Osaka - przewodnik turystyczny

Osaka

Osaka to ogromne miasto. Foto: Pedro Szekely, flickr.com


Osaka to trzecie (po Tokio i Jokohamie) największe miasto Japonii. Razem z Kioto i Kobe wchodzi w skład zurbanizowanego regionu Keihanshin, który zamieszkuje prawie 20 milionów osób. Jest znaczącym portem azjatyckim oraz jednym z najważniejszych miejsc w historii Japonii.

Osaka - notka historyczna

Osaka była ważnym miastem już przed setkami lat. W VII wieku Cesarz Japonii, Kotoku, uczynił ją stolicą Japonii. Miasto nazywało się wtedy Naniwa. Bardzo szybko miasto stało się jednym z najważniejszych portów w tym rejonie świata. Miasto podupadło w XVII wieku, kiedy do władzy doszedł ród Tokugawa, a centrum władzy stało się Edo (przyszłe Tokio). Miasto odżyło po przywróceniu władzy cesarzowi i otwarciu się Japonii na świat. Osaka na powrót stała się ważnym portem, a znajdujący się w niej kupcy podorabiali się ogromnych majątków.

Podobnie jak znaczna część najważniejszych miast Japonii, Osaka została zniszczona podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu rozpoczęto dynamiczną odbudowę miasta. Dzisiaj, mimo że Osaka pozbawiona jest znacznej ilości zabytków ucierpiałych w czasie wojny, miasto dalej potrafi zachwycić.

Jak dolecieć do Osaki

Jak tanio dotrzeć do Osaki?


Czasami pojawiają się promocje na loty do Osaki. Dla przykładu, w grudniu 2017 roku można było polecieć z Polski do Osaki liniami Air France za 1747 PLN. Polecam śledzić strony agregujące promocje linii lotniczych.

Osaka - dojazd do centrum z lotniska

Dojazd z lotniska do Osaki.


Osaka obsługiwana jest przez 2 lotniska: Kansai International Airport (KIX) i Osaka International Airport (ITM).

Kansai International Airport (KIX) jest głównym lotniskiem Osaki i całego obszaru Keihanshin. Najprostszym sposobem na dotarcie do miasta jest transport busem Osaka Airport Limousine - za 1550 JPY (około 50 PLN) dojedziemy do Osaki, za 1950 JPY (około 60 PLN) do Kobe, a za 2550 JPY (około 80 PLN) dojedziemy do Kyoto.

Do Osaka International Airport (ITM - lotnisko znane jest jako Itami Airport) kursują głównie samoloty na lotach krajowych. Podobnie jak z KIX, najwygodniej dojechać z ITM busami Osaka Airport Limousine, które kursuje w różnych kierunkach miasta za 500-600 JPY (około 16 PLN).

Osaka - komunikacja miejska

Metro w Dominikanie

Komunikacja miejska w Osace jest niesamowicie rozwinięta.


Transport publiczny w Osace jest niesamowicie rozbudowany. Po mieście i całej aglomeracji porusza się wiele firm, co powoduje, że komunikacja publiczna w Osace może przerażać. Dla turysty najpowszechniejszym środkiem transportu będzie metro. Po mieście można jednak poruszać się innymi przewoźnikami, prywatnymi firmami, które po nim jeżdżą. W ten sposób dojedziemy np. do Universal Studios Japan. Aby zrozumieć, jak wygląda transport publiczny w Osace, musimy spojrzeć na mapę i rozpiskę przewoźników. Znajdziemy ją na oficjalnej turystycznej stronie Japonii pod tym adresem: www.japan-guide.com/e/e4006.html.

Cena za przejazd zależy od pokonanego dystansu (wynosi od 200 do 350 JPY - maksymalnie około 10 PLN za przejazd). Najłatwiej będzie nam się poruszać zakupując kartę ICOCA (działającą w całym regionie Kansai). Kartę kupimy w automatach biletowych (za 2000 JPY - około 60 PLN, 500 JPY to zwrotna kaucja, 1500 JPY trafia na nasze saldo). Nie pomylmy się i nie kupmy karty Pitapa, która jest bardziej skierowana dla lokalnych mieszkańców. Karta nie upoważnia nas do zniżek, ale dzięki jej posiadaniu podróżowanie staje się dużo łatwiejsze - kartę zasilamy w biletomacie gotówką i przykładamy ją w trakcie podróży. Dzięki temu system automatycznie pobiera odpowiednią opłatę za przejazd.

W Osace dostępne są dwie interesujące karty:
- Osaka Amazing Pass (2300 JPY (około 70 PLN) za 24h, 3000 JPY (około 90 JPY) za 48h) - karta do zakupienia w informacjach turystycznych i turystycznych agencjach. Upoważnia do bezpłatnego poruszania się metrem i busami wewnątrz Osaki oraz umożliwia wejście bez opłat do wielu głównych atrakcji, m.in. do Zamku w Osace czy do Umeda Sky Building
- Osaka One-Day Pass (800 JPY w dni robocze, 600 JPY w weekendy i święta) - do kupienia w kioskach i na stacjach metra. Upoważnia do bezpłatnego poruszania się metrem, busami i tzw. "New Tram" (z wyłączeniem linii OTS).

Jeżeli mamy zamiar podróżować po całej aglomeracji Keihanshin i zawitać również do Kyoto i Kobe, musimy zainteresować się narodowym przewoźnikiem kolejowym Japonii, JR. Więcej informacji w naszym przewodniku po Japonii. Pisząc w skrócie, powinniśmy się zastanowić nad kupnem karty Unlimited Kintetsu Rail Pass, która umożliwi nam podróżowanie przez 5 dni po całym obszarze regionu Konsai. Koszt 3700 JPY (około 120 PLN). Szczegółowa rozpiska dostępnych możliwość znajduje się pod adresem https://www.japan-guide.com/e/e2357_kansai.html.

Noclegi w Osace

Gdzie tanio spać w Osace?


Noclegi w Osace nie należą do najdroższych. Za nocleg w dwuosobowym pokoju zapłacimy od około 70 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 30 PLN. Spodziewajmy się bardzo małych powierzchni.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Atrakcje Osaki

Atrakcje w Osace.


Osaka jest wielkim miastem, co powoduje, że głównych atrakcji nie uda nam się obejść pieszo. Symbolem miasta jest XVI wieczny Zamek Osaka. Inne znane miejsca w Osace to m.in. Świątynia buddyjska Shitenno-ji (Czterech Królów Nieba) i chramy shinto Tenmangu i Imamiya Ebisu-jinja. Bardziej współczesne atrakcje to ogromne oceanarium (Kaiyukan, www.kaiyukan.com) i rozrywki Universal Studios Japan.

Z powodu rozmiarów miasta zwiedzanie warto podzielić na dzielnice:

Dōtonbori - rozrywkowa dzielnica wypełniona ogromnymi bilbordami, kasynami, salonami gier, klubami karaoke, teatrami. To właśnie ta dzielnica stanowiła inspirację dla futurystycznego miasta z filmu Łowca Androidów (Blade Runner).

Kitashinchi - imprezowa dzielnica, wypełniona barami i klubami.

Shinsaibashi - ekskluzywna dzielnica wypełniona kawiarniami i herbaciarniami z gejszami. Miejsce z wieloma butikami oferującymi lokalne rękodzieło. Dzielnica znana z hoteli miłości. Najpopularniejsza dzielnica zakupowa Osaki.

Amerikamura - modna, młodzieżowa dzielnica w stylu amerykańskim.

Tobita Shinchi - dzielnica czerwonych latarni, seks shopów i salonów masażu.

Osaka - przydatne linki

Osaka - przydatne strony.


www.japan-guide.com/e/e2157.html - rozbudowana zakładka o Osace na oficjalnej turystycznej stronie internetowej Japonii (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2023


Tagi: Osaka   Japonia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ