Budapeszt - przewodnik turystyczny

panorama Budapesztu

Budapeszt jest naprawdę urzekający. Na zdjęciu budynek Parlamentu.


Budapeszt jest miastem, które w swej dzisiejszej nazwie powstało dopiero w 1872 r. po połączenia miast Budy, Óbudy i Pesztu. Na jego terenach miasta istniały już przed 2000 tysiącami lat. Pierwsi na tych ziemiach osiedli Celtowie, później Rzymianie i dopiero w IX wieku przybyli tutaj Madziarzy. Piękne miasto na wzgórzach naddunajskich jest stolicą i największym ośrodkiem Węgier. Niegdyś centrum wielkiego królestwa, później drugie miasto cesarstwa Habsburgów, dziś odgrywa główną rolę w mniejszym już kraju. To miejsce pełne zabytków z przełomu XIX i XX wieku, na który to czas przypada „złoty okres” Budapesztu.

Budapeszt - informacje ogólne i notka historyczna

Budapeszt położony jest u rozbiegu Dunaju - z powodu lokalizacji od tysięcy lat było to ważne miejsce strategiczne. W I wieku na tych terenach osiedlili się Celtowie, a Rzymianie utworzyli na drugim brzegu rzeki osadę. Obie intensywnie się rozwijały, stając się z czasem miastami - Pesztem oraz Budą. W X wieku na terenach tych pojawili się Węgrzy. Zarówno Peszt jak i Buda stale rozwijały się, pojawił się m.in. Uniwersytet i drukarnia, a XIV - XVI wieku Buda i Peszt były jednymi z największych miast w Europie. Z biegiem czasu głównym miastem Węgier została Buda.

W XVI wieku Węgry przegrały wojnę z Turcją. Od 1541 roku Buda i Peszt stały się prowincjonalnymi miasteczkami, ich znaczenie upadło. Dopiero w 1686 udało się je odbić przez Habsburgów. Miasto ponownie stało się lokalną potęgą i intensywnie rozwijało się, a w 1873 oficjalnie połączyło się w jeden organizm - miasto Budapeszt.

Dzisiaj Budapeszt jest największym i najważniejszym miastem Węgier, mającym duże znaczenie międzynarodowe. W stolicy Węgier mieszka niecałe 1,8 miliona mieszkańców.

Jak dotrzeć do Budapesztu

Dojazd do Budapesztu

Jak tanio dotrzeć do Budapesztu? Jakie są loty do Budapesztu? A jakie są autokary do Budapesztu?


Budapeszt położony jest całkiem niedaleko Polski, co oznacza, że do stolicy Węgier nie dotrzemy jedynie samolotem, ale możemy również dojechać do niego autokarem lub własnym samochodem.

Loty do Budapesztu

Do Budapesztu dolecimy tanimi liniami lotniczymi Wizzair (Warszawa-Chopin) oraz Ryanair (Poznań). Nie ma większych problemów ze znalezieniem lotów za 99 PLN w jedną stronę.

Autokarem do Budapesztu

Trochę ostatnio załamał się rynek przejazdów autokarowych z Polski do Budapesztu. Węgierski przewoźnik, Orange Ways, upadł, a PolskiegoBusa przejął Flixbus (www.flixbus.pl), który oferuje przejazdy z Polskich miast do Budapesztu za cenę już od 50 PLN. Kursy są bezpośrednie (np. z Warszawy, czas przejazdu 12h lub Radomia, 10h) lub z przesiadką w Bratysławie lub Pradze, co oznacza, że można zrobić sobie dodatkowy przystanek na zwiedzanie jednego z tych miast.

Samochodem do Budapesztu

Część osób jedzie do Budapesztu własnym samochodem lub autostopem. Odległość nie jest duża, z Warszawy do Budapesztu jest około 800 km. W ten sposób można zrobić świetnego eurotripa i odwiedzić również na przykład Bratysławę, Wiedeń, Brno i Pragę.

Budapeszt - dojazd do centrum z lotniska

Transport z lotniska do centrum Budapesztu

Transport z lotniska do Budapesztu.


Lotniskiem obsługującym Budapeszt jest Budapest Franz Liszt International Airport (BUD), które położone jest około 16 km od centrum Budapesztu. Z lotniska do centrum Budapesztu dojedziemy autobusami, koleją lub taksówką.

Autobusem z lotniska do centrum Budapesztu:
- autobus 200E – zawiezie nas do stacji metra Kőbánya-Kispest (3, niebieska linia metra) - jest to autobus ekspresowy (jak każdy z literką E), zatrzymuje się na mniejszej ilości przystanków. Przejazd trwa około 25 minut
- autobus 100E - bezpośredni autobus do stacji Deák tér, w samym centrum Budapesztu. Koszt biletu 900 HUF (około 12 PLN)

- autobus 93 – również zawiezie nas do stacji metra Kőbánya-Kispest, ale dłuższą i inną trasą
Cena biletu: 350 forintów (niecałe 4,5 PLN). Dalej metrem dojedziemy do ścisłego centrum.

Koleją z lotniska do centrum Budapesztu:
Do centrum Budapesztu dojedziemy z lotniska również i koleją. Stacja kolejowa jest połączona z lotniskiem. Co kilka minut odjeżdżają z niej pociągi do dworca Budapest Nyugati, który jest w ścisłym centrum stolicy. Bilet kosztuje 370 HUF za 2. klasę i 465  HUF za 1. klasę. Czas przejazdu to około 30 minut.

Taksówką dostaniemy się w zależności od miejsca za 4800 – 7500 HUF.

Budapeszt - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Budapeszcie

Budapeszt jest znakomicie skomunikowany. Na zdjęciu jeden z trolejbusów w Budapeszcie.


Mimo, że miasto jest duże, większość zabytków i głównych atrakcji Budapesztu jesteśmy w stanie przejść pieszo. Komunikacja miejska jest rozbudowana, czytelna i doprowadzi nas praktycznie do wszystkich interesujących nas, turystów, miejsc. Całą komunikacją miejską w Budapeszcie zarządza lokalna spółka BKK (www.bkk.hu). Po mieście posiada autobusy (linie z datkowym numerem E oznaczają ekspres - poruszają się na tej samej trasie, ale omijają część przystanków; A to linie skrócone, dla przykładu linia A30 porusza się na krótszej trasie niż linia 30; numery 900-999 to linie nocne; autobusy lini 300-899 to linie podmiejskie wymagające osobnych biletów) i trolejbusy (13 linii), tramwaje (25 linii), cztery linie metra (w Budapeszcie znajduje się najstarsze metro kontynentalnej Europy, linia 1 została uruchomiona w 1896 roku) oraz kolej podmiejską HEV. Na stronie internetowej BKK znajduje się oparty na Google Maps planner podróży.

Ceny biletów na komunikację miejską w Budapeszcie (ceny sprawdzane w lipcu 2018 roku):
- krótki odcinek metra (3 przystanki w ciągu 30 min) – 300 forintów (około 4 PLN)
- pojedynczy 350 forintów

- pojedynczy kupiony u kierowcy 450 forintów
- bilet na dwie linie (transfer ticket, ważny 90 min od skasowania) – 530 forintów
- pakiet 10 biletów pojedynczych – 3000 forintów
- bilet 24-godzinny – 1650 forintów
- bilet 24-godzinny grupowy (max. 5 osób podróżujących tym samym pojazdem) – 3300 forintów
- bilet 72-godzinny – 4150 forintów
- bilet tygodniowy – 4950 forintów

Pełen cennik na: https://bkk.hu/en/tickets-and-passes/prices/

W Budapeszcie jest kilka środków transportu, które powinny zainteresować podróżnych:

- kolejka na zamek Budavári sikló - krótka kolej linowo-terenowa, wwożąca turystów spod mostu Lánchíd do zamku Buda. Kolejka na 95 metrach długości pokonuje nachylenie stoku 48%. Cena biletów to dorośli 840 HUF, dzieci 520 HUF, lub za bilet w dwie strony dorości 1450 HUF, dzieci 940 HUF

- Wyciąg krzesełkowy na szczyt Janos-hegy (można wjechać, by oglądać panoramę z Wieży Widokowej Elżbiety). Cena biletów: dorośli 800 HUF, dzieci 500 HUF lub bilet w dwie strony: dorośli 1300 HUF, dzieci 750 HUF

- Kolej zębata poruszająca się spod okolicy hotelu Budapest do Szechenyi-hegy

- Tramwaj wodny po Dunaju ukazuje piękne centrum wpisane na listę UNESCO z innej perspektywy. Istnieją 3 linie, koszt biletu to 750 HUF

Przewoźnik przygotował kilka tras turystycznych, które można zwiedzić przy pomocy komunikacji miejskiej. Ich opis znajduje się na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika: https://www.bkv.hu/en/our_thematic_routes_with_/our_thematic_routes_with?/en/our_thematic_routes_with_/our_thematic_routes_with

Budapeszt - karta miejska

Vienna Card - karta miejska we Wiedniu

Budapeszt karta miejska - to może być dobra inwestycja.


W Budapeszcie możemy skorzystać z karty turystycznej, Budapest Card (oficjalna strona internetowa: www.budapestinfo.hu/budapest-card), która zapewni nam darmową komunikację miejską, darmowy wstęp do 13 muzeów i kilkudziesięciu innych miejsc oraz możliwość wzięcia udziału w dwóch pieszych wycieczkach z przewodnikiem. Pełna lista dostępna jest na stronie internetowej karty, na której można ją również kupić. Cena karty miejskiej w Budapeszcie: 21,99 EUR (karta 24h) 32,99 EUR (48h) 42,99 EUR (72h), 52,99 EUR (96h), 62,99 EUR (120h).

Noclegi w Budapeszcie

Noclegi w Budapeszcie

Gdzie tanio spać w Budapeszcie?


Stolica Węgier dysponuje dużą bazą noclegową o różnym standardzie i cenach. Obiekty noclegowe są nowe lub zmodernizowane. Zwykle nie ma problemu ze znalezieniem wolnych miejsc, z wyjątkiem terminów, kiedy odbywają się wyścigi Formuły 1 i okresu świąteczno-noworocznego. Cena za nocleg w Budapeszcie to od około 75 PLN za najtańsze dwuosobowe pokoje i 35 PLN za łóżko w wieloosobowych dormach.

HOSTELE

W centrum znajdziemy Casa de la Musica Hostel przy Vas utca 16 w 8. dzielnicy, blisko stacji metra Blaha Lujza ter. Hostel oferuje bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz 2 punkty internetowe, z których korzystać można nieodpłatnie. Doskonałym miejscem na przyjemny wypoczynek jest pokój gier i salon rekreacyjny. W weekendy organizowane są także wieczory karaoke. Za nocleg zapłacimy w pokoju 8-/12-osobowym 9 €, w dwójce 13 €. W terminach 6-15.08 i 28.12-2.01 ceny są wyższe odpowiednio 14 EUR i 21 EUR.

Również w centrum miasta znajduje się Caterina Hostel & Guesthouse przy Terez Korut 30 w 6. dzielnicy, tuż przy stacji metra Oktogon. Wszystkie pokoje w hostelu Caterina posiadają drewniane podłogi. Niektóre z nich dysponują wspólną łazienką i wyposażone są w podstawowe udogodnienia. Pozostałe pomieszczenia są niezależne i posiadają łazienkę oraz bardzo dobrze wyposażoną kuchnię. Noclegi kosztują w pokoju pięcioosobowym 10 EUR, za noc w dwójce 12,5 EUR.

Niedaleko dworca kolejowego Nyugati znajduje się 2night Hostel przy Szt. Istvan krt. 22. W hostelu mieszczą się 2 kuchnie do wspólnego użytku, które wyposażone są w lodówkę, kuchenkę mikrofalową i czajnik. Hostel oferuje pomieszczenia wspólne oraz 3 komputery z dostępem do Internetu. Na terenie obiektu można bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu. Za nocleg w sali czteroosobowej zapłacimy 12,5 EUR, a w sześcioosobowej 11,4 EUR.

HOTELE

Jednym z najtańszych hoteli jest Silk Road Hotel** przy Pillango utca 22 w 14. dzielnicy. W pobliżu znajduje się stacja metra linii M2, od centrum dzielą go tylko 4 przystanki. Oferuje on pokoje z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu oraz czynną przez całą dobę recepcję. Pokoje dysponują drewnianymi podłogami, szafką nocną i płócienną szafą. Do dyspozycji Gości jest mała wspólna kuchnia z wszystkimi niezbędnymi naczyniami i przyborami. Ceny kształtują się od 10 EUR za łóżko w czteroosobowym pokoju, w dwójce zapłacimy 12 EUR za łóżko. Więcej na: www.silkroad.hu/index_en.htm

Do wyszukania najtańszych noclegów w Budapeszcie polecam poniższą wyszukiwarkę booking.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Inną możliwością noclegu w Budapeszcie kwatery prywatne. W Budapeszcie można znaleźć prywatne kwatery już za 66 PLN za dwuosobowy pokój.

Atrakcje Budapesztu

co warto zobaczyć w Budapeszcie

Sprawdź darmowe atrakcje miasta Budapeszt.


Budapeszt to dziesiątki atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc do odwiedzenie. Kluczowymi miejscami są olbrzymi plac Kossutha z budynkiem parlamentu i Pałacem Sprawiedliwości, liczne mosty spinające dwa dunajskie brzegi w jeden organizm, Wzgórze Zamkowe, bazylia św. Stefana oraz Wielka Synagoga. Należy wiedzieć, że Budapeszt jest jedyną europejską stolicą ze statusem uzdrowiska.

Przeczytaj także: Darmowe atrakcje Budapesztu

Zabytki, ciekawe miejsca, świątynie i pomniki

Wzgórze Zamkowe a na nim Plac Trójcy Świętej, Kościół Macieja, Baszta Rybacka – centrum Budy.
wieża kościoła św. Marii Magdaleny – po gotyckiej świątyni ostała się tylko wieża, w czasach tureckich był tutaj jedyny chrześcijański kościół w Budzie.
Budziński zamek – największa rezydencja Węgier
Plac Bema – miejsce upamiętniające Polaka, bohatera narodowego Węgier, tutaj odbywały się manifestacje w czasach komunistycznych, m in. w 1956 r.
Budapeszteńska Statua Wolności Szabadsagszobor – posąg dziewczyny z uniesionym liściem palmowym nad głową na Wzgórzu Gellerta.
Kaplica Skalna pod Wzgórzem Gellerta założona przez pielgrzymów wracających z Lourdes.
Plac Kossutha, Parlament, w którym znajdziemy węgierskie insygnia królewskie.
Bazylika św. Stefana – warto być tutaj 20 sierpnia w dzień patrona Węgier, kiedy to Święta Prawica, domniemana ręka pierwszego króla, jest obnoszona w uroczystej procesji po centrum Pesztu
Wielka Synagoga – największa w Europie bożnica judaistyczna wzniesiona w połowie XIX w. w bajecznym mauretańsko-bizantyjskim stylu.
Mosty: Łańcuchowy, Małgorzaty, Wolności, Elżbiety
Oceanarium Tropicarium – największy tego typu obiekt w Europie Środkowej

Muzea, kultura, sztuka

Muzeum Historii Medycyny im. Semmelweisa – darmowe bilety w święta narodowe 15 marca, 20 sierpnia, 23 października.
Muzeum Komunikacji – darmowy wstęp w ostatnią niedzielę miesiąca dla osób w wieku poniżej 26 lat oraz w święta narodowe 15 marca, 20 sierpnia, 23 października.
Węgierskie Muzeum Hotelarstwa i Handlu – darmowy wstęp w trzecią niedzielę miesiąca dla osób poniżej 26 lat lub dwie osoby dorosłe towarzyszące młodzieży do 18 lat i święta narodowe.
Muzeum Historii Wojska – darmowy wstęp w ostatnią niedzielę miesiąca dla osób poniżej 26 lat lub dwie osoby dorosłe towarzyszące młodzieży do 18 lat i święta narodowe.
Muzeum Sztuki Użytkowej – darmowy wstęp w trzecią sobotę miesiąca dla osób poniżej 26 lat lub dwie osoby dorosłe towarzyszące młodzieży do 18 lat i święta narodowe.
Muzeum Sztuki Współczesnej (Ludwig Muzeum) - darmowy wstęp w ostatnią niedzielę miesiąca dla osób poniżej 26 lat lub dwie osoby dorosłe towarzyszące młodzieży do 18 lat i święta narodowe.
Węgierska Galeria Narodowa - darmowy wstęp w trzecią niedzielę miesiąca dla osób poniżej 26 lat lub dwie osoby dorosłe towarzyszące młodzieży do 18 lat i święta narodowe.
Węgierskie Muzeum Narodowe - darmowy wstęp w trzecią sobotę miesiąca dla osób poniżej 26 lat lub dwie osoby dorosłe towarzyszące młodzieży do 18 lat i święta narodowe.
Muzeum Etnograficzne - darmowy wstęp w trzecią sobotę miesiąca dla osób poniżej 26 lat lub dwie osoby dorosłe towarzyszące młodzieży do 18 lat, święta narodowe i 22 stycznia, 5 marca, 18 maja, 18-19 września.
Muzeum Nauk Przyrodniczych - darmowy wstęp w trzecią niedzielę miesiąca dla osób poniżej 26 lat lub dwie osoby dorosłe towarzyszące młodzieży do 18 lat i święta narodowe.
Muzeum Sztuk Pięknych - darmowy wstęp w trzecią sobotę miesiąca dla osób poniżej 26 lat lub dwie osoby dorosłe towarzyszące młodzieży do 18 lat i święta narodowe.
Muzeum Aquincum – darmowy wstęp w pierwszą sobotę miesiąca dla posiadaczy międzynarodowej legitymacji studenckiej
Willa Herkulesa – wstęp darmowy

Parki, ogrody

Cała Wyspa Małgorzaty jest wielkim terenem zieleni, znajdziemy tutaj kąpieliska, sanatoria, malutkie ZOO i ruiny średniowiecznych klasztorów.
Lasek Miejski – największy park Budapesztu, to tutaj w 1896 r. odbywały się obchody milenijne Węgier.

Budapeszt - jedzenie

W Budapeszcie są setki lokali gastronomicznych, w których wybór potraw może przyprawić o zawrót głowy. Orientację ułatwią bezpłatne broszury rozdawane w punktach informacji turystycznej.

Węgierska kuchnia to przede wszystkim wszechobecna papryka. Czerwona, żółta, zielona, kolorowa, ostra, łagodna, słodka, i jaką tylko sobie jeszcze zapragniemy. Dostaniemy ją pod wszystkimi postaciami: suszoną, mieloną, konserwową, smażoną, pieczoną itd. Znacznie rzadziej niż w Polsce zobaczymy ziemniaki. Częściej podaje się ryż i różne kluseczki. Z mięs zwykle jada się wołowinę i baraninę. Obowiązkowym dodatkiem są węgierskie wina.

Na pewno warto spróbować węgierskich naleśników (Palacsinta), nadziewanej papryki (Töltött paprika), zupy gulaszowej (Gulyásleves), pieczeni wieprzowej (Brassói aprópecsenye) i leczo (Lecso).

W Budapeszcie za 20-30 PLN najemy się do syta w restauracji Bajai Halászcsárda (www.bajaihalaszcsarda.hu) przy Hollós u. 2 w 12. dzielnicy. Przystępne ceny znajdziemy również w Kék rózsa (www.kekrozsaetterem.hu) przy Wesselényi utca 9 w 9. dzielnicy.

Budapeszt - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Budapesztu

O czym warto pamiętać w Budapeszcie?


- klimat na Węgrzech jest cieplejszy niż w Polsce, najlepszą porą do odwiedzenia tego miasta są maj, czerwiec, wrzesień i październik
- Budapeszt jest podzielony na 23 dzielnice, które dawniej były odrębnymi miastami, każdy adres powinien zawierać numer dzielnicy, ponieważ często występują takie same nazwy ulic w kilku częściach miasta

- w okresie letnim do Budapesztu można dostać się z Wiednia i Bratysławy statkiem floty dunajskiej
- w wielu dzielnicach obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22.00
- wszystkie trzy linie metra krzyżują się na stacji Deak ter w centrum miasta

Budapeszt - przydatne linki

Przydatne strony o Budapeszcie

Dowiedz się więcej o Budapeszcie.


www.budapest.com - oficjalny, turystyczny portal o Budapeszcie

Nasze artykuły na temat Budapesztu:
Budapeszt - darmowe atrakcje
Budapeszt - pomysł na wyjazd

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023


Tagi: Budapeszt   Węgry  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ