Indonezja - przewodnik turystyczny

Bali pola ryżowe

Pola ryżowe na Bali w Indonezji.


Indonezja to kraina rozciągająca się na ponad 5000 kilometrów i obejmująca około 17 000 wysp. Dwie trzecie z nich są zamieszkane i niesamowicie różnorodne, z takimi perełkami jak Bali czy Borneo. Indonezyjskie miasta są na etapie stałego rozwoju, przez co tradycja miesza się z nowoczesnością. Znakomita część kraju jest jednak w dalszym ciągu nieodkryta, pełna intensywnych barw, zapachów, bogactwa kulturowego i pięknych krajobrazów. Indonezja to także, kraj, w którym każdy z nas zostanie na jakiś czas milionerem! Milion rupii to zaledwie 255zł! Poznajcie lepiej tę egzotyczną krainę milionerów.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Bali przewodnik turystycznyJakarta przewodnik turystyczny

INFORMACJE OGÓLNE

INDONEZJA (Republika Indonezji)

Populacja

ok. 261 mln

Stolica

Dżakarta

Strefa czasowa

UTC/GMT +7 do +9

Waluta

Rupia indonezyjska (IDR)
10 000 IDR = 2,54 PLN
1 PLN = 3941 IDR
1 EUR = 16432 IDR
1 USD = 14434 IDR
(28.07.2018)

Język

indonezyjski

Główne miasta

Jakarta, Surabaya, Bandung, Medan, Bekasi, Semarang, Tangerang, Depok, Palembang, South Tangerang, Makassar, Batam, Pekanbaru, Bogor, Bandar Lampung, Padang, Denpasar

Zalecane szczepienia dur brzuszny, WZW A+B, wścieklizna i inne. Więcej informacji w artykule Indonezja - zalecane szczepienia

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje dotyczące Indonezji

Indonezja liczy około 261 mln mieszkańców.


- Indonezja jest państwem wyspiarskim położonym na 17 508 wyspach. Około 6 tys. z nich jest niezamieszkanych
- wyspy Indonezji rozciągają się na długości ponad 5 tys. km wzdłuż równika i na długości 1750 km z południa na północ
- główna wyspa Indonezji to Jawa, jest ona najbardziej rozwinięta
- około 73% popularnej turystycznie wyspy Borneo znajduje się także w posiadaniu Indonezji (pozostałe części to Brunei i Malezja)
- Indonezja ma bardzo słabą walutę w porównaniu do pozostałych krajów. Ciężko przestawić się na ceny rozpoczynające się od kilkunastu tysięcy rupii. Jedyny pozytyw to fakt, że w Indonezji każdy jest milionerem – 1 000 000 IDR = 255zł (stan na 27.07.2018)
- kantory i banki dostępne w większych miastach bez problemów. Należy uważać na kursy, bo miejscowi często oszukują turystów. Jeżeli dużo podróżujemy po mniejszych wyspach należy zawczasu zaopatrzyć się w gotówkę, bo potem może być to niemożliwe lub bardzo niekorzystne
- zdarzają się problemy z kartami kredytowymi, w większych miastach i ośrodkach akceptowane są Visa i Master Card, ale nie zawsze
- dominująca religią jest islam, więc warto pamiętać o zasadach jakich powinniśmy przestrzegać
- na niektórych wyspach alkohol jest przeznaczony prawie wyłącznie dla turystów i bardzo drogi!
- Internet i sieć komórkowa dostępna w większych miastach oraz miejscach obleganych przez turystów
- jeżeli zamierzamy dłużej zabawić w Indonezji należy zaopatrzyć się w miejscową kartę sim, najlepiej Simpati. Ceny roamingu polskich operatorów są bardzo wysokie
- wszystkie duże centra handlowe są czynne od godziny 10.00 do 22.00 (również w soboty i niedziele)
- ceny są dość przystępne, jednak nieco wyższe niż w pozostałych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Zależne od wyspy. Najdrożej oczywiście na Bali
- wiele cen dla nas jako turystów z zagranicy będzie zdecydowanie wyższych od cen dla miejscowych. Możemy się z tym spotkać na bazarach, w hotelach oraz przy przejazdach . W tych miejscach należy się targować do oporu!
- korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr, i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie innych ustaleń
- należy pamiętać o skromnym ubiorze oraz nie okazywać uczuć, zwłaszcza w miejscach rzadziej odwiedzanych przez turystów
- lewa ręka służy do podmywania, prawa do dotykania towarów, wręczania pieniędzy itd.
- na terenie całej Indonezji, a w szczególności na prowincji, nie należy spożywać posiłków w tanich restauracjach bądź małych przydrożnych straganach. Grozi to poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi
- należy także uważać na wodę (najlepiej pić butelkową) oraz pamiętać o zalecanych szczepieniach

- na wyspach znajdują się liczne wulkany. Indonezja jest często nękana przez trzęsienia ziemi i tsunami

WIZA DO INDONEZJI

Wiza do Indonezji

Wiza do Indonezji nie jest wymagana.


W 2016 roku zniesiony został obowiązek wizowy dla osób, które do Indonezji przybywają w celach turystycznych i będą w kraju maksymalnie 30 dni. Mimo zmiany w prawie, niektórzy wciąż wyrabiają wizę, głównie z tego powodu, że wizę na 30 dni można wydłużyć o kolejne 30 dni. Jeżeli nie mamy takich planów, skupmy się na ruchu bezwizowym.

Jeżeli chcemy przebywać w kraju dłużej, musimy wyrobić wizę. Przy wizycie turystycznej istnieją dwa rodzaje wizy do Indonezji (1-krotnego wjazdu): 30 i 60 dniowa (45 USD). O wizę powinniśmy ubiegać się w Ambasadzie Republiki Indonezji w Warszawie (ul. Estońska 3/5, tel. 22 617 51 79, strona internetowa: www.indonesianembassy.pl). Do wypełnionego wniosku (w dwóch egzemplarzach) musimy dołączyć 2 szt. zdjęcia paszportowego oraz ksero rezerwacji/kupna biletów. Po otrzymaniu wizy mamy 90 dni na wjazd do Indonezji. Przy składaniu wniosku wizowego nasz paszport musi być ważny przez minimum 18 miesięcy.

Polacy mają również możliwość otrzymania wizy na granicy (tzw. visa on arrival). Jest to tańsza możliwość od wizy uzyskiwanej w ambasadzie - otrzymując wizę w Indonezji na miejscu, zapłacimy 25 USD. Visa on arrival ważna jest 30 dni, ale można ją przedłużyć (jeden raz) o kolejne 30 dni (co kosztuje 25 USD).  Decydując się na ten sposób uzyskania wizy, pamiętajmy o posiadaniu przy sobie dwóch zdjęć paszportowych oraz ksero biletów lotniczych potwierdzających fakt, że opuścimy Indonezję. Ważne: są miejsca, gdzie visa on arrival nie jest wydawana. Lista lotnisk, partów i przejść granicznych, gdzie otrzymamy taką wizę znajduje się na stronie Ambasady Republiki Indonezji w Warszawie, a dokładniej pod tym linkiem.

Nie nabierajmy się na ogłaszane co jakiś informację o tym, że Indonezja znosi wizy krajom UE czy Polsce. Ostatnie taka deklaracja padła w 2015 roku. Radosną nowinę podały telewizje, portale informacyjne oraz większość serwisów podróżniczych. Tymczasem był to tylko chwyt marketingowy, którego nikt nie zweryfikował. W ciągu najbliższych lat nie zapowiada się na to, żeby wizy do Indonezji zostały zniesione. Wszystko przez lokalne prawo indonezyjskie, które sytuację zniesienia wiz każe traktować z zasadą wzajemności.

TRANSPORT WEWNĄTRZ INDONEZJI

transport po Indonezji

Transport w Indonezji jest tani.


Transport w Indonezji jest dość tani, obojętnie czy wybierzemy pociąg, samolot, auto czy autobus. Jednym z najszybszych oraz stosunkowo tanich środków transportu jest samolot. Indonezyjskie linie lotnicze wprowadziły w ostatnich latach nowe samoloty i standardy bezpieczeństwa, przez co latanie samolotem stało się mniej ryzykowne. Z kolei autobusy i pociągi zapewnią podróżnym niezapomniane widoki. Jednym słowem: do wyboru, do koloru!

          Loty

loty wewnątrz Indonezji

Garuda jest największą linią lotniczą w Indonezji.


Samolot jest najszybszym środkiem transportu w Indonezji. Największą indonezyjską linią lotniczą jest państwowa Garuda (www.garuda-indonesia.com). Oprócz tego na rynku działają również m.in. niskobudżetowe linie takie jak Lion Air (www.lionair.co.id), Air Asia (www.airasia.com) czy Citilink (www.citilink.co.id). W 2013 i 2014 roku upadły linie BataviaAir i Mandala Airlines.

Większości linii lotniczych raczej daleko jest do ideału biorąc pod uwagę punktualność oraz częstotliwość odwoływanych lotów. Dużym znakiem zapytania jest również bezpieczeństwo lotów. Większość low-costowych przewoźników korzystała jeszcze do niedawna z przestarzałej floty, co w ostatnich latach nie raz kończyło się śmiertelnymi katastrofami. Teoretycznie z roku na rok warunki się polepszają, a najlepiej pod tym względem wypadają obecnie linie lotnicze Garuda (które zostały również dopuszczone do ruchu międzynarodowego) oraz AirAsia. Ich ceny są trochę wyższe niż w przypadku niskobudżetowych linii, aczkolwiek flota oraz bezpieczeństwo stoją na równi ze światowymi standardami. W ostatnich latach Garuda oraz Lion Air wzbogaciły swoje floty o parę nowych maszyn.

W stosunku do międzynarodowych standardów ceny są dość niskie. Mimo to nieczęsto spadają poniżej 100 USD za loty w dwie strony nawet na krótkich dystansach. Czy to prawda, że im szybciej zarezerwujemy bilety, tym taniej je kupimy? I tak i nie. Jest to oczywiście prawda, ale w przypadku Lion Air czy Merpati zdarza się tak, że na tydzień przed zaplanowanym lotem linie lotnicze drastycznie obniżają ceny na niesprzedane jeszcze miejsca. Jest to okazja do „upolowania” bardzo tanich biletów.

Przykładowo cena biletu z Jakarty do Denpasar (z miesięcznym wyprzedzeniem) wynosi od  około 150 do 250 zł w zależności czy polecimy liniami Citilink, AirAsia, Garuda czy Lion Air.

          Drogi

Drogi w Indonezji

W Indonezji podobnie jak w Indiach auto warto wynająć wraz z kierowcą.


Warunki panujące na indonezyjskich drogach znacząco nie odbiegają od tych jakie panują w innych krajach regionu. Kierowcy jeżdżą niebezpiecznie nie przejmując się zbytnio przepisami czy bezpieczeństwem na drodze. Warunki infrastruktury drogowej również pozostawiają wiele do życzenia. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę finansowy aspekt podróży autem, to zarówno ceny wynajmu, jak i samego paliwa są niskie. Jeżeli zastanawiamy się nad wynajęciem samochodu w Indonezji warto rozważyć zatrudnienie dodatkowo kierowcy. Całkowity koszt wzrośnie niewiele, a zaoszczędzimy sobie wiele nerwów no i zachodu, ponieważ żeby móc poruszać się po indonezyjskich drogach należy posiadać ważne prawo jazdy z własnego kraju oraz prawo jazdy międzynarodowe!

Ograniczenia prędkości:
- W miastach 30 - 60 km/h
- Poza terenem zabudowanym 60 - 80 km/h
- Na autostradach 80 - 140 km/h

          Pociągi

kolej w Indonezji

PK Kereta Api to narodowy przewoźniki.


PK Kereta Api (www.kereta-api.co.id) jest narodowym przewoźnikiem w Indonezji, który porusza się zarówno po Jawie, jak i Sumatrze. Kolej to pozostałość jeszcze po Holendrach. Po ogłoszeniu niepodległości rząd postanowił rozwijać nowe połączenia i remontować stare. Wypadki z udziałem pociągów czy wykolejenia obecnie zdarzają się incydentalnie. Sieć połączeń kolejowych jest gęsta, szczególnie na Jawie, np. między Bandung a Jakartą kursuje około 30 pociągów dziennie. Z kolei na Sumatrze sieci kolejowe skumulowane są głównie na północy i południu wyspy, aczkolwiek częstotliwość połączeń jest niższa niż na Jawie. Kolej jest generalnie powolna i wciąż modernizowania, a mimo pięknych widoków zza okna i miłych współpasażerów należy uważać na złodziejów. Szczególnie w nocy.

Indonezyjskie pociągi dzielą się na 3 klasy. Pierwsza, Eksekutif oferuje podróżnym klimatyzację oraz regulowane fotele. 2. klasa to w lokalnej nomenklaturze Bisnis, natomiast 3. to po prostu Ekonomi. W Indonezji nie ma nocnych pociągów. Rezerwacji można dokonywać z miesięcznym wyprzedzeniem, jednak większość biletów będzie dostępna nawet w dniu odjazdu. Wyjątkiem są święta, kiedy ruch jest większy i bilety mogą zostać wyprzedane. Teoretycznie od 3. sierpnia 2012 roku można dokonywać rezerwacji przez Internet, jednak w praktyce system jest dość zawodny i dodatkowo skomplikowany przez brak angielskiej wersji językowej, dlatego wciąż najpewniejszym sposobem zaopatrzenia się w bilet jest kupienie go osobiście w kasie.

Ceny biletów na trasie Surabaya - Bandung w klasie Eksekutif kształtują się na poziomie 255 000 IDR.  Bisnis na tym samym odcinku to wydatek rzędu 175 000 IDR. 

          Autobusy i autokary w Indonezji

busem po Indonezji

Tańsze autobusy nie są wyposażone w klimatyzację.


Autobusy w Indonezji dzielą się na klimatyzowane i nieklimatyzowane. Te pierwsze mogą być w całości wynajmowane z kierowcą dla zorganizowanych grup. Indonezyjscy przewoźnicy oferują zazwyczaj połączenia międzymiastowe i międzyprowincjonalne. Stan pojazdów pozostawia często wiele do życzenia, a pijani czy naćpani kierowcy nie należą do marginesu. Poza tym jeżdżenie autobusem jest ryzykowne ze względu na niebezpieczny styl jazdy lokalnych kierowców oraz dość częste, nocne napady rabunkowe. Odnosi się to głównie do najtańszych autobusów.

Pojazdy podzielone są na różne klasy - o ile w najtańszych nie należy spodziewać się fajerwerków, o tyle autobusy luksusowe wyposażone są w DVD, regulowane siedzenia, toalety czy nawet w karaoke. Podczas dłuższych podróży pasażerowie dostają zazwyczaj posiłki oraz przekąski.  Jeżeli jednak zdecydujemy się na najtańszy autobus, miejmy oko na swój bagaż - zdarza się, że dochodzi do kradzieży.

Ceny w porównaniu do zachodnich krajów są naprawdę niskie. Podróż na Jawie 8 godzin najtańszym autobusem kosztuje od 50 000 do 80 000 IDR, natomiast ta sama trasa pokonana luksusowym pojazdem będzie kosztować około 150 000 – 200 000 IDR. 

          Prom

promy w Indonezji

Promy w Indonezji są bardzo popularne.


Oprócz dużych przewoźników na rynku działają mniejsze firmy. O ile w przypadku krótkich, 15-minutowych rejsów (np. z Bali na Lombok) skorzystanie z usług małej firmy nie jest jeszcze równoznaczne z końcem świata, o tyle dalsza podróż może być niekomfortowa i obarczona dużym ryzykiem, gdyż zasady bezpieczeństwa często nie są przestrzegane i promy potrafią być nawet dwukrotnie przepełnione. Pomijając małych przewoźników, po kraju kursują dwie firmy - PELNI (https://www.pelni.co.id) oraz ASDP (www.indonesiaferry.co.id). Promy dzielą się za 5 klas, można przyjąć, że pierwsza klasa kosztuje około 40 USD za dzień (dwa łóżka, łazienka, klimatyzacja). Wraz z każdą kolejną niższą klasą cena spada o około 10 USD. Gorsze stają się również warunki - 5 klasa (ekonomi) to zadymiona, pełna ludzi sala.  

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Indonezji

Mieszkańcy Indonezji porozumiewają się w jednym z ok. 250 języków!


- ludność Indonezji jest niesamowicie zróżnicowana. W kraju występuje ponad 300 grup etnicznych posługujących się łącznie ok. 250 językami. Najliczniejszymi grupami są Jawajczycy (40,6%) i Sundajczycy (15%)
- pod względem ludności, Indonezja jest na czwartym miejscu na świecie.
- Indonezja to czwarty kraj na świecie pod względem ludności. Prawie 90% społeczeństwa to wyznawcy Islamu
- flaga Indonezji jest podobna do flagi polskiej tylko odwrócona do góry nogami. Flaga powstała ponad 800 lat temu
- na Wschodzie kraju znajduje się wyspa Timor, podzielona na wchodzącą w skład Indonezji część zachodnią i część wschodnią, będącą niepodległym krajem Timor Wschodni. Wyspa była w przeszłości podzielona na dwie kolonie - holenderską (zachód, przyłączony w 1950 roku do Indonezji) i portugalską (wschód, pozostającą kolonią portugalską do 1975, kiedy siłą zdobyta została przez Indonezję). Do 1999 na zachodzie panowała wojna partyzancka, aż w końcu Indonezja poddała się i ogłosiła referendum. Na bazie jego wyników, 20 maja 2002 Timoru Wschodniego proklamował niepodległość
- nazwa Indonezja wywodzi się z połączenia dwóch greckich słów: "indos" (indyjski) i "nisos" (wyspa)
- w Indonezji bez problemu zostaniemy milionerami - milion rupii indonezyjskich to zaledwie 255 PLN (wg kursu z dnia 21.01.2018)!

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony dotyczące Indonezji

Przydatne strony o Indonezji.


www.indonesia.travel/ - turystyczne informacje w języku angielskim

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019


comments powered by Disqus
Tagi: Indonezja  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ