Bali - przewodnik turystyczny

Bali panorama

Bali to prawdziwy raj na ziemi. Foto: Mateusz Jakubowski


Bali to jedna z wysp Indonezji. A patrząc z punktu administracyjnego, jedna z indonezyjskich prowincji, składająca się z wyspy Bali oraz kilku innych, małych wysp zamieszkałych łącznie przez prawie 4 mln osób. W Bali znajdziemy przepiękne, rajskie plaże, fantastycznych mieszkańców wyznających ciekawą, lokalną odmianę Hinduizmu (Hinduizm balijski, łączący wierzenia hinduistyczne z lokalnymi, animistycznymi wierzeniami), magiczne świątynie oraz przepiękną przyrodę.   

MIASTA NA BALI

Miasta na Bali

Miasta i wsie warte odwiedzenia na Bali. Foto: opracowanie własne


Bali to wyspa licząca łącznie ponad 5000 km2 - dla lepszego rozeznania wyspy: oznacza to, że z północy na południe jest około 80km, a ze wschodu na zachód 145km. Wyspę zamieszkuje prawie 4 mln osób.

Do najbardziej znanych i popularnych miejsc na Bali należą:

Denpasar - stolica prowincji Bali (niecałe 800 tysięcy mieszkańców). W mieście warto zobaczyć:
- piękny, potężny monument Banjra Sandhi, poświęcony balijczykom walczącym o wolność
- położoną w centrum rzeźbę Catur Muka
- Muzeum Negeri Propinsi Bali - czynne pon-czw w godz. 8:00-15:00, w piątki 8:00-12:30, w soboty i niedzielę zamknięte.
- Jagatnatha Temple - największą świątynie w Denpasar
- bazar Badung Central Market i czteropiętrowy market Kumba Sari

Kuta - miejscowość popularna wśród turystów, posiadająca zaplecze turystyczne, wiele miejsc noclegowych oraz przepiękne plaże.

Legian - położona na północ od Kuty miejscowość, dużo od niej spokojniejsza i mniej tłoczna. 

Seminyak - turystyczna miejscowość, droższa od pozostałych.

Sanur - była wioska rybacka, z czasem rozrosła się i zwróciła ku turyście. Położona na wschodnim wybrzeżu, tutaj wody są dużo spokojniejsze, nie ma wysokich fal, a w wodzie znajduje się rafa koralowa.

Ubud - miasto położone centralnie w środku wyspy. Kiedyś to właśnie tutaj było centrum Bali. Dzisiaj Ubud znajduje się trochę na poboczu tłumnych, turystycznych miast, co raczej dodaje mu uroku i powoduje, że warto się tutaj zatrzymać.

Jimbaran - położona niedaleko Kuty, luksusowa miejscowość, nazywana balijskim "Beverly Hills". Nie ma tutaj możliwości taniego spania, ale warto podjechać do Jimbarana na tradycyjny targ rybny, na którym w ryby zaopatruje się cała wyspa. Targ najlepiej jest odwiedzić między 6:00 a 9:00.

Lovina - plaża Lovina położona na północnym wybrzeżu. Przy niej znajduje się 6 wiosek, z których najpopularniejsza jest Kalibukbuk. Lovina znana jest przede wszystkim z plaży z czarnym, wulkanicznym piaskiem oraz delfinami, które można zauważyć zwłaszcza z rana, w okolicach rafy koralowej. Lovina to miejsce zdecydowanie mniej tłoczne i dużo spokojniejsze niż inne miejscowości położone na wybrzeżu. Strona internetowa: www.lovina.net

Amed - położone na wschodnim wybrzeżu, ciche i spokojne miejsce, z pięknymi, czarnymi plażami i przejrzystą wodą, w której znajdziemy rafę koralową oraz wrak japońskiego statku z czasu drugiej wojny światowej. To miejsce uznawane jest za jedno z najlepszych do nauki nurkowania.

Candidasa - wschodnie wybrzeże, podobnie jak Amed, dobre miejsce dla osób nurkujących. Warto odwiedzić przepiękny ogród Orchid Garden. Strona internetowa Candidasy: www.candidasabeach.com

Belimbing - przepiękna okolica, w której znajdziemy tarasy ryżowe oraz małe, rolnicze wioski.

Munduk - położony jest w centralnej części wyspy. Tym, co przyciąga w to miejsce, jest wspaniała natura. Munduk położony jest na wysokości ponad 1500 m.n.p., a punktem rozpoznawczym jest przepiękny wodospad. Z Munduku jest niedaleko do balijskich jezior - Buyan Lake, Lake Tamblingan i Bratan Lake, na którym znajduje się piękna świątynia.

Singaraja - Położona na północy wyspy, ważne portowe miasta. Była stolica, kiedy Bali było jeszcze kolonią holenderską. Rozbudowane i bardzo ciekawe miasto, w którym warto zobaczyć:
- chińską świątynię Ling Gwan Kion
- muzeum Gedong Kirtya - poświęcone lontarom (manuskryptom stworzonym na liściach palmowych), zainteresuje raczej tylko zorientowanych w temacie.
- pałac The Royal Palace of Singaraja ("the Puri Agung Buleleng") - wybudowany w 1604 roku pałac, który był siedzibą władcy, kiedy tereny te były Królestwem Buleleng.
- market Pasar Anyar II

Gilimanauk - położony na zachodnim wybrzeżu, na najbliższym odcinku między Bali a wyspą Jawa. Stąd kursują promy na Jawę oraz z Jawy na Bali. Prom ma do przebycia zaledwie 3km, przepływ trwa godzinę. Co ciekawe, właśnie tutaj przebiega linia strefy czasowej, dopływając z Jawy na Bali należy przesunąć zegar o godzinę. Miasto w zasadzie zbudowane jest wokół dworca autobusowego, skąd kursują autobusy jeżdżące w każdym kierunku wyspy. W mieście znajduje się muzeum archeologiczne.

Pamuteran - położone na północnym zachodzie wyspy, w okolicach narodowego parku Bali Borat. Niedaleko znajduje się świątynia Pura Puraki. Ciche i spokojne miejsce wybierane głównie przez miłośników nurkowania.

Negra - stolica Jembrany. W mieście odbywają się słynne wyścigi byków.

JAK NAJTANIEJ DOTRZEĆ NA BALI

jak dolecieć na Bali

Jak dotrzeć na Bali?


Jest wiele sposobów na dotarcie na Bali, jednak większość z nich nie jest tania. Z Europy można lecieć na wyspę z Amsterdamu (KLM), jednak najniższa cena za lot (wyłączając promocje) to 747 EUR.

Najtaniej wydaje się dotrzeć na Bali poprzez inne kraje azjatyckie, z czego najlepsza jest Tajlandia (brak wizy), do której (Bangkok) często pojawiają się promocję i polecieć można z Europy już za 1200 - 1300 PLN. Z Bangkoku możemy polecieć na Bali liniami AirAsia za około 500 PLN (cena za lot w dwie strony).

Lotnisko na Bali - Denpasar Airport (DPS), znane bardziej jako Ngurah Rai International Airport, położone jest w regionie Południowego Bali, 13 km od miasta Denpasar, będącego stolicą wyspy oraz Kuta - miasta popularnego wśród turystów.

Z lotniska dojedziemy w każdy zakątek Bali dzięki taksówkom - na lotnisku można wykupić kurs taksówką za wyznaczoną z góry cenę. (10-20 PLN za dojazd do miejscowości położonych w Południowym Bali, do około 120 PLN za kursy w najbardziej odległe rejony wyspy). Jest jednak tańszy sposób - taksówki Blue Bird Taxi. Są tańsze o około 20% od taksówek wykupywanych na lotnisku.

Budżetowi turyści mogą opuścić lotnisko i przy drodze prowadzącej na lotnisko łapać bemo (miniwana). Spod lotniska bemo kursuje zazwyczaj do pobliskiego miasta Kuta (mając za plecami lotnisko jest to kurs w lewą stronę drogi). Cena nie powinna być wyższa, niż kilkaset rupii.

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO BALI

komunikacja miejska na Bali

Jak jeździć po Bali?


Transport na wyspie nie jest niestety wystarczająco rozwinięty. Najlepiej i najtaniej jest podróżować po Bali autokarem. Po wyspie kursuje firma Perama (www.peramatour.com), która posiada trasy na większości wyspy (w cenach do około 40 PLN) oraz państwowa Trans Sarbagita (3500 rupii za bilet - ok. 1 PLN), która kursuje na dwóch trasach: Batubulan - Nusa Dua oraz Denpasar - Jimbaran. Sytuacja ma się rozwijać intensywnie w ciągu najbliższych lat - rząd chce rozwinąć sieć Trans Sarbegita do 15 tras.

Kolejny wariant (najtańszy) to kurs bemo, lokalnym, prywatnym środkiem transportu (zazwyczaj jest to miniwan). Cena nie powinna wynosić więcej, niż kilkaset rupii. Bemo trzeba łapać przy drodze i pytać o trasę.

Ostatnim wariantem, droższym, ale najbardziej wygodnym, jest taksówka.

Jeżeli chcemy mieć więcej niezależności możemy wynająć auto (cena od około 100 000 do 250 000 rupii za dzień - czyli od 28 PLN do ok. 71 PLN), motor lub skuter (40 000 do 100 000 rupii za dzień - 11 do 28 PLN). Do samodzielnego wynajęcia potrzebne będzie międzynarodowe prawo jazdy. Samodzielne podróżowanie nie jest jednak polecane. Na Bali kurs jest lewostronny, a w dodatku zasady ruchu drogowego praktycznie nie istnieją. Jeżeli chcemy objechać wyspę, dużo lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie auta z kierowcą. W tym celu można zgłosić się do znanych firm (będzie drożej) lub popytać, np. obsługę hotelową (taniej). Wynajęcie samochodu z kierowcą to koszt około 300 000 do 600 000 rupii za dobę (85 PLN do 170 PLN). Szukajmy kierowcy mówiącego po angielsku, wtedy dużo łatwiej będzie się porozumieć. Intensywne objechanie najważniejszych miejsc na wyspie zajmie nam około 3 dni.

Jeżeli mamy zamiar dużo zwiedzać na wyspie, warto jest udać się na miejscu do biur turystycznych i zapytać o oferty objazdowe po wyspie.

Aby ułatwić poruszanie się po Bali, prezentuję poniżej bardzo przydatną mapkę Bali, która rozdawana jest na wyspie. Znajdziemy na niej rozpiskę miejsc wartych odwiedzenia i nie tylko. Kliknij na nią, aby otworzyć nowe okno z mapką w pełnych wymiarach:

Bali mapa

NOCLEGI NA BALI

Noclegi na Bali.


Na Bali bez problemu znajdziemy odpowiedni dla nas nocleg. Od tanich hotelików, po luksusowe, odgrodzone od świata hotele. Na całej wyspie jest wiele miejsc noclegowych, dzięki czemu nie będziemy mieli problemów z noclegiem. Cena za dwuosobowy pokój w hotelu zaczyna się już od 20 PLN!

Jeżeli chcesz zapewnić sobie nocleg przed wyjazdem na Bali, sprawdź przy pomocy naszej wyszukiwarki noclegi na Bali:

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

KUCHNIA BALIJSKA

Kuchnia bali.


Kuchnia balijska jest kolejną, ciekawą kuchnią azjatycką. Głównym jej składnikiem jest ryż, owoce morza, mięso oraz cały przekrój przypraw. Jedną z popularniejszych potraw jest słynne nasi goreng - ryż smażony z warzywami i jajkiem.

Kuchnia Balijska to także kuchnia wypełniona owocami (ananasy, mango, pomelo), również tymi, które w Polsce są rzadko spotykane - salak, durian, rambutan, ambarella.

WARTE ODWIEDZENIA

Atrakcje Bali

Co warto zobaczyć na Bali?


Jedną z największych atrakcji Bali są świątynie. Większość z najważniejszych świątyń położona jest przy wodzie, bardzo ważnej w wierzeniach Balijczyków. Do najważniejszych, głównych świątyń wyspy (kayangan jagat), mających obowiązek chronić Bali przed złymi mocami, należą:

Pura Besakih - największa i najważniejsza świątynia na Bali (nazywana matką świątyń). Kompleks położony jest u podnóży położonego w centrum wyspy, czynnego wulkanu Gunung Agung

Pura Pasar Agung - druga świątynia położona u podnóży wulkanu Ganung Agung

Pura Ulun Danu Batur - położona niedaleko jeziora Batur.

Pura Luhur Uluwatu - piękna świątynia położona na klifie. Znajduje się w wiosce Pecatu.

Pura Goa Lawah - położona na wybrzeżu obok miejscowości Klungkung, około 20 km na wschód od Denpasar. Jaskinia nietoperzy ("goa" znaczy "jaskinia", natomiast "lawah" znaczy "nietoperz"). Kilka kroków od świątyni znajduje się plaża z czarnym piaskiem.

Ulun Danu Bratan - świątynia położona na północy wyspy, na wodach jeziora Bratan.

Pura Masceti - położona na wschodzie wyspy, niedaleko Ketewel.

Pura Luhur Batukaru - położony na południowym zboczu drugiego największego wulkanu na Bali, Batukaru.

Pura Lempuyang - położona na zboczu góry Lempuyang, we wschodniej części wyspy.

Prócz powyższych, Bali zawiera wiele innych, wartych odwiedzenia miejsc, jak chociażby:

Pura Tanah Lot - jedna z najczęściej kojarzonych z Bali świątyń. Położona w Tabanan, około 20 km od stolicy, Denpasar.

Gunung Kawi - wydrążone jaskinie położone przy wiosce Tampaksiring Bangli

Pura Taman Ayun - uznawana za jedną z najpiękniejszych świątyń na Bali. Położona w wiosce Mengwi, niecałe 20 km od Denpasar. Położona na wysokości 1058 m.n.p. jest najwyżej położoną świątynią Balijską

Pura Tirta Empul - świątynia z 962 roku. Jedna z najważniejszych świątyń na wyspie. Nazywana jest Świątynią Świętej Wody. W świątyni występują łaźnie, w których znajduje się święta dla Balijczyków woda. Turyści mogą za darmo wejść do basenów, jednak muszą uważać na ubiór - kobiety mają obowiązek mieć na sobie koszulkę, ponadto jest obowiązek posiadania na sobie sarong (chusta).

Pura Agung Pulaki - położona 7 km od Pemuteran, na północnym zachodzie wyspy. Położona niedaleko narodowego parku Bali Barat. To świątynia w której możemy spotkać bardzo wiele małp.

Brahma Vihara Ashmara - Buddyjska świątynia położona 11 km od Lovina

Pura Gede Perancak - położone w miejscowości Perancak (niedaleko Negara)

Pura Rambut Siwi - położona w Yeh Embang (około 10 km od Negara)

CO ROBIĆ NA BALI

Co warto robić na Bali

Co robić na Bali?


Nurkowanie i Snorkeling
Wybrzeża Bali to raj dla osób chcących nurkować, lub osób, które nurkowania planują się nauczyć. Liczne rafy koralowe, dziesiątki rodzajów ryb, wraki statków (japońskiego przy Amed i amerykańskiego statku transportowego "Liberty" z czasów II wojny światowej, leżącego w okolicach Tulamben) zachęcają do praktykowania tego sportu. Wybrzeża wyspy to również wspaniałe miejsce na snorkeling.

Surfing
Bali jest bardzo dobrym miejscem dla surferów i osób, chcących się nauczyć surfingu.

Podróż wynajętym skuterem
Bardzo ciekawy pomysł na zwiedzanie wyspy. Róbmy tak jednak tylko wtedy, kiedy mamy doświadczenie w jeździe skuterem - ze względu na brak poszanowania przepisów drogowych, Bali jest złym i niebezpiecznym miejscem na naukę jazdy.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

wskazówki praktyczne dotyczące Bali

W Bali dostęp do internetu nie stanowi problemu.


- klimatycznie, wyspa jest bardzo przyjemna - temperatura w skali roku waha się między 20-33 st.C., na wyspę można jechać o każdej porze roku, mając na uwadze deszcze pojawiające się między grudniem a kwietniem, oraz lipiec i sierpień, kiedy temperatura rzadko kiedy przekracza 30 stopni C.
- temperatura wody utrzymuje się w okolicy 27-29 st.C.

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony o Bali

Dowiedz się więcej o Bali.


www.indonesia.travel - oficjalna strona internetowa (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Bali   Indonezja  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ