Boliwia - największe atrakcje

Boliwia, drogi

Jedna z typowych dróg w Boliwii. Niezależnie od miejsca, piękne widoki gwarantowane!


Atrakcje Boliwii to jedne z największych skarbów Ameryki Południowej. Salar de Uyuni oraz parki narodowe to absolutna czołówka atrakcji na tym kontynencie. Boliwia oferuje jednak dużo więcej atrakcji. Sprawdź z nami listę atrakcji w Boliwii!

Salar de Uyuni

Salar de Uyuni to nie tylko największa atrakcja Boliwii - to jedna z największych atrakcji całej Ameryki Południowej. To największa pustynia solna na świecie. Setki tysięcy lat temu było to ogromne jezioro, które wyschło i pozostawiło po sobie płaskie, pokryte solą dno. Salar de Uyuni poświęciliśmy osobny, ogromny poradnik i przewodnik: Salar de Uyuni - przewodnik.

Salar de Uyuni w Boliwii

Salar de Uyuni w Boliwii.


Tiwanaku

Tiwanaku to stanowisko archeologiczne, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, potężny ośrodek kultury andyjskiej, którego powstanie datuje się na VI wiek p.n.e. Jest to największy ośrodek kultury andyjskiej. W przeszłości Tiwanaku (lub Tiahuanaco, jak nazywało się to miasto w języku keczua) było głównym miastem tej części kontynentu, jego wpływy sięgały na tereny dzisiejszego Chile, Peru i Argentyny. Szczytem rozwoju miasta były okres III - VIII wieku. Miasto istniało aż do XII wieku, który okazał się jego ostatnim. Nie jest niestety znany powód upadku Tiwanaku.

Ludzie Tiwanaku pozostawili po sobie zachwycające świątynie i pomniki oraz wyroby ceramiczne, po których można dostrzec znajomość np. kalendarza! Porzucone miasto odkryli konkwistadorzy, którzy w gorączce złota, przewrócili je do góry nogami, zabierając materiały na budowę np. kościołów. W chwili obecnej trwa ciągła rekonstrukcja tego niesamowitego miasta.

Pisząc w skrócie, dzisiejsze Tiwanaku to połączone ze sobą drogą dwa kompleksy ruin dawnej cywilizacji. To właśnie tutaj znajduje się Puma Punku - pozostałości ogromnej świątyni, której sposób zbudowania zastanawia naukowców do dzisiaj. Udowadnia bowiem, że żyjąca tu cywilizacja prekolumbijska potrafiła obrabiać kamień w sposób tak zaawansowany, że nie powstydziliby się go dzisiejsi najlepsi światowi rzemieślnicy. Precyzyjna obróbka monolitów, tworzenie idealnych wgłębień, które pozwalają na całkowite spasowanie wielotonowych bloków do dzisiaj są przedmiotem sporów między naukowcami, a samo Tiwanaku przedstawiane jest często w materiałach na temat UFO jako dowód, że dawnym mieszkańcom musieli pomóc kosmici.

Tiwanaku znajduje się około 50 kilometrów na zachód od stolicy Boliwii, La Paz. Wiele biur podróży z siedzibą w La Paz organizuje kilkugodzinne wycieczki, koszt około 60 BOB (około 35 PLN). Od niedawna obowiązują bilety wstępu, turysta musi zapłacić 100 BOB (około 57 PLN). Lokalni mieszkańcy płacą lokalną stawkę za bilet - 10 BOB.

Jezioro Titicaca

Według wierzeń miejscowej ludności, Jezioro Titicaca to miejsce święte, gdzie bóg Wirakocza stworzył cały świat. A patrząc bardziej naukowo, jest to najwyżej położone jezioro na świecie (3812 metrów nad poziomem morza). Wysepki rozrzucone po jeziorze są niezwykle urokliwe, pełne historii i ruin, którym poświęcić trzeba co najmniej 2 dni. Jezioro położone jest niedaleko Tiwanaku, dzięki czemu można odwiedzić je po wizycie na ruinach. Najbardziej znaną wyspą na Titicaca jest Wyspa Słońca (hiszp. Isla del Sol), która jest miejscem narodzin Wirakoczy oraz Słońca. Wyspa wypełniona jest zabytkami i inkaskimi ruinami. Na wyspie znajduje się również muzeum, w którym zebrane są artefakty wykopane na wyspie przez archeologów.

Redukcje Jezuickie we wschodniej Boliwii

W XVII wieku do Ameryki Południowej dotarli Jezuici, którzy na terenach dzisiejszej Boliwii, Paragwaju, Argentyny i Brazylii budowali redukcje - wioski, do których przymusowo kierowano Indian celem nawrócenia. Redukcja składała się przeważnie z kościoła, domów, szkoły i zakładów pracy. Indianie uczyli się w nich europejskiej wiary i stylu życia. Dzisiaj redukcje są wielkimi atrakcjami tych krajów. Nie inaczej jest w Boliwii, która posiadała łącznie 10 jezuickich redukcji na swoim terenie. Redukcje w Boliwii znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najpopularniejsze z nich to: San Francisco Javier, Concepción, Santa Ana, San Miguel, San Rafael i San José.

Redukcje Jezuickie Ameryka Południowa

Redukcje Jezuickie w Ameryce Południowej.


Najlepszą bazą wypadową na redukcje jest miasto Santa Cruz. Ze względu na położenie redukcji względem tego miasta, najpopularniejsza trasa zwiedzania redukcji to poruszanie się autobusami po kolei między:

  • Santa Cruz - San Javier
  • San Javier - Concepción
  • Concepción - San Ignacio

Z San Ignacio jest niedaleko do trzech kolejnych redukcji - San Miguel, San Rafael i Santa Ana. Problemem jest jednak brak komunikacji publicznej do tych redukcji, przez co niektórzy kombinują i jeżdżą między miasteczkami (nie obejdzie się bez noclegów w nich), inni wynajmują taksówkę i objeżdżają z nią wszystkie 3 redukcje (zajmie to około 6-7 godzin, taksówka będzie kosztować około 60 USD), a jeszcze inni po prostu wracają do Santa Cruz.

Yungas Road

Most Przyjaźni (hiszp. Puente Internacional de la Amistad, port. Ponte Internacional da Amizade) to most łączący paragwajskie miasto Ciudad del Este z brazylijskim miastem Foz do Iguaçu. Most został otwarty w 1965 roku. Ma 552,4 metrów długości. Jest bardzo ważnym miejscem dla obu gospodarek. Życie na moście trwa znaczną część doby. Po stronie Paragwaju zaraz za mostem rozpoczyna się raj dla wszystkich zakupowiczów - ogromne, ciągnące się kilometrami chaotyczne skupisko straganów oraz sklepów i kilku galerii handlowych, w których kupimy wszystko.

Miasta

Boliwia to również kilka miast wartych odwiedzenia. Część z nich jest świadkiem burzliwej historii Ameryki Łacińskiej oraz podboju kolonistów, przez co warto zatrzymać się w nich na chwilę i poczuć ducha historii.

La Paz

Stolica i najbardziej znane miasto Boliwii. Wypełnione zabytkami i położone na ogromnej wysokości 3782 m n.p.m., co czyni ją najwyżej położoną stolicą na świecie, a wizyta w niej może spowodować u turystów chorobę wysokościową.

La Paz w Boliwii

La Paz, Boliwia.


Sucre

Sucre to konstytucyjna stolica Boliwii, indiańska osada, którą 1559 roku podbili Hiszpanie i zamienili w europejskie miasto. Wypełnione europejską zabudową Sucre stanowi jeden wielki zabytek, który w 1991 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Potosi

Park Narodowy Ybycui (Parque Nacional Ybycui) położony jest w połowie drogi między Encarnacion a Asuncion, dzięki czemu podróżując po Paragwaju łatwo do niego dotrzeć. Park posiada sporo dawnej, kolonialnej zabudowy, a co najważniejsze - kilka pięknych wodospadów, w których możemy wejść do wody. Park posiada miejsce kempingowe, dzięki czemu jest tam wiele osób, nie zdziw się, że spotkasz lokalnych mieszkańców, którzy są tu całą rodziną, grillują i piją yerba mate na zimno, czyli terere.

Parki Narodowe

W Boliwii znajduje się 7 parków narodowych. Jeżeli nie wiesz, do których parków się wybrać, lub masz zamiar odwiedzić tylko jeden park narodowy w Boliwii, to odpowiedź jest bardzo prosta - wybierz Madidi.

Park Narodowy Madidi

Park Narodowy Madidi (Parque Nacional Madidi) to otwarty w 1995 roku park narodowy, który jest według wielu badaczy najbardziej różnorodnym parkiem narodowym na świecie. W parku znajdziemy wysokogórskie tereny w Andach, wilgotne lasy równikowe oraz sawanny, a niedaleko Parku znajdują się piękne pampy (trawiaste stepy). Park Narodowy rozpoczyna się niedaleko miasta Rurrenabaque. Miasto położone jest 400 kilometrów na północ od La Paz. Znajdziemy w nim wiele biur podróży, oferujących wycieczki do parku. Ze względu na jego różnorodność, najpopularniejsze są trzydniowe wycieczki podczas których zobaczymy wszystkie najważniejsze obszary parku, a spać będziemy w malutkich ekologicznych ośrodkach w środku dżungli. Ceny są bardzo różne i zależą od planu wycieczki. Orientacyjna cena za wycieczkę to 350 BOB za wycieczkę jednodniową i 1100 BOB za wycieczkę trzydniową. Do ceny należy doliczyć opłaty za wstęp do Madidi (200 BOB (około 115 PLN) oraz ewentualnie na pampy - 150 BOB (około 85 PLN).

Park Narodowy Carrasco

Park narodowy sąsiadujący z drugim parkiem narodowym - Amboró. W zdecydowanej mierze o wartości parku decydują wspaniałe walory wodne, rzeki, kaniony i wodospady wraz z fauną, która je zamieszkuje.

Park Narodowy Amboró

Park Narodowy Amboró (hiszp. Parque Nacional y Área Natural de Manejo Integrado Amboró) to sąsiadujący z Carrasco park narodowy posiadający gęste lasy oraz zagrożone wyginięciem gatunki. To jedyne miejsce w Ameryce Południowej, w której można spotkać niedźwiedzie. Do obu parków organizowane są wycieczki, zgodnie z prawem, do Amboró i Carrasco można wejść wyłącznie z przewodnikiem.

Park Narodowy Kaa-Iya

Park Kaa-Iya (hiszp. Parque Nacional del Gran Chaco Kaa-Iya), który ze względu na swoje położenie warto odwiedzić, jeżeli do Boliwii wjeżdżamy od strony Paragwaju, Brazylii lub Argentyny. Położony niedaleko granicy z tymi państwami, w regionie Gran Chaco, miejscu, o które Boliwia z Paragwajem prowadziła w przeszłości zażartą wojnę, zakończoną w 1938 pokojem i podzieleniem terenu między kraje. Park jest najlepszym na kontynencie miejscem do podglądania życia dużych ssaków - to właśnie tutaj znajduje się m.in. największa na świecie populacja jaguarów (1000 osobników). Ze względu na brak siedzib ludzkich park jest również miejscem życia dla setek innych gatunków, w tym m.in. pum, tapirów, pekari oraz kilkaset gatunków ptaków.

Park Narodowy Noel Kempff Mercado

Park Narodowy Noel Kempff Mercado (hiszp. Parque Nacional Noel Kempff Mercado) nie mógł nie znaleźć się na tej liście. Większość podróżników ominie go ze względu na finanse, warto jednak, żeby o nim wiedziała i obiecała sobie, że kiedyś tutaj trafi. Park Narodowy Noel Kempff Mercado to skarb ogólnoświatowy. To jeden z niewielu obszarów Amazonki, który nie został dotknięty przez człowieka. Położony na północnym-wschodzie Boliwii, na granicy z Brazylią, stanowi praktycznie nie odwiedzany przez nikogo raj na ziemi, wypełniony tysiącami gatunków zwierząt, bujną roślinnością i wspaniałymi, jednymi z najpiękniejszych na kontynencie, wodospadami. Dlaczego Park nie cieszy się wielką popularnością? Bo dojechać do niego jest bardzo ciężko i bardzo drogo. Miejscem, z którego organizowane są podróże do parku jest miasto Santa Cruz de la Sierra, położone prawie 600 kilometrów od parku. Prawie połowa drogi z Santa Cruz do Parque Nacional Noel Kempff Mercado to jazda po trasie bez drogi, która przejezdna jest jedynie w porze suchej. Koszt czterodniowej wycieczki all-inclusive wykupionej w Santa Cruz wynosi około 700 USD.


Tagi: Boliwia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ