Dubaj - przewodnik turystyczny

Panorama Dubaju

Przepiękna panorama Dubaju. Foto: Steven Straiton, flickr.com


Dubaj jest miejscem, które przez kilka lat wyrosło na prawdziwego giganta Bliskiego Wschodu. Złoża ropy i idące za nią góry złota doprowadziły do tego, że Dubaj stał się centrum przepychu. Najwyższy budynek świata? Oczywiście. Sztuczne wyspy w kształcie palm i świata? Nie ma sprawy. Tu wszystko jest potężne i niewiarygodne - sprawdźcie sami!

Dubaj - notka historyczna

Historia Dubaju sięga około 2500 roku p.n.e., kiedy na terenach tych osiedlili się koczownicy, którzy z czasem zaczęli uprawiać palmy daktylowe. Dopiero w V wieku n.e. spokojne życie ówczecnych mieszkańców zaczyna się zmieniać. Na terenie osady zaczynają zatrzymywać się pierwsze karawany, które podróżują dalej, w stronę Omanu. Dubaj stał się przystankiem na szlaku handlowym, co doprowadziło do jego wzbogacenia się i rozrostu. Według relacji XVI wiecznego podróżnika, Gaspero Balbi, który odwiedził Dubaj w 1580 roku, jego mieszkańcy trudnili się obsługą kupców, rybołówstwem, łowieniem pereł i budowaniem łodzi.

Od 1793 roku, wraz z przybyciem na te tereny plemienia Bani Yas, zaczęły się tworzyć emiraty. Dubaj wciąż pozostawał jednak niewielkim miastem portowym. Wszystko zmieniło się w 1966 roku, kiedy na jego terenach odkryto ropę. Pieniądze polały się wszelkimi możliwymi drogami. Rozbudowano port, a znane nam dzisiaj miasto powstało praktycznie od zera.

Dzisiaj Dubaj jest największym miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Mieszkają w nim niecałe 4 miliony mieszkańców. Miasto jest jednym z najpopularniejszych miast na świecie - w 2019 roku Dubaj odwiedziło 16,3 miliona turystów.

Jak dotrzeć do Dubaju

jak dolecieć do Dubaju

Jak tanio dotrzeć do Dubaju?


Do Dubaju dolecimy liniami Wizzair, lecąc najpierw do Budapesztu (nie ma problemów ze znalezieniem lotów za ok. 100 PLN), a później, tymi samymi liniami, do Dubaju (loty od ok. 600 PLN). Wizzairem można również polecieć do Dubaju przez Bukareszt oraz Sofię.

Od niedawna z Polski do Zjednoczonych Emiratów Arabskich dolecimy liniami Wizzair (wizzair.com) z Katowic. Cena zaczyna się od 600 PLN za lot w dwie strony.

Do Dubaju często zdarzają się promocje lotnicze, dlatego warto śledzić strony wyszukujące tanie loty.

Dubaj - dojazd do centrum z lotniska

Dubaj posiada 3 lotniska, jednak nas zainteresują tylko dwa: Dubai International Airport (DXB) - główne lotnisko w Dubaju. Drugim lotniskiem jest Al Maktoum International Airport (DWC) - zlokalizowany w mieście Jebel Ali, 37 km na zachód od Dubaju.

Istnieje jeszcze lotnisko Sharjah International Airport, jednak dolatują do niego wyłącznie loty z bliskiego wschodu oraz Azji. Lotnisko jest bazą linii Air Arabia, taniej linii lotniczej Bliskiego Wschodu i wschodniej Azji.

Dubai International Airport (DXB)

dojazd do centrum Dubaju z lotniska

Lotnisko w Dubaju.


Dubai International Airport (DXB) - główne lotnisko w Dubaju. Ogromne (3 terminale, z tego czwarty gotowy i otwarty zostanie w 2015 roku) Położone niecałe 5 km od centrum miasta.

Do centrum Dubaju z lotniska dostaniemy się metrem. Czerwona linia posiada stację przed 1 i 3 terminalem. Zielona linia kursuje w Airport Free Zone, skąd można dostać się do terminala 2. Metro kursuje od 6:00 do 23:00 *(z wyłączeniem piątku, kiedy kursuje od 13 do 24:00.

Ponadto, do centrum można dotrzeć autobusami. Spod lotniska (terminale 1, 2 i 3) kursują autobusy nr 4, 11, 15, 33 i 44.

Al Maktoum International Airport (DWC)

dojazd do centrum Dubaju z lotniska

Lotnisko w Dubaju.


Al Maktoum International Airport (DWC) - zlokalizowany w mieście Jebel Ali, 37 km na zachód od Dubaju. To tutaj dolecimy tanimi liniami Wizzair. Najbliższa stacja metra znajduje się przy Ibn Battuta Mall do którego z lotniska dojedziemy busem lub taksówką. Inną możliwością dojazdu do centrum jest transport busem (F55).

Dubaj - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Dubaju

Komunikacja miejska w Dubaju.


Komunikacja miejska w Dubaju jest rozbudowana, nie powinniśmy mieć problemu z transportem po mieście. Co więcej, Dubaj mocno inwestuje w transport publiczny, dzięki czemu są w budowie kolejne linie metra oraz tramwajów.

Dubaj komunikacja miejska mapa
Metro i podział na strefy w Dubaju.
Kliknij, aby powiększyć

Metro:
W Dubaju znajdują się dwie linie metra - zielona i czerwona. Czerwona linia podąża wzdłuż wybrzeża, praktycznie przez całe miasto, natomiast zielonym metrem dojedziemy z lotniska Dubai International Airport (DXB) do wybrzeża. Metro kursuje od 5:50 do 23:00 (od soboty do środy), 5:50 do 24:00 (czwartki) i 13:00 do 24:00 (piątki). Świetna broszura opisująca dubajskie metro znajduje się tutaj. Co ciekawe, metro w Dubaju jest sterowane automatycznie, bez udziału człowieka.

Busy
Po Dubaju można się poruszać autobusami, które kursują łącznie po 107 trasach. Kompletna, szczegółowa mapa połączeń dostępna jest tutaj: busy w Dubaju, a lista busów i ich trasa dostępna jest tutaj.

Tramwaje
Nowość w Dubaju (otwarcie w listopadzie 2014). Kursują od 6:30 (w piątek od 9:00) do 1:30. Przebieg trasy poniżej:

Tramwaj w Dubaju - mapa

Transport wodny (abry)
Dubaj podzielony jest na dwie części, które oddziela Dubai Creek. Z jednej strony na drugą przedostaniemy się łodziami, tzw abrami. Koszt to 2 PLN.

Bilety
Aby poruszać się po Dubaju komunikacją miejską, musimy wyrobić kartę, nazywaną "Nol Card". Są 4 rodzaje kart, które różnią się możliwościami i ceną za przejazd:

Czerwona - koszt 4 AED (2 AED zostają na karcie jako kredyt do wykorzystania na transport), można przejechać na niej jedynie 10 razy, pojedyncza opłata za przejazd jest tutaj wyższa, niż w karcie srebrnej. Karta upoważnia do kursowania metrem oraz busami

srebrna - obowiązuje na wszystkie warianty transportu. Pojedynczy przejazd tańszy niż przy posiadaniu karty czerwonej. Ważna 5 lat od dnia wyrobienia. Kosztuje 20 AED, z czego 14 AED trafia na kartę jako środki do wykorzystania na transport.

złota - najwyższe ceny za pojedynczy przejazd. Można korzystać w każdym środku transportu, a w tramwaju i metrze złota karta daje dostęp do vipowskiej strefy, wydzielonej w pojazdach. Ważna 5 lat od dnia wyrobienia. Kosztuje 20 AED, z czego 14 AED trafia na kartę jako środki do wykorzystania na transport.

Karty można kupić na każdej stacji metra lub w automatach (srebrną i czerwoną) dostępnych na niektórych przystankach autobusowych. W tych samych miejscach można je doładowywać.

Przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu należy przyłożyć swoją kartę do czytnika. Opłata naliczana jest na podstawie ilości przekroczonych stref i kształtuje się następująco:

Ilość przekroczonych stref czerwona karta srebrna karta złota karta
podróż w 1 strefie 4 3 6
dwie strefy 6 5 10
trzy strefy i więcej 8,5 7,5 15

Maksymalny, dzienny koszt podróżowania, to 14 AED (dla karty czerwonej i srebrnej). Jeżeli w ciągu dnia dojdziemy do tej liczby, reszta przejazdów będzie za darmo. 

Dużo informacji na temat komunikacji miejskiej znajdziemy na stronie internetowej RTA (Roads & Transport Authority), odpowiedzialnej za transport w Dubaju - www.rta.ae.

Noclegi w Dubaju

noclegi w Dubaju

Gdzie tanio spać w Dubaju?


Baza noclegowa w Dubaju jest niesamowicie rozwinięta. Jest również dość droga. Cena najtańszych noclegów w pokoju dwuosobowym zaczyna się od 110 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 70 PLN. Dużo tańsze są w Dubaju kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za niecałe 40 PLN za osobę (pokój wieloosobowy) lub 50 PLN (pokój dwuosobowy).

Zapraszamy do skorzystania z porównywarki Booking. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Dubaju!

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Atrakcje Dubaju

Warte odwiedzenia atrakcje Dubaju.


Mimo, że Dubaj jest "nowym" miastem i nie ma w nim zbyt wielu zabytków, nie oznacza to, że nie ma tutaj na co patrzeć. Atrakcji jest sporo, nie liczmy jednak na historyczne budynki i klimat przeszłości.

Taras widokowy w Burj Khalifa - taras widokowy znajdujący się na 124 piętrze największego budynku na Świecie. Bilety można kupić na miejscu, jednak jest to totalnie nieopłacalne, gdyż bilety są 3-krotnie droższe, niż przy zakupie przez internet. Lepiej kupić je przez internet tutaj (125 AED).

Dubai Creek - wodny kanał w Dubaju, dzielący miasto na dwie części. koniecznie trzeba przedostać się z jednej strony na drugą abrą (łodzią). Kosztuje to około 2 PLN.

Meczet Jumeirah - jedyny meczet w Dubaju, który mogą odwiedzać turyści (we wtorki, czwartki, soboty i niedziele o godzinie 10:00 odbywają się wycieczki z przewodnikiem).

Będąc w Dubaju koniecznie trzeba zajrzeć na wspaniałe, lokalne bazary. Bazar złota w Deirze - zlokalizowany niedaleko Dubai Creek, wielki bazar w którym handluje się złotem (wg. szacunków jest go tam około 10 ton) oraz drogocennymi kamieniami. Targ rybny (czynny od 5:30 do 11:00), targ warzywny, targ z przyprawami oraz targ włókienniczy (w Bur Dubai).

Rezerwat przyrody Ras Al Khor. Ciekawy rezerwat, którego symbolem są setki pelikanów, moczących się w wodzie, na tle wspaniałej panoramy Dubaju. Sanktuarium można odwiedzać od soboty do czwartku między 9:00 a 16:00. Więcej informacji na oficjalnej stronie, www.wildlife.ae.

Stare Miasto (Al Fahidi). Znajduje się w dzielnicy Bur Dubai. Obok znajdziemy stary fort o nazwie Al Fahidi (najstarszy budynek w Dubaju - wybudowany w 1787), w którym mieści się Dubai Museum.

Burdż Al-Arab (hotel w kształcie żagla) - prawdopodobnie najbardziej luksusowy hotel na świecie. Nocleg w nim (najtańszy wariant) kosztuje ponad 1000 USD! Kolejnym wartym zobaczenia jest Hotel Atlantis - jeden z symboli Dubaju.

Pokaz Fontann przed Dubai Mall - największa na świecie, grająca fontanna. Pokaz odbywa się wieczorem, co 30 minut.

Abu Dhabi - położone niedaleko Dubaju miasto to obowiązkowy punkt wizyty dla osób, które mają w ZEA trochę więcej czasu.

Dubaj - jedzenie

W Dubaju bez problemu znajdziemy restauracje serwującą naszą ulubioną kuchnie. Dość ciężko znaleźć knajpę z kuchnią lokalną - Dubaj to miasto imigrantów przez co znajdziemy tu głównie kuchnie z całego świata. Szukając lokalnych potraw powinniśmy udać się do starego miasta, gdzie można znaleźć knajpki, w których zjemy za około 20 PLN.

Wśród lokalnego społeczeństwa bardzo popularna jest shoarma (obracane, opiekane mięso). Warto spróbować hummusu (pasta z ciecierzycy), a także mutabal - pasty z bakłażanów.

Zakupy w Dubaju

Dubaj jest miejscem, w którym jedną z atrakcji jest możliwość zrobienia porządnych zakupów. To właśnie tutaj znajduje się największe centrum handlowe na świecie, The Dubai Mall, w którym znajdziemy ponad 1200 sklepów, potężne oceanarium oraz lodowisko! Drugim znanym centrum handlowym jest "Mall Of The Emirates", które, oprócz przeszło 700 sklepów, zawiera sztuczny, śnieżny kurort "Ski Dubai", gdzie na wielkim, pochyłym terytorium można uprawiać snowboard i inne sporty zimowe. W Dubaju znajdziemy łącznie ponad 70 centrów handlowych. Ceny za odzież uznanych marek są dużo niższe niż w Polsce.

Wszyscy uwielbiający zakupy powinni udać się do Dubaju w styczniu, kiedy w całym mieście trwa Dubai Shopping Festival - wielki festiwal zakupowy.

Dubaj - wskazówki praktyczne

praktyczne wskazówki o Dubaju

Dubaj - wskazówki praktyczne.


- w Dubaju nielegalne jest publiczne całowanie się, homoseksualizm, publiczne spożywanie alkoholu (z wyłączeniem miejsc z zezwoleniem na sprzedaż alkoholu, tj. hotele i garść restauracji). Trzeba również zwracać uwagę na ubiór - w krótkich spodenkach i koszulkach możemy nie zostać wpuszczeni do centrów handlowych.
- Leczący się, stosujący leki z kodeiną powinni wstrzymać się z wyjazdem do ZEA. Leki z kodeiną w Polsce sprzedawane są bez recepty, a w ZEA kodeina uważana jest za ciężki narkotyk i samo jego posiadanie jest przestępstwem karanym więzieniem.
- turyści mają zakaz wstępu do meczetów
- w Dubaju istnieje coś takiego, jak karta "Time Out Dubai", oferująca zniżki w ponad 120 miejscach. Jej wyrobienie jest darmowe. Więcej informacji.

Dubaj - przydatne linki

przydatne strony o Dubaju

Przydatne strony o Dubaju.


www.dubaitourism.ae i http://www.definitelydubai.com - strona Dubajskiego Ministerstwa Turystycznego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023


Tagi: Dubaj   ZEA  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ