Wilno - przewodnik turystyczny

Litwa - przewodnik po kraju

Litwa to piękny kraj na który każdy Polak spojrzy z sentymentem. Foto: mister_orange, flickr.com


Liczące około 550 tysięcy mieszkańców Wilno jest stolicą Litwy. Leży na styku kilku kultur, które przez wieki żyły tu ze sobą w zgodzie. Przeplatają się tu wpływy katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu i judaizmu. Wilno stanowi dla wielu Polaków sentymentalną ojczyznę, jak mawiał Wieszcz Narodowy: tu jest kraj lat dziecinnych. Wilno obfituje w zabytki związane z historią Litwy i Polski. W architekturze starówki dominuje tzw. barok wileński. Miasto było na początku XIX w.  kolebką polskiego romantyzmu, mieszkali tu Mickiewicz, Słowacki, Kraszewski czy Moniuszko. Dzisiaj jest jedną z najpiękniejszych stolic europejskich.

Przeczytaj również: Wilno - relacja z podróży

Wilno - informacje ogólne i notka historyczna

Pierwsza pisana wzmianka o Wilnie pochodzi z 1323 roku. Litwa była wtedy państem pogańskim, przez co w 1365 i 1383 została najechana przez Krzyżaków, co doprowadziło do zniszczenia Wilna. Wobec wspólnego zagrożenia, w 1385 Litwa podpisała z Polską unię w Krewie, a w Wilnie odbył się chrzest kraju. Wilno zaczęło intensywnie się rozwijać. XVI wiek to najlepszy okres w dziejach miasta. W Wilnie powstały m.in. uniwersytet, szpitale, pałace, młyny, most, mennica oraz arsenał, a całe miasto otoczono murami i zrównano prawami z Krakowem.

Po III rozbiorze Polski (1795) Wilno zostało włączone do zaboru rosyjskiego. Po zakończeniu I wojny światowej niepodległość ogłosiła zarówno Polska jak i Litwa. O Wilno rozpoczął się spór, który wygrała Polska, pozorując oddolny bunt i wkroczenie armi polskiej do Lwowa, która ogłosiła powstanie Litwy Środkowej i jej włączenie w granice Polski. W 1939 roku Wilno zostało zajęte przez Rosjan, a po zakończeniu II wojny światowej znalazło się w granicach Litwy, która, podobnie jak Polska, trafiła pod skrzydła ZSRR.

Dzisiejsze Wilno to stolica i najważniejsze miasto Litwy. Mieszkają w nim 545 tysiące mieszkańców, z czego 89 tysięcy stanowią osoby o polskiej narodowości. Wilno jest najważniejszym zagłębiem naukowym, transportowym oraz gospodarczym kraju. To również miasto wypełnione zabytkami, które posiada przepiękną, wpisaną na listę UNESCO starówkę.

Jak dotrzeć do Wilna

jak dojechać do Wilna

Jak tanio dotrzeć do Wilna? Tani dojazd do Wilna.


Do Wilna można pojechać samochodem. Miasto położone jest blisko polskiej granicy, a podróż do niego jest łatwa i nieskomplikowana. Z Warszawy można jechać przez Łomżę, Augustów, Ogrodniki, Łoździeje, Olitę lub trasą przez Budzisko i Kowno. Razem to 471 km lub 514 km, w drugim przypadku jest wygodniej, ponieważ jedzie się autostradą Kowno – Wilno.

Najtańszą opcją dojazdu do Wilna jest autobus firmy Ecolines. Bilety z Warszawy lub z Poznania można kupić już od 3 EUR w jedną stronę! Podróż z Warszawy trwa niecałe 10 godzin.

Jeżeli komuś zależy na czasie może polecieć do Stolicy Litwy samolotem. Latają tam Lot, AirBaltic i SAS (dwa ostatnie z przesiadkami). Bilety są drogie - około 250-500 PLN za lot w jedną stronę.

Nie istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy Polską a Litwą. Z Warszawy trzeba jechać pociągiem pośpiesznym do Sestokai, a później litewskim pociągiem do Kowna i dalej do Wilna. Podróż trwa 10 godzin.

Wilno - komunikacja miejska

Po Wilnie jeżdżą autobusy oraz trolejbusy. Należy pamiętać, że oba posiadają taką samą numerację, jednak jeżdżą na zupełnie innych trasach. Autobusy posiadają kilka linii ekspresowych (Greitasis, takie autobusy mają przy numerze linii literę "G"), zatrzymujących się na dużo mniejszej liczbie przystanków. Cena pojedynczego biletu to 1 EUR (u kierowcy) lub 0,7 EUR w kioskach. Bilet upoważnia do przejazdu przez 30 minut. Można kupić bilety na 24h (3,5 EUR), 72h (6, EUR) lub na 10 dni (12 EUR).

Mapę ze wszystkimi liniami i trasami można zobaczyć na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika: www.vilniustransport.lt/images/mrweb_1.pdf.

Wilno - karta miejska

Vilnius City Card to miejska karta Wilna.


Karta miejska Wilna to Vilnius City Card. Karta dzieli się na 4 warianty:

24h z biletem na komunikację miejską (20 EUR)
24h bez biletu na komunikację miejską (30 EUR)
72h z biletem na komunikację miejską (35 EUR)
72h bez biletu na komunikację miejską (45 EUR)

W zależności od wybranego wariantu, karta upoważnia do darmowego poruszania się komunikacją miejską, darmowy wstęp do większości atrakcji oraz zniżki do wielu restauracji, pubów i sklepów. Możliwość zakupu karty online. Więcej informacji: www.vilnius-tourism.lt/pl/ka-pamatyti/vilnius-city-card. Zakup karty raczej się nie opłaca.

Noclegi w Wilnie

Gdzie tanio spać w Wilnie? Noclegi w Wilnie - jaka jest ich cena?


Wilno posiada rozbudowaną bazę noclegową. Bogata oferta schronisk, hoteli i innych kwater o różnym standardzie i cenie powoduje że Wilno jest atrakcyjnym miastem dla turystów. Wiele stron internetowych hoteli czy hosteli są dostępne w polskiej wersji językowej. Cena za nocleg w najtańszym, dwuosobowym pokoju to około 50 PLN, natomiast łóżko w wieloosobowym pokoju to koszt od około 20 PLN.

Do szukania noclegów polecam naszą wyszukiwarkę:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną. Za rezerwację otrzymuję prowizję. Dzięki :)

Aby zobaczyć, gdzie spaliśmy w Wilnie i które miejsca polecamy, a które odradzamy, sprawdź artykuł: noclegi Wilno - polecane i odradzane.

Atrakcje Wilna

Wilno atrakcje - sprawdź darmowe atrakcje Wilna.


Wilno to nie tylko materialne zabytki, liczne kościoły, kamienice, Uniwersytet, Zamek Górny i Dolny. Wilno to dawna stolica wielkiego mocarstwa, a dziś małego, ale prężnie rozwijającego się kraju. Miasto to wyprawa sentymentalna za duchem Mickiewicza, Słowackiego, Kraszewskiego, to Ostra Brama, to klasztor bazylianów, wreszcie Rossa, na której spoczywają przodkowie. Należy wiedzieć, że to też Jerozolima Północy, bo tutaj w XIX w. kwitło życie i rozwój myśli wielkiej gminy żydowskiej. Warto spędzić tu kilka dni, by wczuć się w atmosferę życia Wilna.

Większość atrakcji turystycznych Wilna skupionych jest w ścisłym centrum. My mieliśmy zaledwie 24 godziny na zobaczenie tego co najważniejsze. Nie będę wypisywał kolejnych miejsc wartych odwiedzenia, bo nie to jest dla nas najważniejsze. Zaznaczę tylko, że codziennie o 10.00 odprawiana jest msza na Ostrej Bramie (znajduje się tam słynny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej). A dalej możemy już udać się na pieszy spacer po pięknej starówce. Centrum Wilna nie jest duże, więc spokojnie możemy je zwiedzić w jeden dzień. Ponadto zwraca uwagę bardzo dobry system informacji turystycznej, wskazujący w jakim kierunku powinniśmy pójść, aby dotrzeć do interesującego nas miejsca.

Warto wejść na Górę Giedymina (na końcu ulicy Zamkowej), z której roztacza sie piękny widok na wileńskie stare miasto.

Jedzenie w Wilnie

Pod względem stołowania się na mieście, Wilno nie należy do drogich miast. Dwukrotnie odwiedziliśmy sieć restauracji Forto Dwaras (www.fortas.eu), która ma w centrum Wilna 5 punktów. Ceny, jak na restaurację w samym centrum miasta, przystępne - duże danie i napój to koszt około 8 EUR. Oczywiście można zjeść taniej, jednak to miejsce polecali nam nasi znajomi, którzy mieli okazję być już w Wilnie. 

Ceny w supermarketach bardzo podobne do polskich. My robiliśmy zakupy w Rimi, które jest jednym z najpopularniejszych marketów na Litwie. Warto na pamiątkę kupić litewskie kiełbasy, sery, czekoladę lub alkohowy miód pitny SUKTINIS (8-12 EUR), ŽALGIRIS (70 %) - 25 EUR, wódka ziołowa 999 (3 rodzajów – brązowa, zielona i o smaku pomarańczy) (od 3-7 EUR), likier KRUPNIKAS (5 EUR), żurawinówka DAINAVA i BOBELINĖ (od 5-10 EUR), piwo ŠVYTURYS, KALNAPILIS, UTENOS. Miody sprzedawane są przeważnie w pięknych karafkach oraz beczułeczkach.

Wilno - wskazówki praktyczne

Wilno najpiękniejsze jest wiosną.


- na Litwie istnieje zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22. Tylko w knajpach i pubach można kupić alkohol całą noc. Należy nadmienić, że kraj jest bezpieczny, a ludzie są wyjątkowo otwarci i pomocni
- często w punktach informacji turystycznej można wypożyczyć rower
- nie ma problemu porozumieć się z mieszkańcami po polsku, czy rosyjsku
- z Litwy warto ze sobą zabrać miejscowe napitki, ale także wyroby rękodzieła, czy olbrzymi bochen chleba bociu

Wilno - przydatne linki

Wilno - przydatne strony

Przydatne strony o Wilnie.


www.vilnius-tourism.lt - oficjalna, turystyczna strona Wilna, dostępna polska wersja językowa

www.vilnius.lt – oficjalna strona miasta, dostępna polska wersja językowa

Nasze artykuł o Wilnie:
Wilno - relacja z podróży
Wilno noclegi - polecane i odradzane
Litwa - przewodnik turystyczny

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023


Tagi: Wilno   Litwa  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ