Australia - przewodnik turystyczny

Australia - Sydney

Australia jest zarazem krajem i kontynentem. Foto: Bernard Spragg. NZ, flickr.com


Australia o jedyny kraj będący jednocześnie kontynentem, o powierzchni równej 75% powierzchni Europy! Australia to kraj niesamowicie różnorodny zarówno pod względem przyrodniczym, jak i etnicznym czy kulturowym. Swój dom znaleźli tu przedstawiciele ponad 200 krajów na świecie, czyniąc z Australii ulubione miejsce emigrantów. Doprowadziło to do tego, że zaledwie w 1/3 domostw w Sydney mówi się po angielsku! Poznajmy lepiej kraj kangurów, misi koala i strusi oraz sympatycznych ludzi, których życiowym mottem jest: „nie przejmuj się bracie”. Czy można nie polubić Australii? Wątpliwe!

INFORMACJE OGÓLNE

AUSTRALIA (Związek Australijski)

Populacja

ok. 24 mln

Stolica

Canberra

Strefa czasowa

UTC/GMT +8 do +12 - lato
UTC/GMT +7 do +11 - zima

Waluta

dolar australijski, 1 AUD = 2,80 PLN (28.05.2018)

Język

australijski, angielski

Główne miasta

Sydney, Melbourne, Perth, Birsbane, Adelaide, Gold Coast

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne o Australii

Australia jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów.


- Australia jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, a głową kraju jest brytyjska królowa Elżbieta II
- język australijski wywodzi się od angielskiego, jednak musi minąć trochę czasu zanim przyzwyczaimy się do tamtejszego akcentu i słownictwa
- Australia z pewnością nie należy do krajów tanich do podróżowania. Ceny są kilkakrotnie wyższe niż w Polsce
- najtańszy market to Food 4 Less, tam możemy zaopatrzyć się w tanią żywność
- drogie są zwłaszcza hotele i hostele. Popularne i tanie są kempingi
- walutą jest australijski dolar, bankomaty są praktycznie na każdym rogu, nie ma także problemów z płatnością kartami, uwaga często nie działają nasze polskie karty debetowe, a jedynie wypukłe kredytowe!
- w Australii spotkamy inne gniazdka niż w Polsce, przejściówki można kupić przed wylotem lub na miejscu
- tak jak w Wielkiej Brytanii na drogach obowiązuje ruch lewostronny
- Australijczycy nie przywiązują dużej wagi do etykiety, ludzie pozdrawiają się na ulicy, dużo się uśmiechają i mówią do siebie po imieniu
- Australia to kraj bardzo bezpieczny, oczywiście należy zachować ostrożność, ale nie powinno nam się nic złego przytrafić
- Australijczycy bardzo szanują wodę, ponieważ pustynna cześć kraju cierpi na jej niedobór, pije się wodę z kranu
- problemem bywają rdzenni mieszkańcy Australii Aborygeni, którzy lubią się głośno zachowywać i potrafią być nieprzyjemni
- podróżując po Australii należy uważać na niebezpieczne zwierzęta, w niektórych miejscach nie wolno się kąpać z powodu występowania groźnych meduz lub krokodyli. Jeżeli decydujemy się na kemping lub spanie w namiocie, pamiętajmy o groźnych wężach, pająkach itd., które mogą się okazać bardzo nieproszonym gościem
- Będąc w Australii należy pomyśleć o kilku dniach na Bali (Singapur). Jest to ulubione miejsce wakacyjne Australijczyków, dzięki czemu dolecimy tam (m.in. liniami Jetstar) za 99 AUD

JAK DOTRZEĆ DO AUSTRALII

jak dolecieć do Australii

Nasz sposób na tanie loty do Australii.


Australia to niestety jeden z najdroższych kierunków, jeżeli chodzi o cenę za loty. Jest jednak sposób na obniżenie ceny dotarcia do Australii. Więcej o tym w naszym pomyśle na wyjazd do Australii, w którym dokładnie przedstawiam najlepszy sposób na loty do Australii.

WIZA DO AUSTRALII

wiza do Australii

Wiza do Australii.


Obywatele RP chcący udać się do Australii, muszą wyrobić wizę. Wizy przyznawane są na 3,6 lub 12 miesięcy. Co najważniejsze, wiza 3 miesięczna jest bezpłatna i można otrzymać ją poprzez wypełnienie wniosku przez internet (eVisa) - więcej informacji: www.uk.embassy.gov.au/lhlh/IMMI_holiday_info_polish.html

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport po Australii

Australię można przemierzać każdym środkiem transportu.


Loty wewnątrz Australii to najlepszy i najszybszy sposób na transport po Australii. Co ciekawe, loty często są zarazem najtańszym sposobem na poruszanie się po kraju. Alternatywą dla samolotów są samochody i busy, jednak w tym przypadku irytuje długość podróżowania. Najmniej popularna jest kolej w Australii, która porusza się bardzo wolno, a w dodatku często jest droższa od lotu samolotem!

               Loty wewnątrz Australii

Loty po Australii

Loty wewnątrz Australii do dobry sposób na podróżowanie po kraju.


Połączenia lotnicze w Australii są świetnie rozwinięte. Samoloty na głównej trasie Melbourne – Sydney – Brisbane odlatują w zasadzie co 15 minut. Bilety najlepiej kupować przez Internet, bowiem tylko tak można znaleźć najlepsze promocje. Nigdy nie należy sugerować się opiniami czy chociażby doświadczeniami z przeszłości odnośnie cen biletów – jeżeli zależy nam na najniższej cenie najlepiej sprawdzać ofertę wszystkich przewoźników po kolei. Najważniejsze linie świadczące usługi pomiędzy największymi portami w Australii to: Qantas (www.qantas.com.au), Virgin Australia (www.virginaustralia.com), Jetstar (www.jetstar.com) oraz Tiger Airways Australia (www.tigerair.com).

Oprócz głównych linii lotniczych w Australii działa też wiele firm regionalnych:

Quantaslink (www.qantas.com.au/travel/airlines/home/au/en) - świadczy usługi pomiędzy mniejszymi miastami w Queensland, New południowej Walii, Victorii, Tasmanii i Zachodniej Australii.
Regional Express (www.rex.com.au) – Działa w okolicach wschodniego wybrzeża Australii oraz w południowej Australii
Skywest  – Zachodnia Australia, a prócz tego loty na Bali i Darwin - linie zostały wchłonięte przez Virgin i funkcjonują dziś jako Virgin Australia Regional Airlines (www.virginaustralia.com)
Airnorth (www.airnorth.com.au) – Północna Australia + Perth (zachód) i Gold Coast (wschód)

Przykładowe ceny:

Canberra - Melbourne: 169 AUD (Virgin Australia), 175 (Quantas)
Sydney - Melbourne: 129 AUD (Virgin Australia), 105 AUD (Jetstar), 55 AUD (Tigerair)

Adelaide - Melbourne: 99 AUD (Virgin Australia), 99 AUD (Quantas, Jetstar), 55 AUD (Tigerair)
Melbourne - Gold Coast: 137 AUD (Jetstar), 65 AUD (Tigerair)
Sydney - Perth: 155 AUD (Tigerair)

               Drogi

Drogi w Australii

Samochód opłaca się zarówno wypożyczyć jak i kupić.


W Australii obowiązuje ruch lewostronny. Główne miasta Australii są ze sobą dobrze skomunikowane, kursując między nimi będziemy poruszać się przeważnie po dobrej jakości drogach szybkiego ruchu i autostradach. Gorzej będzie w przypadku pozostałych terenów. Tam często drogi są wąskie, a wiele z nich pokryte są piaskiem i żwirem. Jeżeli planujecie podróżować nieutwardzonymi drogami w głąb kraju powinniście zasięgnąć na jej temat informacji u lokalnej władzy. Poza tym należy sprawdzić pogodę oraz warunki na drodze. Na samej trasie warto oszczędzać samochód, zapasy wody i jedzenia oraz należy być zaopatrzonym w paliwo i części zamienne. Często zdarza się tak, że na niektórych drogach samochody nie pojawiają się przez wiele dni. Dobrze też jeżeli u celu podróży czeka na Was ktoś, kto w razie jeżeli nie pojawicie się na czas zaalarmuje lokalne władze.

Na miejscu turyści chcący eksplorować Australię samochodem, najczęściej je wypożyczają. Wybierając się większą grupą osób warto również wziąć pod uwagę zakup pojazdu, ponieważ w niektórych przypadkach może być to bardziej opłacalne - w internecie można znaleźć oferty sprzedaży samochodów już za 600 AUD.

Chcąc podróżować po Australii samochodem, trzeba posiadać międzynarodowe prawo jazdy, lub polskie prawo jazdy przetłumaczone przez uprawnionego tłumacza zrzeszonego w NAATI (National Accreditation Authority for Translators and Interpreters).

Ograniczenia prędkości:
- W miastach 50 km/h
- Poza terenem zabudowanym 100 km/h

W Australii bardzo popularnym środkiem transportu dla turystów jest tzw. relokacja (ang. relocating). Australia jest niesamowicie dużym krajem, gdzie odległość między miastami często wynosi po kilka tysięcy kilometrów. Podróżujący po Australii wynajętym samochodem podróżują najczęściej z punktu A do punktu B, np. z Melbourne do Sydney. Jest to ewidentne utrudnienie dla wypożyczalni aut, które, co jakiś czas, muszą relokować samochody (bo np. zdarzy się jednej z firm, że w Melbourne zostały jej tylko 3 samochody, a w Sydney jest ich 30). Relokacje aut firmy mogą zlecić profesjonalnym firmom, jednak nie opłaca się im to, ponieważ wtedy musiałyby zapłacić za paliwo i dniówki kierowców. W to miejsce firmy wolą wysłać w trasę Sydney - Melbourne turystów, którzy sami zapłacą za benzynę, a za samochód poniosą symboliczny koszt, np. 1 dolara dziennie.

Najpopularniejszą stroną tego typu jest www.transfercar.com.au

               Kolej w Australii

kolej w Australii

Pociągi są najmniej popularnym środkiem transportu w Australii.


Pociągi nie są popularnym środkiem transportu w Australii. Ze względu na ogromne odległości (dla przykładu, odległość z Perth do Sydney to ponad 4 000 km) podróż trwa dziesiątki godzin. W dodatku pociągi w Australii kursują wolno, a cena za przejazd często jest wyższa od ceny biletu lotniczego.  Niemniej jednak podróż koleją po Australii jest możliwa. Jadąc pociągiem można zobaczyć naprawdę piękne miejsca, niedostępne innymi środkami transportu. Poza wieloma małymi przewoźnikami, głównym przewoźnikiem jest Great Southern Railways, który oferuje 3 słynne trasy: Indian Pacific - Rozległa trasa kursująca z wschodniego wybrzeża (Sydney) na zachodnie wybrzeże (Perth), Ghan - druga rozległa trasa kursująca z Adelaide do Darwin (z południa na północ, przejeżdżając środkiem kraju) oraz The Overland - najkrótsza trasa, pomiędzy Adelaide a Melbourne. Cena biletu dla turysty to 91 AUD. Kurs trwa 11 godzin. Na temat kolei w Australii napisaliśmy osobny artykuł: kolej w Australii.

               Autobusy i autokary w Australii

Transport autobusem w Australii

Autobusy w Australii nie są aż tak popularne jak auto czy samolot.


Jazda autobusami to kolejny ze sposobów na podróżowanie po Australii. Niestety, ale minusem są duże odległości między miastami, co oznacza, że czas podróży jest bardzo długi, jednakże długi czas przejazdu rekompensują nam niskie ceny. Transport autobusowy obsługiwany jest przez 3 główne firmy (bilety rezerwowane telefonicznie/mailowo):

Firefly Express (www.fireflyexpress.com.au) - kursuje po południowym wybrzeżu, między Adelaide, Melbourne, Canberra i Sydney).

Firefly Express w Australii mapa

Trasy sieci Firefly Express. Foto: fireflyexpress.com.au

Przykładowe ceny:
Sydney - Melbourne 65 AUD (12h jazdy)
Adelaide - Melbourne - 55 AUD (13h jazdy)

Melbourne - Canberra 85 AUD (9h jazdy)

Greyhound (www.greyhound.com.au) - kursuje po północy, południu, wschodzie i centrum wyspy, pomijając całkowicie zachód.

Greyhound w Australii mapa

Trasy sieci Greyhound. Foto: greyhound.com.au

Przykładowe ceny:
Sydney - Melbourne 110 AUD (14h jazdy)
Adelaide - Melbourne - 98 AUD (13h jazdy)

Melbourne - Canberra 91 AUD (9h jazdy)

Murrays (www.murrays.com.au) - operuje na południowym wschodzie wyspy. Łączy Sydney z Canberrą.

Przykładowe ceny:
Canberra - Sydney - 28 USD (3,5h jazdy)
Canberra - Narooma - 48 USD (4,5h jazdy)

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Australii

Australia to jedyny kraj, który jest jednocześnie kontynentem.


- Australia to jedyny kraj, który jest jednocześnie kontynentem, do tego jest to najmniejszy kontynent na świecie
- Najwyższa góra w Australii to Mount Kosciuszko (2228 m.n.p.m.), nazwana tak przez pierwszego zdobywcę, Polaka Pawła Edmunda Strzeleckiego (1840 rok)
- na przestrzeni wieków, Australia stała się domem dla emigrantów z ponad 200 krajów - kraj jest jedną wielką mieszanką etniczno-kulturową
- w Australii spotkać możemy rzadkie gatunki zarówno zwierząt jak i roślin. Tutejsza fauna i flora jest bardzo bogata i urozmaicona
- u północnych wybrzeży Australii znajduje się Wielka Rafa Koralowa - największa na świecie rafa koralowa
- narodowe motto to „no worries” czyli „bez zmartwień” - dobrze obrazuje to nastawienie Australijczyków do życia
- Australijczycy lubią celebrować święta na plaży, a potem w pubie (również święta religijne)
- w Australii żyje ponad 1500 gatunków pająków oraz ponad 150 milionów owiec! Z tego tez powodu jest to największy eksporter wełny na świecie
- przynależąca do Australii Tasmania posiada najczystsze powietrze na świecie

- stolica Australii to nie Sydney, a Canberra

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Australii

Przydatne strony o Australii.


www.australia.pl – Ambasada Australii oraz wiadomości z tego kraju

www.fireflyexpress.com.au – strona firmy autobusowej Firefly Express

www.greyhound.com.au – strona firmy autobusowej Greyhound

www.murrays.com.au – strona firmy autobusowej Murrays

www.greatsouthernrail.com.au - strona linii kolejowych Great Southern Railways

www.countrylink.info - strona linii kolejowych CityLink

www.vline.com.au - strona linii kolejowych V/Line Passenger

www.queenslandrail.com.au - strona linii kolejowych Queensland Rail

www.transwa.wa.gov.au - strona linii kolejowych TransWa

www.qantas.com.au - strona linii lotniczych Qantas

www.rex.com.au - strona linii lotniczych Regional Express

www.airnorth.com.au - strona linii lotniczych Airnorth

www.skytrans.com.au - strona linii lotniczych Skytrans

www.sharpairlines.com.au - strona linii lotniczych Sharp Airlines

www.tigerairways.com - strona linii lotniczych Tiger Airways

www.jetstar.com/au - strona linii lotniczych Jetstar

www.virginaustralia.com - strona linii lotniczych Virgin Australia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Australia  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ