Chorwacja - przewodnik turystyczny

Chorwacja

 Chorwacja regularnie przyciąga rzesze turystów z całego świata.


Jeszcze kilkanaście lat temu Chorwacja kojarzyła się z tanim i pięknym kierunkiem, do którego rokrocznie jeździło bardzo wiele Polaków. Dzisiaj Chorwacja wciąż jest piękna, ale już nie taka tania. Ceny powoli zrównują się z cenami w kurortach hiszpańskich, włoskich czy francuskich. Nie zmienia to jednak faktu, że Chorwacja wciąż jest miejscem wartym odwiedzenia.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Zadar przewodnik zwiedzaniaZagzreb przewodnik zwiedzania

Chorwacja - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 4 miliony
Stolica Zagrzeb
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Warszawie = 12:00 w Chorwacji)
Waluta (od 1 stycznia 2023 roku) Euro (EUR)
1 EUR = 4,47 PLN
(10.08.2023)
Język chorwacki
Główne miasta Zagrzeb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Velika Gorica, Slavonski Brod, Pula, Karlovac

W czasach starożytnych na terenach Chorwacji znajdowała się rzymska prowincja Illyricum, która w I wieku n.e. została podzielona na dwie mniejsze - Dalmację i Panonię. W VII tereny te zasiedliły plemiona Chorwackie, które opuściły się z terenów pogranicza, o które Bizancjum walczyło z Państwem Franków. W 925 roku powstało Królestwo Chorwacji. Od 1102 w unii personalnej z Węgrami. W XVI wieku Chorwacja znalazła się pod kontrolą Habsburgów oraz Imperium Osmańskiego.

W dalszych latach wpływy tureckie słabły, a w XIX wieku Chorwacja znalazła się w Cesarstwie Austriackim. Po zakończeniu I wojny światowej Chorwacja ogłosiła niepodległość, a w 1929 roku weszła w skład Jugosławii. Kraj odzyskał niepodległość w 1991 roku, a w 1995 zakończyła się wojna na Bałkanach. Aż do 2000 roku krajem rządził dyktator. Od tego czasu nastąpiła integracja z Europą. Kraj otworzył się na turystów oraz stał się czonkiem Unii Europejskiej (2013).

Informacje praktyczne

- polskie MSZ zaleca szczególną ostrożność w przypadku chęci skorzystania ze sportów niebezpiecznych, m.in. raftingu i canyoningu - aby organizować takie imprezy sportowe nie potrzeba w Chorwacji żadnych uprawnień, warto więc upewnić się, że firma, z usług której chcemy skorzystać, posiada takie uprawnienia

- w Chorwacji można pić wodę z kranu

Warunki wjazdu

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 roku, co oznacza, że do kraju wjedziemy z ważnym paszportem lub dowodem osobistym. W kraju możemy przebywać bez wizy do 3 miesięcy od daty wjazdu

Język i znajomość języka angielskiego

Językiem urzędowym Chorwacji jest język chorwacki, który jest bardzo podobny do języka serbskiego. Ze względu na dużą ilość turystów i wielkość przemysłu turystycznego w Chorwacji, spora część społeczeństwa posługuje się językiem angielskim.

Gotówka i bankomaty

Walutą Chorwacji jest Kuna (HRK). Nazwa chorwackiej waluty pochodzi z czasów średniowiecznych, kiedy skóra tego małego ssaka była na terenach Chorwacji traktowana jako jednostka wartości. 1 kuna dzieli się na 100 lip. W wielu miejscach można płacić euro, jednak w większości przypadków jest to nieopłacalne.

Bankomaty są powszechnie dostępne, nie powinno być problemów z polskimi kartami płatniczymi. Revolut w Chorwacji działa bez problemu.

Bezpieczeństwo

Po zakończonej w 1995 roku wojnie Chorwacja posiada na swoim terytorium pola minowe. Mimo wciąż trwających akcji saperskich, ziemia skrywa jeszcze kilkadziesiąt tysięcy min czekających na rozbrojenie. Pola minowe są odpowiednio oznaczone, dzięki czemu zbaczając z trasy mamy małe szanse na trafienie na nieoznakowane pole. Wciąż jest jednak taka możliwość, dlatego władze Chorwacji radzą konsultować się z lokalnymi mieszkańcami w przypadku chęci udania się do miejsca poza ludzkimi szlakami.

Jak dotrzeć do Chorwacji

loty do Chorwacji

Jak najtaniej dolecieć do Chorwacji?


Jedyne tanie loty z Polski do Chorwacji obsługuje Wizzair (Split z Warszawy). Osoby mieszkające na zachodzie kraju mogą pomyśleć o locie z Berlina (EasyJet do Splitu) za cenę 400-600 PLN. Loty są wyłącznie w okresie czerwiec - październik.

Do Chorwacji dolecimy również tanimi liniami z przesiadkami, np. w Brukseli (nasz artykuł: Bruksela - przewodnik zwiedzania). Cena za taką kombinacje łącznie nie powinna przekroczyć 300-400 PLN.

Transport wewnątrz Chorwacji

Chorwacja jest bardzo ciekawym państwem pod względem ukształtowania terenu. Chorwacja posiada wybrzeże, do którego równolegle ustawione są podłużne wyspy. Miliony lat temu były to góry, które zostały zalane przez morze. To unikatowy typ wybrzeża, który nazywany jest wybrzeżem dalmatyńskim.

Południowa Chorwacja usypana jest Górami Dynarskimi, natomiast jej północna część jest niziną. Takie ukształtowanie determinuje kwestie transportu wewnątrz tego pięknego kraju. Najlepszym środkiem transportu okazuje się być samochód, natomiast najmniej godne polecenia są pociągi.

Loty wewnątrz Chorwacji

loty w Chorwacji

Wbrew pozorom między chorwackimi miastami można dość tanio latać.


Narodowym przewoźnikiem chorwackim jest Croatia Airlines (www.croatiaairlines.com). Linia lata wewnątrz kraju między miastami Split, Zadar, Dubrownik, Zagrzeb, Bol, Osijek, Pula. Ceny nie należą do wybitnie wysokich.

LOTY WEWNĄTRZ CHORWACJI - TRASY I CENY
Trasa: Długość lotu Cena
Zagrzeb - Zadar 0:40h 337 HRK
(195 PLN)
Zagrzeb - Split 0:50h 337 HRK
(195 PLN)
Zagrzeb - Osijek 0:40h 377 HRK
(219 PLN)
Zagrzeb - Dubrownik 1:05h 337 HRK
(195 PLN)
Zagrzeb - Pula 1:45h (jedna przesiadka) 286 HRK
(166 PLN)
Zadar - Split - -
Zadar - Dubrownik 8h (jedna przesiadka) 547 HRK
(317 PLN)
Zadar - Osijek 5h (jedna przesiadka) 290 HRK
(168 PLN)
Dubrownik - Pula 8:55h (2 przesiadki) 581 HRK
(337 PLN)

Tańsze od samolotów są autokary i pociągi.

Busy i autokary w Chorwacji

Podróżowanie autobusem po Chorwacji to dobry i dość tani sposób na zwiedzanie kraju. Główną bazą chorwackich sieci autokarowych jest dworzec w Zagrzebiu (Bus Terminal Zagreb, Autobusni kolodvor Zagreb). Autobusy w Chorwacji poruszają się szybciej niż kolej.

Najwięksi przewoźnicy to Craotia Bus (www.croatiabus.hr), Autotrans (www.autotrans.hr), droższy AP Varaždin (www.ap.hr) oraz sieć mniejszych przewoźników. Ceny przejazdów zamieszczam w poniższej tabeli:

AUTOKARY W CHORWACJI - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy Craotia Bus Autotrans AP Varaždin
Zagrzeb - Rijeka 2:30h

50 HKR
(29 PLN)

43 HRK
(25 PLN)
115 HKR
(67 PLN)
Zagrzeb - Zadar 5:00h 83 HKR
(48 PLN)
36 HRK
(21 PLN)
110 HKR
(64 PLN)
Zagrzeb - Split 5:30h 79 HRK
(46 PLN)
60 HRK
(35 PLN)
110 HKR
(64 PLN)
Zagrzeb - Osijek 4h - 120 HRK
(70 PLN)
-
Zagrzeb - Dubrownik 8h 182 HRK
(106 PLN)
- 259 HKR
(150 PLN)
Zadar - Split 3h 70 HRK
(41 PLN)
28 HRK
(16 PLN)
94 HKR
(55 PLN)
Zadar - Dubrownik 6:30h 182 HRK
(106 PLN)
173 HRK
(100 PLN)
188 HKR
(109 PLN)
Zadar - Rijeka 4h - 58 HRK
(34 PLN)
-

Niektóre z tych sieci oferują zniżki za zakup online lub przy natychmiastowym zakupie biletu powrotnego.

Kolej w Chorwacji

kolej w Chorwacji

Chorwackie koleje nie należą do najlepszych na świecie.


Podróżowanie pociągiem w Chorwacji nie należy do najlepszych i najtańszych. Podobnie jak w innych krajach bałkańskich, kolej w Chorwacji jest dość uboga. Porusza się wolniej od autobusów i jest od nich dużo droższa. Dodatkowo sieć połączeń nie jest gęsta, często nie ma nawet połączeń między dużymi miastami.  W chorwacką kolej inwestuje się jednak duże pieniądze, dzięki czemu stan kolei w tym kraju idzie powoli do przodu. Narodowym przewoźnikiem jest Hrvatske željeznice (www.hzpp.hr).

KOLEJ W CHORWACJI - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy II klasa I klasa
Zagrzeb - Rijeka 3:30h

111 HKR
(64 PLN)

166 HRK
(96 PLN)
Zagrzeb - Zadar 6:00h 184 HKR
(107 PLN)
277 HRK
(161 PLN)
Zagrzeb - Split 6:30h 190 HRK
(110 PLN)
280 HRK
(162 PLN)
Zagrzeb - Osijek 4:30h 131 HRK
(76 PLN)
197 HRK
(72 PLN)
Zagrzeb - Dubrownik - - -
Zadar - Split 3:30h 100 HRK
(58 PLN)
151 HRK
(88 PLN)
Zadar - Dubrownik - - -
Zadar - Rijeka 5h 194 HRK
(113 PLN)
290 HRK
(168 PLN)

Poruszanie koleją w Chorwacji polecam jedynie w nagłych wypadkach, kiedy nie mamy możliwości skorzystania z autokarów.

Drogi w Chorwacji i przepisy drogowe

Chorwacja posiada dobrze oznakowaną i dobrej jakości sieć dróg, które są jednak dość wąskie i mocno kręte. Zaleca się korzystanie z autostrad, które są płatne, ale są nowe i oferują świetną jakość.

Najważniejsze przepisy drogowe w Chorwacji

- polskie prawo jazdy jest uznawane, jadąc samochodem należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny oraz ważne OC; jeżeli jedziemy do Dubrownika, co oznacza, że będziemy przejeżdżać 10km przez Bośnie i Hercegowinę, wymagane jest posiadanie Zielonej Karty na tym odcinku

- obowiązkowe wyposażenie samochodu w Chorwacji: kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek

- jazda na światłach obowiązkowa wyłącznie w nocy oraz w zimie (15 listopad - 15 kwiecień); mimo to większość kierowców jeździ na światłach cały rok

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi w Chorwacji 0,5 promila; są od tego dwa wyjątki - dla kierowców zawodowych oraz kierowców poniżej 24. roku życia limit wynosi 0,0 promila

 - wszyscy pasażerowie samochodu muszą mieć zapięte pasy, a podróżujący jednośladami muszą podróżować w kasku

- chorwackie służby bardzo rygorystycznie podchodzą do kierowców łamiących przepisy drogowe, wykroczenia są karane i zazwyczaj nie ma od tego żadnego odstępstwa; karani są kierowcy parkujący w niedozwolonych miejscach (służby działają pod tym względem błyskawicznie!)

Ograniczenia prędkości w Chorwacji

  • na autostradach: 130km/h
  • na drogach szybkiego ruchu: 110km/h
  • poza terenem zabudowanym: 90km/h
  • w terenie zabudowanym: 50km/h

Poruszanie się z prędkością większą o ponad 50km/h od prędkości dopuszczonej traktowane jest jak przestępstwo i karane karą pozbawieniem wolności do lat 3. Wykroczeniem jest poruszanie się z prędkością poniżej 40 km/h (w normalnych warunkach).

Winiety i płatne autostrady w Chorwacji

W Chorwacji nie ma winiet, są jednak płatne autostrady. Autostrady łączą najważniejsze miasta i przebiegają przez cały kraj. Za przejazd autostradami płaci się w kunach lub euro. Środki przejazdu podzielone zostały na kategorie, standardowe auto (poniżej 3,5t) to kategoria I. Pełna rozpiska kategorii dostępna jest na oficjalnej stronie: www.hac.hr.

Najważniejszą autostradą Chorwacji jest A1 - Zagrzeb - Dubrownik (autocesta A1, znana pod nazwą Autostrada Adriatycka), która przebiega przez większość kraju z północy na południe. Trasa uznawana jest za jedną z najciekawszych autostrad pod względem widoków. Droga liczy obecnie 456 kilometrów i łączy Dubrownik (skrajne południe Chorwacji) z Zagrzebiem (północ kraju). Autostrada nie jest ukończona, w chwili obecnej kończy się w mieście Ravča, 110 km od Dubrownika.

Przykładowe ceny przejazdu autostradami dla kategorii pojazdu I:

  • Zagrzeb - Slavonski Brod - 77 HRK
  • Zagrzeb - Osijek - 122 HRK
  • Zagrzeb - Rijeka - 70 HRK
  • Zagrzeb - Zadar - 121 HRK
  • Zagrzeb - Split - 168 HRK
  • Zadar - Dubrovnik - 223 HRK (koniec autostrady około 110km od Dubrownika, trasa nie została jeszcze w pełni ukończona)

Pełna rozpiska autostrad i cennik dostępny jest na stronie www.hac.hr.

Cena paliw i stacje benzynowe w Chorwacji

W Chorwacji nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem stacji benzynowych. Zdecydowanie więcej jest ich na południu kraju. Nie wszystkie stacje są całodobowe.

Cena benzyny w Chorwacji jest zbliżona do cen w Polsce. W chwili pisania tego artykułu (04.01.2020) litr E95 kosztował 8,89 HRK, E98 9,48 HRK, diesel 8,02 HRK.

Chorwacja - ciekawostki

ciekawostki dotyczące Chorwacji

Nazwa chorwackiej waluty, "kuna" pochodzi od zwierzęcia, kuny, którego skóra była w przeszłości traktowana jako środek płatniczy.


- Morze Adriatyckie, nad którym położona jest Chorwacja, to najczystsze morze Europy
- w Dubrowniku znajduje się pochodząca z XIV wieku, jedna z najstarszych aptek na świecie

Chorwacja - przydatne linki

przydatne strony o Chorwacji

Przed wyjazdem do Chorwacji warto przejrzeć strony konsulatu.


www.croatia.hr - oficjalna, turystyczna strona Chorwacji (ENG)

Znasz ciekawe i merytoryczne strony o Chorwacji? Napisz w komentarzu, zweryfikuję i dodam stronę do artykuły.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021


Tagi: Chorwacja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ