Kolej w Australii - poradnik

Kolej w Rosji

Kolej w Australii.


Kolej w Australii nie jest rozbudowana. Nieduża ilość pasażerów do obsłużenia (populacja kraju to 25 milionów obywateli) oraz gigantyczne odległości (Australia jest niewiele mniejsza od całej Europy, a odległość ze wschodu na zachód, np. z Perth do Sydney to ponad 4 000 km) spowodowały, że między miastami dużo wygodniej, szybciej i taniej jest podróżować samolotami.

Mimo wszystko podróżowanie koleją w Australii ma swoich miłośników. Jest to niesamowicie malownicze doświadczenie, jadąc pociągiem można zobaczyć piękne, niedostępne innymi środkami transportu miejsca. Należy pamiętać, że przejazdy, zwłaszcza te dalsze, jak na przykład podróż z południa na północ kraju może zająć kilka dni, a ceny biletów są kosmicznie wysokie.

Główni przewoźnicy kolejowi w Australii:

Great Southern Railways - Największy przewoźnik kolejowy w Australii. Oferuje 3 trasy, a w zasadzie to 3 osobne, słynne na cały świat linie:

Indian Pacific - Rozległa trasa kursująca z wschodniego wybrzeża (Sydney) na zachodnie wybrzeże (Perth). Trasa liczy 4352 km i pokonuje się ją w 3 dni. Do Perth można również wyruszyć z Adelaide, z którego są również kursy do Sydney. Cena w najniższej klasie za kurs w jedną stronę: 559 AUD (Sydney - Perth), 349 AUD (Adelaide - Perth), 229 AUD (Sydney - Adelaide).

Ghan - druga rozległa trasa kursująca z Adelaide do Darwin (z południa na północ, przejeżdżając środkiem kraju). Trasa to 2979 km, trwa dwie doby. Jest również możliwość dojazdu z Sydney do Adelaide trasą Indian Pacyfic i przesiadka na kurs Adelaide - Darwin. Wtedy trasa wynosi 4670 km i jedzie się 4 dni! Linią Ghan można pojechać z Adelaide bądź z Darwin do Alice Springs, które położone jest centralnie w środku Australii. Kurs trwa 25 godzin. Cena w najniższej klasie, w niskiem sezonie, za kurs w jedną stronę - 499 AUD (Adelaide - Darwin), 269 AUD (Adelaide - Alice Springs lub Darwin - Alice Springs).

The Overland - najkrótsza trasa, pomiędzy Adelaide a Melbourne. Cena biletu dla turysty to 91 AUD. Kurs trwa 11 godzin.

Do wyboru cztery klasy przedziałów, najtańszy jest "Red Service" (wagon z fotelami pasażerskimi, w każdym wagonie toaleta i prysznic), a najdroższy to "Platinum Service" (dwuosobowy apartament, panoramiczne szyby, wyżywienie i napitek). Wszystkie informacje odnośnie powyższego przewoźnika oraz jego tras można znaleźć na oficjalnej stronie, która jest bardzo czytelna: www.greatsouthernrail.com.au

NSW TrainLink (www.nswtrainlink.info) – Połączenia pomiędzy Sydney, Melbourne, Brisbane i Canberra oraz regionalne połączenia w większości miast Nowej Południowej Walii. Mapy połączeń.

Przykładowe ceny:
Sydney - Melbourne 91 AUD
Brisbane - Sydney 91 AUD
Canberra - Melbourne 75 AUD

V/Line Passenger – Pociągi i autokary kursujące na terytorium Victorii. Mapy połączeń, kupno biletów, informacje.

Queensland Rail – długodystansowe pociągi w Queensland

TransWA – Spółka państwowa. Pociągi do Kalgoorlie i Bunbury

Prócz powyższych, w Australii operuje jeszcze kilka mniejszych, lokalnych przewoźników kolejowych. Ich listę oraz mapy tras można znaleźć na stronie: www.railaustralia.com.au/whichRailJourney.php. Niestety nie ma karty turystycznej umożliwiającej poruszanie się wszystkimi liniami. Karty takie, wyłącznie na swoje linie, oferują dwaj przewoźnicy: NSW TrainLink (NSW TrainLink Discovery Pass), oraz Queensland Rail (Queensland Explorer Pass).

Inne nasze artykuły o Australii:
Australia - przewodnik turystyczny.


comments powered by Disqus
Tagi: Australia  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ