Brunei - największe atrakcje

Brunei, meczet

Brunei, Meczet Omar Ali Saifuddin - największy symbol Brunei.


Brunei to dla turysty bardzo zgrabne miejsce. Nieduża wielkość państwa pozwala na bezproblemowe i komfortowe odwiedzenie wszystkich atrakcji Brunei w ciągu dwóch, trzech dni. Poznaj z nami wszystkie atrakcje Brunei w naszej aktualnej liście atrakcji Brunei!

Meczet Omar Ali Saifuddin

Meczet Omar Ali Saifuddin to monumentalny meczet górujący nad horyzontem stolicy. Praktycznie każdy artykuł internetowy o Brunei posiada zdjęcie tego meczetu. Absolutna wizytówka państwa. Nazwany na cześć poprzedniego Sułtana Brunei, Omara Ali Saifuddina, ojca obecnego Sułtana, Hassanala Bolkiaha. Otwarty w 1958 roku, uznawany jest za jeden z najpiękniejszych meczetów w Azji i na Pacyfiku. Główna kopuła meczetu stworzona jest ze złota. Przed meczetem znajduje się most, który prowadzi na replikę szesnastowiecznego statku Sułtana.

Mimo że meczet można odwiedzać tylko w wyznaczonych godzinach, normą jest, że ochrona wpuszcza turystów praktycznie zawsze, chyba że dzieje się wewnątrz jakaś ważna uroczystość. Nas wpuścili bez problemu, mimo, że oficjalnie było zamknięte. W większości relacji podróżniczych spotkaliśmy się z podobnymi doświadczeniami. Oficjalnie nie można robić zdjęć, ale jeżeli zapytamy, to bardzo możliwe, że uzyskamy zgodę.

Ważne informacje:

 • Godziny otwarcia: niedziela-czwartek: 8:30-12:00, 13:30-15:00, 16:30-17:30, piątek i sobota: 16:30-17:30
 • Koszt wstępu: bez opłat
 • Adres: Jalan Sultan Omar Ali Saifuddien, Bandar Seri Begawan

Meczet Jame' Asr Hassanil Bolkiah

Meczet nazwany na część obecnego sułtana Brunei. Największy w Brunei. Położony niedaleko bazaru Gadong, pod adresem Simpang 127.

 • Godziny otwarcia: poniedziałek-środa: 8:00-12:00, 14:00-15:00, czwartek i piątek nieczynne, sobota: 8:00-12:00, 14:00-15:00, niedziela 10:30-12:00, 14:00-15:00
 • Koszt wstępu: bez opłat

Kampung Ayer

Brunei, Kampong Ayer

Kampong Ayer w Brunei, największe na świecie miasto na wodzie.


Największa na świecie (30 000 mieszkańców) wioska położona na wodzie - kilkadziesiąt metrów od centrum stolicy. To historyczne centrum miasta, tutaj zaczęło się ono tworzyć. Kampung Ayer składa się z setek domów, które wybudowane są na wielkich, drewnianych palach, które są wbite w ziemię pod wodą. Miasteczko posiada restauracje, sklepy, a nawet szkołę oraz własne muzeum - Kampong Ayer Cultural & Tourism Gallery. Odwiedzimy je biorąc wodną taksówkę (1 BND). Wewnątrz muzeum dowiemy się więcej o osadzie oraz o ludziach ją zamieszkujących.

 • Godziny otwarcia muzeum: codziennie 9:00-17:00, piątek przerwa techniczna w godzinach 11:30-14:30
 • Koszt wstępu: bez opłat
 • Adres: Kampong Lurong Sikuna, Kampong Ayer

Rejs po Brunei Sungai i szukanie nosaczy

Brunei, małpa nosacz sundajski

Nosacze sundajskie w Brunei. Nie można polecieć do Brunei i ich nie zobaczyć!


Nie możesz pojechać do Brunei i tego nie zrobić. Jedną z atrakcji stolicy jest możliwość przepłynięcia się łódką za miasto i szukanie nosaczów sundajskich biegających po drzewach. Wielu przewoźników zapewni Cię, że bez znalezienia małp nie weźmie od Ciebie pieniędzy. Cena za taki przejazd zależy od umiejętności targowania, nam udało się wynegocjować 10 BND, w zależności od długości podróży spodziewaj się, że uczciwą stawką jest zapłacenie do 30 BND.

Nocny bazar Gadong

Największy bazar Brunei. Czynny codziennie od godziny 15:00 do 22:00. Miejsce słynie ze świetnego jedzenia ulicznego - na małych kramikach zjemy większość narodowych potraw Brunei w świetnych cenach - znaczna część porcji jedzenia kosztuje 1 BND.
Godziny otwarcia: codziennie 15:00-22:00
Adres: Simpang 37, Bandar Seri Begawan

Bazar Kianggeh Market

Położony w centrum, za meczetem Omara Ali Saifuddina. Kupimy na nim warzywa, napijemy się świeżego soku oraz zjemy lokalne potrawy.

 • Godziny otwarcia: codziennie 8:00-17:30
 • Adres: Jln Sungai Kianggeh

Royal Regalia Museum

Royal Regalia Museum to muzeum zawierające wystawę związaną z sułtanem i jego rodziną. To jedno z najciekawszych muzeów, w których byliśmy. Muzeum zawiera kilka ekspozycji, z których główna to rekonstrukcja koronacji Sułtana, która miała miejsce 1 sierpnia 1968 roku - eksponatem jest m.in. oryginalny rydwan, którym Sułtan poruszał się wtedy po mieście. Obok znajdują się manekiny ubrane w oficjalne, złote i srebrne zbroje, ciągnące i pilnujące rydwanu w tamtym dniu. Najciekawsze są jednak zbiory prezentów, jakie Sułtan otrzymał od głów innych państw. Znajdziemy tu dosłownie wszystko - od wielkiego, brzydkiego zielonego wazonu otrzymanego od królowej Elżbiety II po złote maskotki z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które Sułtan otrzymał od Chin.

 • Godziny otwarcia: codziennie 9:00-17:00, piątek przerwa techniczna w godzinach 11:30-14:30
 • Koszt wstępu: bez opłat
 • Adres: Jalan Sultan Omar Ali Saifuddien, Bandar Seri Begawan

Malay Technology Museum

Muzeum ukazuje historię kultury malajskiej oraz historię życia wszystkich ludów zamieszkujących te tereny. Bogate w eksponaty.

 • Godziny otwarcia: niedziela - czwartek - 9:00-17:00, piątek 14:30-17:00, sobota 9:45-17:00
 • Koszt wstępu: bez opłat
 • Adres: Simpang 482, Kampong Kota Batu, Bandar Seri Begawan, dojedziemy tam busem 11 i 39 (koszt biletu: 1 BND)

Muzeum Morskie (Brunei Maritime Museum)

Położone obok muzeum technologii muzeum morskie Brunei przedstawia historię morską Brunei. W muzeum znajdziemy m.in. makiety i pomniejszone repliki statków, jakimi poruszano się w przeszłości. Niezwykła jest osobna wystawa poświęcona wrakowi statku z XVI wieku, który znaleziono w 1997 roku. Wystawa ukazuje część z 13 500 przedmiotów, które znaleziono na statku, w znacznej części pochodzenia chińskiego.

 • Godziny otwarcia: codziennie 9:00-17:00, piątek przerwa techniczna w godzinach 11:30-14:30
 • Koszt wstępu: bez opłat
 • Adres: Simpang 482, Kampong Kota Batu, Bandar Seri Begawan, dojedziemy tam busem 11 i 39 (koszt biletu: 1 BND)

Brunei Museum

Muzeum położone obok muzeum technologii, pozwala lepiej poznać historię Brunei. Znajduje się w nim kilka wystaw, między innymi o przemyśle naftowym w Brunei. Prócz tego duża część muzeum poświęcona jest islamowi oraz sztuce i archeologii w Brunei. Od 2018 roku muzeum zamknięto na czas remontu - do tej pory nie zostało otworzone ponownie.

Kota Batu Archaeological Park

Jedyne stanowisko archeologiczne w Brunei. Położone obok muzeów: morskiego i technologicznego. Sąsiaduje bezpośrednio z Brunei Museum. Prawdopodobnie w tym miejscu istniało w XVII wieku centrum miasta. Park znajduje się pod gołym niebem. Znajdziemy tu trochę wykopalisk (m.in. chińską ceramikę z X-XIII wieku) oraz najważniejsze punkty - mauzoleum dwóch sułtanów Brunei - Sharif Ali i Bolkiaha.

 • Godziny otwarcia: codziennie 9:00-17:00, piątek przerwa techniczna w godzinach 11:30-14:30
 • Koszt wstępu: bez opłat
 • Adres: Simpang 482, Kampong Kota Batu, Bandar Seri Begawan, dojedziemy tam busem 11 i 39 (koszt biletu: 1 BND)

Pałac Sułtana Brunei i spotkanie z Sułtanem

Brunei, pałac Istana Nurul Iman

Pałac sułtana, Istana Nurul Iman, widziany od strony wody. Kopuła jest ze szczerego złota!


Pałac sułtana Brunei, Istana Nurul Iman, położony jest 3 kilometry od centrum miasta. Jest największa rezydencją głowy państwa na świecie  - posiada 1788 pokojów, 5 basenów, ponad 200 łazienek, złote klamki i wielką kolekcję dzieł sztuki. Pałac Sułtana Brunei jest otwarty dla turystów zaledwie trzy dni w roku. W trakcie tych trzech dni każdy chętny może za darmo udać się na ucztę wyprawianą w pałacu oraz przywitać z samym Sułtanem! Więcej o tym piszemy w osobnym artykule: Brunei - jak odwiedzić pałac Sułtana.

Yayasan Shoping Complex

Duże centrum handlowe położone zaraz obok meczetu Omara Ali Saifuddina. Wypełnione sklepami i restauracjami, których nie ma w Polsce.

 • Godziny otwarcia: codziennie 10:00-22:00
 • Adres: Yayasan Sultan Haji Hassanal Bolkiah Complex, Jalan Pretty, Bandar Seri Begawan, BS8711
 • Strona internetowa: http://www.yayasancomplex.com

Atrakcje Brunei znajdziemy również w dystrykcie Temburong - to ten dystrykt, który oddzielony jest od reszty kraju. Za 8 BND dopłyniemy do niego łódką (do miejscowości Bangar - stolicy dystryktu Temburong). W dystrykcie są dwa rezerwaty przyrody oraz jeden park narodowy. Jeżeli do Bangar udaliśmy się samodzielnie, będziemy mogli zwiedzić Peradayan Forest Reserve i Labu Forest Reserve. Wycieczkę do parku narodowego będziemy mogli odbyć tylko z biurem podróży.

Labu Forest Reserve (Rezerwat Leśny Labu)

Z Bangar dojedziemy do niego taksówką za około 10-15 BND. W rezerwacie znajdują się szlaki turystyczne o długości kilkunastu kilometrów.

Peradayan Forest Reserve

Peradayan Forest Reserve to kolejny rezerwat położony w Temburong. Znajduje się 15 km od Bengar (przy drodze prowadzącej do obszaru Labu). W rezerwacie znajdują się szlaki turystyczne o łącznej długości 1,6 kilometra, prowadzące przez leśne szlaki oraz jaskinie. Park jest zagospodarowany turystycznie, znajdziemy na nim ławeczki oraz wieżę widokową.

Park Narodowy Ulu Temburong

Park Narodowy Ulu Temburong to najważniejsze miejsce na przyrodniczej mapie Brunei. Przepiękny park narodowy zlokalizowany na końcu Temburong. Po parku porusza się wyłącznie łódką, a później schodzi się z niej na stalową platformę zlokalizowaną nad ziemią. Niestety, ale odwiedzenie parku jest drogie, dżunglę lepiej zaliczyć na Borneo od strony Malezji lub Indonezji. Jeżeli jednak chcemy się do niej udać od strony Brunei, musimy to zrobić przez biuro turystyczne. Niektóre z biur, które organizują wycieczki do Ulu Temburong: www.freme.com, borneoguide.com oraz tmr-brunei.com. Do wyboru krótkie wycieczki (7:30 wyjazd ze stolicy, 17:00 powrót) oraz wycieczki dwudniowe. Najtańszy wariant, czyli krótka wycieczka dla dwóch osób to koszt od około 150 BND za osobę.

Batang Duri

Ostatnia miejscowość przed Parkiem Narodowym Ulu Temburong. To właśnie tutaj wsiada się na łódkę i rozpoczyna rejs do parku narodowego. W miejscowości znajduje się mały ogród zoologiczny - Taman Batang Duri. Do Batang Duri dojedziemy z miejscowości Bangar drogą o nazwie "Jalan Batang Duri". Odległość od Bangar do Batang Duri wynosi 17 kilometrów.

Palau Selirong

Palau Selirong jest małą wyspą położoną między stolicą, a dystryktem Temburong. Za około 8 BND dojedziemy na nią wodną taksówką ze stolicy kraju. Wokół wyspy można się poruszać łódką (cena do ustalenia z kierowcą) lub spacerować pieszo po dwukilometrowej kładce.


Tagi: brunei  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ