Zjednoczone Emiraty Arabskie - przewodnik turystyczny

Panorama Dubaju

Zjednoczone Emiraty Arabskie to niesamowity kraj! Foto: Steven Straiton, flickr.com


Emiraty to niesamowity kraj, w którym spełnić możemy każde, nawet najbardziej abstrakcyjne marzenie. Jeżdżenie na nartach na pustyni? Nie ma sprawy! Własna wyspa w dowolnym kształcie? Proszę bardzo! Noc w 7* Hotelu? Też tutaj. Tu wszystko musi być naj. Mimo, że Emiraty kojarzą się większości z wielkim bogactwem, przy odrobinie starań można je jednak zwiedzić stosunkowo niewielkim kosztem. Jak? Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Dubaj - przewodnik turystyczny

ZEA - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 9,6 miliona
Stolica Abu Zabi
Strefa czasowa UTC/GMT + 4
(12:00 w Polsce = 15:00 w ZEA)
Waluta Dirham (AED)
1 AED = 1,04 PLN
1 EUR = 4,32 PLN
1 USD = 3,67 AED

(18.07.2020)
Język arabski, angielski
Główne miasta Dubaj, Abu Zabi, Sharjah (Szardża), Al Ain, Ajman (Adżman), Al Gharbia, Ras Al Khaimah, Fujairah (Fudżajra)

Emirat oznacza w języku arabskim państwo lub prowincja. Każdy z Emiratów Arabskich jest odpowiednikiem europejskiego księstwa. Tereny wszystkich dzisiejszych Emiratów zostały w VII wieku podbite przez muzułmanów, którzy rządzą w nich do czasów współczesnych. Od XVIII wieku Emiraty miały intensywne kontakty z Anglikami. Gdy w kierunku Emiratów zaczęły spoglądać inne potęgi, Wielka Brytania została protektorem każdego z Emiratów, przekształcając je w swoje kolonie. Docelowo Brytyjczycy chcieli zrobić ze wszystkich Emiratów jedno państwo federacyjne. Od 1960 roku, z powodu wykrycia i wydobywania ropy, Emiraty stały się bardzo bogate. Ustalono opuszczenie Emiratów przez Brytyjczyków, a szejkowie poszczególnych Emiratów zaczęli ze sobą dyskutować na temat federacji. 2 grudnia 1971 roku niepodległość ogłosiło nowe państwo - Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ze zjednoczenia zrezygnowały emiraty Kataru i Bahrajnu, które utworzyły osobne kraje. Dzisiaj ZEA są prawdziwą potęgą, wszystko dzięki ropie naftowej - Emiraty są jednym z największych jej wydobywców na świecie.

Informacje praktyczne

- Zjednoczone Emiraty Arabskie to islamskie państwo położone na Bliskim Wschodzie, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra

- Emiraty nie należą do tanich krajów do podróżowania. Ceny są zazwyczaj wyższe niż w Polsce

- w ZEA spotkamy różne rodzaje gniazdek elektrycznych, warto zaopatrzyć się w przejściówkę typu combo, obsługująca wiele wejść

- Emiraty to kraj muzułmański. Pamiętajmy o zasadach islamu; ubierajmy się właściwie, w ZEA nawet chodzenie w sukience i z odkrytymi ramionami (poza turystycznymi strefami) będzie komentowane

- Mieszkańcy Emiratów to otwarci ludzie. Bardzo szanują turystów, zapraszają do swoich domów i chętnie oferują pomoc, problemem bywa  jednak ich punktualność i słowność

- w wielu sklepach i instytucjach funkcjonuje przerwa obiadowa od 13:00 do 16:00

- należy unikać tematów związanych z Izraelem i ludnością żydowską

- w Dubaju można pić wodę z kranu, w reszcie kraju zalecane picie wody butelkowanej

- w Dubaju większość hoteli jest w większości powynajmowana; noclegów szukaj z wyprzedzeniem

Wiza do ZEA

Wiza do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Od 2014 roku wiza do ZEA nie jest wymagana.


Od 22.03.2014 obywatele polscy zwolnieni zostali z obowiązku wizowego przy pobycie nie dłuższym niż 30 dni. Pieczątkę upoważniającą do przebywania na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich otrzymamy bezpłatnie na przejściach granicznych i lotniskach międzynarodowych.

Pobyt w ZEA można przedłużyć o 30 dni (można to zrobić dwukrotnie) w urzędzie ds cudzoziemców i pobytu. Każdorazowe przedłużenie pobytu kosztuje 500 AED. Więcej informacji na stronie MSW Emiratów: www.moieserv.ae/website/index-en.html.

Jeszcze do niedawna problemy z otrzymaniem wizy mogły mieć osoby posiadające pieczątkę z wizyty w Izraelu (więcej o tym w artykule "Pieczątka z Izraela w paszporcie - gdzie nie wjedziemy ze stemplem z Izraela"). W chwili obecnej polski MZS informuje, że: "Władze ZEA nie stawiają przeszkód przy wjeździe osób z paszportami zawierającymi wizy wjazdowe Izraela lub inne ślady pobytu w tym kraju". Mimo to zdarzają się nadgorliwi urzędnicy dopytujący o cel naszej wizyty w Izraelu. Wygląda jednak na to, że przejdzie to do przeszłości - w sierpniu 2020 roku Izrael oraz ZEA podpisały umowę, na mocy której nawiążą stosunki dyplomatyczne. To ogromna zmiana na Bliskim Wschodzie - do tej pory państwa arabskie mają w mocy podpisane między sobą w 1967 roku postanowienie mówiące o braku jakichkolwiek kontaktów z Izraelem i jego całkowitą izolację. Mimo postanowienia niektóre z krajów arabskich, jak Egipt, patrzyły na Izrael przychylniej. Sytuacja Izraela i Emiratów może z czasem zapoczątkować nawiązanie relacji z kolejnymi krajami.

Znajomość języka angielskiego

Zjednoczone Emiraty Arabskie to prawdziwy tygiel kulturowy. W chwili obecnej zaledwie 40% mieszkańców ma pochodzenie arabskie lub perskie, z czego tylko 20% pochodzi z Emiratów. Aż 25% populacji ZEA to Hindusi, 12% Pakistańczycy, a 5% Filipińczycy. Emiraty to dla tych narodowości główny punkt emigracji. Wobec tego, mimo że arabski jest najczęściej używanym językiem, w ZEA mówi się również po hindusku, filipińsku i w innych językach napływowej ludności. Większość mieszkańców Emiratów zna jednak język angielski - zna go znaczna część imigrantów oraz lokalnych mieszkańców, którzy uczyli się go w szkole. Po angielsku powinniśmy dogadać się bez żadnych problemów, zwłaszcza w dużych miastach.

Bankomaty i gotówka

Waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich to dirham, który dzieli się na 100 filsów.

Kantory i bankomaty dostępne są praktycznie na każdym rogu, nie ma także problemów z płatnością kartami, czasami jednak nie działają nasze polskie karty debetowe, a jedynie wypukłe kredytowe. Z działaniem karty Revolut nie powinno być problemu w większości bankomatów i terminali.

Bezpieczeństwo w ZEA

Emiraty to bardzo bezpieczny kraj, oczywiście należy zachować ostrożność, ale nie powinno nam się przytrafić nic z największych zagrożeń dla turysty, czyli kradzieży kieszonkowej czy napadu rabunkowego. Prawo w Emiratach jest bardzo surowe i egzekwowane jest bez żadnej taryfy ulgowej. Za najdrobniejsze przestępstwa grozi deportacja lub więzienie, przez co większość mieszkańców przestrzega prawa, a w kraju jest spokojnie. Służby w kraju są godne zaufania, nie istnieje tu system łapówkarstwa. Większość dużych miast jest wyposażona w systemy monitoringu, które nadzorują ruch pieszych i samochodowy.

Pamiętajmy, że Emiraty znajdują się na pustyni, stąd duże zagrożenie udarem słonecznym - upały i słońce potrafi być niesamowicie mocne. Najbardziej przystępna pogoda jest w okresie od listopada do końca lutego - rzadko kiedy przekracza w tym czasie trzydzieści stopni.

Warto pamiętać o niektórych przepisach w Emiratach - w środkach komunikacji publicznej obowiązuje zakaz żucia gumy, picia i jedzenia, poza hotelami i restauracjami obowiązuje zakaz spożywania publicznie alkoholu, do tego obowiązuje całkowity zakaz przejazdu na czerwonym świetle. Mandaty za te wykroczenia potrafią zrujnować, pamiętaj o tym.

Emiraty - fakty i mity

Nocleg dla osób bez ślubu jest niemożliwy - fałsz

Oficjalnie tak jest. W praktyce coraz więcej hoteli od tego odchodzi, traktując turystów inaczej niż miejscowych. Jeżeli szukamy noclegu w Emiratach, wczytajmy się w regulamin - jeżeli hotel będzie od nas wymagał aktu ślubu, raczej na pewno będzie to zaznaczone w regulaminie. Oczywiście poza dużymi miastami ciężej znaleźć miejsce noclegowe, w którym ślub nie będzie wymagany.

Ograniczony dostęp do alkoholu - prawda

W Emiratach jest ograniczony dostęp do alkoholu. Alkohol można pić od 21 roku życia. Młodsi turyści mają zakaz picia alkoholu. Alkohol dostępny jest w sklepach alkoholowych (wymagane posiadanie licencji na alkohol, od 2019 roku każdy turysta może je zakupić w sklepach alkoholowych w Dubaju za 270 AED), barach i restauracjach. W czasie ramadanu (ruchoma data, cztery tygodnie między marcem a czerwcem) alkohol nie jest serwowany (w Dubaju i Abu Zabi pozostaje serwowany w nocy) , obowiązuje zakaz tańca.

Twarde prawo antynarkotykowe - prawda

W ZEA obowiązuje bardzo twarde prawo antynarkotykowe. Przemytnicy i osoby, które zostaną przyłapane z większą ilością narkotyków skazywani są na karę śmierci. Za samo posiadanie skręta można trafić do więzienia na 10 lat, służby nie biorą poprawki na turystów i traktują ich tak samo jak miejscowych. Warto zwrócić uwagę na leki, jakie chcemy wwieźć ze sobą na teren Emiratów - zakazana jest m.in. kodeina, która znajduje się w lekach dostępnych w Polsce bez recepty (Thiocodin, Nurofen Plus), diazepam (Relanium) czy Dekstrometorfan (Acodin). Jeżeli musimy przyjmować te leki musisz mieć przy sobie odpowiednie, przetłumaczone poświadczenie.

Inwigilacja w internecie - prawda

W ZEA warto przyjąć za pewnik, że treści, które przeglądamy w internecie, są monitorowane. Ani myślmy szukać narkotyków przez internet lub wyszukiwać treści, które w Emiratach są nielegalne.

LGBT jest zakazane - prawda

Wszelkie zachowania LGBT są w ZEA zakazane. Za samo trzymanie się za rękę przez dwie osoby tej samej płci można trafić do więzienia lub zostać poddanym chłoście.

Jak dolecieć do ZEA

loty do ZEA

Loty z Polski do Dubaju oferują tanie linie lotnicze


Z Polski do Zjednoczonych Emiratów Arabskich dolecimy liniami Wizzair (wizzair.com) z Katowic. Cena zaczyna się od 600 PLN za lot w dwie strony.

Transport wewnątrz ZEA

Transport publiczny jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich bardzo ograniczony. W chwili obecnej, podróżować między emiratami możemy w zasadzie na dwa sposoby - wynajmując samochód lub korzystając z usług autobusów. Między miastami nie latają samoloty, a kolej jest dopiero w budowie (planowane otworzenie dużej trasy, przecinającej kraj od zachodu do wschodu, planuje się na 2018 rok).

Drogi w ZEA i przepisy drogowe

Do podróżowania po ZEA wynajętym samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Wynajem samochodu bardzo się opłaca - cena paliwa jest bardzo niska, a stan dróg jest bardzo dobry. Między największymi miastami możemy poruszać się siecią autostrad. Problemem na drogach mogą być lokalni kierowcy, ignorujący przepisy drogowe.

Autokary i autobusy w ZEA

Z każdym rokiem ilość połączeń autobusowych się zwiększa. Transport międzymiastowy skupia się na przejazdach między największymi aglomeracjami w kraju. Firm przewozowych jest dość sporo, najprościej będzie na miejscu udać się na dworzec autobusowy i tam zakupić bilety. Ceny nie należą do najwyższych, dla przykładu, przejazd między Dubajem, a Abu Dhabi (czas przejazdu około 2,5h) kosztuje około 25 AED (29 PLN).

ZEA - ciekawostki

ciekawostki o Emiratach Arabskich

 Emiraty to kraj, który powstał na pustyni.


- Emiraty to mekka dla miłośników zakupów. Najlepszym czasem na zakupy jest Dubai Shopping Festival odbywający się zazwyczaj w okolicach nowego roku (w 2016 odbył się w dniach 26 grudnia - 28 stycznia 2017). Dubajskie centra handlowe skupiają butiki i sklepy wszelkich marek od ekskluzywnych po te ze średniej półki. To miasto słynie też ze złota - warto wybrać się na GoldenSouk.
- W Dubaju znajduje się najwyższy budynek na świecie - Burj Chalifa, który ma 829 metrów wysokości
- w Dubaju znajduje się ok 15% wszystkich dźwigów na świecie. To miasto cały czas się buduje
- w 1968 roku w Dubaju mieszkało 56 tysięcy osób, w 2005 1,2 mln, obecnie ponad 2,3 miliona
- około 75% mieszkańców Emiratów stanowią emigranci
- Zjednoczone Emiraty Arabskie są niepodległe od 1971 roku kiedy Brytyjczycy postanowili wycofać z tych terenów armię i pomóc istniejącym tu księstwom stworzyć federację emiratów. Pierwotnie do ZEA miał należeć jeszcze Katar i Bahrajn, jednak obydwa księstwa zrezygnowały w ostatniej chwili i utworzyły osobne państwa. W chwili ogłoszenia niepodległości, ZEA nie posiadała nawet 200 tysięcy mieszkańców.

ZEA - przydatne linki

przydatne strony o ZEA

Przydatne strony o Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


www.visitdubai.com - oficjalna turystyczna strona Dubaju (ENG)

www.visitabudhabi.ae - oficjalna turystyczna strona Abu Dhabi (ENG)


Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020


o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ