownoWilno

Litwa - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 2,8 miliona
Stolica Wilno
Strefa czasowa UTC/GMT +3 - lato
UTC/GMT +2 - zima
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,44 PLN
(15.09.2020)
Język litewski, rosyjski, polski
Główne miasta Wilno, Kowno, Kłajpeda, Szawle, Poniewież, Olita, Mariampol

Na przestrzeni wieków Litwę zamieszkiwało wiele plemion, które zjednoczyły się dopiero w trakcie wymierzonych przeciwko nim chrześcijańskich krucjat. Zjednoczone przez Mendoga królestwo przyjęło chrześcijaństwo w 1251 roku. Nie wszystkim sie to podobało - w 1263 Mendog został zamordowany, a Litwa odrzuciła chrześcijaństwo i ponownie stała się celem krucjat. Mimo to radziła sobie bardzo dobrze, szybko zdobywała nowe tereny i stała się największym państwem w okolicy. Polska utrzymywała dobre relacje z Litwą, co zakończyło się sojuszem, a następnie utworzeniem w 1569 wspólnego państwa - Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Mimo że przez krótki okres byliśmy jednym z najpotężniejszych państw w Europie, kolejne lata prowadziły do powolnego upadku ojczyzny. Kolejne wojny i bunty oraz z winy szlachty Rzeczpospolita przestała wkrótce istnieć. W 1795 roku nastąpił trzeci rozbiór Polski, a Polska oraz Litwa zniknęła z mapy Europy. Po I wojnie światowej nie było już mowy o wspólnym państwie. Zarówno Polska jak i Litwa ogłosiła niepodległość.

Litwa - informacje praktyczne

- od 1 stycznia 2015 roku Litwa przystąpiła do strefy euro

Warunki wjazdu do Litwy

Od 2004 roku Litwa jest członkiem Unii Europejskiej. Podobnie jak w innych krajach Unii, do Litwy wjedziemy posiadając ważny dowód osobisty lub paszport. Na terenie Litwy możemy w ten sposób spędzić do 90 dni.

Język polski na Litwie, znajomość języka angielskiego

Litwa, podobnie jak inne kraje Inflantów, są wielonarodowym krajem. Według spisu powszechnego z 2011 roku, Litwini stanowią 84,2% mieszkańców Litwy, Polacy 6,6%, Rosjanie 5,8%, a Białorusini 1,2%. Oznacza to, że wiele osób mówi nie tylko po litewsku, ale i po polsku lub rosyjsku. Wszystko zależy od tego, gdzie na Litwie jesteśmy. W Kownie 93% mieszkańców to Litwini, języka polskiego nie zna tam praktcznie nikt. Podobnie na większości prowincji. Z kolei w Wilnie prawie 20% mieszkańców to Polacy, a 12% to Rosjanie, co oznacza, że w mieście usłyszymy wiele języków. Dużo osób potrafi mówić po polsku i rosyjsku, ale oczywiście większość nie potrafi i mówi po litewsku. Problem rozdrobnienia języków jest w Wilnie znany, przez co m.in. w wielu restauracjach kelnerzy mają plakietki ze swoim imieniem i oznaczonymi językami, którymi władają. Według badań Komisji Europejskiej, język angielski zna 38% mieszkańców Litwy (w Polsce 34%).

Jak dotrzeć na Litwę

Na Litwę najtaniej i najszybciej dojedziemy autokarem. Sieć Ecolines (www.ecolines.net) oferuje przejazdy do Wilna z Warszawy lub Białegostoku. Cena za bilet zaczyna się od 59 PLN. Kupując od razu bilet tam i z powrotem otrzymujemy 10% zniżki na obydwa bilety.

Transport wewnątrz Litwy

Po terytorium Litwy najlepiej poruszać się autobusem, który dojeżdża do większości dużych i małych miast. Przy podróżach między największymi ośrodkami miejskimi np. Wilnem i Kłajpedą alternatywą dla autobusu może okazać się pociąg. Bezpośrednie połączenia lotnicze pomiędzy litewskimi miastami nie istnieją. Aby dowiedzieć się więcej, rozwiń jedną z poniższych zakładek.

Drogi na Litwie i przepisy drogowe

Drogi na Litwie są w dobrym stanie, porównywalne do polskich dróg. Duże miasta połączone są siecią dróg ekspresowych i autostrad. Na mniej popularnych trasach zdarzają się drogi szutrowe.

Najważniejsze przepisy drogowe na Litwie

- na wielu sygnalizatorach na litewskich skrzyżowaniach umieszczona jest na stałe zielona strzałka zezwalająca na skręt w prawo; oznacza to, że nawet mając czerwone światło, możemy skręcić w prawo; aby wykonać poprawnie manewr, mamy obowiązek zatrzymać się przed sygnalizatorem i upewnić, że możemy bezpiecznie skręcać, nie powodując utrudnień dla innych samochodów i dla pieszych

- na Litwie możemy zawracać nawet na drogach szybkiego ruchu, w wyznaczonych do tego miejscach

- obowiązkowe wyposażenie samochodu na Litwie: kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica

- wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy

- jazda na światłach obowiązkowa przez cały rok

- w dniach 1 listopada do 1 kwietnia jazda w oponach zimowych jest obowiązkowa

Ograniczenia prędkości na Litwie

  • na autostradach: 130 km/h (pomiędzy 1.11, a 31.03 110 km/h)
  • na drogach szybkiego ruchu: 110 km/h (pomiędzy 1.11, a 31.03 100 km/h)
  • poza terenem zabudowanym: 70-130 km/h
  • drogi bez asfaltowej nawierzchni: 70 km/h
  • w terenie zabudowanym: 50km/h

Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż dwa lata nie mogą przekraczać prędkości 90km/h.

Cena paliw i stacje benzynowe na Litwie

Na Litwie nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem stacji benzynowych. Jednym z liderów na litewskim rynku jest ORLEN, który posiada 29 stacji benzynowych i zapowiada ich zwiększenie do 90 w ciągu najbliższych lat. Cena benzyny na Litwie: w chwili pisania tego artykułu (21.01.2021), litr benzyny kosztował ok. 1,11 EUR, a litr oleju napędowego ok. 1,06 EUR.

Kolej na Litwie

Narodowym przewoźnikiem jest Lietuvos geležinkeliai (www.litrail.lt). Sieć połączeń nie jest rozbudowana, można poruszać się pomiędzy największymi miastami. Do dyspozycji pasażerów oddane są 6-osobowe przedziały siedzące lub 4-osobowe przedziały z kuszetkami.

Bilety można kupić online w serwisie www.traukiniobilietas.lt. Sprzedawane są do 30-tu dni przed planowanym odjazdem.

KOLEJ NA LITWIE - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: Cena:
Wilno - Kowno 1 do 1,5h od 3,76 EUR do 5,79 EUR
(425 PLN)
Wilno - Kłajpeda 0:40 do 1h od 3,23 EUR do 4,84 EUR
Wilno - Szawle od 2:07h do 2:34h od 7,76 EUR do 9,21 EUR
Wilno - lotnisko 7 min 0,66 EUR

Pociągi są systematycznie wymieniane na nowe modele, w chwili obecnej po litewskich torach jeżdżą 3 koleje polskiej PESY.

Autobusy i autokary na Litwie

Najtańszym i najbardziej rozbudowanym środkiem transportu na Litwie są autobusy. Sieć połączeń jest gęsta, kursy częste, a jakość dobra. Teoretycznie bilety można kupić przez internet, w praktyce jest to jednak ciężkie, większość stron firm przewozowych jest wyłącznie w języku litewskim, a strona internetowa www.autobusubilietai.lt, na której można przejrzeć trasy, godziny odjazdów większości sieci i kupić bilety, pokazuje w większości, że bilety trzeba kupić na miejscu.

Jeżeli chcemy koniecznie kupić bilety online, możemy to zrobić na stronie www.autobusustotis.lt/en. Przykładowo cena za przejazd z Wilna do Kowna kosztuje 5,2 EUR.

Litwa - ciekawostki

- Litwa to największy z tzw. krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia)
- na wileńskim cmentarzu znajduje się m.in. serce Józefa Piłsudzkiego i grób Joachima Lelewela
- Litwa posiada 4 miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Kiernów (dawna stolica kraju, znana z archeologicznych wykopalisk), Mierzeja Kurońska, Południk Struvego (punkt pomiarowy z pierwszej połowy XVIII wieku) i Stare Miasto w Wilnie

- na Litwie mieszka około 200 tysięcy Polaków, co stanowi 6,58% populacji całego kraju. W 2011 roku wybuchł spór po tym, jak sąd nakazał usunąć z ulic polskie i rosyjskie nazwy (w życie weszła ustawa nakazująca, aby nazwy ulic były wyłącznie w języku litewskim). Wielu polaków mieszkających i będących właścicielami budynków, na których zawieszone są tablice, nie zgodziło się na ich ściągnięcie. Konflikt trwał, podburzany przez polskie media i polityków. W 2014 roku władze litewskie zgodziły się na pozostanie tablic z polskim językiem. Polacy na Litwie przypominają, że to nie koniec problemów, zarzucając litewskim władzom dyskryminacje języka polskiego i usuwanie z radia i telewizji polskich audycji
- Litwa ma prawie 100 km linii brzegowej (Morze Bałtyckie)

Litwa - przydatne linki

Przydatne strony o Litwie

Chcesz wiedzieć więcej o Litwie?


www.lithuania.travel - oficjalna, turystyczna strona Litwy (PL)

www.autobusustotis.lt/en – strona z rozkładem jazdy i cen autobusów

nasza relacja z Wilna

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021


Tagi: Litwa  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ