Japonia - przewodnik turystyczny

Tokio

Japonia nazywana jest Krajem Kwitnącej Wiśni.


Japonia znajduje się na liście marzeń wielu osób, nie tylko podróżników. To kraj, który przyciąga jak magnes. Niesamowita historia, kultura, zabytki, nowoczesność, która przeplata się z umiłowaniem tradycji, rozwinięte, tętniące życie miasta z urokliwymi terenami zielonymi. Poznajmy lepiej Kraj Kwitnącej Wiśni!

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
zwiedzanie Osaka - przewodnikzwiedzanie Tokio - przewodnik

INFORMACJE OGÓLNE

JAPONIA

Populacja

126,5 mln

Stolica

Tokio

Strefa czasowa

UTC/GMT + 9 godz.
(12:00 w Polsce = 20:00 w Japonii)

Waluta

Yen (JPY)
1000 JPY = 31,38 PLN
1 PLN = 31,86 JPY
1 EUR = 131,74 JPY
1 USD = 105,70 JPY
(17.02.2018)

Język

japoński, słaba znajomość angielskiego

Główne miasta

Tokio, Osaka, Kyoto

JAK NAJTANIEJ DOTRZEĆ DO JAPONII?

praktyczne informacje o Japonii

Do Japonii można dotrzeć za mniej niż 2000 PLN.


Do Tokio pojawiają się dość często podróże. W 2017 kilka razy trafiły się promocje, kiedy z Polski można było polecieć do stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni za około 1500 - 1800 PLN. Polecam regularne przeglądanie stron agregujących promocje lotnicze.

W standardowej cenie polecimy do Tokio kilkoma liniami lotniczymi z Europy. Najciekawiej wygląda LOT z Warszawy (cena od 2459 PLN) i Aeroflot, m.in. z Berlina (za cenę od około 2500 PLN).

WIZA DO JAPONII

Wiza do Japonii

Wiza do Japonii nie jest wymagana przy pobycie krótszym niż 90 dni.


Wiza do Japonii nie jest wymagana przy wjeździe do kraju w celach turystycznych na okres krótszy niż 90 dni. W powyższym przypadku nie ma obowiązku meldunku.

W przypadku obywateli RP, którzy do Japonii udają się w celu podjęcia pracy lub studiów, muszą ubiegać się o wizę w japońskim urzędzie konsularnym w Warszawie (ul Szwoleżerów 8, tel. 022 696 5005, czynny pon-pt w godz. 9:00-12:30 i 13:30-17:00). Nie można tego dokonać na granicy. W uzasadnionych sytuacjach możliwe jest przedłużenie pobytu w Japonii, po warunkiem  złożenia wniosku w urzędzie imigracyjnym w Tokio co najmniej 10 dni przed wygaśnięciem prawa pobytu.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport publiczny w Japonii

Po Japonii najlepiej przemieszczać się samolotem lub pociągami.


Podróżni wybierający się do Japonii mają do wyboru wiele możliwości przemieszczania się między miastami. Najpopularniejsza jest kolej oraz samoloty. Oba środki transportu są bardzo szybkie i bezpieczne. Gorzej z ceną. O ile można jeszcze znaleźć tanie bilety lotnicze np. z Tokio do Osaki, o tyle pociąg będzie bardzo drogi. Można, a nawet trzeba wyposażyć się przed wyjazdem do Kraju Kwitnącej Wiśni w specjalne passy, jednak i tak może się okazać, że w przypadku długich podróży wydamy więcej na podróże wewnątrz kraju aniżeli na loty z Europy do Japonii.

                    Loty

loty wewnątrz Japonii

Podróż samolotem to dobry i wcale nie aż tak drogi pomysł.


Z powodu świetnie działającej kolei, loty zostały w Japonii dość zmarginalizowane. W Japonii działa wiele lotnisk, jednak loty są polecane głównie do miejsc, gdzie nie dojeżdża Shinkansen (japońska kolej). Główne krajowe lotniska do tokijska Haneda, Itami w Osace oraz lotnisko w Kobe. Jeżeli planujecie loty krajowe tego samego dnia, co międzynarodowe to i w Osace i w Tokio będziecie musieli zarezerwować sobie około 3-4 godziny na transfer pomiędzy lotniskami.

Główni przewoźnicy to Japan Airlines (www.jal.co.jp/en/) i ALL Nippon Airways. Obie linie lotnicze oferują specjalny bilet Visit Japan, dzięki któremu pasażer, który kupił bilet do i z Japonii może kupować bilety wewnątrz kraju, niezależnie od odległości za około 10 000 jenów każdy. Obok regularnych linii po japońskim niebie latają również budżetowi przewoźnicy jak Air DO, Skymark Airlnes czy StarFlyer (www.starflyer.jp). Bilet na trasie Tokio – Osaka kupiony z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym można zabukować już za 130 zł!

Japan Airlines i ALL Nippon Airways oferują również swoim młodym klientom Skymate Card. Jest to karta skierowana do pasażerów do 22. roku życia i uprawnia do dużych zniżek na loty krajowe. Karta kosztuje jednorazowo 1000 jenów, a dzięki zniżkom bardziej opłaca się latać aniżeli jeździć pociągiem (różnica nawet do 50%).


Od pewnego czasu w Japonii latają także nowe lokalne tanie linie lotnicze Peach Airlines. Jeżeli planujemy podróżowanie po tym kraju warto zapoznać się z ich ofertą.

                    Drogi

drogi w Japonii

Podróżowanie autem kosztuje w Japonii majątek.


Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane, a do poruszania się samochodem po Japonii wymagane jest japońskie prawo jazdy (którego nie można uzyskać w trakcie pobytu krótkoterminowego), co uniemożliwia wypożyczenie samochodu i poruszanie się nim w trakcie krótkiego pobytu w Japonii.

Mając kartę pobytu, a więc przy dłuższej wizycie w Japonii, możemy ubiegać się o japońskie prawo jazdy. W tym celu należy przetłumaczyć prawo jazdy na język japoński (w ambasadzie lub u tłumacza) i razem z dokumentami udać się do japońskiego urzędu komunikacyjnego, gdzie obowiązkowo przechodzi się egzamin z przepisów i badanie wzroku.

Stan dróg jest w Japonii imponujący, jednakże drogi szybkiego ruchu i przejazdy tunelami są płatne. W dużych miastach transport samochodowy jest utrudniony z powodu korków. Miejsc parkingowych jest niewiele, a parkowanie w centrach miast jest bardzo drogie.

Bezwzględnie należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, mandaty, nawet za drobne wykroczenia, są niesamowicie wysokie. Przykładowo, za rozmowę przez telefon w trakcie jazdy trzeba zapłacić 50 000 jenów.


Ograniczenia prędkości:
- W miastach 40 km/h
- Poza terenem zabudowanym 60 km/h
- Na autostradach 100 km/h

                    Pociągi

Kolej w Japonii

Japan Rail to największa firma kolejowa w Japonii.


Siatka kolejowa pokrywa w Japonii praktycznie cały kraj. Pociągi zawsze przyjeżdżają na czas, co jest niespotykane w Europie czy Ameryce Północnej. Głównym japońskim przewoźnikiem jest prywatny Japan Rail, którzy podzielony jest ze względu na regiony w którym jeździ pociąg. Planując podróż pociągiem warto pamiętać, że kolej jest nieczynna pomiędzy 01.00, a 05.00 rano. Na szczęście wszystkie bary są zazwyczaj otwarte do godziny w której zaczynają jeździć pociągi. JR oraz wielu innych przewoźników często wprowadza wagony tylko dla kobiet i w określonych godzinach mężczyźni nie mają tam wstępu. Obok normalnych pociągów w Japonii działa również szybko kolej Shinkansen, która porusza się z zawrotną prędkością 300 km/h! Bilet są bardzo drogie, jednak aby uniknąć wysokich kosztów transportu turyści mogą skorzystać albo z Japan Rail Pass albo z Seishun 18.

Japan rail pass

Japan rail pass (www.japanrailpass.net) to czasowy bilet na japońskie pociągi popularny wśród większości turystów. Co ciekawe, można go kupić wyłącznie poza Japonią. Mimo że jest to bardzo opłacalny wariant, to i tak słono przyjdzie nam za niego zapłacić. Bilet podzielony jest na klasy i można go kupić na 7 dni (38 880 jenów), 14 (62 950 JPY) albo 21 dni (81 870 JPY). Dzieci do 11 roku życia obowiązuje zniżka 50%. Żeby zobrazować opłacalność biletu warto spojrzeć na pierwszy lepszy przykład. Otóż 7-dniowy pass kosztuje 38 880 jenów (1166 zł), natomiast pojedynczy bilet Tokio do Osaki to koszt nawet 30 000 jenów (!). Kupują JRP możecie poruszać się również super szybką koleją Shinkansen. JRP nie obowiązuje w przypadku nocnych pociągów oraz kolei Shinkansen na trasach Nozomi i Mizuho – trzeba do nich dopłacać!


Więcej informacji na: http://www.japanrailpass.net/eng/en001.html

Seishun 18

Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest Seishun 18. Bilet kosztuje 11 500 jenów i pozwala na nieograniczone podróże pociągiem przez 5 dni, przy czym w przeciwieństwie do JRP można go dzielić między osoby, tzn. np. 2 dni korzysta z niego jedna osoba, a przez kolejne 3 inna. Niestety każdy kij ma dwa końce. W tym przypadku haczyk polega na tym, że Seishun działa głównie tylko w przypadku pociągów lokalnych (większość tras JP jest wyłączona), a poza tym można używać go tylko podczas szkolnych wakacji tzn. od marca do kwietnia; od lipca do sierpnia; od grudnia do stycznia.

                    Autobusy / autokary

transport autokarami i busami w Japonii

Autokary to ciekawa alternatywa podróżowania po Japonii.


Długodystansowe autobusy oferują bardzo wiele połączeń. Są dużo tańsze niż Shinkansen, jednak za niższą ceną idzie o wiele dłuższy czas podróży aniżeli w przypadku kolei. Autobus z Tokio do Osaki może kosztować nawet do 3500 jenów. Przewoźników jest wielu m.in.: Star Express, Willer Express (www.willerexpress.com) czy Kansai Bus. Warto pamiętać, że na wiele tras będzie działał Japan Rail Pass, a biorąc pod uwagę niskie ceny biletów autobusowych oraz długi czas podróży można również rozważać wariant nocnych połączeń. Autobusy są wygodne (oczywiście dla osób nie wyższych niż 175 cm wzrostu) oraz mogą stanowić świetną alternatywę dla drogich noclegów. Firma Willer Express, podobnie jak Japan Rail w przypadku kolei oferuje Japan Bus Pass.

Japan Bus Pass

Japan Bus Pass jest dostępny zarówno dla turystów jak i dla mieszkańców Japonii i obejmuje sieć autobusów międzymiastowych. Ciekawostką jest to, że podobnie jak w przypadku JRP, JBP musi być kupiony poza granicami Japonii. Bus pass kosztuje odpowiednio 10 000, 12 000 albo 14 000 jenów dla 3, 4 i 5 dni. Mimo świetnej ceny, używanie Japan Bus Pass łączy się z pewnymi obostrzeniami. Po pierwsze bilet musi zostać użyty w ciągu 2 miesięcy od daty zakupu (kupujący sam aktywuje kartę). Poza tym na karcie można jeździć tylko dwoma autobusami dziennie i nie może to być ta sama linia. Pasy mogą być używane tylko przez jedną osobę. Przy maksymalnym użyciu Japan Bus Pass autobusy mogą kosztować nawet 1400 jenów za podróż.

W Japonii funkcjonuje Norimotosan (www.noritomosan.com), które jest jakby odpowiednikiem znanego nam BlaBlaCar. W serwisie możemy znaleźć oferty przejazdu tańsze o około 20% od przejazdów autokarowych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Japonii

Wiza turystyczna do Japonii obejmuje okres 90 dni.


- elektryczność: 100V / na wschodzie kraju: 50 Hz, natomiast na zachodzie kraju: 60 Hz, wtyczka typu Japońskiego/USA/Kanada (potrzebny transformator)
- wśród rzeczy, których nie można wwieść do Japonii (obok oczywistych, takich jak narkotyki), znajduje się mięso pod jakąkolwiek postacią oraz owoce. Co warto wiedzieć, osoby poniżej 20-go roku życia nie mogą wwozić do Japonii alkoholu ani tytoniu
- komunikacja w języku angielskim jest praktycznie niemożliwa - większość Japończyków nie zna angielskiego, a ci, którzy go znają, wstydzą się z niego korzystać (bojąc się, że nie uda im się porozumieć i się ośmieszą)
- można dysponować dowolną ilością pieniędzy, przy czym kwotę przekraczającą 1 mln JPY oraz złoto w sztabkach należy zadeklarować
- w bankach lub w kantorach wymiany walut można bez problemu wymienić pieniądze po kursie dnia. Należy okazać paszport. Nie wszystkie karty kredytowe wydane w Polsce są honorowane w japońskich sklepach i bankomatach
- najtaniej można zjeść w knajpach typu Torikozaki, gdzie wszystko kosztuje 270 jenów - takich miejsc jest w Japonii bardzo wiele

- jeżeli chcesz podróżować po Japonii z polskim przewodnikiem, albo chcesz zorganizować wyjazd biznesowy, to znam świetnego człowieka, który prowadzi firmę w Japonii i wszystkim się zajmie - po więcej informacji napisz do mnie maila

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Japonii

Japończycy to najbardziej długowieczna nacja świata.


- nazwa Japonii (używana przez mieszkańców do dzisiaj) to (z chińskiego): Nippon (lub Nihon), co oznacza Kraj Wschodzącego Słońca (nazwa ta odnosi się do położenia geograficznego Japonii względem Chin). Do dziś nie została wyjaśniona geneza nazwy Japan, wiadomo, że to ewolucja językowa prawdopodobnie z języka malajskiego lub mandaryńskiego
- w Japonii jasna karnacja uważana jest za piękną
- wśród japońskich nastolatków popularna stała się subkultura cosplayerów, którzy przebierają się za najróżniejsze postacie z mangi, anime, telewizji i gier komputerowych. Najwięcej cosplayerów można spotkać w tokijskiej dzielnicy Harajuku
- Japończycy słyną z tworzenia najnowocześniejszych technologii. Jednym z niespotykanych u nas urządzeń, jest specjalna toaleta, która, prócz swojego oczywistego przeznaczenia, myje, suszy i perfumuje
- w Japonii na każdym kroku stoją automaty vendingowe w których można kupić najróżniejsze napoje - polecamy butelkową herbatę w najróżniejszych rodzajach i smakach
- japoński rytuał picia kawy nazywa się Sado
- 70% Japonii to tereny górzyste
- w Japonii bardzo popularne jest jedzenie poza domem. Większość mieszkań nie jest wyposażona w piekarnik
- Japończycy są najbardziej długowieczną nacją świata - to tutaj średnia długość życia jest największa

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Japonii

Gdzie szukać przydatnych informacji o Japonii?


www.japan-guide.com - przewodnik po Japonii (ENG)
www.ana.co.jp - strona internetowa ANA Airways
www.airdo.jp - strona internetowa Air DO
www.skymark.co.jp/ja/ - strona internetowa Skymark

Nasze artykuły o Japonii:
Tokio - relacja z podróży (2012)

[BLOG] - Japończycy - uprzejmi pracoholicy o perfersyjnych zamiłowaniach
Karolina Bednarz - Kwiaty w pudełku - Japonia oczami kobiet - recenzja
 

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Japonia  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ