Lotnisko w Brunei - informacje, dojazd do centrum

11.02.2021   |   Brunei > Lotnisko w Brunei
Brunei lotnisko

Lotnisko w Brunei. Poznaj z nami lotnisko w Brunei!


Brunei posiada tylko jedno lotnisko - Brunei International Airport (BWN). W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tego lotniska - od jego historii, po lokalizację, wyposażenie i możliwości transportu z lotniska do centrum Brunei.

Lotnisko Brunei - podstawowe informacje

Pełna nazwa lotniska w Brunei to po angielsku Brunei International Airport (BWN). Lokalnie lotnisko znane jest pod nazwą w języku malajskim - Lapangan Terbang Antarabangsa Brunei. Lotnisko BWN jest jedynym lotniskiem w Brunei. Lecąc do Brunei na pewno na nim wylądujesz. Brunei International Airport uruchomione zostało w 1953 roku, jednak bardzo szybko małe lotnisko okazało się niewystarczające dla potrzeb tego kraju. Z tego powodu lotnisko zlikwidowano, a na jego miejscu otworzono w 1974 roku nowy port lotniczy, który funkcjonuje do dzisiaj. Lotnisko jest świeżo po remoncie, dzięki czemu wygląda bardzo schludnie i nowocześnie. Lotnisko składa się z jednego terminalu międzynarodowego (przepustowość wynosi 2 miliony pasażerów rocznie), terminala cargo oraz osobnego terminala dla sułtana Brunei.

Brunei International Airport (BWN) - najważniejsze dane:
Pełna nazwa po malajsku: Lapangan Terbang Antarabangsa Brunei
Pełna nazwa po angielsku: Brunei International Airport
Kod IATA: BWN
Adres: Bandar Seri Begawan 2513
Strona internetowa: www.brunei-airport.com

Jako że jest to jedyne lotnisko Brunei, lądują na nim wszystkie loty do Brunei. Lotnisko jest siedzibą i głównym hubem narodowych linii lotniczych Brunei - Royal Brunei Airlines. Linią dolecimy do Brunei m.in. z Auckland, Bangkoku, Dubaju, Hong Kongu, Londynu, Kuala Lumpur, Manili i Szanghaju). Tym, co najbardziej zainteresuje budżetowych turystów są loty AirAsia z Kuala Lumpur. Nam udało się kupić loty na tej trasie za niecałe 200 PLN za osobę.

Sklepy i usługi na lotnisku

Lotnisko w Brunei wewnątrz

Lotnisko w Brunei- widok lotniska wewnątrz.


Na terenie lotniska znajduje się kilka sklepów, dwie restauracje (KFC i Burger King), bankomat oraz kantor. Podobnie jak w przypadku większości lotnisk na świecie, kurs w kantorze na lotnisku nie jest atrakcyjny, zalecam zamianę jedynie małej kwoty i wymianę gotówki po dojechaniu do stolicy Brunei, Bandar Seri Begawan.

Lotnisko Brunei - transport do centrum

Lądując w Brunei nie będziemy mieli problemów z dotarciem do centrum stolicy. Do wyboru mamy autobusy miejskie, taksówkę oraz... podwózkę przez współpasażerów lotu lub osoby na lotnisku.

Autobus

Do centrum Bandar Seri Begawan jeździ komunikacja miejska. Autobusy kursują od wczesnych godzin porannych do godziny 18:00. Czas przejazdu to około 30 minut, koszt biletu to 2 BND (około 5,60 PLN). Bilety kupujemy u kierowcy, wymagana jest odliczona kwota, chociaż dla turysty kierowcy przeważnie robią wyjątek i wydają resztę. Autobusy ruszają spod terminalu przylotów, po lewej stronie od wyjścia z lotniska. Nie ma rozkładu jazdy, autobusy pojawiają się co około 30 minut.

Brunei, Bandar Seri Begawan Bus Station

Brunei, Bandar Seri Begawan Bus Station - główny dworzec autobusowy Brunei.


Autobusy jeżdżą do Bandar Seri Begawan Bus Station - głównego dworca autobusowego Brunei, które położone jest w samym sercu miasta (mapa Google).

Taksówka

Przejazd taksówką trwa około 20 minut i kosztuje 25 BND (około 70 PLN). Taksówki stoją przed lotniskiem, nie ma problemu z ich odnalezieniem.

Autostop

Autostop w Brunei to coś niesamowitego. I nie mówimy tego tylko my - w wielu relacjach z podróży po Brunei pojawiają się podobne przeżycia. Mieszkańcy Brunei bardzo chętnie zabiorą Cię z lotniska i zawiozą pod wskazany przez Ciebie adres. I co najlepsze - prawdopodobnie sami zaproponują Ci podwózkę. Dlaczego tak się dzieje? Brunei nie jest odwiedzane przez wielu turystów. Gdy lecieliśmy do Brunei byliśmy jedynymi turystami w samolocie. Dzięki temu niejedna osoba zaczęła z nami rozmowę jeszcze przed wylotem, pytając z zainteresowaniem o podstawowe rzeczy - skąd jesteśmy, na ile lecimy do Brunei, co nas sprowadza do Brunei i tak dalej. Gdy już wylądowaliśmy na lotnisku w Brunei, jedno z małżeństw, które z nami rozmawiało, podeszło do nas i zapytało, dokąd mają nas zawieźć. Nie udało nam się im odmówić. I wiemy, że takie coś w Brunei przydarzyło się nie tylko nam. Korzystajmy z otwartości mieszkańców i zróbmy wszystko, żeby pozostawić po sobie dobre wrażenie.

Noc na lotnisku w Brunei

Na lotnisku w Brunei można spać do woli. Nasz wylot z Brunei mieliśmy z samego rana, przez co na lotnisko musielibyśmy jechać taksówką. Mając mało pieniędzy postanowiliśmy pojechać ostatnim autobusem i przesiedzieć noc na lotnisku. Obsługa lotniska traktowała nas wspaniale. W nocy lotnisko było sprzątane, a obsługa przyniosła nam jedzenie - narodowy przysmak, nasi kotok. Podziękowaliśmy, tłumacząc, że to bardzo miło, ale nie trzeba, jednak nikt tego nie wysłuchał. Wobec tego chcieliśmy za jedzenie zapłacić - nie chciano nawet o tym słyszeć, a jeden z pracowników lotniska zapewnił, że Brunei nie cierpi na brak jedzenia. Wspaniałe wspomnienia. Z wyjątkiem jednej rzeczy... Klimatyzacji! Na lotnisku jest zimno. Zmarźniesz nawet, jeżeli będziesz ubrany w kurtkę i ciuchy z długimi rękawami.

Jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania dotyczące lotniska w Brunei lub chcielibyście dodać coś do tego co napisałem zachęcam do dyskusji w komentarzach.


Tagi: Brunei  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ