Zadar - przewodnik turystyczny

Miasto zwane „Małym chorwackim Rzymem” zachwyca! 3000 lat historii, bogate dziedzictwo kulturowe, wspaniała kuchnia, i piękno przyrody sprawiły, że Zadar został ogłoszony przez Guardian „nową chorwacką stolicą”. Miasto położone jest w samym sercu Adriatyku, w otoczeniu 5 parków narodowych.  To właśnie tu produkowany jest słynny likier Maraskino, to tutaj można usłyszeć „Morskie Organy” , to tu wybierając się na spacer czuje się „historię” i to właśnie tu można spędzić wspaniałe wakacje.

Zadar - informacje ogólne i notka historyczna

W IV wieku p.n.e. na terenie Zadaru istniała iliryjska osada, którą trzysta lat później podbiło Imperium Rzymskie. Wtedy nastąpiły czasy świetności Zadaru - miasto otoczono murami, wzniesiono akwedukt, świątynie i forum. W następnych wiekach miasto należało do Bizancjum i Republiki Wenecji (czasy świetności), a następnie do habsburskiej Austrii.

Zadar był znaną i atrakcyjną turystycznie destynacją już przed wybuchem I wojny światowej. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, a zwłaszcza po zakończeniu wojny domowej w 1995 i upadku dyktatorskich rządów w 2000 roku Zadar zaczęły zalewać fale turystów. To dzisiaj jedno z najpopularniejszych miejsc na Bałkanach. Nic dziwnego, to zamieszkałe przez niecałe sto tysięcy mieszkańców miasto wypełnione jest zabytkami i okazałymi muzeami, które prezentują bogatą historię Zadaru i okolic.

Jak dotrzeć do Zadaru

jak dolecieć do Zadaru

Zadar - jak najtaniej dolecieć do Zadaru lub dojechać autem lub innymi środkami transportu?


Do Zadaru można dostać się na wiele sposobów:

Samochodem – bardzo popularne wśród mieszkańców południowej i centralnej Polski. Wybierając się samochodem do Chorwacji mamy możliwość przejazdu przez Słowację Węgry lub przez Czechy/Słowację, Austrię i Słowenię. Zaletą przejazdu przez w Austrię są autostrady, z kolei przejazd przez Węgry pozwala ominąć Słowenię. Przejazd prze Węgry jest ponadto bezpieczniejszy jeżeli samochód nie jest w dobrym stanie technicznym.

Trasa proponowana: Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja.

Dlaczego przez te kraje? Dlatego żeby maksymalnie wykorzystać winiety jakie się kupuje przed wjechaniem na autostradę. W Słowenii opłaty są największe i winieta 7 dniowa to koszt 15 €. Można także spróbować ominąć płatne autostrady ale wtedy podróż trwa co najmniej 30 minut więcej. W Austrii natomiast możemy kupić winiety10-dniowa 8,30 €, 2-miesięczna 24,20 €. W Czechach 10 dniowa kosztuje ok. 51zł. Z kolei na Węgrzech koszt korzystania z autostrad przez 10 dni to ok. 43zł.

- długość trasy z Warszawy to ok. 1350km, a z Wrocławia to ok. 1050km.

- ceny paliwa bardzo zbliżone do naszych cen, najtańsze paliwo jest na przedmieściach Wiednia ok 1euro/litr, gdzie normalnie kosztuje 1,20€.

Trasa Słowacja, Węgry, Chorwacja – podobna długość trasy, ale trochę trudniejsza ze względu na to, że na Słowacji nie zawsze poruszamy się autostradą.

Po przekroczeniu granicy Chorwacji można jechać drogą nr8 czyli tą magistralą wzdłuż linii morza( ok 180km). To zajmie ok 3godz jazdy, bo to długa kręta droga, ale widoki i wrażenia niezapomniane. Podczas złej pogody co kilkadziesiąt kilometrów stoi tam patrol policji i ostrzega, że wjeżdża się na własną odpowiedzialność – spadające z gór kamienie. Podczas wiatru mogą tylko wjechać tam samochody osobowe bez przyczep. Druga opcja to płatna autostrada, ale im więcej jedziesz tym mniej płacisz, koszt jest przyzwoity.

Opłaty:

- Słowacja, Węgry, Austria, Słowenia – obowiązują winiety czasowe, które można kupić na przejściach granicznych lub będąc jeszcze w Polsce na stronie www.pzmtravel.com.pl.

- Chorwacja – płacimy za przejechany odcinek drogi. Wjeżdżając na autostradę pobieramy kwitek z informacją o bramce, z której startujemy, a  zjeżdżając z autostrady oddajemy go w kasie i uzyskujemy  informację o należności. Płacić można kartą lub gotówką.

Szacunkowa cena przejazdu: cena za litr paliwa to 5,45 PLN x 9l/100 (większe spalanie przy obładowanym aucie) x 14 = 687zł w jedną stronę. Zakładając jednak, że chcemy trochę pozwiedzać Chorwację nie wychodzi najgorzej.

Loty do Zadaru

W Zadarze funkcjonuje lotnisko Zadar Airport, które współpracuje z wieloma liniami lotniczymi, ale z Polski dostaniemy się tam tylko linią eurolot.com. Wyloty są z Gdańska, Poznania i Warszawy. W maju bieżącego roku była specjalna promocja, gdzie lot z Warszawy do Zadaru w obie strony kosztował tylko 49zł.

W sezonie letnim za lot w jedną stronę przyjdzie nam zapłacić od 329zł wzwyż. Jeszcze drożej kosztowałby bilet Lufthansy z Berlina – ok. 900 PLN

Loty do Zadaru

Loty do Zadaru

Loty do Zadaru są stosunkowo drogie.


W Zadarze funkcjonuje lotnisko Zadar Airport, które współpracuje z wieloma liniami lotniczymi. Większość lotów na lotnisko jest lotami sezonowymi i odbywają się w miesiącach ciepłych (wiosna-lato). W tym okresie warto pomyśleć nad lotem z Berlina (nie ma problemu ze znalezieniem lotów za 25 EUR), lub nad lotem do Brukseli lub Paryża i przesiadką w samolot do Zadaru.

Pociągiem lub autokarem do Zadaru

Alternatywny transport do Zadaru

Alternatywny transport do Zadaru.


Pociągiem do Zadaru – podróż pociągiem jest znacznie dłuższa i uciążliwsza od podróży samolotem lub samochodem.
Proponowana trasa: Warszawa Centralna – Katowice – Wiedeń – Maribor – Zagrzeb – Zadar.

Najlepiej zakupić bilet w ofercie SparSchiene na stronie kolei austriackich www.oebb.at. Oferta pozwala na podróż wybranymi pociągami na trasach: Warszawa – Wiedeń, Wiedeń-Zagrzeb za ok. 58-68 € w jedną stronę . Niestety, biletów tych jest bardzo mało! Do ceny tej należy doliczyć jeszcze podróż z Zagrzebia do zadaru OK. 17€. Łącznie cena wyniesie ok. 77€ - 331zł.

W Chorwacji teoretycznie młodzież do ukończenia 26 roku życia może liczyć na zniżkę 25% na podstawie ważnej karty ISIC lub EURO -26 a praktycznie mało gdzie można to otrzymać. Najlepiej mówić do Chorwatów po polsku, bo wtedy mają bardziej życzliwy stosunek do nas.

www.hzpp.hr/Default.aspx?sec=282 – strona kolei chorwackich

Autokarem/autobusem do Zadaru – dojazdy do Chorwacji organizują firmy  Eurolines Polska (cały rok) i Retman i Glob Tourist (w wysokim sezonie od maja do października) – cena to ok.  333 - 353zł, wyjazdy raz w tygodniu w każdy piątek.  Podróż trwa ok. 22-24 godzin.

Zadar - dojazd do centrum z lotniska

transport z lotniska do centrum Zadaru

Zadar posiada jedno główne lotnisko.


Lotnisko Zadar Airport (ZAD) położone jest około 8 kilometrów od centrum miasta.

Dojazd na lotnisko:

Autokarem – cena dojazdu do centrum miasta wynosi ok. 60 kun (30zł). Ponadto możliwość dojazdu do innych miast: Trogir, Split, Sukosasn-Marina i inne (więcej info na: http://eurolot.com /news/newslist,660.html)

Autobusem linii Liburnija Zadar, który zatrzymuje się na dwóch stacjach: dworcu głównym i na stary mieście - „Liburnska Obala”. Dokładny rozkład autobusów: http://www.zadar-airport.hr/en/how-to-reach-us . Bilet kosztuje 25kun, czyli około 13zł i zawiera w sobie opłatę za bagaż.

Taxi – to wydatek ok. 120kun (60zł). Należy pamiętać aby cenę ustalić z taksówkarzem jeszcze przed ruszeniem z lotniska! Postój znajduje się przy wyjściu z hali przylotów. Taxi stoją od 6.0022.00 a poza tymi godzinami trzeba zamówić telefonicznie. Cena przewozu nie zależy od ilości osób.

Samochodem – kierujemy się na południowy zachód ( z centrum) i wjeżdżamy na drogę nr 8 (Jandranska Cesta), następnie wjeżdżamy na drogę nr 502 (Benkovacka Cesta). Jeżeli jedziemy autostradą A1 to zjeżdżamy na Zemunik Gornji (zjazd 2) na drogę nr 502. Parking na lotnisku zawiera 577 miejsc.

Na lotnisku działa wiele wypożyczalni rent – a  - car m. In.: Fleet, Sixt (dużo pozytywnych opinii), Lulic rent a car, Europcar, Air Rent a Car.

Zadar - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Zadarze

Zadar jest dobrze skomunikowany.


Transport publiczny zapewniają 22 autobusy, które kursują na 12 liniach łączących najważniejsze części miasta. Pozostałe autobusy łączą Zadar z pobliskimi miasteczkami. Dokładny rozkład autobusów: www.liburnija-zadar.hr/index.php?lang=en Pojedynczy bilet to 10 kun (5 PLN), bilet na dwa przejazdy to około 16 kun (8 PLN, ważny do 15 dni). Można też nabyć karnet na 10 indywidualnych biletów (20 jazd). Bilety sprzedawane są w kioskach Tisak i w kiosku locco na dworcu. Bezpłatnie - Dzieci do lat 5-ciu podróżujące w asyście osoby dorosłej.

Uwaga: podróż komunikacją miejską może być uciążliwa, gdyż, jak to w krajach południowych bywa, autobus przyjeżdża „jak chce”.

Noclegi w Zadarze

pokój hotelowy

Polecane hostele w Zadarze.


Opcji nocowania w Zadarze jest wiele. Bez dwóch zdań najbardziej opłaca się nocleg na prywatnych kwaterach. Ceny za dwuosobową kwaterę prywatną zaczynają się już od około 75 PLN.

Pamiętajmy, że w świetle obowiązujących przepisów obowiązuje zakaz nocowania poza miejscami do tego przeznaczonymi. Nie liczmy na nocleg na plaży i tym podobne. Jeżeli chcemy spać najtaniej, jak to możliwe, rozejrzyjmy się za kempingami, gdzie możemy spędzić noc już za cenę od 5 EUR za osobę.

Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki cen hoteli.

Booking.com

Korzystając z powyższych linków i wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną. Dziękuję! :)

Atrakcje Zadaru

Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Organy Morskie (Morskie Orgulje) – symbol i ikona miasta od 2005-go roku. Ten cud architektoniczny wybudowany jest w podmorską część promenady. Gdy fale morskie, przechodzą przez muzyczne rury pod morzem, tworzą dźwięk, czyli tzw. „muzykę morską”. Autorem tej nietypowej atrakcji jest Nikola Basic.  www.youtube.com/watch?v=vqlom1njz2E

Pochwała Słońca (Pozdrav Suncu) – to drugie dzieło architekta Nikoli Basicia i bez wątpienia jedna z ważniejszych atrakcji miasta. Instalacja imitująca układ słoneczny składa się z 300 szklanych płyt, ułożonych w krąg o średnicy 22 metrów. W dzień płyty absorbują energię słoneczną, a wieczorem, gdy słońce chyli się ku zachodowi, zachwycają grą świateł. W pierścieniu wokół pomnika umieszczono imiona zadarskich świętych.

Forum –zostało ono zbudowane na polecenie I-go cesarza rzymskiego -  Augusta, w I w. p.n.e. Znajduje się ono naprzeciw kościoła św. Donata i pałacu biskupskiego.

Kościół św. Donata -  pochodzi z IX wieku (czasy przedromańskie)  i stanowi jedyną tego typu budowlę w Europie. Masywna budowlę otocz dwupiętrowa galeria, której absydy skierowane są na wschód. Do niedawna był to najbardziej znany zabytek i symbol miasta.

Katedra św. Anastazji i kościół św. Krševana – dwa egzemplarze romańskiej architektury. Katedra Św. Anastazji uznawana jest za najpiękniejszy zabytkowy kościół w Dalmacji.

Kalelarga - główna ulica Zadaru, której nazwa oznacza “szeroką ulicę”  (Calle Larga). To tu znajduje się towarzyskie centrum miasta. Znajduje się tu pełno kawiarenek, knajp, klubów i sklepów.

Arsenal – zbudowany w XVIII wieku, by służyć flocie chroniącej Venecką Republikę. Dziś jest miejscem łączącym  3000 lat przeszłości ze współczesnym stylem życia i przyszłością. W budynku organizowane są wydarzenia, koncerty, wystawy i .. śluby. Ponadto znajduje się tam wiele małych sklepików (gdzie można zakupić m. In. likier maraskino) oraz bar.

Park Królowej Jeleny Madijevka – znajduje się na szczycie bastionu Grimaldi i był pierwszym publicznym parkiem w Chorwacji. W parku znajdują się elementy militarne oraz porasta go przepiękna roślinność.

W niedalekiej odległości od Zadaru znajdują się parki narodowe, do których polecamy się udać czy to samochodem czy z wycieczką. Niepowtarzalne piękno tych miejsc jest warte odwiedzenia nawet wówczas gdy trochę kosztuje.

Jeziora Plitvickie – bilet jednodniowy dla dorosłej osoby to 80 kun (40zł), dla studentów 60kun (30zł), a dzieci do 7-go roku życia bezpłatnie.

Park Narodowy Krka – bilety są trochę droższe niż w przypadku Jezior Plitwickich. Cena biletu dla osoby dorosłej w sezonie letnim to ok. 48zł.

Park Na­ro­do­wy Pa­kle­ni­ca, obej­mu­ją­cy dwa wspa­nia­łe kra­so­we ka­nio­ny.

Wycieczka z biura podróży do Parku Narodowego Kornati - to jedyny sposób odwiedzenia tego parku, kosztuje około 100 zł. Kornati to liczne, niezamieszkane wysepki porośnięte trawą.

Zadar - Free walking tours
Zwiedzanie miasta i budynków (z zewnątrz) z przewodnikiem (przez firmę turystyczną) to koszt od około 125 EUR na osobę! Jedyną alternatywą jest Free Walking Tours - czyli wycieczki ze studentami, którzy dobrowolnie oprowadzają po mieście dzieląc się wiedzą i wskazówkami. Taka wycieczka nic nie kosztuje, ale ludzie często zostawiają napiwki w zamian za poświęcony czas. Lista dostępnych wycieczek w Zadarze dostępna jest na stronie internetowej www.freetour.com/zadar.

Zadar - jedzenie

Kuchnia dalmatyńska jest lekka i zdrowa, dlatego nie trzeba się za bardzo przejmować liczeniem kalorii. Podstawę wielu dań stanowią owoce morza i ryby podane z dodatkiem winogron, oliwek, zielonych warzyw i aromatycznych ziół (bazylia, rozmaryn). Do lokalnych przysmaków należą:

- „brodet” czyli wywar rybny sporządzany z kilku rodzajów ryb pokrojonych na kawałki, podsmażanych z cebulą i następnie gotowanych na małym ogniu z dodatkiem czosnku, pietruszki, pomidorów i ziół.


- ryba na „Gradele” – ryba pieczona na ruszcie polana mieszanką siekanej pietruszki, czosnku i oliwy. Podawana z warzywami/sałatką.

- „ser paszki” (paski sir) - ser chorwacki uzyskiwany z mleka owiec, wypasanych na wyspie Pag.

- Maraskino – specjalności regionu zadarskiego - likier przygotowywany z zadarskich czereśni maraška. Przypisuje się mu właściwości lecznicze.

- Frutile – małe pączki z dodatkiem rodzynek, jabłka i skórki cytrynowej.

Najsłynniejszym chorwackim napojem alkoholowym jest rakija. Jest to mocny napój alkoholowy (40-70% - te domowej produkcji). Charakteryzuje się lekkim owocowym aromatem. Najczęściej wytwarzana jest z winogron, ale znajdziemy także te na bazie śliwek, gruszek czy moreli.

Zadar - polecane miejsca

polecane miejsca w Zadarze

Sprawdź jakie lokale w mieście polecamy.


Restauracje serwujące tradycyjne potrawy kuchni dalmatyńskiej zwane są konoba. Jednym
z najsłynniejszych dań jest dalmacka prsut (wędzona szynka) -  podawana z serem
i oliwkami, jako przekąska.


Z kolei dla smakoszy polecamy Slasticarna Donat (Trg sv Stosija, Zadar, Chorwacja) gdzie zdaniem wielu podróżników można zjeść najlepsze lody w mieście.

Ceny jedzenia w Chorwacji są zazwyczaj trochę wyższe niż w Polsce. Ceny jedzenia w knajpkach i barach zaczynają się od 40 kun (>20zł).
Tak jak w każdym kraju nastawionym na turystów, w Chorwacji najdrożej jest na wybrzeżu, czyli w miejscach gdzie turyści najczęściej spędzają swoje urlopy. Im dalej w głąb kraju, tym ceny są nieco niższe. Przykładowo za obiad w średniej klasy restauracji zapłacimy około 120 kun, ale sa też lokalne restauracyjki, gdzie obiad kosztuje już od około 60 kun - Bistro Gourmet Kalelarga (Siroka Ulica 1, Zadar 23000, Chorwacja).

Inną opcją są także ćevapcici (ćevapci) – mięsko z cebulą i sosem Ajvar podawane w bułce. Cena takiego obiadu zaczyna się już od ok. 7zł.

Tip: Napiwki nie są wliczone w cenę, ale są mile widziane. Należy doliczyć około 10% od rachunku.

Zadar - wskazówki praktyczne

Wskazówki praktyczne dotyczące Zadaru

Zadar - wskazówki praktyczne.


- w Zadarze nurkowanie dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwenach
- zarówno na stoiskach z pamiątkami jak i w kwaterach prywatnych oferujących noclegi, można się targować
- Chorwaci pozytywnie odnoszą się do Polaków, zanim więc poprosisz o coś po angielsku czy niemiecku spróbuj po polsku! Języki są do siebie podobne więc jest duża szansa, że się dogadacie
- w wielu miejscach można płacić kartą (hotele i restauracje) -  Akceptowane są karty: Visa, American Express
- walutą jest kuna, która dzieli się na 100 lipa. 1 kuna to ok. 0,55zł. Najlepiej wymieniać € na kuny i  to będąc już w Chorwacji. Dobry kurs na przejściach granicznych, ale jest tam i prowizja ok. 2,5%
- należy uważać na słońce (koniecznie zaopatrzyć się w kremy z filtrami UV) oraz na jeżowce, które pływają w Adriatyku – rozwiązaniem są specjalne plastikowe buty do pływania
- jeżdżąc autem po Chorwacji należy mieć dobrą mapę, bo znaki drogowe są tak ustawiane aby za szelką cenę kierowca wjechał na płatną autostradę -  mając taką mapę i zdrowy rozsądek omijasz te płatne i jedziesz zwykłymi drogami
- rada dla autostopowiczów: słuchać lokalnych, jeśli się jeździ stopem nie w sezonie letnim. Lokalni wiedzą, którymi drogami dokąd się najlepiej jeździ i gdzie jest największy ruch

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023
Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękuję Kamili Dudzińskiej


Tagi: Zadar   Chorwacja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ