Kowno (Kaunas) - przewodnik turystyczny

Kowno

Ruiny zamku w Kownie. Foto: patrick jenicek, flickr.com


Kowno to drugie (po stolicy, Wilnie) największe miasto Litwy. Przed wybuchem II Wojny Światowej było stolicą Litwy i zarazem miastem granicznym - część miasta należała do Polski. To ładne miasto z wieloma zabytkami.

Kowno - informacje ogólne i notka historyczna

Pierwsze wzmianki o Kownie pochodzą z 1361 i dotyczą istniejącego tu zamku. Miasto powstało dopiero w 1408 roku, kiedy postanowiono przy zamku utworzyć osadę. Miasto intensywnie rozwijało się do czasu zniszczenia go przez wojska moskiewskie w latach 1655–1661. Straty były tak wielkie, że Kowno zostało zwolnione przez sejm w Warszawie na 10 lat z podatków. W 1812 roku miasto ponownie zostało zrujnowane przez wojsko. Po odzyskaniu przez Litwę i Polski niepodległości, wobec pozostania Wilna w granicach polskich, Kowno zostało stolicą Litwy. Miasto, wciąż posiadające widoczne ślady dawnych pogromów, zaczęło się intensywnie rozwijać. W 1944 roku Kowno utraciło status stolicy na rzecz Wilna.

Dzisiaj Kowno, po Wilnie, jest drugim największym miastem Litwy. Mieszka w nim 336 tysięcy mieszkańców. Jest to zarazem największe zagłębie przemysłowe Litwy.

Jak dotrzeć do Kowna

Jak tanio dotrzeć do Kowna?


Znaczna część osób jedzie do Litwy własnym środkiem transportu. Na Litwę najtaniej i najszybciej dojedziemy autokarem. Sieć Ecolines (www.ecolines.net) oferuje przejazdy do Wilna z Warszawy lub Białegostoku. Cena za bilet zaczyna się od 59 PLN. Kupując od razu bilet tam i z powrotem otrzymujemy 10% zniżki na obydwa bilety. Z Wilna do Kowna pojedziemy pociągiem (czas przejazdu 1-1,5h, koszt 4-6 EUR) - więcej informacji w artykule Litwa - przewodnik turystyczny.

Kowno - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do Kowna.


Kowno obsługiwane jest przez lotnisko Kuanas International Airport (KUN), które położone jest około 15 kilometrów od centrum Kowna. Do centrum dojedziemy autobusem miejskim nr 29 (link do rozkładu jazdy). Bus jedzie na autobusowy i kolejowy dworzec główny, cena przejazdu to 1 EUR.

Kowno - komunikacja miejska

Kowno posiada niecałe 20 linii trolejbusowych i ponad 50 linii autobusowych. W internecie dostępny jest planer podróży z rozpiską komunikacji miejskiej. Strona dostępna jest również w języku polskim - www.stops.lt/kaunas/#kaunas/pl. Papierowy bilet (do zakupu u kierowcy) kosztuje 0,80 EUR i upoważnia do przejazdu do 30 minut bez przesiadki. Dużo tańsze są bilety elektroniczne - karta (2 EUR), którą napełniamy gotówką. 1 bilet na takiej karcie kosztuje 0,58 EUR, bardziej opłaca się zainwestować w bilet 3 dniowy - 4,70 EUR lub 7 dniowy - 8,40 EUR - oba upoważniają do poruszania się wszelką komunikacją miejską w Kownie.

Noclegi w Kownie

Gdzie tanio spać w Kownie?


Baza noclegowa w Kownie jest rozbudowana. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 80 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 40 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Kowna

co warto zobaczyć w Kownie

Atrakcje Kowna. Sprawdź darmowe atrakcje w Kownie.


Symbolem Kowna są ruiny XIV wiecznego zamku. W mieście znajdziemy wiele kościołów wartych odwiedzenia - m.in. archikatedrę Piotra i Pawła, Kościół św. Gertrudy, Zespół klasztorny bernardynów, kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego czy Klasztor w Pożajściu.

Warto odwiedzić Stare Miasto, na którym znajdziemy szereg zabytków, m.in. XVI wieczny ratusz.

Kowno - wskazówki praktyczne

Kowno - wskazówki praktyczne.


- niedaleko zoo w Kownie znajduje się dolina, którą uwielbiał spacerować Adam Mickiewicz. W dolinie znajduje się oznaczony kamień, na którym przesiadywał poeta

Kowno - przydatne linki

Kowno - przydatne strony.


www.visit.kaunas.lt - oficjalna strona miasta (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021


comments powered by Disqus
Tagi: Kowno   Litwa  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ