Wyszukiwarki hoteli i hosteli - poradnik - z których wyszukiwarek hoteli korzystać?

Nocleg

Test wyszukiwarek noclegów - lepsze jest OTA czy multiwyszukiwarka?


Często pytacie mnie, z jakiej wyszukiwarki noclegów najlepiej korzystać. To dość rozbudowany temat, jednak na przestrzeni kilku ostatnich lat wykrystalizowało się kilku liderów, z usług których warto korzystać. Która wyszukiwarka jest najlepsza? Mimo, że nie da się jednoznacznie ustalić, która z nich zawsze znajdzie dla nas najtańszy nocleg, jesteśmy w stanie wskazać wyszukiwarki, które w większości przypadków znajdą dla nas najlepszą ofertę. Zapraszamy do naszego testu najpopularniejszych wyszukiwarek noclegowych!

Przy wyszukiwaniu noclegów mamy do wyboru 3 opcje – OTA, multiwyszukiwarki oraz kwatery prywatne (które polecam przyjmować już za tradycyjną formę noclegu). Oczywiście to w dużym skrócie i uproszczeniu. OTA (online travel agency) to pośrednicy, którzy podpisują umowy z miejscami noclegowymi i wyświetlają ich oferty w wynikach wyszukiwania. Multiwyszukiwarki to strony przeszukujące strony OTA i pokazujące najtańsze oferty z OTA. Kwatery prywatne to przede wszystkim Airbnb i Wimdu, portale, na których możemy wynająć pokój, apartament lub mieszkanie od prywatnej osoby (czytaj więcej: kwatery prywatne – Wimdu i Airbnb). Najpopularniejsze OTA to m.in. Booking, Agoda, Expedia, hotels.com, Getaroom, Budgetplaces i Hostelworld, natomiast najpopularniejsze multiwyszukiwarki to Hotelscombined, Momondo, HRS i Trivago. Jest jeszcze możliwość rezerwacji noclegu bezpośrednio na stronie hotelu, jednak w większości przypadków jest to nieopłacalne. Warto jednak rozejrzeć się na stronach dużych graczy, takich jak Marriot, czy Hilton, które posiadają atrakcyjne programy partnerskie.

Jak już pewnie wiecie, warto rezerwować noclegi z wyprzedzeniem. Na potrzeby tego artykułu wyszukiwaliśmy noclegów z 3, 4 i 5 miesięcznym wyprzedzeniem w 3 miejscach. Przykładowe wyniki z jednego wyszukiwania:

Rzym, 4.09.2018, hotel Siracusa *** - pokój dwuosobowy na jedną noc

OTA

Ilość rezultatów

Najniższa cena łóżko w dormie

Najniższa cena pokoju 1 os

Najniższa cena pokoju 2 os

Siracusa

Hotel4free

2596

45

110

97

320

Booking.com

4428

60

86

125

344

Agoda

3958

-

73

113

378

Hotels.com

4759

-

69

182

-

getaroom

b.d.

62

76

107

-

Budgetpaces.com

b.d.

60

65

125

344

Hostelworld.com

337

58

100

145

-

A teraz spójrzmy na multiwyszukiwarki:

Multiwyszukiwarki ilość rezultatów Najniższa cena łóżko w dormie Najniższa cena pokoju 1 os Najniższa cena pokoju 2 os Siracusa

Hotelscombined

17166

43

74

97

320

Momondo

b.d.

59

135

125

320

HRS

650

-

137

116

364

Trivago

1601

-

80

110

269 PLN

To, co widać od razu, to fakt, że dużo lepiej korzystać z multiwyszukiwarek – nie dość, że jest to szybsze niż przeszukiwanie kilku OTA, to w dodatku otrzymujemy oferty ze znacznej części stron OTA, które normalnie sprawdzaliśmy ręcznie. Widać również, że to OTA, Budgetplaces ma najtańszy pokój jednoosobowy (tańszy o 9 PLN od Hotelscombined), jednak zdarzyło się, że OTA była lepsza od Multiwyszukiwarek tylko w tym jednym naszym testowym wyszukiwaniu. Przyjrzyjmy się jeszcze kwaterom prywatnym w Rzymie w tym samym terminie:

 

Ilość rezultatów

Najniższa cena łóżko w dormie

Najniższa cena pokoju 1 os

Najniższa cena pokoju 2 os

Siracusa

Airbnb

-

-

77

86

-

Wimdu (strona zlikwidowana)

-

-

100

209

-

Muszę przyznać, że ceny kwater prywatnych są dość wysokie. Wszystko z tego powodu, że większość ofert była już zarezerwowana. Mimo wszystko, pokój dwuosobowy jest w Airbnb tańszy o 11 PLN, niż najtańszy dwuosobowy pokój znaleziony przez OTA i multiwyszukiwarki. Do popularnych miast warto rezerwować nocleg w tych systemach nawet na 6-12 miesięcy przed planowanym pobytem. Szukając noclegów 2 miesiące później od wskazanego terminu, ceny są niższe o jakieś dodatkowe +/- 20 PLN.

Jakie wnioski wyciągnąć z powyższego artykułu? Multiwyszukiwarki usprawniają nasze wyszukiwanie noclegów. I w większości przypadków pokażą nam najbardziej atrakcyjne oferty. Rocznie dokonuję kilkudziesięciu poszukiwań noclegów i rzadko kiedy zdarza się, że OTA mają lepsze oferty. Ale jednak się zdarza, o czym należy pamiętać. W Polsce internauta przegląda średnio 7 stron internetowych, zanim zarezerwuje nocleg – polecam nie schodzić poniżej tej średniej. Zalecam również sprawdzanie Airbnb i Wimdu. O ile w biedniejszych miastach może się nie opłacać, o tyle w bogatych, popularnych miastach bardzo często kwatera prywatna będzie tańsza od standardowego typu noclegu.

Pamiętaj, że temat jest tutaj dość uproszczony. Dla niektórych regionów najlepsze będą inne wyszukiwarki, na przykład w Chinach często najlepsze oferty można znaleźc na trip.com, a w Afryce na travelstart.co.za. Zajrzyj do interesującego Cię państwa w naszym dziale "Państwa i miasta - przewodniki", aby dowiedzieć się więcej.

Lista artykułów w dziale „Hotele”:

Hotele - wstęp

Rezerwacja Hoteli - poradnik - wstęp

Hotel czy hostel?

Hotele - jak i kiedy rezerwować?

Jak wybrać dobry hotel?

Test wyszukiwarek hoteli i hosteli

Wyszukiwarka czy strona hotelu?

Hotele - promocje i okazje

Hotele - o czym pamiętać?


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ