Pałac sułtana Brunei i spotkanie z sułtanem

Brunei, pałac Istana Nurul Iman

Pałac sułtana, Istana Nurul Iman, widziany od strony wody. Kopuła jest ze szczerego złota!


Jedna z najbardziej niesamowitych rzeczy, jakie można zrobić w Brunei to odwiedzenie Pałacu sułtana i przywitanie się z nim. Pałac sułtana Brunei, Istana Nurul Iman (w tłumaczeniu: „pałac światłości i nadzei”), jest na co dzień zamknięty i nie ma do niego wstępu żaden turysta. Z jednym wyjątkiem... Raz w roku pałac zostaje otwarty dla turystów. I co najciekawsze, można osobiście spotkać się z sułtanem i jego rodziną. Poznajcie święto Hari Raya!

Kim jest sułtan Brunei?

Brunei jest monarchią absolutną - sułtanatem, w którym państem rządzi sułtan. Od 5 października 1967 sułtanem Brunei jest Hassanal Bolkiah, który w wieku 19 lat przejął władzę od swojego ojca, sułtana Omara Ali'ego Saiduddiena III. Dzięki odkryciu i eksploatacji złóż ropy, Brunei jest jednym z najbogatszych państw świata. Dzięki temu w Brunei nie ma podatków, a wszystkie instytucje państwowe i służby są dla mieszkańców Brunei darmowe. Sułtan jest w gronie kilku najbogatszych osób na świecie. W 2011 roku magazyn Forbes oszacował jego majątek na 20 miliardów dolarów. Siłą rzeczy taki władca musi mieć okazały pałac...

Pałac Sułtana Brunei

Pałac Sułtana Brunei jest największą siedziba głowy państwa na świecie. Zaprojektował go Khuan Chew, który jest m.in. autorem słynnego, monumentalnego wieżowca Burj Al Arab w Dubaju. Pałac sułtana Brunei ma ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych, kosztował przeszło 1,5 miliarda dolarów. Ma 1778 pokoi, 257 łazienek, garaż zapełniony kilkoma tysiącami luksusowych samochodów (prawie 400 Bentleyów, 94 Aston Martin, 222 BMW, 192 Ferrari), część pałacu (np. klamki) są ze szczerego złota. Raz do roku może go zobaczyć każdy, kto ma na to ochotę. Kiedy? Poznajcie święto Hari Raya.

Święto Hari Raya

Po Ramadanie w Brunei następuje święto, Hari Raya. Podczas drugiego, trzeciego i czwartego dnia Hari Raya pałac stoi dla turystów otworem. Aby zrozumieć, kiedy jest święto, warto wiedzieć, czym jest Ramadan. Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Miesiąc święty, ponieważ to właśnie w nim pojawił się archanioł Gabriel, który przekazał Mahometowi pierwsze wersety koranu. Ramadan ustalany jest na podstawie faz Księżyca, przez co jest świętem ruchomym. W 2021 roku ramadan odbywa się między 12 kwietnia - 12 maja. To okres postu dla muzułmanów. Od świtu do zachodu Słońca nie mogą spożywać żadnych pokarmów oraz napojów, muszą również zachować wstrzemięźliwość. W Brunei obowiązuje prawo szariatu, w znacznym stopniu również wobec turystów, co oznacza, że w Brunei podczas ramadanu możemy spożywać posiłki, pod warunkiem, że nie będziemy robili tego w miejscu publicznym. W przeciwnym przypadku otrzymamy mandat. Po ramadanie, czyli w 2021 roku od 13 do 17 maja w Brunei rozpoczyna się święto Hari Raya, które jest radosnym świętem zwiastującym zakończenie ramadanu.

Kiedy pałac sułtana otwarty jest dla turystów?

W czasie drugiego, trzeciego i czwartego dnia Hari Raya pałac sułtana jest otwarty dla wszystkich. W jego wnętrzach odbywa się wielka uczta, w której może wziąć udział każdy chętny. Co więcej, w osobnej sali znajduje się sułtan i jego rodzina, którzy witają gości. Jeżeli dopisze nam szczęście, przywitamy się osobiście z samym sułtanem lub jego żoną. Oczywiście na Hari Raya w kolejsce do pałacu ustawiają się tysiące osób, dlatego wcale nie jest takie oczywiste, że wycieczkę do pałacu zakończymy sukcesem. Rekordem święta jest 200 000 osób, które w ciągu trzech dni odwiedziły pałac.

Pałac otwarty jest od 8:00 do 17:00. Uczta odbywa się w sali bankietowej, która może pomieścić kilka tysięcy osób - tutaj dostaniemy się bez problemu. Sułtan przyjmuje gości zazwyczaj w godzinach 9:00-12:00 i 14:00-16:00. Wstęp do pałacu i na posiłek jest bezpłatny.

Jak odwiedzić pałac i spotkać sułtana

Przed wybraniem się do pałacu pamiętaj, aby ubrać się schludnie i skromnie, tak jakbyś chciał iść do meczetu. W podkoszulce, sukience lub krótkich spodenkach nie zostaniesz wpuszczony. Aby dostać się do pałacu najpierw musisz dotrzeć do bramy wjazdowej (mapa Google). Tam staniesz w długiej kolejce do pałacu. Dzięki temu, że goście przyjmowani są w największej sali, nie powinniście czekać długo. Po wpuszczeniu do sali (zostaniecie przeszukani), otrzymacie posiłek składający się z narodowych potraw Brunei.

Po posiłku (albo przed, jak kto woli), możemy iść próbować dostać się do sułtana i jego rodziny. W tym celu udajemy się do osobnej sali (jedna dla kobiet, druga dla mężczyzn, mężczyźni spotykają się z męską częścią rodziny, kobiety z damską). Tam siadamy w kolejce. Spodziewaj się nawet kilku tysięcy oczekujących, co oznacza, że czekać możesz nawet kilka godzin, a i tak się nie doczekasz. Aby zwiększyć swoje szanse, po wejściu do pałacu najpierw udaj się do kolejki na spotkanie z sułtanem. Samo spotkanie trwa tylko chwilę, w końcu chętnych są tysiące - turyści zostają w grupach wprowadzani do sali przyjęć, gdzie następuje uściśnięcie ręki z sułtanem oraz męskimi członkami jego rodziny (lub żoną sułtana i kobietami rodziny w przypadku kobiet). Obowiązuje zakaz robienia zdjęć.

Kiedy Hari Raya wypada w najbliższych latach?

Jak już wspominałem na początku, święto jest ruchome - zależy od faz Księżyca. Hari Raya odbędzie się w ciągu następnych lat w następujących terminach:

  • 2020 - 24-27 maja
  • 2021 - 13-17 maja
  • 2022 - 2-5 maja
  • 2023 - 22-25 kwietnia
  • 2024 - 10-13 kwietnia

Tagi: Brunei  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ