Brunei - przewodnik turystyczny

Meczet w Brunei

Brunei to malutkie państwo na wyspie Borneo.


Brunei to malutkie państwo położone na wyspie Borneo. Graniczy z Malezją i posiada dostęp do Morza Południowochińskiego. Dzięki wydobyciu ropy jest krajem bardzo bogatym. Brunei to niecałe 400 tysięcy mieszkańców w kraju, w którym panuje monarchia absolutna, a państwem rządzi niewiarygodnie bogaty Sułtan. Jeżeli jesteśmy w Azji Południowo-Wschodniej, dzięki tanim lotom możemy pomyśleć nad odwiedzeniem tego kraju. Czy warto? Jeżeli w podróży nie szukamy imprezowania i alkoholu, a przyjaznych ludzi i pięknych widoków - tak!

INFORMACJE OGÓLNE

BRUNEI (Brunei Darussalam)

Populacja

415 tys.

Stolica

Bandar Seri Begawan

Strefa czasowa

UTC + 8
(12:00 w Polsce = 18:00 w Brunei)

Waluta

dolar brunei (BND)
1 BND = 2,53 PLN
1 EUR = 1,31 BND
1 USD = 1,64 BND

(19.02.2018)

Język

malajski, dobra znajomość języka angielskiego

Główne miasta

Bandar Seri Begawan, Kuala Belait, Seria, Totong, Bangar

Zalecane szczepienia WZW A + WZW B, tężec + polio

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne o Brunei

Brunei to bardzo małe państwo.


- w kraju wyznawany jest islam
- miejscowi bardzo chętne oferują pomoc, sami z siebie zatrzymują się samochodami, proponują podwózkę, nawiązują rozmowę
- nie należy spożywać alkoholu w miejscach publicznych. Co więcej, alkoholu w Brunei nie kupimy. Samo palenie papierosów publicznie nie jest pozytywnie postrzegane
- nie należy krytykować ani wypytywać o Sułtana w rozmowie z mieszkańcami Brunei
- mieszkańcy Brunei są niesamowicie otwarci i przyjaźnie nastawieni na turystów

WIZA DO BRUNEI

Wiza do Brunei

Wiza do Brunei nie jest wymagana.


Obywatele RP chcący udać się do Brunei, nie są zobowiązani do wyrabiania wizy. Polacy mogą przebywać w Brunei do 90 dni bez posiadania wizy.

JAK DOTRZEĆ DO BRUNEI?

loty do Brunei

Do Brunei można tanio dolecieć z Azji.


Brunei nie jest państwem do którego warto wybrać się na samodzielną wycieczkę do Azji. Dużo lepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie kraju na kilka dni w trakcie innego wyjazdu. Najtańszym sposobem na dotarcie do Brunei są loty z Kuala Lumpur liniami AirAsia, która oferuje loty już za 35 USD za lot w jedną stronę. Tą samą linią dolecimy do Kuala Lumpur z kilkudziesięciu miast Azji za niewielkie pieniądze.

Ponadto Brunei posiada narodowe linie lotnicze - Royal Brunei Airlines, które kursują do stolicy Brunei z wielu miast azjatyckich, jednak lot tą linią jest przeważnie bardzo drogi.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

jak poruszać się po Brunei

Transport publiczny w Brunei.


Po Brunei można poruszać się drogami lądowymi oraz łodziami. Transport publiczny praktycznie nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że po Brunei nie da się poruszać. Przeczytaj poniższe zakładki, aby dowiedzieć się więcej:

                    Drogi

Drogi w Brunei

Drogi w Brunei.


Turyście ciężko poruszać po Brunei publicznymi środkami transportu. Z powodu małej ilości turystów, rozmiarów państwa oraz minimalnej ilości mieszkańców bez samochodów, oficjalne środki transportu praktycznie nie istnieją. Nie ma lotów wewnątrz kraju, nie ma pociągów, autokarów... Jeżeli chcemy pojechać poza stolicę, musimy kombinować.

Z całego serca polecam autostop, nawet osobom, które nie mają z nim zbyt dużego doświadczenia. Mieszkańcy Brunei są szalenie zaciekawieni turystami i bardzo chętni do pomocy. Nie zdziw się, jeżeli sami będą Cię zaczepiać i z Tobą rozmawiać. Uważaj tutaj na jedną rzecz - taksówkarzy. Taksówki są nieoznakowane i praktycznie nikt z nich nie korzysta (większość mieszkańców państwa ma swój samochód). To prowadzi do tego, że czasem swoją pomoc i podwózkę zaproponuje zakamuflowany taksówkarz, który o fakcie, że poruszasz się taksówką, mówi dopiero na końcu podróży. Przed wejściem do samochodu powiedz najlepiej, że nie masz pieniędzy i upewnij się, że to pomoc za darmo. Jeżeli chcesz grzeczniej, spytaj po prostu, czy kierowca na pewno nie jest taksówkarzem. Jeżeli Ci się śpieszy i chcesz skorzystać z taksówki, miej na uwadze, że taksówki nie są wyposażone w taksometr, a cenę przejazdu należy ustalać przed ruszeniem auta. Taksówkarze mają zazwyczaj wycenione poszczególne trasy w stałej opłacie. Taksówki są drogie.

Autobusy w Brunei
Autobusy w Brunei. Kliknij, aby powiększyć

Nie będziemy mieli problemów z poruszaniem się po stolicy, Bandar Seri Begawan, w której istnieje komunikacja miejska. W mieście są przystanki autobusowe, jednak nie ma na nich żadnych rozkładów, trzeba usiąść i czekać na przyjazd pojazdu (zazwyczaj 30-60 minut bo w takiej częstotliwości poruszają się autobusy w BSB). Autobusy mają z przodu i po bokach numery. Cena za bilet jest stała - 1 BND, która zbierana jest w trakcie kursu. Główna stacja (dworzec) położona jest w centrum, niedaleko meczetu Omar Ali Saifuddin.

Istnieje możliwość wypożyczenia samochodu na lotnisku - od 450zł za dobę. Opłaca się, jeżeli jest nas więcej, dzięki samochodowi zwiedzimy niezależnie praktycznie całe, malutkie Brunei.

                    Łodzie, motorówki

Łodzie w Brunei

Po Brunei można poruszać się łódkami i motorówkami. Foto: Mateusz Jakubowski


Będąc w Brunei raczej pewne jest, że skorzystamy z tego środka transportu. Nawet, jeżeli nie wychylimy się spoza stolicy, to będąc w centrum warto skorzystać z łodzi i zrobić sobie godzinną wycieczkę do wiosek na wodzie (około 15 BND). Jeżeli mamy więcej czasu, możemy wyruszyć na poszukiwania nosaczy - charakterystycznych małp z wielkim nosem, które żyją wyłącznie na wyspie Borneo. To koszt dodatkowych 10-20 BND.

Na wodach otaczających Brunei zobaczymy wiele łódek działających jak taksówki. Zwykłe przepłynięcie kilkudziesięciu metrów na wioskę na wodzie to koszt 1 BND. O resztę przejazdów trzeba się targować. Łódź to jedyny sposób na dotarcie na Temburong - dystrykt oddzielony od reszty kraju.

NOCLEGI W BRUNEI

Gdzie tanio spać w Brunei?


Baza noclegowa w Brunei nie jest rozbudowana. Najtańszy pokój dwoosobowy to koszt od około 90 PLN za noc. Łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 60 PLN. Dużo tańsze są kwatery prywatne - w Brunei zalecam rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na portalu Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w okolicach centrum za od około 50 PLN za pokój dwuosobowy lub 35 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym.

Do wyszukiwania noclegów polecam porównywarkę cen HotelsCombined - porównywarka przeszukuje każde miejsce noclegowe w wielu wyszukiwarkach i pokazuje nam najniższe ceny w internecie:

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Jeżeli chesz zobaczyć, gdzie w Brunei spałem i które miejsca polecam, a które odradzam, sprawdź artykuł: Noclegi Brunei - polecane i odradzane.

ATRAKCJE BRUNEI

atrakcje Brunei

Co warto zobaczyć w Brunei.


Jeżeli chodzi o atrakcje Brunei, to nie jest ich wcale tak dużo, co powoduje, że Brunei powinno być tylko dodatkiem do naszego wyjazdu do Azji i nie powinien być jedynym krajem, do którego się udajemy.

Kilka atrakcji Brunei znajduje się w stolicy, Bandar Seri Begawan. Są to:

meczet Omar Ali Saifuddin - monumentalny meczet górujący nad horyzontem stolicy.

Royal Regalia Museum - muzeum zawierające wystawę związaną z sułtanem i jego rodziną oraz wystawę rzeczy, jakie sułtan otrzymał od zagranicznych gości. To jedno z najlepszych muzeów w jakich byłem w całym swoim życiu. Gorąco polecam każdemu.

Yayasan Complex - duży kompleks handlowy położony obok meczetu. Strona internetowa: www.yshhb.org.bn

Kampung Ayer - wielka (30 000 mieszkańców, największa na świecie) wioska położona na wodzie kilkadziesiąt metrów od centrum stolicy.

Istana Nurul Iman - położony 3 km od miasta, pałac sułtana Brunei. Jest największa rezydencją głowy państwa na świecie  - posiada 1788 pokojów, 5 basenów, ponad 200 łazienek, złote klamki i wielką kolekcję dzieł sztuki. Strona internetowa pałacu: www.istananuruliman.org. Łódką możemy podpłynąć pod pałac.

Brunei Museum i położony obok Malay Technology Museum - dwa, warte odwiedzenia muzea. Leżą 6km od centrum miasta, dojedziemy do nich za 1 BND busami 11 i 39.

Najwięcej atrakcji na Brunei znajdziemy w dystrykcie Temburong - to ten dystrykt oddzielony od reszty kraju. Za 8 BND dopłyniemy tam łódką (do miejscowości Bangar - stolicy dystryktu Temburong). Co warto robić w tym dystrykcie:

Labu Forest Reserve (Rezerwat Leśny Labu) - położony na terenie Temburong

Peradayan Forest Reserve - kolejny rezerwat położony w Temburong. Znajduje się 15 km od Bengar (przy drodze prowadzącej do obszaru Labu). W rezerwacie znajdują się szlaki turystyczne.

Park Narodowy Ulu Temburong - najważniejsze miejsce na mapie Brunei. Przepiękny park narodowy zlokalizowany na końcu Temburong. Po parku porusza się wyłącznie łódką, a później schodzi się z niej na stalową platformę zlokalizowaną nad ziemią. Niestety, ale wybitnie drogie, dżunglę lepiej zaliczyć na Borneo od strony Malezji lub Indonezji.

Batang Duri - miejscowość w której można wynająć łódkę, którą popłynie się do Ulu Temburong. W miejscowości znajduje się ogród zoologiczny - Taman Batang Duri. Do Batang Duri dojedziemy z miejscowości Bangar w której znajduje się "Jalan Batang Duri" - 17km droga Bangar - Batang Duri.

Palau Selirong - mała wyspa położona na północy dystryktu. Co ciekawe, nie dotrzemy na nią z Temburong, tylko ze stolicy kraju. Wokół wyspy można się poruszać łódką lub spacerować pieszo po dwukilometrowej kładce.

KUCHNIA BRUNEI

Dowiedz się więcej o kuchni Brunei.


Lokalną potrawą jest w Brunei Nasi Katok - ryż z sosem i kurczakiem oraz Ambuyat - podobna do tapioki, kleista substancja, którą je się z dodatkami (warzywa, mięsa). Brunejczycy uwielbiają cakoi - jest to smażone na głębokim oleju ciasto.

W Brunei nie kupimy alkoholu. Warto w tym kraju spróbować teh tarik - smacznej, mlecznej herbaty.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Brunei

Ciekawostki o Brunei.


- Brunei jest sułtanatem - krajem rządzi Sułtan, jedna z najbogatszych osób na świecie - według różnych szacunków, Sułtana stawia się w gronie 50-ciu najbogatszych osób na świecie, lub jako najbogatszego człowieka świata
- Kraj jest bogaty ze względu na położone w nim złoża ropy, pod względem PKB per capita (dane na 2014 rok), Brunei znajduje się na czwartym miejscu na świecie (za Katarem, Luksemburgiem i Singapurem)
- w Brunei nie ma podatków - ani podatku VAT, ani dochodowego, z zarobionych pieniędzy pobiera się jedynie 7%, które wraca do obywatela kiedy ten przechodzi na emeryturę

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Brunei

Dowiedz się więcej o Brunei.


- nasza relacja z Brunei

www.bruneitourism.travel - oficjalna turystyczna strona Brunei (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Brunei  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ