Lotnisko Bali Denpasar Airport - informacje i dojazd z lotniska

Bali lotnisko

Lotnisko na Bali. Jedna z rzeźb przy wejściu na lotnisko Bali.


Lotnisko na Bali - Denpasar Airport (DPS), znane bardziej jako Ngurah Rai International Airport, położone jest w regionie Południowego Bali, 13 kilometrów od miasta Denpasar, będącego stolicą wyspy. Lotnisko położone jest przy samej miejscowości Kuta, która jest najpopularniejszym, turystycznym miasteczkiem Bali.

Lotnisko Bali - podstawowe informacje

Lotnisko Bali to Ngurah Rai International Airport (DPS), które znane jest pod nazwą Denpasar Airport. Lotnisko położone jest 13 kilometrów od stolicy Bali, miasta Denpasar. Po położonym w Jakarcie Soekarno–Hatta International Airport jest to drugi najważniejszy i najbardziej obłożony port lotniczy w Indonezji. W 2018 roku lotnisko obsłużyło 24 miliony pasażerów. Denpasar Airport został wybudowany w 1931 roku. W latach 60. lotnisko przeszło potężną rozbudowę. Podczas rozbudowy wydłużono pas startowy, co spowodowało konieczność usypania sztucznego terenu, który pozwolił na wyjście lotniska poza teren wyspy. Zakończenie rozbudowy w 1966 roku i ponowne otwarcie lotniska zapoczątkowało międzynarodowe loty na Bali. Ogromne zainteresowanie spowodowało, że lotnisko od samego początku okazało się zbyt małe, aby zapełnić komfortową obsługę pasażerów. Pod koniec lat 70. wybudowano nowy terminal, a lotnisko uzyskało odpowiednią przepustowość. Po nadejściu nowego tysiąclecia lotnisko ponownie stało się za małe. W związku z tym wybudowano nowy, potężny terminal międzynarodowy, którego otwarcie nastąpiło w 2013 roku. Resztę lotniska wyremontowano i przerobiono na terminal krajowy. Obecna przepustowość wynosi 25 milionów pasażerów rocznie i według szacunków (nie uwzględniających koronawirusa) ma to wystarczyć minimum do 2025 roku.

Lotnisko Denpasar posiada 4 terminale pasażerskie oraz 2 terminale cargo. Lotnisko jest nowoczesne i przyjazne dla podróżnych, dzięki czemu znajduje się w czołówkach rankingu na najlepsze lotniska świata. Lotnisko nosi imię I Gusti Ngurah Rai, balijskiego bohatera, który zginął w w 1946 podczas wojny o niepodległość z Holandią.

Ngurah Rai International Airport (DPS) - najważniejsze dane:
Pełna nazwa po indonezyjsku: Bandar Udara Internasional Ngurah Rai
Pełna nazwa po angielsku: Ngurah Rai International Airport
Kod IATA: DPS
Adres: Bandara International I Gusti Ngurah Rai BaliBadung, Bali - Indonesia 80362
Strona internetowa: www.bali-airport.com

Ciekawostka: Z powodu gęstej zabudowy wokół lotniska, jego dalsza rozbudowa jest niemożliwa. Władze stwierdziły, że wywłaszczenie gruntów pod rozbudowę będzie zbyt drogie. Z tego powodu na Bali ma powstać nowe, drugie lotnisko. Lotnisko będzie znajdować się w Buleleng, na północnym wybrzeżu Bali. Lotnisko będzie w całości wybudowane na morzu i będzie większe od lotniska Denpasar, stając się najważniejszym lotniskiem na Bali. Data powstania lotniska nie jest znana, projekt jest obecnie w fazie opracowań.

Wiza na lotnisku na Bali

Od 2016 roku mieszkańcy Unii Europejskiej mogą otrzymać na lotnisku Bali bezpłatną wizę na okres do 30 dni pobytu. Aby otrzymać taką wizę nasz paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy po dacie zakończenia wizy, musimy mieć ponadto bilet powrotny, wylotowy z Bali. Na lotnisku jest również możliwość wyrobienia tradycyjnej wizy, która kosztuje 35 USD. Stanowiska wizowe są jasno oznaczone, bez problemu je odnajdziemy.

Sklepy i usługi na lotnisku

Lotnisko na Bali wewnątrz

Lotnisko na Bali - widok lotniska wewnątrz.


Lotnisko jest duże, na jego terenie znajduje się wiele sklepów i restauracji (KFC i Burger King), bankomatów oraz kantorów (jest również bank, w którym można wymienić gotówkę). Część z nich jest czynna całą dobę. Lotnisko posiada również wiele sklepów modowych znanych marek. Wszystko to zarówno w strefie odlotów jak i przylotów. Ceny są wysokie.

Na lotnisku Bali znajduję się również automaty z darmową wodą (zimną lub wrzątkiem), place zabaw dla dzieci, sale modlitewne oraz salony masażu.

Wifi na lotnisku

Lotnisko posiada dobrej jakości darmowe wifi @NgurahRaiAirport. Wydaje się, że wifi nie ma żadnych ograniczeń czasowych.

Lotnisko Bali - transport z lotniska

Jak dojechać z lotniska Bali do miast i miasteczek? Sposobów na dojazd z lotniska Bali w interesujące nas miejsce jest cała masa. Możliwości jest dużo, ale cały system jest dość rozmyty. Czytając poniższe nie będziesz mieć jednak problemu z transportem z lotniska Bali do konkretnego miejsca.

Bemo (miniwan)

Budżetowi turyści mogą opuścić lotnisko i przy drodze prowadzącej na lotnisko łapać bemo (miniwana). Spod lotniska bemo kursuje zazwyczaj do pobliskiego miasta Kuta (mając za plecami lotnisko jest to kurs w lewą stronę drogi). Cena nie powinna być wyższa, niż kilkaset rupii.

Autobus Trans Metro Dewata

Od 2020 roku z lotniska można dojechać do Denpasar za darmo. Wszystko dzięki Trans Metro Dewata - sieci rządowych autobusów, które powstały aby zmniejszyć korki na Bali. Pojazdy jeżdżą z lotniska co 10 minut w godzinach 4:30-21:00. Przejazd kończy się na Ngurah Rai Stadium. Aby zobaczyć, jaka jest trasa przejazdu i gdzie zatrzymuje się autobus, musimy ściągnąć aplikację "Teman Bus" na telefon. W przyszłości autobus ten będzie płatny, nie wiadomo jednak, kiedy opłata zostanie wprowadzona.

Autobus Trans Sarbagita

Autobusy Trans Sarbagita były siecią rządowych autobusów poruszających się po całym Bali, jednak z powodu na ich bardzo małą popularność wszystkie linie zawieszono, pozostawiając w działalności jedynie dwie linie, które kursują na lotnisko. Następcą, nowym pomysłem na prawdziwą komunikację miejską na Bali jest Trans Metro Dewata (TMD), które opisałem powyżej. W przyszłości, po przyjęciu się TMD, Trans Sarbagita przejdzie prawdopodobnie do historii.

Autobusy Trans Sarbagita poruszają się na dwóch trasach:

 • Lotnisko Bali - Nusa Dua (odjazd z lotniska codziennie o 9:15, 11:15, 13:15, 15:15, 17:15 i 19:15)
 • Lotnisko Bali - Batubulan (odjazd codziennie o 10:45, 12:45, 14:45, 16:45, 18:45 i 20:45)

Cena biletu za przejazd wynosi 3500 IDR. Autobusy odjeżdżają spod terminala krajowego.

Taksówka

Z lotniska dojedziemy w każdy zakątek Bali dzięki taksówkom - na lotnisku można wykupić kurs taksówką prepaid za wyznaczoną z góry cenę. (10-20 PLN za dojazd do miejscowości położonych w Południowym Bali, do około 120 PLN za kursy w najbardziej odległe rejony wyspy). Taki przejazd możemy wykupić w budkach, które znajdują się przy wyjściu z lotniska. Informujemy, dokąd chcemy jechać i płacimy stawkę z cennika. Ważne jest, aby znać ceny, ponieważ dość powszechnym jest, że pracownicy będą próbowali wziąć od turysty więcej pieniędzy. Przejazdy organizowane są przez jedną firmę przewozową - Kooperasi Taxi Ngurah Rai Bali. To kooperacja pojedynczych przewoźników, którzy utworzyli wspólną markę do obsługi lotniska.

Około 20% tańsze są taksówki Blue Bird Taxi. To najbardziej znana firma taksówkarska na Bali. Ma ona jednak zakaz wstępu na lotnisko, może jedynie dowozić turystów na lotnisko, nie może ich za to odbierać na lotnisku. Aby złapać taksówkę Blue Bird, musimy wyjść z lotniska i dojść do głównej drogi.

Ceny taksówki z lotniska Bali

Cena za przejazd taksówką prepaid zależy od regionu wyspy. Takie regiony posiada Kooperasi Taxi Ngurah Rai Bali:

 • Zone 1 (cena 100,000 IDR): Tuban, Kedonganan
 • Zone 2 (120 000 IDR): Kuta I (Discovery, Bakungsari, Kuta Square), Jimbaran I (Intercontinental)
 • Zone 3 (150 000 IDR): Kuta II (północ w kierunku Jalan Melasti, Banjar Pelasa), Legian (Jalan Padma do Jayakarta Hotel), Seminyak (Double Six beach, Bintang Supermarket), Dyana Pura (Hotel Royal Seminyak), Jimbaran II (Jalan Uluwatu, Four Seasons)
 • Zone 4 (180 000 IDR): Kerobokan, Umalas, Banjar Semer, Kuwum, Denpasar I (Catur Muka), Denpasar II (Renon Tanjung Bungkak, Kereneng)
 • Zone 5 (200 000 IDR): Sanur, Nusa Dua (BTDC), BTDC – Tanjung Benoa, Ayana Resort, Oberoi, Petitenget
 • Zone 6 (235 000 IDR): Denpasar III (Jalan Nangka Selatan, Ratna, Kesiman), Jimbaran III (Ungasan), Amanusa, Mulia, Hotel Hilton
 • Zone 7 (250 000 IDR): Denpasar IV (Sekar Tunjung, Tohpati, Penatih), Gatsu, Ubung station, Gatsu Timur, Tohpati, Sempidi, Dalung, Batubulan station
 • Zone 8 (310 000 IDR): Sukawati, Canggu, Pererenan, Kapal, Sibang, Darmasaba, Mambal, Blahkiuh, Sangeh, Mengwi, Taman Ayun, Banyan Tree, Pecatu, Uluwatu, Sawangan
 • Zone 9 (360 000 IDR): Tabanan Kota, Tanah Lot, Kediri, Bangli, Klungkung, Gianyar, Blahbatuh, Ubud center
 • Zone 10 (450 000 IDR): Padang Bai, Candidasa, Bedugul, Kintamani, Tegalalang, Taro, Sebatu, Payangan
 • Zone 11 (650 000 IDR): Medewi, Negara, Singaraja Kota, Lovina, Amlapura
 • Zone 12 (850 000 IDR): Gilimanuk, Tulamben, Amed, Alamanda, Celukan Bawang, Pemuteran, Matahari Resort

Grab

Grab jest singapurską aplikacją na telefon oferującą identyczne usługi co Uber. Jest to bardzo popularna aplikacja na Bali. Aby z niej korzystać musisz kupić lokalną kartę sim na Bali, ponieważ do korzystania z aplikacji wymagany jest stały dostęp do internetu. Oficjalnie Grab nie ma wstępu na lotnisko, dlatego aby złapać Graba, musisz wyjść z lotniska i dojść do drogi wjazdowej. Przejazdy Grabem na Bali są dużo tańsze niż przejazd taksówką, jednak w przypadku zamawiania Graba na lotnisko, kierowca będzie chciał dodatkowej zapłaty za fakt dowiezienia z lotniska. Jest to powszechne i turysta raczej przed tym nie ucieknie. Mimo dopłaty przejazd Grabem jest tańszy od taksówki.

Noc na lotnisku na Bali

Spanie na lotnisku na Bali jest możliwe. I jest bardzo przyjemne! Osobiście spędziliśmy jedną noc na lotnisku na Bali podczas naszej dwumiesięcznej podróży po Azji. Przylecieliśmy na lotnisko późnym wieczorem, nie działały już prepaidowe taksówki, a my byliśmy bardzo zmęczeni. Gdy okazało się, że na lotnisku są miękkie kanapy i przyjemny, cichy klimat, postanowiliśmy przespać się na lotnisku. Było bardzo komfortowo.

Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania dotyczące lotniska na Bali lub chcielibyście dodać coś do tego co napisałem zachęcam do dyskusji w komentarzach.


Tagi: Bali   Indonezja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ