Litwa - zwiedzanie, atrakcje, noclegi - przewodnik turystyczny

Litwa - przewodnik po kraju

Litwa to piękny kraj na który każdy Polak spojrzy z sentymentem. Foto: mister_orange, flickr.com


Czy istnieje inne państwo, które poprzez wspólną historię powinno być nam tak bliskie? Chyba nie! A jednak z jakiś powodów tak nie jest. Tak bliscy, a tak dalecy  - chciałoby się powiedzieć. Dowiedzmy się dlaczego warto odwiedzić Litwę, o czym pamiętać, na co uważać, czym się rozkoszować i czego spróbować. Być może dzięki temu pokochacie ten kraj jak swoją drugą ojczyznę i pewnego dnia zakrzykniecie: „Litwo ojczyzno moja!” 

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
KownoWilno

Litwa - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 2,8 miliona
Stolica Wilno
Strefa czasowa UTC/GMT +3 - lato
UTC/GMT +2 - zima
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,44 PLN
(15.09.2020)
Język litewski, rosyjski, polski
Główne miasta Wilno, Kowno, Kłajpeda, Szawle, Poniewież, Olita, Mariampol

Na przestrzeni wieków Litwę zamieszkiwało wiele plemion, które zjednoczyły się dopiero w trakcie wymierzonych przeciwko nim chrześcijańskich krucjat. Zjednoczone przez Mendoga królestwo przyjęło chrześcijaństwo w 1251 roku. Nie wszystkim sie to podobało - w 1263 Mendog został zamordowany, a Litwa odrzuciła chrześcijaństwo i ponownie stała się celem krucjat. Mimo to radziła sobie bardzo dobrze, szybko zdobywała nowe tereny i stała się największym państwem w okolicy. Polska utrzymywała dobre relacje z Litwą, co zakończyło się sojuszem, a następnie utworzeniem w 1569 wspólnego państwa - Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Mimo że przez krótki okres byliśmy jednym z najpotężniejszych państw w Europie, kolejne lata prowadziły do powolnego upadku ojczyzny. Kolejne wojny i bunty oraz z winy szlachty Rzeczpospolita przestała wkrótce istnieć. W 1795 roku nastąpił trzeci rozbiór Polski, a Polska oraz Litwa zniknęła z mapy Europy. Po I wojnie światowej nie było już mowy o wspólnym państwie. Zarówno Polska jak i Litwa ogłosiła niepodległość.

Litwa - informacje praktyczne

- od 1 stycznia 2015 roku Litwa przystąpiła do strefy euro

Warunki wjazdu do Litwy

Od 2004 roku Litwa jest członkiem Unii Europejskiej. Podobnie jak w innych krajach Unii, do Litwy wjedziemy posiadając ważny dowód osobisty lub paszport. Na terenie Litwy możemy w ten sposób spędzić do 90 dni.

Język polski na Litwie, znajomość języka angielskiego

Litwa, podobnie jak inne kraje Inflantów, są wielonarodowym krajem. Według spisu powszechnego z 2011 roku, Litwini stanowią 84,2% mieszkańców Litwy, Polacy 6,6%, Rosjanie 5,8%, a Białorusini 1,2%. Oznacza to, że wiele osób mówi nie tylko po litewsku, ale i po polsku lub rosyjsku. Wszystko zależy od tego, gdzie na Litwie jesteśmy. W Kownie 93% mieszkańców to Litwini, języka polskiego nie zna tam praktcznie nikt. Podobnie na większości prowincji. Z kolei w Wilnie prawie 20% mieszkańców to Polacy, a 12% to Rosjanie, co oznacza, że w mieście usłyszymy wiele języków. Dużo osób potrafi mówić po polsku i rosyjsku, ale oczywiście większość nie potrafi i mówi po litewsku. Problem rozdrobnienia języków jest w Wilnie znany, przez co m.in. w wielu restauracjach kelnerzy mają plakietki ze swoim imieniem i oznaczonymi językami, którymi władają. Według badań Komisji Europejskiej, język angielski zna 38% mieszkańców Litwy (w Polsce 34%).

Jak dotrzeć na Litwę

Na Litwę najtaniej i najszybciej dojedziemy autokarem. Sieć Ecolines (www.ecolines.net) oferuje przejazdy do Wilna z Warszawy lub Białegostoku. Cena za bilet zaczyna się od 59 PLN. Kupując od razu bilet tam i z powrotem otrzymujemy 10% zniżki na obydwa bilety.

Transport wewnątrz Litwy

Po terytorium Litwy najlepiej poruszać się autobusem, który dojeżdża do większości dużych i małych miast. Przy podróżach między największymi ośrodkami miejskimi np. Wilnem i Kłajpedą alternatywą dla autobusu może okazać się pociąg. Bezpośrednie połączenia lotnicze pomiędzy litewskimi miastami nie istnieją. Aby dowiedzieć się więcej, rozwiń jedną z poniższych zakładek.

Drogi na Litwie i przepisy drogowe

Drogi na Litwie są w dobrym stanie, porównywalne do polskich dróg. Duże miasta połączone są siecią dróg ekspresowych i autostrad. Na mniej popularnych trasach zdarzają się drogi szutrowe.

Cena benzyny na Litwie: w chwili pisania tego artykułu, litr benzyny kosztował ok. 1,01 EUR, a litr oleju napędowego ok. 0,87 EUR.

Ograniczenia prędkości na Litwie:
- teren zabudowany: 50 km/h
- poza terenem zabudowanym: 70-130 km/h
- drogi bez asfaltowej nawierzchni: 70 km/h
- drogi szybkiego ruchu: 110 km/h (pomiędzy 1.11, a 31.03 100 km/h)
- autostrady: 130 km/h (pomiędzy 1.11, a 31.03 110 km/h)

Kolej na Litwie

Narodowym przewoźnikiem jest Lietuvos geležinkeliai (www.litrail.lt). Sieć połączeń nie jest rozbudowana, można poruszać się pomiędzy największymi miastami. Do dyspozycji pasażerów oddane są 6-osobowe przedziały siedzące lub 4-osobowe przedziały z kuszetkami.

Bilety można kupić online w serwisie www.traukiniobilietas.lt. Sprzedawane są do 30-tu dni przed planowanym odjazdem.

KOLEJ NA LITWIE - PRZYKŁADOWE TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy: Cena:
Wilno - Kowno 1 do 1,5h od 3,76 EUR do 5,79 EUR
(425 PLN)
Wilno - Kłajpeda 0:40 do 1h od 3,23 EUR do 4,84 EUR
Wilno - Szawle od 2:07h do 2:34h od 7,76 EUR do 9,21 EUR
Wilno - lotnisko 7 min 0,66 EUR

Pociągi są systematycznie wymieniane na nowe modele, w chwili obecnej po litewskich torach jeżdżą 3 koleje polskiej PESY.

Autobusy i autokary na Litwie

Najtańszym i najbardziej rozbudowanym środkiem transportu na Litwie są autobusy. Sieć połączeń jest gęsta, kursy częste, a jakość dobra. Teoretycznie bilety można kupić przez internet, w praktyce jest to jednak ciężkie, większość stron firm przewozowych jest wyłącznie w języku litewskim, a strona internetowa www.autobusubilietai.lt, na której można przejrzeć trasy, godziny odjazdów większości sieci i kupić bilety, pokazuje w większości, że bilety trzeba kupić na miejscu.

Jeżeli chcemy koniecznie kupić bilety online, możemy to zrobić na stronie www.autobusustotis.lt/en. Przykładowo cena za przejazd z Wilna do Kowna kosztuje 5,2 EUR.

Litwa - ciekawostki

- Litwa to największy z tzw. krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia)
- na wileńskim cmentarzu znajduje się m.in. serce Józefa Piłsudzkiego i grób Joachima Lelewela
- Litwa posiada 4 miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Kiernów (dawna stolica kraju, znana z archeologicznych wykopalisk), Mierzeja Kurońska, Południk Struvego (punkt pomiarowy z pierwszej połowy XVIII wieku) i Stare Miasto w Wilnie

- na Litwie mieszka około 200 tysięcy Polaków, co stanowi 6,58% populacji całego kraju. W 2011 roku wybuchł spór po tym, jak sąd nakazał usunąć z ulic polskie i rosyjskie nazwy (w życie weszła ustawa nakazująca, aby nazwy ulic były wyłącznie w języku litewskim). Wielu polaków mieszkających i będących właścicielami budynków, na których zawieszone są tablice, nie zgodziło się na ich ściągnięcie. Konflikt trwał, podburzany przez polskie media i polityków. W 2014 roku władze litewskie zgodziły się na pozostanie tablic z polskim językiem. Polacy na Litwie przypominają, że to nie koniec problemów, zarzucając litewskim władzom dyskryminacje języka polskiego i usuwanie z radia i telewizji polskich audycji
- Litwa ma prawie 100 km linii brzegowej (Morze Bałtyckie)

Litwa - przydatne linki

Przydatne strony o Litwie

Chcesz wiedzieć więcej o Litwie?


www.lithuania.travel - oficjalna, turystyczna strona Litwy (PL)

www.autobusustotis.lt/en – strona z rozkładem jazdy i cen autobusów

nasza relacja z Wilna

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Litwa  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ