Miasta na Bali

Plaża na Bali

Bali to prawdziwy raj na ziemi. Na zdjęciu plaża i rybacy przy zachodzącym słońcu.


Jakie są miasta na Bali? Zapraszamy do przeczytania naszej listy miejscowości na Bali. Dowiesz się z niej, jakie są najważniejsze miasta na Bali i gdzie warto się zatrzymać podczas naszych wakacji na Bali.

Lądując na Bali wylądujesz ma lotnisku Denpasar Ngurah Rai Airport (DPS), które jest jedynym lotniskiem na Bali. Mimo że lotnisko ma w nazwie nazwę stolicy Bali, Denpasar, w rzeczywistości położone jest około 15 kilometrów od miasta. Dużo bliżej z lotniska jest do Kuty, do której można dojść pieszo (sprawdzaliśmy osobiście). Niedalekie położenie lotniska w stosunku do Kuty, która jest turystycznym zagłębiem, powoduje, że miasto jest dla turystów bardzo popularne i większość z nich trafia do niego zaraz po wylądowaniu na Bali. Gdzie jeszcze można udać się na Bali? W poniższej liście poznasz najważniejsze miasta i miasteczka na Bali.

Podróżowanie wewnątrz Bali nie należy do najbardziej czasochłonnych. Nali to wyspa licząca łącznie ponad 5000 km2 - dla lepszego rozeznania wyspy: oznacza to, że z północy na południe jest około 80km, a ze wschodu na zachód 145km. Powierzchnia Bali to w przeliczeniu połowa najmniejszego województwa w Polsce, województwa opolskiego. Wyspę zamieszkuje prawie 4 mln osób.

Do najbardziej znanych i popularnych miejsc na Bali należą:

Denpasar

Denpasar jest stolicą prowincji Bali. Mieszka w niej niecałe 800 tysięcy mieszkańców. Nie jest prawdą powtarzana w wielu przewodnikach i blogach informacja, że w mieście nie ma nic ciekawego do zobaczenia. Warto spędzić w nim chociaż jeden dzień. W Denpasar warto odwiedzić:

- główny plac miasta, Lapangan Puputan Renon (Alun-Alun Puputan), z pięknym, potężnym monumentem Banjra Sandhi, poświęconym balijczykom walczącym o wolność oraz pomnik Brahmy, Catur Mukha
- Pałac i świątynie królewskie Palace of Satria and the Royal Temples - położony 300 metrów obok Alun-Alun Puputan pałac i świątynie rodziny królewskiej; czynne 8:00-16:00, wstęp bezpłatny (wskazana dotacja)
- Muzeum Negeri Propinsi Bali - położone w pięknym kompleksie wzorowanym na dawnym budownictwie; w środku muzeum znajdziemy szereg eksponatów przybliżających nam historię, kulturę i dokonania mieszkańców Bali. Muzeum czynne w dniach poniedziałek-czwartek w godzinach 8:00-15:00, w piątki 8:00-12:30, w soboty i niedzielę nieczynne (koszt wstępu: 12 000 IDR)
- Jagatnatha Temple - największa świątynia w Denpasar (koszt wstępu: 20 000 IDR)

- Pura Maospahit - jedna z najstarszych świątyń na Bali, jej początki datuje się na XIV wiek
- bazar Badung Central Market i czteropiętrowy market Kumba Sari - ogromne, czynne całą dobę miejsce handlowe, kupimy tam wszystko, od pamiątek po odzież, warzywa, owoce, mięso i elektronikę. Ostatnie piętro jest piętrem z jedzeniem, możemy się tam tanio najeść; należy uważać na bardzo nachalnych lokalnych mieszkańców, którzy mogą nas zaczepiać i wciskać swoje towary, często po kosmicznych cenach

Kuta

Miejscowość popularna wśród turystów, posiadająca duże zaplecze turystyczne, wiele miejsc noclegowych oraz przepiękne plaże. Do Kuta możemy dojść z lotniska pieszo. To główny ośrodek turystyczny Bali. Wypełniony turystami, barami, klubami, restauracjami i szkołami nurkowania. W sezonie turystycznym na Bali warto omijać miasto, chyba że chcemy poimprezować i się napić. Przylegająca do Kuty pięciokilometrowa plaża uchodzi za najlepszą na Bali. Będąc w Kucie warto spędzić wieczór na Jalan Legian - najpopularniejszej, imprezowej ulicy miasta. Na tej ulicy znajdziemy jedno z miejsc wartych odwiedzenia - park pamięci Tugu Peringatan Bom Bali z pomnikim Monumen Tragedi Kemanusiaan, który poświęcony jest ofiarom zamachów terrorystycznych z 2002 roku.

W Kucie możemy poddać się najbardziej słynnym atrakcją Bali - balijskiemu masażowi, nauce surfowania, iść na lekcję medytacji lub yogi bądź odbyć kurs nurkowania.

Legian

Położona na północ od Kuty miejscowość, dużo od niej spokojniejsza i mniej tłoczna. Z Kuty dojdziemy do Legian pieszo, ulicą i plażą - Legian jest połączona z Kutą, z jednej miejscowości wchodzi się od razu w drugą. Jedyną atrakcją Legian jest plaża.

Seminyak

Turystyczna miejscowość, na północ od Legian. Podobnie jak w przypadku Kuty i Legian, Seminyak z czasem rozbudowała się na tyle, że bezpośrednio, budynek w budynek, sąsiaduje z Legian. Seminyak jest droższe od Kuty i Legian, ale jest również mniej zatłoczone. Poza piękną plażą, atrakcją Seminyak jest XVI wieczna świątynia, Pura Petitenget.

Sanur

Była wioska rybacka, która z czasem rozrosła się i zwróciła ku turyście, stając się pierwszym turystycznym kurortem na Bali. Sanur, w przeciwieństwie do Kuty, Legian i Seminyak, położone jest nie na zachodnim, a na wschodnim wybrzeżu. Tutaj wody są dużo spokojniejsze, nie ma wysokich fal, a w wodzie znajduje się rafa koralowa. Sanur jest droższe od Kuty i jest miejscem wybieranym w większości przez starszych turystów. Prócz pięknej plaży miasto warto odwiedzić, aby zobaczyć świątynie Pura Blanjong, w której znajduje się najstarszy zabytek Bali - Prasasti Blanjong, kamienny filar z 914 roku, z inskrypcją informującą o przybyciu na wyspę jawajskiego króla Sri Kesari Warmadewa i zdobyciu przez niego władzy na wyspie.

Ubud

Ubud położone jest centralnie w środku wyspy, nie ma plaż ani dostępu do wody. Mimo to jest jednym z najciekawszych miejsc na Bali. Kiedyś to właśnie tutaj było centrum wyspy. Jeszcze do niedawna Ubud znajdowało się trochę na uboczu tłumnych, turystycznych miast, dzisiaj ciężko wyobrazić sobie podróż na Bali bez odwiedzenia tego miasta.Pierwotnie Ubud składało się z 14 wiosek, które z czasem, wraz z napływem turystów, zaczęły rozbudowywać się tak intensywnie, że ich zabudowa spotkała się ze sobą, tworząc jedno, ciągnące się kilometrami miasteczko.

Jak poruszać się po Ubud? Centrum miasta to trzy łączące się ze sobą ulice:  Jl Raya Ubud, Jl Monkey Forest i Jl Hanoman. Kupując nocleg w okolicy tych ulic będziemy mogli dojść do większości atrakcji pieszo. A tych atrakcji jest w Ubud od zatrzęsienia.

Co warto odwiedzić w Ubud:

- Monkey Forrest - święty dla Balijczyków las pełen małp. Bardzo ciekawe miejsce na spacer. Należy pamiętać, że małpy w tym lesie są przyzwyczajone do obecności człowieka i wiedzą doskonale, że ludzie mają ze sobą ciekawe przedmioty. Małpy te są mistrzami kradzieży. Potrafią zabrać okulary, torebkę, wyrwać telefon komórkowy. A jeżeli wziąłeś ze sobą jedzenie, bądź pewien, że Ci je zabiorą. Koszt wstępu: 80 000 IDR

-  Świątynia Pura Puseh Batuan  datowana na XI wiek; cena wstępu 10 000 IDR

- Pura Gunung Kawi -  pochodzący z XI wieku kompleks grobowy króla Anak Wungsu i jego żon. Kompleks znajduje się kilka kilometrów za miastem. Dojście do grobowca wymaga pokonania kilkuset schodów. Cała zabudowa tego potężnego kompleksu wydrążona jest w skałach, otoczona bujną roślinnością. Absolutny must see na Bali. Z Ubud możemy pojechać taksówką na miejsce, zwiedzić grobowiec, a następnie wrócić do miasta (taksówkarz będzie na nas czekać). Koszt takiej taksówki to około 150 000 - 200 000 IDR.

- Puri Saren Agung (znany jako Pałac Królewski lub Pałac Wodny) - dawny pałac królów Ubud, który dzisiaj otwarty jest dla zwiedzających. Wstęp darmowy.

- świątynia Tirta Empul, Tampaksiring - jedna z najważniejszych świątyń dla Balijczyków. Kompleks pochodzi z 960 roku. Świątynia położona jest 20 kilometrów od miasta. Czynna codziennie w godzinach 8:00-18:00. Zbudowana wokół gorących źródeł, które według lokalnych mieszkańców mają święte moce. Chętni turyści mogą wykąpać się w tych wodach razem z Balijczykami. Cena wstępu: 15 000 IDR (w cenie wypożyczenie sarongu, pamiętaj, że wypożyczonego sarongu nie można oddać mokrego).

- Setiadarma House of Masks and Puppets - muzeum prezentujące maski i lalki z Indonezji oraz innych krajów.

- Blanco Renaissance Museum - muzeum poświęcone twórczości Antonio Blanco, znajdujące się w jego domu. Do czasu swojej śmierci Blanco był jednym z symboli artystycznej duszy Ubud. Cena wstępu: 80 000 IDR.

Neka Art Museum - muzeum sztuki, uważane za najważniejsze na Bali. Cena wstępu: 50 000 IDR.

- Park Ptaków (Bali Bird Park, Taman Burung Bali) - ogromne zoo dla ponad 1000 ptaków różnego gatunku. Czynne codziennie w godzinach 9:30-17:30, koszt wstępu 23,5 USD, dzieci 10 USD.

Ubud Market - położony w centrum Ubud, przy ulicy Jl Monkey Forest, dwupiętrowy bazar, na którym kupisz wszystko, zwłaszcza artystyczne pamiątki.

Tańce ludowe

Ubud jest najlepszym miejscem na obejrzenie balijskich tańców. Większość z nich odbywa się w Ubud Palace. Cena za bilet wstępu zaczyna się od 75 000 IDR. My byliśmy osobiście w PRZEJRZEĆ BILETY I OPISAĆ ULOTKĘ, KTÓRĄ DALI NAM DO BILETU

Jimbaran

Położona niedaleko Kuty, luksusowa miejscowość, nazywana balijskim "Beverly Hills". Nie ma tutaj możliwości taniego spania, ale warto podjechać do Jimbaran na tradycyjny targ rybny, na którym w ryby zaopatruje się cała wyspa. Targ najlepiej jest odwiedzić między 6:00 a 9:00. Atrakcją targu jest to, że kupione ryby i skorupiaki można za drobną opłatą dać do przygotowania na grillu. Plaża na Jimbaran uznawana jest za jedną z najlepszych na Bali. Położona jest na naturalnym wglębieniu, wśród klifów i masy zieleni. Woda jest tu bardzo spokojna i przejrzysta, plaże można bez przesady nazwać rajską.

Lovina

Plaża Lovina położona na północnym wybrzeżu. Przy niej znajduje się 7 wiosek (Temukus, Kalibukbuk, Anturan, Pemaron, Tukad Mungga, Banyualit i Kaliasem), z których najpopularniejsza jest Kalibukbuk, która uważana jest za centrum Loviny. Lovina znana jest przede wszystkim z plaży z czarnym, wulkanicznym piaskiem oraz delfinami, które można zauważyć zwłaszcza z rana, w okolicach rafy koralowej. Lovina to miejsce zdecydowanie mniej tłoczne i dużo spokojniejsze niż inne miejscowości położone na wybrzeżu. Atrakcją  Lovina jest buddyjska świątynia, Brahma Vihara Arama, położona przy miasteczku Dencarik oraz wodospady Singsing (Air Terjun Singsing). Największą atrakcją jest jednak poszukiwanie delfinów. Codziennie rano z plaży odpływa około 20 łódek, którymi można się zabrać (cena 100 000 IDR za osobę) na poszukiwania delfinów. Strona internetowa Lovina i okolicy: www.lovina.net.

Padang Bai

Backpackerska miejscówka położona na wschodzie wyspy. Posiada trzy plaże, z czego najładniejsza jest Pantai Bias Tugel i Blue Lagoon Beach, na których można uprawiać snorkeling. W Padang Bai znajduje się kilka świątyni, najbardziej godna uwagi jest pochodząca z XI wieku Pura Silayukti. Cztery kilometry od miasta znajduje się jedna z najważniejszych świątyń na Bali, Pura Goa Lawah. W Padang Bai znajduje się port, z którego odpływają statki na sąsiednią wyspę Lombok.

Amed

Amed położone jest na wschodnim wybrzeżu, ciche i spokojne miejsce, z pięknymi, czarnymi plażami i przejrzystą wodą, w której znajdziemy rafę koralową oraz wrak statku z czasu drugiej wojny światowej, USS Liberty, który zatopiony został przez japońską łódź podwodną. To miejsce uznawane jest za jedno z najlepszych do nauki nurkowania miejsc na Bali. Amed wciąż pozostaje wioską rybacką, dużo biedniejszą od turystycznych lokalizacji na Bali, można dzięki temu przyjrzeć się życiu balijskich rybaków. To ostatnie chwile, aby tego dokonać. Rząd realizuje na tych terenach duże inwestycje w transport drogowy oraz turystykę, mający za zadanie poprawić jakość życia żyjących tu mieszkańców.

Candidasa

Wschodnie wybrzeże, podobnie jak Amed, dobre miejsce dla osób nurkujących. Warto odwiedzić przepiękny ogród Orchid Garden. Największą atrakcją Candidasy jest tradycyjna wioska The Bali Aga w Tenganan, położona 4 kilometry od Candidasy. Miasteczko jest prawdziwą, tradycyjną osadą na Bali. Jej mieszkańcy żyją w tradycyjny sposób, we własnej społeczności. Wioska jest otwarta dla turystów w ciągu dnia, mimo że stała się mocno komercyjna, jest miejscem wartym odwiedzenia.

Belimbing

Przepiękna okolica położona wewnątrz wyspy. Znajdziemy w niej tarasy ryżowe oraz małe, rolnicze wioski.

Munduk

Munduk położony jest w centralnej części wyspy. Tym, co przyciąga w to miejsce, jest wspaniała natura. Munduk położony jest na wysokości ponad 1500 m.n.p., a punktem rozpoznawczym jest przepiękny wodospad. Z Munduku jest niedaleko do balijskich jezior - Buyan Lake, Lake Tamblingan i Bratan Lake, na którym znajduje się piękna świątynia, Pura Ulun Danu Bratan.

Singaraja

Położona na północy wyspy, ważne portowe miasta. Singaraja była stolicą, kiedy Bali było jeszcze kolonią holenderską. Rozbudowane i bardzo ciekawe miasto, drugie (po Denpasar) największe miasto Bali, mieszka w nim niecałe 100 tysięcy mieszkańców. W Singaraja warto zobaczyć:
- chińską świątynię Ling Gwan Kion
- muzeum Gedong Kirtya - poświęcone lontarom (manuskryptom stworzonym na liściach palmowych), zainteresuje raczej tylko zorientowanych w temacie.
- pałac The Royal Palace of Singaraja ("the Puri Agung Buleleng") - wybudowany w 1604 roku pałac, który był siedzibą władcy, kiedy tereny te były Królestwem Buleleng.
- market Pasar Anyar II

Gilimanauk

Najbardziej wysunięte na zachód miasto Bali. Położony na najbliższym odcinku między Bali a wyspą Jawa. Stąd kursują promy na Jawę oraz z Jawy na Bali. Prom ma do przebycia zaledwie 3 kilometry, przepływ trwa godzinę. Co ciekawe, właśnie tutaj przebiega linia strefy czasowej, dopływając z Jawy na Bali należy przesunąć zegar o godzinę. Miasto w zasadzie zbudowane jest wokół dworca autobusowego, skąd kursują autobusy jeżdżące w każdym kierunku wyspy. W mieście znajduje się Museum Situs Purbakala, które jest muzeum archeologicznym, prezentującym szkielety oraz wykopaliska odnalezione w tym regionie, będące najstarszymi wykopaliskami na Bali. Ich wiek szacuje się na 3000-4000 lat. Koszt wstępu: 6000 IDR.

Pamuteran

Położone na północnym zachodzie wyspy, w okolicach narodowego parku Bali Borat. Niedaleko znajduje się świątynia Pura Puraki. Ciche i spokojne miejsce wybierane głównie przez miłośników nurkowania.

Negara

Stolica regencji Jembrany (zachód wyspy). Cała regencja jest mniej rozwinięta, żyje na uboczu Bali. Największą atrakcją Negary i całej Jembrany są wyścigi bawołów (Mekepung), które odbywają się w Delod Berawah, około 9 kilometrów od miasta Negara. Wydarzenie to było pierwotnie częścią święta plonów, z czasem stało się jednak tradycją. Wyścigi odbywają się w każdą drugą i czwartą niedziele miesiąca od godziny 7:00. Udekorowane bawoły ścigają się na czterokilometrowej trasie.


Tagi: Bali   Indonezja  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ