Australia - największe atrakcje

Koala w Australii

Koala w Australii. Gdzie zobaczyć koalę w Australii? Dowiedz się z naszej listy atrakcje w Australii.


Atrakcje Australii to, podobnie jak sama Australia, temat bardzo rozległy. Atrakcje rozsypane są po całym kontynencie, dzięki czemu do Australii najlepiej lecieć od razu na dłuższy urlop. Atrakcje, które oferuje Australia spodobają się każdemu podróżnikowi! Poznaj z nami największe atrakcje Australii.

Mimo że Australia ma powierzchnię prawie tak dużą, jak Chiny, zamieszkuje ją zaledwie 25 milionów mieszkańców. To aż 13 milionów mniej niż w Polsce! Dwie trzecie mieszkańców Australii mieszka w pięciu miastach. Stąd nic dziwnego, że jedną z atrakcji będą miasta i siłą rzeczy będziemy poruszali się między nimi. Z tego powodu artykuł podzieliliśmy na miasta i otaczające je atrakcje.

Miasta

Ze względu na gigantyczne odległości między miastami ważne jest również, jak będziemy podróżować. Z tego powodu w poniższym tekście dorzuciliśmy również informację na temat podróżowania między niektórymi miastami i atrakcjami.

Sydney

Największe miasto Australii, które zamieszkuje 5,3 miliona mieszkańców (20% populacji kraju). Wśród jego atrakcji znajduje się znana wszystkim Sydney Opera House oraz inne zabytki - Katedra św. Andrzeja, liczący prawie 100 lat most Sydney Harbour Bridge, wiekowy Royal Botanic Garden czy Sydney Tower.

Góry Błękitne

Góry Błękitne (Blue Mountains) to jeden z symboli Australii. Wspaniałe, położone niecałe 100 kilometrów pasmo górskie, które zawdzięczają swoją nazwę eukaliptusowi, który porasta ich stoki. Ulatniające się z nich olejki eteryczne powodują, że góry oglądane z pewnej odległości zdają się mieć niebieskawą barwę. Góry położone są na terenie Parku Narodowego (Blue Mountains National Park), który jest jednym z najpopularniejszych w Australii. Najwyższym szczytem pasma jest One Tree Hill, który ma wysokość 1111 m n.p.m. Najsłynniejszą formacją skalną jest natomiast Three Sisters (Trzy Siostry). Park posiada szlaki turystyczne, kolejkę linową (Scenic World) oraz muzeum.

Trzy Siostry (Three Sisters) w Australii

Trzy Siostry (Three Sisters) w Australii w parku Blue Mountains National Park.


Royal National Park

Park położony 29 kilometrów od Sydney. Po amerykańskim Yellowstone jest to drugi, najstarszy park narodowy na świecie. Założono go 26 kwietnia 1879 roku. Słynie z klifowych formacji skalnych zbudowanych z białego piaskowca, który w wyniku wielu milionów lat erozji przybrał nienaturalnie proste kształty. Najsłynniejszym miejscem parku jest Wedding Cake Rock (Tort Weselny), znane również jako White Rock (Biała Skała). Swoją nazwę zawdzięcza temu, że skała ma prostokątny kształt i przypomina ogromny, weselny tort. W parku znajdziemy ponad 100 kilometrów pieszych szlaków, trasy rowerowe oraz miejsca piknikowe i kempingowe.

Melbourne

Drugie największe miasto Australii (5,1 miliona mieszkańców). To właśnie tutaj odbywa się Australian Open (w Melbourne Park). Będąc tu nie można ominąć wizyty w ogromnego pałacu, Royal Exhibition Building, który wybudowano w 1880 roku. To pierwszy australijski budynek, jaki trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Melbourne otoczone jest wieloma miejscami wartymi odwiedzenia:

Kolej Puffing Billy

Zabytkowa parowa kolej wąskotorowa położona w górach Dandenong (Dandenong Ranges). Pasmo znajduje się na obrzeżach miasta, w parku narodowym Dandenong Ranges National Park.

Park Narodowy Port Campbell

Port Campbell National Park położony jest niecałe 100 kilometrów od Melbourne. Znajduje się w nim jeden z symbolów Australii - The Twelve Apostles (Dwunastu Apostołów). To naturalnie powstałe kolumny z wapienia, stojących tuż przy morskim brzegu. To jedna z najczęściej fotografowanych i odwiedzanych atrakcji w Australii. Niestety w wyniku erozji i podmywania Apostołowie powoli znikają z panoramy Australii. W chwili obecnej jest już tylko Ośmiu Apostołów.

Twelve Apostles (Dwunastu Apostołów) w Australii

Twelve Apostles (Dwunastu Apostołów) w Australii. Niestety z powodu erozji stoi już tylko ośmiu apostołów.


Jadąc do parku z Melbourne będziemy jechać Great Ocean Road. To niezwykle malownicza droga, którą wybudowali żołnierze powracający do Australii po zakończeniu I wojny światowej. Jej budowa została zakończona w 1932, stając się tym samym największym na świecie pomnikiem ofiar wojny.

Góry The Grampians

The Grampians to pasmo górskie położone około 250 kilometrów od Melbourne. Znajduje się tu park narodowy - Grampians National Park, który oferuje ponad 200 kilometrów szlaków turystycznych.

Hanging Rock

Wisząca Skała (Hanging Rock) to wulkaniczna formacja skalna położona około 60 kilometrów na północny zachód od Melbourne. Skała jest wysoka na 105 metrów i jest bardzo popularnym miejscem na wypad. Obok niej znajduje się małe muzeum oraz miejsce kempingowe.

Phillip Island

Wyspa leżąca niecałe 150 kilometrów od centrum Melbourne. Leżące na wyspie miasteczko posiada zaledwie 7 tysięcy mieszkańców, jednak ma ogromny potencjał turystyczny. Znajdziemy tu nie tylko oceanarium, rezerwat koali czy piękne plaże, ale również dwie największe atrakcje, znane w całym kraju - rezerwat pingwinów małych oraz tor wyścigowy Phillip Island Grand Prix Circuit.

Ballarat

Małe miasteczko (100 tysięcy mieszkańców), położone 100 kilometrów od Melbourne. Miasto było centrum gorączki złota od 1851 roku. Dzisiaj w mieście znajduje się skansen, będący repliką miasta z czasów gorączki złota.

Tasmania

Wyspa położona około 300 kilometrów od wybrzeża Australii. Dla porównania, jej powierzchnia jest niewiele mniejsza od powierzchni Czech. Mieszka na niej 540 tysięcy mieszkańców. Tasmania jest najmniejszym stanem Australii. Dopłyniemy do niej z portu w Melbourne promami Spirit od Tasmania (www.spiritoftasmania.com.au). Standardowa cena za jedną osobę to 130 AUD za rejs w jedną stronę. Na Tasmanie warto wybrać się, jeżeli mamy minimum kilka dni na jej zwiedzanie. Idealnie sprawdza się wynajęcie auta, którym będziemy mogli jeździć po wyspie. Jeżeli nie mamy czasu, to z Melbourne możemy wybrać się na całodniowe wycieczki katamaranami, które co prawda nie zakończą się wyjściem ze statku na Tasmanii, ale pozwolą nam zobaczyć wyspę z bliska. Najniższa cena za taką podróż zaczyna się od 150 AUD.

Brisbane i Gold Coast

Jako że oba miasta ze sobą graniczą, postanowiliśmy opisać je wspólnie. Niech Was to jednak nie zmyli - z centrum Brisbane do centrum Gold Coast będziemy jechali ponad godzinę! Brisbane to trzecie największe miasto Australii, mieszka w nim 2,5 miliona mieszkańców. Gold Coast zamieszkuje 600 tysięcy mieszkańców. Oba miasta stanowią australijską stolicę zabawy i beztroski. Miasta posiadają masę różnego rodzaju parków tematycznych - od najczęściej odwiedzanego na świecie aquaparku (Wet'n'Wild Gold Coast), park filmowy Warner Bros Movie World po zoo należące do nieśmiertelnego Australijczyka, Steve'a Irwina. Gold Coast posiada jeszcze jedno znane miejsce - plaże Surfers Paradise - ogromną, ciągnąca się na kilkadziesiąt kilometrów plażę ciągnącą się wzdłuż miasta.

Gondwana Rainforests of Australia

Niedaleko Brisbane i Gold Coast znajdują się lasy deszczowe Gondwana Rainforests of Australia, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wszystkie lasy gondwany są zgrupowane jako jeden rezerwat, jednak w rzeczywistości na terenie lasów funkcjonuje aż 16 parków narodowych, z których najbliżej Brisbane są położone parki Lamington (80 kilometrów), Main Range (80 km), Springbrook (80km), Mount Chinghee (90 km) oraz Mount Barney (100 km).

Byron Bay

Jedno z najpopularniejszych w Australii miejsc wypoczynkowych. Plaża, słońce, raj na ziemi. Byron Bay położone jest 100 kilometrów od Brisbane i Gold Coast.

Perth

Główne miasto na zachodzie Australii. Zamieszkane przez 2,1 miliona mieszkańców. Najbardziej oddalone duże miasto świata. Najbliższe duże miasto, które znajduje się "niedaleko" Perth, to położone 2100 kilometrów na wschód Adelaide. Miasto posiada masę miejsc do odwiedzenia. Nie można ominąć największego parku w mieście, Kings Park, w którym znajduje się bardzo dużo atrakcji, takich jak ogród botaniczny, sporo pomników oraz taras widokowy. Cała wschodnia część miasta kończy się szerokimi plażami, natomiast reszta Perth otoczona jest przez parki narodowe, z których najbliżej położony jest Helena National Park.

Adelaide

Ostatnie z dużych miast Australii, zamieszkane przez 1,3 miliona mieszkańców. Miasto w zamierzeniu zostało założone jako miasto otwarte dla wszystkich, dzięki czemu dzisiaj nazywane jest miastem kościołów - wszystko przez ogromną ilość kościołów wszystkich wyznań świata.

Kangaroo Island

Wyspa położona 200 kilometrów od Adelaide. Słynie z parku narodowego Flinders Chase National Park oraz dwóch rezerwatów przyrody. Jedno z lepszych miejsc w Australii do obserwowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Nim jednak rzucisz się do planowania tutaj przyjazdu, pamiętaj, że dzikie kangury spotkasz w Australii praktycznie na każdym kroku.

Kangury w Australii

Kangury w Australii, zdjęcie uchwycone na Kangaroo Island.


Cairns

Cairns położone jest na północnym wschodzie Australii. Jest dużo mniejsze od wcześniej wymienionych miast, w Cairns mieszka tylko 220 tysięcy mieszkańców. Dla turysty najważniejsza jest taka, że Cairns jest najlepszą bazą wypadową na Wielką Rafę Koralową.

Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa (ang. Great Barrier Reef) to słynna, największa na świecie rafa koralowa znajduje się na północno wschodnim krańcu Australii. Najlepszą bazą wypadową na rafę jest miasto Cairns (220 tysięcy mieszkańców). Na rafę można się dostać z biurami podróży. Ofert jest od zatrzęsienia, dzięki czemu możemy wybrać to, co najbardziej nam odpowiada. Do wyboru jest m.in. rejs katamaranem ze szklanym dnem i dwukrotnym czasem wolnym na nurkowanie/snorkowanie, lub na bogato - nurkowanie połączone z nocą spędzoną na rafie, na jednej z koralowych mikrowysepek. W zależności od naszej wiedzy i chęci, wycieczki płyną w różne części rafy. Większość wycieczek ma w cenie posiłek i napoje na pokładzie. Cena za najtańszy wariant całodniowej wycieczki waha się w widełkach 100-150 AUD (około 290-436 PLN), natomiast wycieczka z noclegiem to koszt około 100 AUD wyższy.

Wycieczki można kupić w biurach podróży, informacji turystycznej, a nawet w hotelach. Niezależnie od miejsca, w którym kupimy wycieczkę, cena za bilety powinna być taka sama.

Skyrail Rainforest Cableway

W Boliwii znajduje się 7 parków narodowych. Jeżeli nie wiesz, do których parków się wybrać, lub masz zamiar odwiedzić tylko jeden park narodowy w Boliwii, to odpowiedź jest bardzo prosta - wybierz Madidi.

Kuranda Scenic Railway

Zabytkowa linia kolejowa łącząca Cairns z miastem Kuranda. Kolej wybudowano w 1891 roku. Ze względu na ciężkie ułożenie terenu, linia ma bardzo krętą trasę pełną mostów, zakrętów i tuneli. Kolej przejeżdża obok wielu pięknych miejsc, dzięki czemu dzisiaj jest popularną atrakcją turystyczną. Na swojej trasie kolej przejeżdża m.in. przy 300 metrowej skarpie, obok wodospadów Barron Falls i Stoney Creek Falls, między górami i przez lasy. Czas przejazdu to 1,5h. Koszt biletu w jedną stronę to 50 AUD, a w dwie strony to 76 AUD. W samym Kuranda również nie będziemy się nudzić. To malutkie miasteczko posiada sanktuarium motyli (Australian Butterfly Sanctuary) oraz park z pandami (Kuranda Koala Gardens). Więcej informacji: www.ksr.com.au

Cape Tribulation

Przylądek położony 110 kilometrów od Cairns. To właśnie tutaj w 1770 roku zacumował James Cook, jeden z odkrywców Australii. Przylądek znajduje się na terenie parku narodowego Daintree National Park. Przy przylądku znajduje się piesza ścieżka edukacyjna.

Port Douglas

Jedno z najpopularniejszych miejsc na plażowanie w Australii. Wakacyjny kurort położony 70 kilometrów od Cairns.

Darwin

Miasto położone na północy Australii, w jej środkowej części. W mieście mieszka 150 tysięcy mieszkańców. Jeżeli mamy zamiar udać się do środka Australii, czyli do Alice Springs i Uluru, i mamy zamiar dojechać tam pociągiem, to Darwin będzie prawdopodobnie miastem, które będziemy chcieli odwiedzić. W przeciwnym przypadku możemy je ominąć.

Park Narodowy Kakadu

Kakadu National Park to park, którego wyróżnia duża ilość zabytków związanych z Aborygenami. Obszar parku to jedno z pierwszych miejsc, które około 50 tysięcy lat temu zamieszkali Aborygeni. Na jego terenie znajdziemy ponad 5000 stanowisk osadnictwa Aborygenów. Park posiada ogromną ilość malowideł jaskiniowych i naskalnych oraz śladów działalności Aborygenów datowanych nawet na 20 tysięcy lat do tyłu!

Kolej The Ghan

Wybudowana w 2004 roku transkontynentalna linia kolejowa łącząca północ i południe Australii. Długość linii wynosi 2979 kilometrów. Budowa szła niesamowicie topornie - rozpoczęła się w 1878 roku. The Ghan łączy Darwin z Adelaide, przejeżdżając przez Alice Springs. Sam przejazd koleją jest jedną z wielkich atrakcji turystycznych Australii. Niestety, ale odstrasza cena - najtańszy przejazd między Darwin a Adelaide kosztuje 499 AUD! Więcej w artykule kolej w Australii.

Stuart Highway

Rozpoczynająca się w Darwin droga transkontynentalna, którą można przejechać identyczną trasę, co pociągiem The Ghan.

Alice Springs

Miasto położone w centralnej części Australii. Położone jest 468 kilometrów od słynnego Uluru, zlokalizowane prawie dokładnie w środku kontynentu australijskiego. Dotrzeć do miasta możemy na trzy sposoby - wynajętym samochodem, samolotem lub pociągiem z miasta Darwin. Więcej informacji: kolej w Australii.

Uluru

Symbol Australii - ogromna formacja skalna znajdująca się w parku narodowym Uluru-Kata Tjuta National Park. Uluru znane jest również pod nazwą Ayers Rock lub po prostu jako The Rock. Niestety dotarcie do niego jest czasochłonne i kosztowne. Możemy tu przylecieć samolotem, przyjechać wynajętym samochodem, lub wykupić wycieczkę w Alice Springs. Osobiście polecamy wynajem auta. Park Narodowy jest ogromny, a odległości między atrakcjami na tyle duże, że najsensowniej będzie posiadać wynajęty samochód. Prócz Ayers Rock warto jeszcze zobaczyć Kata Tjuta (mniej znane, a równie piękne monolity), szlak Walpa Gorge oraz Valley of the Winds.

Uluru, Australia

Uluru, Australia. Jeden z symboli Australii.


Watarrka National Park

Park położony między Alice Springs a Uluru. Często z braku czasu pomijany przez turystów, co jest dużym błędem. Park oferuje oszałamiający pieszy szlak po kanionie - Kings Canyon Rim Walk. Jeżeli mamy wynajęty samochód, to możemy bezproblemowo zatrzymać się tutaj w drodze do Uluru.

Outback

Outback to pustynna część Australii. Mimo że stanowi większość kontynentu, jest praktycznie niezamieszkana. Pustynne pustkowia przecinają gdzieniegdzie malutkie miasteczka. Do niektórych z nich warto zajrzeć. Najciekawszym miasteczkiem jest Coober Pedy, zamieszkane przez 1,5 tysiąca mieszkańców zagłębie wydobycia opalu - narodowego minerału Australii. Tutaj wydobywa się najlepszy, najcenniejszy opal na świecie. W lokalnym muzeum dowiesz się wszystkiego o tym miejscu i o kamieniu. Z powodu ogromnych upałów, znaczna część mieszkańców mieszka w wykutych pod ziemią jaskiniach. To nieziemskie miejsce, którego nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie. Coober Pedy jest miejscem, w którym kręcono pierwszą część filmu Mad Max.


comments powered by Disqus
Tagi: australia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ