Kolej w Australii - poradnik

Kolej w Rosji

Kolej w Australii.


Kolej w Australii nie jest rozbudowana. Nieduża ilość pasażerów do obsłużenia (populacja kraju to 25 milionów obywateli) oraz gigantyczne odległości (Australia jest niewiele mniejsza od całej Europy, a odległość ze wschodu na zachód, np. z Perth do Sydney to ponad 4 000 km) spowodowały, że dużo wygodniej, szybciej i taniej jest podróżować samolotami. Nie oznacza to jednak, że sieć kolejowa Australii jest bezużyteczna. Mimo niedużej ilości połączeń, jest w stanie dowieźć nas z jednego krańca Australii do drugiego.

Kolej w Australii

Mimo ogromnych odległości między miastami, podróżowanie koleją w Australii ma swoich miłośników. Jest to niesamowicie malownicze doświadczenie, jadąc pociągiem można zobaczyć piękne, niedostępne innymi środkami transportu miejsca. Przejazd pociągiem w Australii z całą pewnością należy traktować jako atrakcję turystyczną. Należy pamiętać, że przejazdy, zwłaszcza te dalsze, jak na przykład podróż z południa na północ kraju może zająć kilka dni, a ceny biletów są kosmicznie wysokie.

Główni przewoźnicy kolejowi w Australii

W Australii znajduje się kilku przewoźników kolejowych, zarówno prywatnych jak i państwowych. Nie ma jednej firmy obsługującej wszystkie trasy kolejowe.

Great Southern Railways

Największy przewoźnik kolejowy w Australii. Do wyboru cztery klasy przedziałów, najtańszy jest "Red Service" (wagon z fotelami pasażerskimi, w każdym wagonie toaleta i prysznic), a najdroższy to "Platinum Service" (dwuosobowy apartament, panoramiczne szyby, wyżywienie i napitek). Wszystkie informacje odnośnie powyższego przewoźnika oraz jego tras można znaleźć na oficjalnej stronie, która jest bardzo czytelna: www.greatsouthernrail.com.au

Przewoźnik oferuje 3 trasy, a w zasadzie to 3 osobne, słynne na cały świat linie:

Indian Pacific

Rozległa trasa kursująca z wschodniego wybrzeża (Sydney) na zachodnie wybrzeże (Perth). Trasa liczy 4352 km i pokonuje się ją w 3 dni. Do Perth można również wyruszyć z Adelaide, z którego są również kursy do Sydney. Cena w najniższej klasie za kurs w jedną stronę: 559 AUD (Sydney - Perth), 349 AUD (Adelaide - Perth), 229 AUD (Sydney - Adelaide).

Ghan

Druga rozległa trasa kursująca z Adelaide do Darwin (z południa na północ, przejeżdżając środkiem kraju). Trasa to 2979 km, trwa dwie doby. Jest również możliwość dojazdu z Sydney do Adelaide trasą Indian Pacyfic i przesiadka na kurs Adelaide - Darwin. Wtedy trasa wynosi 4670 km i jedzie się 4 dni! Linią Ghan można pojechać z Adelaide bądź z Darwin do Alice Springs, które położone jest centralnie w środku Australii. Kurs trwa 25 godzin. Cena w najniższej klasie, w niskiem sezonie, za kurs w jedną stronę - 499 AUD (Adelaide - Darwin), 269 AUD (Adelaide - Alice Springs lub Darwin - Alice Springs).

The Overland

Najkrótsza trasa, pomiędzy Adelaide a Melbourne. Cena biletu dla turysty to 91 AUD. Kurs trwa 11 godzin.

NSW TrainLink

Kolej w Australii

Kolej w Australii. Na zdjęciu NSW TrainLink na dworcu Dubbo, który zaraz odjedzie w stronę Sydney.


NSW TrainLink (www.nswtrainlink.info) oferuje połączenia pomiędzy Sydney, Melbourne, Brisbane i Canberra oraz regionalne połączenia w większości miast Nowej Południowej Walii. Mapy połączeń.

Przykładowe ceny:
Sydney - Melbourne 91 AUD
Brisbane - Sydney 91 AUD
Canberra - Melbourne 75 AUD

V/Line Passenger

Pociągi i autokary kursujące na terytorium Victorii. Mapy połączeń, kupno biletów, informacje.

Queensland Rail

Queensland Rail to długodystansowe pociągi w Queensland, jednym z sześciu stanów Australii.

Przykładowe trasy i ceny (cena za bilet w jedną stronę):

Brisbane - Bundaberg 54$
Townsville - Mackay 75$
Gladstone - Brisbane 90$
Bundaberg - Cairns 189$

Oficjalna strona internetowa: www.queenslandrailtravel.com.au.

TransWA

Spółka państwowa obsługująca połączenia autobusowe oraz połączenie kolejowe Perth - Kalgoorlie. Nazwa kolei to The Prospector, jest to szybka kolej, która minimum raz dziennie odjeżdża ze stacji East Perth i Kalgoorlie. Trasa liczy 653 kilometry i pokonuje się ją w nowoczesnym pociągu w mniej niż 7 godzin.

Trasa przejazdu: East Perth Terminal • Midland • Toodyay • Northam • Meckering • Cunderdin • Tammin • Kellerberrin • Doodlakine • Hines Hill • Merredin • Burracoppin • Carrabin • Bodallin • Moorine Rock • Southern Cross • Koolyanobbing • Bonnie Vale • Kalgoorlie Station

Cena biletu w dwie strony zaczyna się od 93,70$. Dzieci do lat pięciu podróżują za darmo, a osoby w wieku 5-15 lat mają 50% zniżki.

Oficjalna strona internetowa: www.transwa.wa.gov.au.

Pozostałe linie kolejowe

Prócz powyższych, w Australii operuje jeszcze kilka mniejszych, lokalnych przewoźników kolejowych. Ich listę oraz mapy tras można znaleźć na stronie: www.railaustralia.com.au/whichRailJourney.php. O lokalnych przewoźnikach, którzy posiadają przejazdy będące atrakcjami turystycznymi, piszemy w naszym innym artykule: największe atrakcje Australii.

Karty turystyczne i zniżkowe na kolej w Australii

Niestety nie ma karty turystycznej umożliwiającej poruszanie się wszystkimi liniami. Karty takie, wyłącznie na swoje linie, oferują dwaj przewoźnicy: NSW TrainLink (NSW TrainLink Discovery Pass), oraz Queensland Rail (Queensland Explorer Pass).

Inne nasze artykuły o Australii:
Australia - przewodnik turystyczny.
Australia - największe atrakcje

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021


Tagi: Australia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ