Kazachstan - przewodnik

Kazachstan, Astana

Kazachstan. Foto: Ninara, flickr.com


Kazachstan to jeden z największych krajów na świecie. Na liście największych państw świata zajmuje 9 pozycje. To miejsce, które nie do końca zostało odkryte przez turystów i wciąż czeka na swoje 5 minut.

INFORMACJE OGÓLNE

Kazachstan (Republika Kazachstanu)

Populacja

18 mln

Stolica

Astana (w 2019 roku Astana zmieniła nazwę na Nur-Sułtan)

Strefa czasowa

UTC +5 i +6
(12:00 w Polsce = 16:00 lub 17:00 w Kazachstanie)

Waluta

tenge (KZT)
100 KZT = 1,23 PLN
1 PLN = 87 KZT
1 EUR = 370 KZT
1 USD = 324 KZT
(08.07.2017)

Język

kazachski, rosyjski

Główne miasta

Ałmaty, Shymkent, Karagandy, Taraz, Astana, Pavlodar, Oskemen, Semey, Aktobe, Oral, Kostanay, Petropavi, Kyzylorda, Aktau, Temirtau

Zalecane szczepienia brak szczepień obowiązkowych

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Informacje praktyczne o Kazachstanie.


- w Kazachstanie większość osób mówi... po rosyjsku. Kazachskiego używa około 50% populacji kraju
- religią dominującą jest w Kazachstanie Islam
- większość Kazachstanu położona jest na nizinie 200-300 m.p.p.m, ogromna część kraju to stepy, czyli wielkie połacie terenu pozbawione drzew
- w większych miastach możemy poruszać się tramwajami, autobusami i trolejbusami. Popularne są marszrutki, jednak, nie znając języka rosyjskiego, ciężko będzie porozumieć się w sprawie kierunku jazdy danego pojazdu

WIZA DO KAZACHSTANU

Do Kazachstanu wiza nie jest wymagana.


Od 1 stycznia 2017 roku obywatele RP chcący udać się do Kazachstanu w celach turystycznych lub biznesowych na okres poniżej 30 dni są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy. Wiza wymagana jest dalej, jeżeli mamy zamiar udać się do Kazachstanu na dłuższy okres czasu lub w  celach innych niż turystyka lub biznes.

JAK DOTRZEĆ DO KAZACHSTANU

Kazachstan - jak dojechać

Jak dotrzeć do Kazachstanu?


Od niedawna do Kazachstanu dolecimy z Budapesztu liniami Wizzair. Cena rozpoczyna się od 250 PLN za lot. Do Budapesztu możemy bez problemu dolecieć z Polski tanimi liniami - więcej w artykule Budapeszt - przewodnik turystyczny.

Prócz tego, do Kazachstanu dolecimy z Europy narodowymi liniami kazachskimi - Air Astana (www.airastana.com) z Londynu, Paryża i Frankfurtu. Z Europy latają również linie Lufthansa (Ałmaty z Frankfurtu) i KLM (Ałmaty z Amsterdamu) Niestety standardowa cena rzadko kiedy schodzi poniżej 500 EUR.

Jeżeli mamy trochę więcej czasu i zależy nam na niskiej cenie, możemy zastanowić się nad lotem do Kazachstanu z Gruzji. Dolecimy do niej tanimi liniami Wizzair z Warszawy, Katowic lub nieodległego Berlina. Najniższa cena za loty to zazwyczaj 156 PLN. Więcej o tym, jak dolecieć do Gruzji w przewodniku po Gruzji. Z Tbilisi latają do Astany i Ałmaty narodowe kazachskie linie lotnicze - Air Astana. Promocyjna cena za loty, którą można łatwo "złapać", wynosi 240 EUR. Na zachód kraju (Aktau) dolecimy ukraińskimi Ukrainian International Airlines (www.flyuia.com) z Kijowa (za cenę od 6320 UAH - ok. 940 PLN). Jeszcze do niedawna można było polecieć do Ałmaty za niecałe 200 EUR z Rygi (liniami AirBaltic - www.airbaltic.com), jednak w chwili obecnej loty na tym kierunku są zawieszone.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Kazachstan - transport publiczny

Transport publiczny w Kazachstanie.


Z powodu wielkości kraju, najlepszym sposobem na transport po Kazachstanie jest samolot. Ceny lotów są jednak na tyle wysokie, że dużo lepiej rozejrzeć się za transportem lądowym.

                    Loty

loty wewnątrz Kazachstanu

Loty wewnątrz Kazachstanu to dobry sposób na transport - pomijając cenę.


Ze względu na odległości, najwygodniej podróżować po Kazachstanie samolotem. Loty wewnątrz kraju oferuje narodowy przewoźnik, Air Astana. Niestety odstrasza cena. Dla przykładu, lot z Aktau do Ałmaty (ze wschodu na zachód kraju) kosztuje 255 USD, a lot z Ałmaty do Astany kosztuje 175 USD.

                    Drogi

Drogi i transport w Iranie

Ruch drogowy w Kazachstanie.


Aby poruszać się samodzielnie po kazachskich drogach, musimy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Drogi są bardzo słabej jakości, a odległości między miastami, z uwagi na wielkość państwa, są bardzo duże. Sieć stacji benzynowych i przydrożnych restauracji jest słabo rozbudowana, przez co zalecane jest dokładne sprawdzenie trasy i zabezpieczenie się kanistrem z benzyną na dłuższe trasy.

                    Kolej w Kazachstanie

Kolej w Uzbekistanie

Kolej w Kazachstanie.


Kazachstan, jako była Republika ZSRR, posiada bardzo podobny do Rosji system kolei. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszam do artykułu kolej w Rosji. Podróżowanie koleją to jeden z najwygodniejszych sposobów podróżowania po Kazachstanie. Kraj jest ogromny, przez co przejazdy między miastami potrafią trwać kilkadziesiąt godzin (przejazd z północy na południe kraju trwa ponad 20 godzin). Narodowym przewoźnikiem jest KNZ (www.railways.kz/en). Mimo, że strona internetowa posiada język angielski, wyszukiwarka połączeń i możliwość zakupu biletów online dostępna jest jedynie w języku Kazachskim i Rosyjskim. Nawet w przypadku znajomości języka, prawdopodobnie nie uda nam się zakupić biletów - większość zagranicznych kart kredytowych nie jest akceptowana. W Kazachstanie są dwie strefy czasowe, jednak kolej porusza się i jej rozkład pokazany jest w całym kraju w strefie czasowej obowiązującej w stolicy kraju.

Obecnie w kolej w Kazachstanie inwestowane są ogromne pieniądze. Wymienia się powoli stary rosyjski tabor oraz tworzy sieć szybkiej kolei. Tą obsługiwać będzie Talgo, hiszpański producent taboru kolejowego, jeden z konkurentów Pendolino.

                    Autobusy, autokary i taksówki

autokary Kazachstan

Podróżowanie autokarem w Kazachstanie.


Po Kazachstanie można podróżować busem. Jakość nie jest najwyższa, jednak rekompensuje to niska cena. Dla przykładu, z Astany można pojechać do Ałmaty (22h jazdy, przesiadka) za niecałe 80 PLN. Bilety trzeba kupować z wyprzedzeniem na dworcach autobusowych. Autobusy są w większości przypadków trochę szybsze od pociągów.

CIEKAWOSTKI

Kazachstan - ciekawostki.


- Kazachstan, podobnie jak Polska, nie ma szczęścia ze swoim położeniem. Na przestrzeni wieków kraj podbijali Chińczycy, Turcy, Mongołowie i Rosjanie
- Kazachstan to ostatnia z Republik ZSRR, która ogłosiła niepodległość (zrobiła to 16 grudnia 1991 roku)
- do 1997 roku stolicą Kazachstanu były położone na południu kraju Ałmaty, jednak stolicę postanowiono przenieść bardziej do centrum Kazachstanu, przez co stolicą mianowano Akmoły i zmieniono jej nazwę na Astana, co w języku Kazachskim oznacza "stolica"
- Kazachstan naznaczony jest polską krwią - ziemie Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej były jednymi z najpopularniejszych miejsc zsyłek Polaków przez Rosję

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Kazachstanie.


- www.visitkazakhstan.kz/en - oficjalna, turystyczna strona Kazachstanu (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Kazachstan  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ