Zagrzeb - przewodnik turystyczny

Zagrzeb, licząca prawie 800 tysięcy mieszkańców (a aglomeracyjnie ponad 1,2 miliona) stolica Chorwacji nie jest najpopularniejszym kierunkiem tego kraju. Położona jest ponad 150km od linii brzegowej, na której wylegiwać woli się zdecydowana większość turystów. Mimo tej odległości warto odwiedzić Zagrzeb i na własne oczy zobaczyć stolicę Chorwacji.

Zagrzeb - informacje ogólne i notka historyczna

W przeszłości na terenie dzisiejszego Zagrzebia znajdowały się dwa miasta, przedzielone rzeką Sawy - Gradec i Kaptol. Mimo że na początku oba miasta konkurowały ze sobą, z czasem stały się jednym organizmem - ich oficjalne połączenie nastąpiło w połowie XIX wieku, kiedy Zagrzeb stał się stolicą państwa.

Dzisiejszy Zagrzeb to stolica i największe miasto Chorwacji. Mieszka w nim niecały milion mieszkańców, a jego historyczne centrum znajduje się po obu stronach Sawy, w miejscu, w którym znajdowały się centra dawnych dwóch miast.

Jak dotrzeć do Zagrzebia

jak dolecieć do Zagrzebia

Jak najtaniej dolecieć do Zagrzebia?


Do Zagrzebia nie dolecimy z Polski tanimi liniami lotniczymi. Tanimi liniami dolecimy za to do miasta niedaleko - do chorwackiego Splitu (Wizzair z Warszawy).  Ze Splitu dojedziemy do Zagrzebia w 5-6h za cenę od 70 PLN za kurs w dwie strony (więcej informacji z zakładce "Autokary i autobusy" w artykule Chorwacja - przewodnik.

Możemy również polecieć na inne sposoby, np. tanimi liniami do Budapesztu i stamtąd pojechać autokarem do Zagrzebia. Lub polecieć do Chorwackiego Zadaru (więcej informacji w naszym artykule Split - przewodnik) z kilku miast europejskich, np. z Brukseli (nasz artykuł: Bruksela - przewodnik zwiedzania) , Londynu (Londyn - przewodnik zwiedzania) lub Sztokholmu (Sztokholm - przewodnik zwiedzania) i stamtąd pojechać busem na trasie Zadar - Zagrzeb (cena od 42 PLN za kurs w dwie strony). Cena za taką kombinacje łącznie nie powinna przekroczyć 300-400 PLN.

Zagrzeb - dojazd do centrum z lotniska

lotnisko w Zagrzebiu

Lotnisko w Zagrzebiu. Jak z lotniska dojechać do centrum Zagrzebia?


Głównym lotniskiem Zagrzebia jest Zagreb International Airport (ZAG), położony niecałe 20 kilometrów za miastem. Z lotniska Zagreb International Airport (ZAG) do centrum Zagrzebia kursują autobusy Pleso Prijevoz (www.plesoprijevoz.hr). Cena za przejazd w jedną stronę to 30 HRK (17 PLN). Bus zatrzymuje się na autobusowym głównym dworcu Zagrzebia (Autobusni kolodvor).

Oficjalna strona lotniska: www.zagreb-airport.hr

Zagrzeb - komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Zagrzebiu to sieć połączeń autobusowych, tramwajowych i kolej podmiejska. Siecią zarządza firma ZAT (www.zet.hr). Strona internetowa nie posiada angielskiej wersji językowej, jednak bez problemu możemy znaleźć na niej trasy i mapy poszczególnych przejazdów.

Autobusy
113 linii dziennych i 4 linie nocne. Autobusy wyjeżdżają poza miasto, łącząc je z miasteczkami należącymi do strefy aglomeracyjnej Zagrzebia.

Tramwaje (mapa tramwajów w Zagrzebiu)
15 linii dziennych i 4 linie nocne. Tramwaje kursują przez całą dobę.

Ciekawostką jest kolej linowa (Zagrebačka uspinjača). Kolej łączy Dolne Miasto z Górnym Miastem. To jedna z najkrótszych (60 metrów) i najbardziej stromych (różnica w poziomach stacji wynosi 30,5m) kolejek linowych na świecie

Na wszystkie rodzaje transportu obowiązują te same bilety. Przejazd do 1:30h kosztuje 10 HRK (5,8 PLN), możemy w tym czasie dokonywać przesiadek. Bilet 24h kosztuje 30 HRK (17,4 PLN), 3 dniowy 70 HRK (40 PLN), a tygodniowy 150 HRK (87 PLN). Bilety kupujemy w kioskach.

Zagrzeb - karta miejska

karta miejska w Zagrzebiu

Karta miejska Zagrzebia - Zagreb Card. Foto: Zagreb Card


Będąc w Zagrzebie warto zainwestować w kartę miejską Zagreb Card (www.zagrebcard.com). Karta umożliwia bezpłatne poruszanie się komunikacją miejską oraz zniżki do muzeów i atrakcji miasta. Kartę można kupić w części hosteli, hoteli i różnych agencjach, pełna lista miejsc sprzedaży oraz rozpiska atrakcji i zniżek dostępna o oficjalnej stronie.

Są dwa rodzaje kart - 24H za 7,90 EUR i 72h za 11,80 EUR.

Noclegi w Zagrzebiu

Noclegi w Zagrzebiu.


Baza noclegowa w Zagrzebiu jest bardzo mocno rozbudowana i dość tania. Cena za noc w dwuosobowym pokoju zaczyna się od około 54 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 35 PLN.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Aby dowiedzieć się więcej na temat znalezienia dobrego noclegu, przeczytaj nasz poradnik "Noclegi".

Atrakcje Zagrzebia

Zagrzeb - atrakcje.


Dwie najważniejsze dzielnice miasta to Gornji Grad (Górne Miasto) i Donji Grad (Dolne Miasto). W dawnych czasach były to dwa, odrębne grody, które z czasem przekształciły się w jeden. Znajdziemy tu większość atrakcji Zagrzebia. Głównym placem miasta jest plac św. Marka (Trg sv. Marka). Na środku placu znajduje się kościół św. Marka, który otoczony jest zabytkową zabudową. Przy placu znajduje się Croatian Natural History Museum, Kamienna Brama (Kamenita vrata), a kilkadziesiąt metrów na południe znajduje się Plac bana Josipa Jelačicia (Trg bana Josipa Jelačića), dzisiejsze serce Zagrzebia. Obok niego znajduje się Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu a z samego placu odchodzi ulica Ilica - najdłuższa ulica Zagrzebia, będąca jednocześnie deptakiem i główną handlową ulicą miasta.

Jedną z głównych atrakcji poza sercem miasta jest cmentarz Minogoj (Groblje Mirogoj), jeden z największych cmentarzy w Europie. Niedaleko centrum znajdziemy Park Maksimira, największy i najstarszy park w Zagrzebiu. Na jego terenie znajduje się zoo.

Zagrzeb - wskazówki praktyczne

Zagrzeb jest dużym miastem.


- Komunikacja miejska w Zagrzebiu jest dość droga, jeżeli chcemy odwiedzić dużo muzeów i podróżować po mieście, powinniśmy policzyć, czy nie opłaca się kupić karty miejskiej

Zagrzeb - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Zagrzebiu.


- www.infozagreb.hr - oficjalna, turystyczna strona Zagrzebia (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023


Tagi: Zagrzeb   Chorwacja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ