Kazachstan - przewodnik

Kazachstan, Astana

Kazachstan. Foto: Ninara, flickr.com


Kazachstan to jeden z największych krajów na świecie. Na liście największych państw świata zajmuje 9 pozycje. To miejsce, które nie do końca zostało odkryte przez turystów i wciąż czeka na swoje 5 minut.

Kazachstan - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 18,5 milionów
Stolica Astana (w 2019 roku Astana zmieniła nazwę na Nur-Sułtan)
Strefa czasowa UTC +5 i +6
(12:00 w Polsce = 16:00 lub 17:00 w Kazachstanie)
Waluta tenge (KZT)
100 KZT = 0,89 PLN
1 EUR = 508 KZT
1 USD = 433 KZT

(04.11.2020)
Język kazachski, rosyjski
Główne miasta Ałmaty, Shymkent, Karagandy, Taraz, Astana, Pavlodar, Oskemen, Semey, Aktobe, Oral, Kostanay, Petropavi, Kyzylorda, Aktau, Temirtau

W przeszłości kazachstan był tureckim państem, które w 1221 roku podbili Mongołowie i włączyli w skład Złotej Ordy. Po rozpadzie Ordy w 1502 roku Kazachstan podzielił się na dwa ośrodki - Chanat Uzbecki (będący luźną federacją plemion uzbeckich) i Ordę Nogajską (konfederacja plemion tureckich). Z czasem na terenie Chanatu Uzbeckiego wyodrębnili się Kazachowie, którzy w 1456 utworzyli Chanat Kazachski. Państwo dynamicznie się rozwijało, już od XVI wieku było uważane za najsilniejsze państwo w środkowej Azji. W wyniku wojen z sąsiadami, państwo bardzo osłabło w XVIII wieku. W 1868 roku Kazachstan został podbity i wchłonięty przez Rosję. Naród Kazachski był rusyfikowany i wynaradawiany. Jako ostatnia republika ZSRR ogłosiła niepodległość (grudzień 1991 roku).

Dzisiejszy Kazachstan jest krajem bogatym i rozwijającym się. Jedne z największych na świecie złóż ropy oraz gazu odpowiadają za znaczną część PKB kraju. Jest to jego błogosławieństwo oraz przekleństwo, kraj jest przez to podatny na wahania cen ropy, które przyniosły Kazachstanowi już kilka kryzysów. Obecnie Kazachstan wciąż zastanawia się, jak uniezależnić się od swojego największego bogactwa. Zastanawia się również, jak odpowiednio je wykorzystać. Od wielu lat bowiem korzystali z niego wyłącznie uprzywilejowani politycy. Od 2019 roku nowo wybrane władze wprowadzają szereg reform mających na celu zwrócenie państwa obywatelom.

Informacje praktyczne

- religią dominującą jest w Kazachstanie Islam

- większość Kazachstanu położona jest na nizinie 200-300 m.p.p.m, ogromna część kraju to stepy, czyli wielkie połacie terenu pozbawione drzew

- w większych miastach możemy poruszać się tramwajami, autobusami i trolejbusami. Popularne są marszrutki, jednak, nie znając języka rosyjskiego, ciężko będzie porozumieć się w sprawie kierunku jazdy danego pojazdu

Wiza do Kazachstanu

Do Kazachstanu wiza nie jest wymagana.


Od 1 stycznia 2017 roku obywatele RP chcący udać się do Kazachstanu w celach turystycznych lub biznesowych na okres poniżej 30 dni są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy. Wiza wymagana jest dalej, jeżeli mamy zamiar udać się do Kazachstanu na dłuższy okres czasu lub w  celach innych niż turystyka lub biznes.

Język i znajomość języka angielskiego

Językiem używanym w Kazachstanie jest kazachski oraz rosyjski. W Kazachstanie większość osób mówi... po rosyjsku. Kazachskiego używa około 50% populacji kraju, natomiast rosyjski znany jest około 90% społeczności.

Język angielski znany jest wśród młodych ludzi, którzy uczą się go w szkołach. Znają go również imigranci, których jest w Kazachstanie całkiem sporo. Ciężko jednak turyście znaleźć osoby mówiące po angielsku, zwłaszcza gdy jest na terenach innych niż stolica lub Ałmaty.

Gotówka i bankomaty

Walutą Kazachstanu jest tenge (KZT). Kantory i bankomaty dostępne w dużych miastach, nie ma problemu z polskimi kartami płatniczymi.

Bezpieczeństwo

Kazachstan jest jednym z najbezpieczniejszych krajów regionu. Przestępczość pospolita zdarza się tutaj dość rzadko. Ale się zdarza, należy uważać na kieszonkowców oraz zachować ostrożność podczas poruszania się nocą. Należy pamiętać, że policja nie ma w kraju autorytetu, zdarza się, że służby próbują wymusić od turysty łapówkę.

Jak dolecieć do Kazachstanu

Kazachstan - jak dojechać

Jak dotrzeć do Kazachstanu?


Od niedawna do Kazachstanu dolecimy z Budapesztu liniami Wizzair. Cena rozpoczyna się od 250 PLN za lot. Do Budapesztu możemy bez problemu dolecieć z Polski tanimi liniami - więcej w artykule Budapeszt - przewodnik turystyczny.

Prócz tego, do Kazachstanu dolecimy z Europy narodowymi liniami kazachskimi - Air Astana (www.airastana.com) z Londynu, Paryża i Frankfurtu. Z Europy latają również linie Lufthansa (Ałmaty z Frankfurtu) i KLM (Ałmaty z Amsterdamu) Niestety standardowa cena rzadko kiedy schodzi poniżej 500 EUR.

Jeżeli mamy trochę więcej czasu i zależy nam na niskiej cenie, możemy zastanowić się nad lotem do Kazachstanu z Gruzji. Dolecimy do niej tanimi liniami Wizzair z Warszawy, Katowic lub nieodległego Berlina. Najniższa cena za loty to zazwyczaj 156 PLN. Więcej o tym, jak dolecieć do Gruzji w przewodniku po Gruzji. Z Tbilisi latają do Astany i Ałmaty narodowe kazachskie linie lotnicze - Air Astana. Promocyjna cena za loty, którą można łatwo "złapać", wynosi 240 EUR. Na zachód kraju (Aktau) dolecimy ukraińskimi Ukrainian International Airlines (www.flyuia.com) z Kijowa (za cenę od 6320 UAH - ok. 940 PLN). Jeszcze do niedawna można było polecieć do Ałmaty za niecałe 200 EUR z Rygi (liniami AirBaltic - www.airbaltic.com), jednak w chwili obecnej loty na tym kierunku są zawieszone.

Transport wewnątrz Kazachstanu

Z powodu wielkości kraju, najlepszym sposobem na transport po Kazachstanie jest samolot. Ceny lotów są jednak na tyle wysokie, że dużo lepiej rozejrzeć się za transportem lądowym.

Loty wewnątrz Kazachstanu

loty wewnątrz Kazachstanu

Loty wewnątrz Kazachstanu to dobry sposób na transport - pomijając cenę.


Ze względu na odległości, najwygodniej podróżować po Kazachstanie samolotem. Loty wewnątrz kraju oferuje narodowy przewoźnik, Air Astana. Niestety odstrasza cena. Dla przykładu, lot z Aktau do Ałmaty (ze wschodu na zachód kraju) kosztuje 255 USD, a lot z Ałmaty do Astany kosztuje 175 USD.

Drogi w Kazachstanie

Drogi i transport w Iranie

Ruch drogowy w Kazachstanie.


Aby poruszać się samodzielnie po kazachskich drogach, musimy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Drogi są bardzo słabej jakości, a odległości między miastami, z uwagi na wielkość państwa, są bardzo duże. Sieć stacji benzynowych i przydrożnych restauracji jest słabo rozbudowana, przez co zalecane jest dokładne sprawdzenie trasy i zabezpieczenie się kanistrem z benzyną na dłuższe trasy.

Kolej w Kazachstanie

Kazachstan, jako była Republika ZSRR, posiada bardzo podobny do Rosji system kolei. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszam do artykułu kolej w Rosji. Podróżowanie koleją to jeden z najwygodniejszych sposobów podróżowania po Kazachstanie. Kraj jest ogromny, przez co przejazdy między miastami potrafią trwać kilkadziesiąt godzin (przejazd z północy na południe kraju trwa ponad 20 godzin). Narodowym przewoźnikiem jest KNZ (www.railways.kz/en). Mimo, że strona internetowa posiada język angielski, wyszukiwarka połączeń i możliwość zakupu biletów online dostępna jest jedynie w języku Kazachskim i Rosyjskim. Nawet w przypadku znajomości języka, prawdopodobnie nie uda nam się zakupić biletów - większość zagranicznych kart kredytowych nie jest akceptowana. W Kazachstanie są dwie strefy czasowe, jednak kolej porusza się i jej rozkład pokazany jest w całym kraju w strefie czasowej obowiązującej w stolicy kraju.

Obecnie w kolej w Kazachstanie inwestowane są ogromne pieniądze. Wymienia się powoli stary rosyjski tabor oraz tworzy sieć szybkiej kolei. Tą obsługiwać będzie Talgo, hiszpański producent taboru kolejowego, jeden z konkurentów Pendolino.

Autobusy i Autokary w Kazachstanie

Po Kazachstanie można podróżować busem. Jakość nie jest najwyższa, jednak rekompensuje to niska cena. Dla przykładu, z Astany można pojechać do Ałmaty (22h jazdy, przesiadka) za niecałe 80 PLN. Bilety trzeba kupować z wyprzedzeniem na dworcach autobusowych. Autobusy są w większości przypadków trochę szybsze od pociągów.

Kazachstan - ciekawostki

Kazachstan - ciekawostki.


- Kazachstan, podobnie jak Polska, nie ma szczęścia ze swoim położeniem. Na przestrzeni wieków kraj podbijali Chińczycy, Turcy, Mongołowie i Rosjanie
- Kazachstan to ostatnia z Republik ZSRR, która ogłosiła niepodległość (zrobiła to 16 grudnia 1991 roku)
- do 1997 roku stolicą Kazachstanu były położone na południu kraju Ałmaty, jednak stolicę postanowiono przenieść bardziej do centrum Kazachstanu, przez co stolicą mianowano Akmoły i zmieniono jej nazwę na Astana, co w języku Kazachskim oznacza "stolica"
- Kazachstan naznaczony jest polską krwią - ziemie Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej były jednymi z najpopularniejszych miejsc zsyłek Polaków przez Rosję

Kazachstan - przydatne linki

Przydatne strony o Kazachstanie.


- www.visitkazakhstan.kz/en - oficjalna, turystyczna strona Kazachstanu (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020


Tagi: Kazachstan  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ