Boliwia - Salar de Uyuni - przewodnik i poradnik

Salar de Uyuni w Boliwii

Salar de Uyuni to nie tylko największa atrakcja Boliwii - to także jedna z największych atrakcji Ameryki Południowej.


Salar de Uyuni w Boliwii to jedna z największych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej. Ta największa na świecie pustynia solna znajduje się na liście "must-see" większości podróżników. Nic dziwnego. To jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Dowiedz się, jak dotrzeć na Salar de Uyuni oraz jak zwiedzać Salar de Uyuni.

Czym jest Salar de Uyuni?

Salar de Uyuni to największa na świecie pustynia solna. Dziesiątki tysięcy lat temu było to słone jezioro, które wysychając pozostawiło po sobie słone, białe, płaskie dno, które sprawia wrażenie, że Salar de Uyuni jest wręcz kosmiczną planetą! Powierzchnia płaskowyżu wynosi około 10 000 kilometrów kwadratowych, co równa się wielkości województwa opolskiego - najmniejszego województwa w Polsce. Aż po horyzont ciągnie się płaski teren, dzięki czemu, nie mając horyzontalnego punktu odniesienia, możemy robić cudowne zdjęcia, które zdają się nie mieć żadnych proporcji. Podczas pory deszczowej (grudzień - marzec) Salar de Uyuni zamienią się ponadto w największe na świecie lustro - cały płaskowyż pokryty jest wodą, co zamienia go w lustro.

Salar de Uyuni w Boliwii

Salar de Uyuni w porze deszczowej, pokryte delikatną warstwą deszczówki.


Gdzie leży Salar de Uyuni?

Salar de Uyuni położone jest niedaleko miasteczka Uyuni, około 500 kilometrów od stolicy Boliwii, La Paz. Płaskowyż znajduje się niedaleko granicy z Argentyną (niecałe 300 kilometrów) oraz Chile (solanka znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Chile), dzięki czemu wycieczkę do Salar de Uyuni można połączyć z przejazdem do Chile, do miasta San Pedro de Atacama. Znaczna część turystów zaczyna lub kończy w ten sposób swoją przygodę ze zwiedzaniem Boliwii.

Jak dojechać do Salar de Uyuni?

Samodzielne dostanie się do Salar de Uyuni jest praktycznie niemożliwe - trzeba mieć pojazd o napędzie 4x4 oraz osobę, która nas tam zawiezie. Z tego powodu turystyczna wycieczka na Salar de Uyuni jest praktycznie jedynym rozwiązaniem. W pierwszej kolejności musimy dostać się do miasteczka Uyuni. Tam należy znaleźć biuro podróży, z którego oferty będziemy chcieli skorzystać

Ze stolicy Boliwii, La Paz, kursują nocne autobusy do Uyuni. Czas przejazdu to około 13 godzin. Najbardziej znane są dwie firmy oferujące takie przejazdy:

 • Todo Turismo - luksusowe, turystyczne autobusy, koszt przejazdu to 250 BOB (niecałe 150 PLN), w cenie gorący posiłek i śniadanie
 • Cruz del Norte - bus używany również przez lokalnych mieszkańców, koszt przejazdu to 150 BOB (niecałe 90 PLN)

Do Uyuni można się również dostać od strony Argentyny i Paragwaju. Jadąc z tych krajów można się również zatrzymać w położonej bliżej granicy miejscowości Tupiza, z której podróżują niektóre biura podróży. Nie polecam tego rozwiązania bo ceny wycieczek są wyższe niż w Uyuni.

Kiedy jechać na Salar de Uyuni?

Niezależnie od pory roku, klimat na Salar de Uyuni jest bardzo oryginalny. Jak to na pustyni, w ciągu dnia temperatura może wynosić i 20 stopni Celsjusza, natomiast w nocy temperatura drastycznie spada i zdarza się, że wynosi nawet -20 stopni. Niezależnie od pory roku można trafić na bardzo mocne, intensywne słońce, dlatego okulary słoneczne oraz okrycie głowy jest szczególnie zalecane.

Odwiedzenie Salar de Uyuni różni się w zależności od pory roku. W Boliwii występuje pora sucha (maj-październik) oraz deszczowa grudzień-marzec). Podczas pory deszczowej bardzo często pustynia pokryta jest kilkucentymetrową warstwą opadów, dzięki czemu Salar de Uyuni staje się największym lustrem świata! W tej porze jednak część dróg może być nieprzejezdna, włącznie z częścią Salar du Uyuni. Wszystko zależy od występującej w danym momencie pogody. Większość turystów wybiera się na Salar de Uyuni w porze suchej, która jest gwarantem przejezdnych dróg oraz wyższej temperatury.

Wycieczki na Salar de Uyuni z biurem podróży

Jak już wspomniałem, samodzielna wycieczka na płaskowyż jest bardzo ciężka do zorganizowania, dlatego praktycznie wszyscy turyści udają się w trasę z biurem podróży. Po dotarciu do Uyuni należy znaleźć biuro podróży, z którego oferty będziemy chcieli skorzystać. Biur jest od zatrzęsienia, sądzę, że spokojnie naliczy ich się ze sto, jedne są znane, część jest zupełnie anonimowa. Można wybrać się na wycieczki jednodniowe lub dłuższe, wynoszące dwa, trzy lub cztery dni. Programy wyjazdów są we wszystkich biurach bardzo do siebie podobne, obejmują nie tylko wizytę na płaskowyżu, ale również wspinaczkę na okoliczne wulkany, zajechanie na laguny pełne flamingów, kąpiele w gorących źródłach, wizyta na kolejowym cmentarzu itp. Niedaleko granicy, po stronie chilijskiej znajduje się pustynia San Pedro de Atacama, niektóre wycieczki łączą się również ze zwiedzaniem tej pustyni i powrotem do Boliwii lub zakończeniem podróży w Chile. Wycieczki odbywają się w małych grupach, standardowo jest to samochód 4x4, czyli czterech turystów oraz kierowca. Pojazdy są ze sobą grupowane, dlatego jedzie się na kilka aut, tworząc większe grupy.

Najpopularniejsze wycieczki to trzydniowa oraz jednodniowa, sprowadzająca się do bezpośredniej wizyty na Salar de Uyuni oraz sąsiadujących z nią atrakcjach, m.in. wyspą kaktusów, hotelu solnym, czy cmentarzu kolejowym.

Cmentarz kolejowy w Boliwii

Cmentarz kolejowy niedaleko Salar de Uyuni w Boliwii


Ceny wycieczek

Ceny wycieczek do Salar de Uyuni są bardzo różnie i zależne od biura podróży. Dla rozeznania przyjmij, że jednodniowa wycieczka kosztuje około 50 USD, natomiast trzydniowa wycieczka około 150-200 USD. Największa, czterodniowa wycieczka połączona ze zwiedzaniem pustyni po stronie Chile i końcem wycieczki w Chile to koszt około 250 USD. Pamiętaj, że są to wyłącznie ceny orientacyjne, szukając w biurach podróży znajdziesz zarówno droższe jak i tańsze wycieczki. W cenie zawarte jest zazwyczaj wyżywienie, noclegi oraz bilety wstępu. W wielu biurach należy jednak zapłacić za wszystko osobno, czytaj uważnie oferty, aby mieć pewność, za co płacisz. Pamiętaj, że biura różnią się jednak ceną oraz jakością usług. Szukając biura podróży warto wejść w internet i sprawdzić opinię firmy, którą chcemy wybrać.

Wycieczkę można również zarezerwować przez internet, co może okazać się wygodniejsze, jeżeli będziemy mieli mało czasu. Najbardziej znanym biurem podróży, które posiada swoją ofertę w internecie jest Cordillera Traveller (www.cordilleratraveller.com). Miej jednak na uwadze, że kupując wycieczkę na miejscu, zapłacisz mniej.

Co należy ze sobą zabrać?

W pierwszej kolejności radzę przemyśleć, jak podejdziemy do tematu choroby wysokościowej. Jeżeli wybierając się do Boliwii rozpoczniemy podróż od wylądowania w La Paz (3 640 metrów n.p.m.), choroba złapie nas na pewno - większość turystów narzeka na bóle głowy. Możemy tego uniknąć, jeżeli do Boliwii dotrzemy od strony sąsiednich krajów, przygotowując tym samym organizm do coraz większej wysokości. W przeciwnym wypadku zalecane jest branie leków, które pomogą nam przyzwyczaić się do wysokości. Ponadto jadąc do Salar de Uyuni musimy ze sobą zabrać:

 • nakrycie głowy
 • okulary przeciwsłoneczne
 • filtr przeciwsłoneczny
 • ciepłe ciuchy oraz dobry śpiwór - zwłaszcza, jeżeli masz noclegi w cenie, zapewne będziesz spać w hotelu zbudowanym z soli - jest piękny, ale bardzo w nim zimno
 • woda, jedzenie, przekąski - w cenie wycieczek jest przeważnie jedzenie w cenie, jednak wszelkie dodatkowe produkty oraz dodatkowe napoje są płatne
 • pieniądze - po drodze nie natrafimy na żaden bankomat - ostatnie bankomaty znajdziemy w miasteczku Uyuni

Salar de Uyuni - oszustwa - na co uważać?

 • Pojedziesz z inną firmą, niż ta, w której kupiłeś wycieczkę

To dość powszechne i nie zdziw się, jeżeli Ci się przytrafi. Biura podróży konkurują ze sobą z głową, dlatego jeżeli bardzo chcesz kupić danego dnia wycieczkę, której biuro nie oferuje bo ma wyprzedane bilety, to nic takiego... firma sprzeda Ci wycieczkę i wyśle z innym biurem podróży. Zapewne dowiesz się o tym w chwili zbiórki na wycieczkę. Lub nie dowiesz w ogóle :) To nie jedyne miejsce na świecie, gdzie takie rzeczy się zdarzają. Najbardziej dotknęło nas to w Wietnamie w Ha Long, kiedy kupiliśmy wycieczkę na rejs statkiem i dopiero w porcie oświadczono nam, że nie mieli już miejsc i wysłali nas z innym biurem podróży. Tak po prostu w niektórych miejscach jest i ciężko się przed tym w jakikolwiek sposób bronić. Miej pewność, że masz zapisane wszystko, za co zapłaciłeś kupując wycieczkę, aby nie było nieporozumień, jeżeli trafisz do innej firmy.

 • Przewodnicy anglojęzyczni

Twój kierowca, będący równocześnie przewodnikiem, będzie mówił wyłącznie po hiszpańsku, a jego angielski będzie sprowadzać się do kilku słów. Za dodatkową opłatą można wykupić opiekę kierowcy anglojęzycznego. Często zdarza się jednak, że anglojęzyczny przewodnik zna zaledwie dwa, trzy słowa więcej niż jego hiszpańskojęzyczny odpowiednik.

 • Ucinanie atrakcji na wycieczkach

Czasem się zdarzają, w internecie można przeczytać sporo takich relacji. Po dojechaniu do jakiegoś miejsca turyści robią sobie zdjęcia, nie pilnują czasu. Czasu nie pilnuje również kierowca. A gdy turyści chcą już jechać dalej kierowca tłumaczy, że byli tu 30 minut dłużej przez co nie da rady już pojechać w jakieś miejsce z listy. Warto, żeby turyści pilnowali harmonogramu wycieczki.

 • Pijani, agresywni kierowcy

Kiedyś takie historie się zdarzały, jednak biura podróży, chcące przecież mieć zadowolonych klientów, praktycznie sobie z tym poradziły, dokonując weryfikacji kierowców. Takie sytuacje należą do skrajnych przypadków, które praktycznie się nie zdarzają.

Mam nadzieję, że w powyższym artykule odpowiedzieliśmy na wszystkie Twoje pytania związane z podróżą do Salar de Uyuni. W razie jakichkolwiek pytań napisz komentarz.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021


comments powered by Disqus
Tagi: Boliwia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ